Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-04-2008, 12:14   #1
HandaN
hüngürella

HandaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

"Muro ölmesin PKK ölsün!"

'Kurtlar Vadisi Pusu'da ömrü sadece 5-6 bölüm olacaktı ancak Muro'nun "içindeki insan sevgisi" senaryoyu değiştirdi
Click the image to open in full size. 'Kurtlar Vadisi Pusu'nun yeni karakterlerinden Muro'nun dizideki ömrü en çok beş, altı bölüm olacaktı. Ama Mustafa Üstündağ'ın canlandırdığı karakter çok beğenildi ve "PKK'ya sempati doğurabileceğini" söyleyen "milliyetçi ağır ağabeyler" bile Muro'nun ölmesini istemedi. Bunun üzerine senaristler Muro'nun ömrünü uzatmaya karar verdi!

O, "Kurtlar Vadisi Pusu"nun izlenme nedenlerinden biri. O, dizide "PKK İstanbul
metropol sorumlusu, Muro." Mustafa Üstündağ'ın hakkını fazlasıyla vererek
canlandırdığı Muro karakteri diziyi izleyen herkeste kısa sürede bağımlılık yarattı.
İlk kez bir dizide canlandırılan karakter, örnek alınmadan bu kadar çok seviliyor.
Sokaklarda Burhan Altıntop, 'Kapıcı Gafur' ya da Recep İvedik gibi dolaşan ya da
konuşanlar görüyoruz ama Muro bir tane! Muro jargonuyla cevap verenlere de
rastlamıyoruz. Bunun belki de en önemli nedeni Mustafa Üstündağ'ın mükemmel
oyunculuğuyla yakaladığı ince ayar. Sayesinde 'Kurtlar Vadisi Pusu'yu izleyenlerin
sayısında artış var. Hele infaz edilirse ya da bir şekilde 'taklaya getirilirse'
diziyi izleyenlerin bir kısmı halı saha maçlarına geri dönebilir! Zira dizi fanatiği
"milliyetçi ağır abiler" bile Muro'nun ölmesini istemiyor! Hatta Cem Yılmaz'ın Opet
kampanyasında olduğu gibi "Muro'nun bebeği"nin çıkarılmasını isteyenler bile var!
Bir düğmesine basıldığında "Devrimci ahlaktan yoksun küçük burjuva zaafları olan
satılmış hain işbirlikçi komprador uşakları" şeklinde konuşursa hiç düşünmeden
alırlarmış!
"Muro Ölmesin PKK ölsün"
Aslında Muro'nun "sevimli gösterilmesi" dizi fanatiklerini ikiye bölmüş durumda.
Onun dizide PKK'nın İstanbul metropol sorumlusu olmasını "PKK gençlere sempatik
gösteriliyor" diye yorumlayan da var. Ama Üstündağ'ın muhteşem performansı hakkında
birçok kişi "Kurtlar Vadisi" hakkındaki forum sitelerinde "Muro ölmesin PKK ölsün"
diyor. Muro'nun sürpriz bir şekilde bu denli beğenilmesi dizi yapımcılarını da
farklı bir düşünceye gark etti! Karakterin bu kadar tutacağını tahmin etmeyen ve
senaryo gereği onu öldürmeyi düşünen senaristler uzun yaşatmak için çare aradı ve
buldu! Dizinin esas oğlan'ı Polat Alemdar'ın can düşmanı olsa da reyting için Muro
yaşatılacak. Bulunan çareyse Muro'yu sonunda örgütten koparmak! Bakalım 'Kurtlar
Vadisi Pusu'nun sevilen karakteri Muro, gerçekten saf değiştirecek mi? Bunu gelecek
bölümlerde göreceğiz.
Muro'nun ömrüne ömür katan Mustafa Üstündağ ise 1977, Mersin doğumlu. Müjdat Gezen
Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü mezunu olan Üstündağ'ın bugüne dek yer aldığı dizilerse
şunlar: 'Yılan Hikâyesi', 'Bizim Aile', 'Aşka Sürgün', 'Dikkat Bebek Var', 'Emret
Komutanım', 'Zincir Bozan' , "Hayalet' ve 'Hayat Bilgisi'. Üstündağ 'Metropol
Kâbusu', 'Köçek', 'Yolculuk', 'Gülizar', 'Emret Komutanım' ve 'Neredesin Firuze"
filmlerinde de irili ufaklı birçok rol aldı.
Mustafa Üstündağ ile ete kemiğe büründürdüğü Muro karakterini ve oyunculuğunun
sebebi hikmetini konuşmak için başvurduğumuz dizinin yapım şirketi Pana Film ise
röportaj talebimizi "Henüz erken" diyerek yanıtladı. Anlaşılan Pana Film henüz
hayali de olsa Muro'nun bu kadar öne çıkmasından haklı olarak endişeli. "Hele bir
örgütten kopsun."
DİZİDEN REPLİKLER
Her sosyo-ekonomik sınıftan insan güler!
Muro karakterinin bu denli tutulmasında Mustafa Üstündağ'ın başarılı oyununun yanı
sıra karakterin kullandığı jargonun da etkisi var. İşte o repliklerden birkaç örnek:
* Muro: Burada Lenin'i saygı ve hayranlıkla anmak durumundayım. Ne diyordu büyük
lider; devrimi halk yığınları değil ancak ve ancak profesyonel devrimciler
gerçekleştirecektir. Yani sen değil Çeto, ben...
* Muro: Sen gereksiz yere düşünen sosyal bir hayvansın Çeto. Niye kırmızı ışıkta
duruyorsun? Biz kapitalist düzenin bütün kurallarına karşı gelmek için mücadele
vermiyor muyuz?
Çeto: Başkan, trafik kuralları enternasyonal değil mi?
* Birlikte çalışmayacağız. Siz bizim güdümümüzde çalışacaksınız.
Muro: Yoh ya. Koskoca örgüt bi çetenin emri altına mı girecek. Buna her
sosyo-ekonomik sınıftaki insan güler. ha ha!
Maho değil, Mao!
Muro: Çeto, senin için en büyük tarihi kahraman kim?
Çeto: Lenin başkanım.
M: Ulan bu küçük burjuva yağcılığından ne zaman vazgeçeceksin Çetin hee?
Ç: Maho başkanım.
M: Maho kim lan? Yine hangi feodalden bahsediyorsun?
Ç: Ne feodali başkanım, Çinli.
M: Nereli?
Ç: Çinli
M: Mahoymuş. Mao, Mao. Sana hiçbir şey demiyorum Çeto. Hiç bir şey!
"Komprador uşakları adamı eroinman eder!"
* Yalçın Bulut: Kâğıdın var mı kardeşim burada malın olduğuna dair.
Muro: Sen benim kim olduğumu anladın de mi?
Y.B: Anladım
M: O zaman niye yokuş yukarı çıkıyorum ben. Güzel kardeşim malım var burada, almaya
geldim. Nerede o İlyas Reis.
Y.B: İlyas Reis sizlere ömür.
M: İyi olmuş zaten ben öldürecektim onu.
Y.B: Yerinde ben varım şimdi. Seni göreyim.
M: Bela mısın arkadaş? Adam öldürme zamanı değil. Şimdi ticaret yapma zamanı. Ver
limandan malımı gideyim.
Y.B: Ticaretse mesele yok. Seninle anlaşırız. Ticaretin altın kuralı nedir?
M: Nedir, nedir, nedir? Bilmece mi çözüyoruz kardeşim burada? Yukardan aşağıya,
sağdan sola, aşağı yukarı? Nedir?
Y.B: Dört kelime yan yana. Al gülüm ver gülüm.
M: Ben gül, mül bilmem arkadaş. Bildiğim bir tek ot var, o da diken.
Y.B: Sen ticareti İbrahim Belit'le yaptın. Yani Hazarbeyoğulları'yla. Biz kimiz?
Tataroğulları. Yani bizimle bir ticaretin yok. Eğer yapmak istiyorsan senin ağa baba
benim ağa babayı arayacak diyecek ki; "Bizim çocuğun emziğini verin" biz de
vereceğiz. Yoksa sabaha kadar konuşsan hava. Anladın mı gülüm?
M: Ben anlıyorum şimdi insanlar niye uyuşturucu kullanıp bağımlı hale geliyor diye.
Siz komprador uşakları var ya adamı eroinman edersiniz.

Emre Ünsallı/Aktüel