Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-05-2008, 09:12   #1
HandaN
hüngürella

HandaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

‘Sağı solu belli olmaz!’ Ercan Güven

“Dolmuşta lahmacun yemeyin” diyen işadamını bıçaklayıp hakkın rahmetine kavuşturan post modern “babayiğitler” kelepçelerini madalya gibi taşıyorlardı televizyonda.
Rahmetli Ulunay’ın “Sayılı Fırtınalar” kitabında, etrafını saran beş kişiye karşı “elleriyle yetinmeyip tahta tabureyi kullandı diye” arkadaşları darılan eski İstanbul kabadayısını hatırlıyorum da...
Ne kadar kirlendi bu ülke. Ne kadar yozlaştı.
Belki “Ayaklar baş” olmadı ama “ayaklar altında” olması gereken zihniyet, davranış, algılama, başımıza tebelleş oldu birbuçuk nesilde.
Neyse... Lahmacun manyakları kariyer yapacaklar, çıkacaklar.
Çıktıklarında aynı olayı bir daha tekrarlamazlar emin olun... Çünkü özel arabalarıyla dolaşıp, acıkınca Etiler’de ziftlenirler artık.
Orta yaşlı bir hanımefendi tarafından yüzlerine tükürülerek cezaevine yolcu edilseler de bu devirde onaylayanları bulmak zor değildir bilesiniz.
“Övgü” bile alabilir bir cinayet.
“Volta”yı kesmek affedilmez bir hata ise “lahmacunu yarıda bıraktırma girişimi” ne demek? Hem de bol soğanlı...
Sahi, şu anda ne konuşuyorlardır acaba zanlıların kankaları?
“Hocam yazık ettiler kendilerine”...
“Öyle deme... Bırak o lahmacunu diyemezsin delikanlı adama”.
“Tabi de...”
“Bizim çocukların sağı solu belli olmaz; sallar bıçağı işte”.
Anahtar cümle, “sağı solu belli olmaz”...
En masum atılganlıktan en ağır hataya kadar dev bir arıtma tesisi bu tespit.
“Sağı solu belli olmaz” ne demek?.. Çabuk mu karar verir? Atik ve girişken midir? Yoksa saçmalamakta üstüne yok mudur? Belli değil.
Konuyla hiçbir ilgisi olmasa da bir röportaja döneceğim şimdi.
Mikrofonun sahibi “Maraton com.tr”...
Yanıtlayan Beşiktaş Menajeri Sinan Engin.
- Mehmet Topuz için teklif edilen 12 milyon Euro var. Bu konuda ne diyorsunuz?
“SE- Bizim başkanın sağı solu belli olmaz. Gece canı sıkılır sabah alır.”
- Fiyat normal mi size göre?
“SE- Rakam biraz yüksek ama dediğim gibi başkanın sağı solu belli olmaz.”
Yahu konu Beşiktaş... Milyonların takımı. Milyonlarca Euro yatırımı... Milyonlarca Euro geliri, gideri... Milyonların hüznü/kederi... Hepsi Başkan’ın sağına/soluna mı bağlı hakikaten.
Sayın Yıldırım Demirören, Mehmet Topuz’u alır mı almaz mı bilemem.
Ama müthiş bir “iftihar” tanısı duyuyorum ben bu “sağı solu belli olmaz” nitelemesinden.
Müthiş bir güç sergilemesi. Kıvanç. Sevinç... “Ağanın eli tutulmaz” eyyamcılığı.
Sinan Engin çok mu memnun “sağı solu belli olmaz” başkanından?..
Yoksa şikayet mi ediyor sayın Demirören’i?
Her ne haltsa... Yaptığı işinde cin gibi zekasıyla “bir numara” olan Sinan Engin, tam bir açmaza düşmüş bu beyanatıyla.
Başkan’ı yermek desek; yakışmaz... Övmek böyle olmaz.
Sinan Engin’e şöyle açayım; “En azından kulüpçülük aleminin raconu ile pek örtüşmüyor bu eserikli başkan tavrı!..” Başkan’ın sağı solu belli olmalı.
Sinan Engin’in yerinde ben olsam, “Yönetim Kurulu görüşüyor” derdim... “Finans kurulundan rapor istediler, teknik kurulun analizi ışığında mali ve psikolojik teraziye aldılar, ince eleyip sık dokuyorlar. Uzmanların ve yönetimin kararına Başkan da uyar”!..
Yalan... Ama böyle söylesin bari.
Çünkü, sağı solu belli olmayanlardan zarar gelir; sağı solu belli olmayanı onaylamak, yüceltmek, övmek, daha da beterdir.