Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-12-2008, 14:56   #1
burki8686

burki8686 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tüm yetki Denizli'de

Beşiktaş, Süper Lig'in ikinci yarısı öncesi transferde sezsizliğini korurken, Siyah Beyazlı yönetimin tüm yetkiyi teknik direktör Mustafa Denizli'ye verdiği öğrenildi.Geçtiğimiz yıllarda daha çok başkan Yıldırım Demirören, yönetim kurulu üyeleri veya transfer komitesi adı altında oluşturulan kurulun verdiği kararlar doğrultusunda kadrosuna yeni oyuncular katan Siyah Beyazlı kulüpte, ikinci yarı öncesi tüm sorumluğu üstlenen Denizli'nin araştırmalarını sürdürdüğü belirtildi.
İkinci yarı öncesi ilk olarak kadrosuna bir orta saha oyuncusu katmayı planlayan Beşiktaş teknik heyetinin önümüzdeki günlerde yönetim kurulu üyeleri ile tekrar bir araya gelip, transfer edebilecekleri futbolcular hakkında bilgiler verecekleri ifade edildi.
Bende bundan korkuyordum,Yeni delgadolar geliyor demektir...

Bu arada yorumlarını çok beğenmem M. DEMİRKOLU'un ama verdği istatislikler için bir yazı okumanızı tavsiye edeceğim.

10 NUMARA OLMADAN

Sivasspor geçen yıl şampiyonluğu son iki haftaya kadar kovaladı. Şimdi devre arasında yine zirvede...
-Bu yıl Trabzonspor ilk 11’ine 8 yeni oyuncu monte etmesine rağmen Sivas’la aynı puanda.
-Galatasaray geçen yıl sezon başında tahmin edilemeyecek bir kadroyla şampiyon oldu.
-Milli Takım hiç beklenmedik bir başarıyla finalin kapısından döndü.
Bu dört takımın ortak bir özelliği var:
Hiçbirisinde Türkiye’de bilinen anlamıyla bir 10 numara yok.
Alex, Lincoln, Sergen, Şifo Mehmet, Delgado, Marcelinho yok...
Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya kalan takımlara bakın. Bizdeki 10 numara anlayışına yakın 3 oyuncu göze çarpıyor. Atletico’da Luis Garcia, Roma’da Totti ve Juve’de Del Piero...
Son Avrupa Şampiyonası yarı finalistlerine bakın. Yine 10 numara yok.
Fenerbahçe’nin geçen yıl Alex’in büyük katkısıyla çeyrek finali görmesi, bu yıl Lincoln’ün parlak bir performans gösteriyor olması ne kadar gerçekse, bu veriler de o kadar, hatta çok daha gerçek.
Futbolda guard yoktur, futbolda oyun kurucu da yoktur. Herkes oyun kurar, herkes oyunu iki yönlü oynamak zorundadır.
Futbolda özel yetenekli oyuncular vardır. Ancak farkı onlar yaratmaz (Alex, Lincoln, Delgado, Sergen, Yusuf vs.).
Farkı oyunu iki yönlü oynarken, özel yeteneklerini sergileyebilen oyuncular yaratır (Lampard, Xavi, Iniesta, Ballack).
Çünkü sadece özel yetenekleri olan oyuncuların aldıkları verdiklerinden, zararları yararlarından fazladır. Çünkü diğerleri onları taşımak zorunda kalıyor. Görevlerin ve hakların eşitlikçi bölüşülme olanağı kalmıyor. Çünkü diğerlerinin feragat etmesi gerekiyor. Özel yetenekleri taşımak için sırtlarına ekstra defansif yük biniyor. Bir takım oyuncular sadece hücum oynadıkları için diğerleri sadece savunma oynamak zorunda kalıyorlar.
Böyle olunca da aslında dünyanın sayılı oyuncularından sayamayacağımız Mehmet Aurelio vazgeçilmez bir adama dönüşüyor. Ve özel yetenekleri olduğu varsayılan Alex’i oynatabilmek için Aurelio’ya ihtiyaç duyuluyor. Yani aslında denkleme iyice baktığınızda özel yeteneğiyle vazgeçilmez oyuncu Aurelio oluyor.
Bir başka deyişle Alex olmasa Aurelio bu kadar vazgeçilmez olmazdı.
Bunları Trabzonspor’un Yusuf ısrarı üzerine yazıyorum. Çok yetenekli bir oyuncu olduğu açık olan Yusuf ne pahasına Trabzon 11’ine monte edilecek? Kim oyundan çıkacak ve kimlerin üzerine ekstra yük binecek.
Yusuflar, Alexler, Lincolnleri seyretmek bizim için zevk. Ama saha içindekiler için ne?
Bir, hep beraber savunan, hep beraber saldıran, bunu inançla keyifle yapan takımlar var.
Bir de ‘ben savunmayı sırtlayacağım derken perişan oluyorum, golleri asistleri de prensler, 10 numaralar yapsın diyen’ 7-8 oyuncunun küstüğü takımlar.
Birinci sınıfın, 10 numarasız olanların son 1 yılda başardıkları en azından örnektir.
Üzerinde çalışılması gereken bir örnek...

Konu burki8686 tarafından (30-12-2008 Saat 15:01 ) değiştirilmiştir..
burki8686 Ofline   Alıntı ile Cevapla