Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-02-2007, 06:37   #1
dicesare
Banned

dicesare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aforizma Nedir?

AFORİZMA NEDİR

aforizma, ya da ozdeyis, sekil olarak genis zamanda cekilmis, yani bir genellemeye varan cumlelerdir, ve bu ozellikleri belki de en onemsiz karakteristikleridir. bir cumlenin aforizma olmasi icin bilesik cumle olmasi da gerekmez. bir cumlenin aforizma olmasi icin belli bir konuda degisik bir bakis acisi getirmesi ve anlam ifade etmesi gerekmektedir. bu ciddi oldugu kadar, gayri ciddi de olabilir; burada ayirici unsur cumleden sizan zeka piriltisidir.

meshur aforizmasidir einstein'in, "3. dunya savasini bilmem, ama 4.su tasla sopayla yapilacak" der; bu cumle oyle zekice bir cumledir ki bundan yola cikarak sayfalar dolusu bir deneme yazilabilir. bir cumlenin aforizma olarak kabul edilmesi icin film fragmanlarini seslendiren adamlar gibi okunmasina gerek yoktur, cumlenin anlami zaten vurucu etkiyi yapmalidir, kalin sese gerek birakmadan. yoksa kurtlar vadisinde de bir suru boru sesli adam genis zamanli godfather ozentisi cumleler kuruyor

lafi fazla dolandirmadan soyleyebiliriz ki bir sozun aforizma kabul edilmesi, bir sarkinin klasik kabul edilmesine benzer, zamana dayanabilmeli ve anlam ifade etmelidir.

En insancıl davranış nedir? -Birisinin utanmasını önlemek.
Nietzsche

Belli bir notanın ötesinde, artık geri dönüş yoktur. İşte o noktaya ulaşmak gerekir.
Kafka

Çok tuhaf hastalıklar vardır, elde olmayanı istemekten kaynaklanır.
A. Gide

Güzelliği dizlerime oturttum bir akşam -ve acı buldum onu -ve sövdüm ona.
Rimbaud

Düzlükte kalma, çok yükseklere çıkma. Dünya en güzel yokuşun yarısında görülür.
Nietzsche

Bizden istenen şey olumsuz davranışlarda bulunmaktır. Olumlu davranışlar ise zaten bizimdir.
Kafka

Çabucak koca bir ateş yakmak isteyenler, cılız samanları tutuşturmakla işe başlarlar.
Shakespeare

Şiir mumdan kayıklarla alev denizini geçmeye benzer.
Şeyh Galib

Duvar kendisine çakılmak üzere olan çivinin ucunu nasıl hissederse, o da şakağında öyle hissetti. Dolayısıyla hissetmedi.
Kafka

Sanat gerceğin yansıtılması değildir; yansimanin gercekliğidir.
J.J.Godard

Büyük fedakarlıklara dayanabilmek için, büyük avuntular bulabilmelidir.
Bertrand Russell

Derin insanlar da derin kuyular gibidir: İçlerine düşün nesne, dibe uzun zamanda varır. Beklemekten yana öteden beri sabırsız davranan seyirciler bu insanları duygusuz ve haşin –çoğu zaman da can sıkıcı –bulurlar.
Nietzsche

Bedenimiz göçebe olsa da, aklımız yerleşiktir.
Marcel Proust

Bir insanın yüksekliğini görmek istemeyen kimse, kendinden aşağı ve üstünkörü olan her şeye daha dikkatle bakar. Bu bakışla da kendini ele verir.
Nietzsche

Suskunluk yetkinliğin özelliklerindendir.
Kafka

Bilim, felsefenin başarılarından, felsefe ise bilimin başarısızlıklarından örülmüştür.
Bertrand Russel

Cehalet her zaman kendisine hayran olmaya hazırdır.
Santra Guitry

İşin saçma tarafı,en saçmasını bile filozofun birinin çoktan söylemiş olması.
Cicero

Her bir şehri yüz defa mezaristana boşaltan ölüm elbet hayattan ziyade bir isteği var.
Said Nursi

Düşünmeye gem vurmak, zihne gem vurmak demektir, bu ise, rüzgarı zapt etmekten de zordur.
Gandhi

Yaşam bilgeliğindeki marifet, her türlü uykuyu uygun zamana yerleştirmeyi bilmektir.
Nieztsche

İyi rahatsızlık vericidir.
Kafka

Hayatın ereği, hayatın kendisidir.
Goethe

Denizin dibinde incilerle taşlar karışık bulunurlar. Övülecek şeyler de kusur ve yanlışların arasında bulunur.
Mevlana

Ancak başkaları için yaşanmış bir hayat, bir şeye değer.
Albert Einstein

Şüphe Değil, Kesinliktir İnsanı Deli Eden…
Nietzsche

Entelektüellerin binlerce yıldır süregelen görevi insanları pasif itaatkâr cahil ve güdümlü hale getirmektir.
Noam Chomsky

Hayat kısa insanoğlu! Kesildikçe biten otlar gibi yeşermeyeceksin bir daha.
Ömer Hayyam

İki parmağının ucunu gözüne koy. Bir şey görebiliyor musun dünyadan? Sen göremiyorsun diye bu alem yok değildir.
Mevlana

İki şeyin sonsuz olduğunu biliyorum; evren ve aptallık. Aslında ilki konusunda çok da emin değilim.
Albert Einstein

Bir adam doğduğu anda, ölecek kadar yaşlıdır.
Martin Heidegger

Ey Ehibbâ! Enfâsınızı Zidan'a değil Fizan'a harcayın ki erâcîf'imize halel gelmesin.
Utarant

Akciğersiz insan kanı bozuk insandır, böbreksiz insan kanı bozuk insandır, kalpsiz insan kanı durgun insandır, beyinsiz insan kanı deli insandır, midesiz insan kanı aç insandır, ölmüş insan kanı durmuş insandır, ama insan hep eli kanlı insandır.
Utarant

En çok tanrıya küfreder, en çok da tanrıyı severim
aslında bir sanrıya küfreder, ve bir sanrıyı severim
tanrı en çok bana zulmeder, en çok da sanrıyı sever
aslında bir sanrıya zulmeder, ve beni sever en çok.
Utarant

Ola ki Lahd'imi küşad edersin, yine lain yine de lainsin. Ama bilmezsin, layemut'um ben...
Utarant

Yalnızlık, ışığı arayan insanın zifiri karanlığa doğru yol almasıdır.
ANLAM-SIZ

Kardeşlikte kan vardır.
Kandan öte düş vardır.
Kan ve düştür insan.
Turuncu

Belki yeteri kadar istemediğin için savaşmayı, halen oturuyorum sancı içinde.
Poe

Hayat kendini belli ettikçe sefillik bir ur gibi büyüyor.
Poe

Acımasız olan hayat değil; insanlar.
Poe

Bir siklon'un merkezindeki güç gibi, duygu gücü de, hissettiğimiz oranda bizleri güçlü yapar. Bırakın, ruhunuzda fırtınalar en şiddetli haliyle hüküm sürsün. Yeterki, kendinize karşı; cesur, samimi ve kararlı olun.
HB2

Toplumsal ahlakın gücü ve yüksekliği, bireyin kendine olan saygısının yüksekliği ve gücü ile doğru orantılıdır.
HB2

Lütfen, silâhlarınızı girişte bırakınız.
HB2

Cesur samimi ve kararlı olmak söylerken ve okurken çok güzel geliyor kulağa da yaşam kendi gerçeklerini dayatıyor ve başlıyor kaos.
Simone

Yaşasın düş kardeşlerinin sefil birlikteliği.Sefaletinde bile bir soyluluk var...
Simone

En güzel tepki...sanırım susmak, ama onurluca bir susuş…
Tohum