Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-11-2008, 14:09   #9
|RespecT Me|
Banned

|RespecT Me| - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ege üniversitesi

Ege Üniversitesi

Türü : Devlet

Bilgi Alınabilecek Adres ve Numaralar :

Web Adresi : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor
Linki Görebilmek İçin Üye Ol veya Giriş Yapwww.ege.edu.tr
.
E-Mail Adresi :
Telefon : 0(232) 388 1019
Fax : 0(232) 339 9090
Kampusun Adresi :Ege Üniversitesi
35040 Bornova/İZMİR

Ayrıca osym.gov.tr / yükseköğretim programları/ kurumlar/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

TARİHÇE

Ege Üniversitesi 20 Mayıs 1955 tarih ve 5695 sayılı kanunla kurulmuş, 1955-1956 öğretim yılına, 9 Mart 1956 günü yapılan törenle başlamıştır. Kuruluşunda Ziraat ve Tıp Fakültesi bulunan Üniversiteye, öğretim yılı içinde Tıp Fakültesine bağlı Hemşirelik Yüksekokulu açılmıştır. 1 Mart 1958 tarihinde özerkliğe ve tüzel kişiliğe kavuşmasından sonra Ege Üniversitesi hızlı sayılabilecek bir tempo ile gelişmiştir. 1961'de Fen Fakültesi, 1968'de Mühendislik ve Diş Hekimliği Fakültesi açılmıştır. 1969'da İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi adıyla Ege Üniversitesine bağlanmıştır. 1976'da üç yeni fakülte daha açılmıştır. Bunlar Güzel Sanatlar, Eczacılık, Diş Hekimliği Fakülteleridir. İktisadi ve Ticari İlimler ile Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu 1971 yılında çıkarılan 1472 sayılı yasa ile devletleştirilerek Ege Üniversitesine bağlanmıştır. 1975'de Ziraat Fakültesine bağlı olarak açılan Gıda Teknolojisi Yüksekokulu, 1977'de Gıda Fakültesine dönüştürülmüştür. 1977'de ikinci Tıp Fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi ve bir Hukuk Fakültesi açılmıştır. Aynı yıl İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak İşletmecilik ve İktisat Fakülteleri oluşturulmuştur. Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Tekstil Fakültesine dönüştürüldü. Mühendislik Bilimleri Fakültesine bağlı Makine ve İnşaat bölümleri aynı adlarla fakülte haline getirilmiştir. Yine aynı yıl Kimya ve Yer Bilimleri fakülteleri kurulmuş. 1980'de Adalet Yüksekokulu öğretime başlamıştır. Bu arada, değişik tarihlerde çeşitli araştırma enstitülerinin kurulması sonucu Ege Üniversitesi; 17 Fakülte, 9 Yüksekokul, 7 Araştırma Enstitüsü ile eğitim-öğretim hizmeti vermekte idi.
20 Temmuz 1982 tarih ve 17760 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Üniversite 2 ayrı Üniversite haline dönüşerek Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi kurumuştur. Fakülte ve yüksekokullar ile kuruluşlar iki üniversite arasında paylaşılmıştır. Halen Ege Üniversitesi 10 fakülte, 10 yüksekokul ve 1 konservatuvar ile öğretim yapmaktadır.
ARKADAŞLAR SİZLERİ SALAK YERİNE KOYMAYA ÇALIŞTIM ANCAK BAŞARILI OLAMADIM. FORUM YÖNETİMİNİ ENAYİ YERİNE KOYMAYA ÇALIŞTIM ANCAK BAŞARAMADIM. SİZDEN DİLENEREK ALDIĞIM REPLERİ FORUM YÖNETİMİ SİLDİ. ŞİMDİ İSE BEN BUNA İSYAN EDİYORUM. BEN BİR MALIM!
Click the image to open in full size.
|RespecT Me| Ofline   Alıntı ile Cevapla