Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-07-2008, 09:10   #1
HandaN
hüngürella

HandaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ertuğrul Sağlam’a ‘SMS’ Asena Özkan

Şayet Fahri Tatan, Beşiktaş’ın kendisini Konyaspor’a sattığını uçaktan indiğinde mobil telefonuna gelen kısa mesajdan öğreniyor ise Ertuğrul Sağlam’a bir adet sms göndermek elzem oldu! Yaş ilerledikçe geriye dönük anıları ‘allayıp pullayıp’ sunmak doğal mıdır bilemiyorum ama bu olay bana, Gordon Milne ile Metin Tekin arasında bir Almanya kampı öncesi yaşananları anımsattı...
Gordon Milne, Almanya kampının kadrosuna Metin Tekin’i almamış, Siyah-Beyaz renklerle
özdeşleşmiş ‘Sarı Fırtına’ için başkan Süleyman Seba da dahil hiç kimse Gordon Milne’e ‘Neden?’ sorusunu yöneltememiş ya da yöneltmemişti! Bizler ise boş durmayıp, ‘Metin Tekin gözden çıkarıldı’ haberlerini her gün farklı boyutlarda sayfalarımıza taşımıştık. Almanya kampından bir gün önce Gordon Milne istemimizi kırmayıp, kulüpte karşımıza geçivermişti. ‘Metin Tekin’ sorularından bunaldığı anda da; “Bu konuda tek şartla konuşurum” cümlesi bizlere tercümanı Ali Emeç aracılığı ile iletilmişti. “Bu odada konuşulan, burada kalacak. Asla yazılmayacak” şeklindeki istemini haliyle kabul edivermiştik Gordon Milne’nin ve ‘o’ anlatmış, bizlerde dinlemiştik. Aramızdan ‘birisi’ ise sözünde duramamış, bu ‘özel’ paylaşımı yayına yeni başlayan gazetesinin sayfasına taşıyıvermişti! Metin Tekin’in İstanbul’da kaldığı dönem ise Almanya kampına gitmeyen benim gibiler için oldukça eğlenceli geçmişti! Kamp dönüşü, yaşanmışlıklara sünger çekilmiş ve Metin Tekin uzun zaman dilimi içinde Gordon Milne’nin ‘değişmez’ elemanı olup çıkıvermişti, geçmiş zaman içinde. İngiliz teknik adam, eleştirilere hedef olsa da Metin Tekin’i kazanmıştı, kırmadan, kırılmadan, yıpranmadan, yıpratmadan...
Yok artık böylesine ‘babacan’ yaklaşım sunan ne teknik adam, ne de menajerler en azından Beşiktaş’ta! Baki Mercimek giderayak ne dedi? “Ertuğrul Sağlam’ın istediği tüm oyuncular alındı. Başarılı olup olmadığını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Sinan Engin’in ise Türk oyunculara saygısı yok. Sinan Engin, taraftarların istemediği oyuncuları yollayacaklarını söylemiş. Acaba onu istiyorlar mı?..” Federico Higuain ne demişti? “Ertuğrul hocanın kafasındaki sistemde yer olmamasına karşın beni neden transfer ettiğini anlayamadım.
Bırakın oynatmayı, son bir aydır takımla antrenmana bile çıkarmıyordu. Bir oyuncu takımdan dışlanarak kazanılmaz...” Fahri Tatan ne dedi? “Böyle transfer mi olur. Konya benimle konuştu mu, siz bana sordunuz mu? Bu, şimdi mi söylenir. Biz mal mıyız ki, sormadan bu işler yapılıyor. İnsan, adam yerine koyar ve arar konuşur...” İbrahim’lerin kavgası ve ardından yaşananların boyutu da farklılık içermiyor. Yıldırım Demirören, Sinan Engin ve Ertuğrul Sağlam’ın Beşiktaş’ı ‘emekçi’ oyuncularını gözden öylesine kolay çıkarıyor ki, böylesi ne görüldü, ne de duyuldu! Hangi futbolcu, ‘öğütücü’ olup çıkan Beşiktaş için terinin son damlasına kadar sahada mücadele eder? Aynı şeyin yarın kimin başına geleceği belli mi bu takımda? Beşiktaşlı futbolcu sahada oynar, ama sadece oynar! Gelinen nokta, hiç kimse için sürpriz değil. Beşiktaş’ın şu ana kadar sadece bin 600 adet kombine satabilmesi de yaşananlarla direkt bağıntılı! “Maçların nerede oynayacağı belli değil, satış rakamı ondan düşük” şeklinde ajitasyon ise inandırıcı olmaktan uzak. ‘Beşiktaşlı’, takımı nerede oynarsa oynasın; yaz-kış, yağmur-çamur demeden maça gelir. Onların tutkusu, siyah-beyaz renkleredir, kişilere değil. Ne var ki, artık onlarda bezdi; Yıldırım Demirören, Sinan Engin, Ertuğrul Sağlam ‘trio’sundan. Üç zaman içinde Ertuğrul Sağlam’ın mobil telefonuna da bir sms gelecek; “Ertuğrul Sağlam ile Beşiktaş’ın yolları” ayrıldı şeklinde! Ancak Ertuğrul Sağlam, Fahri Tatan gibi habersiz olmayacak!..