Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-02-2007, 09:58   #44
imparator
Guest

imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

II. Meşrutiyet’teki geçici yasa ülkenin iç ve dış güvenliğini bozacak yayınları yasaklamışken 1931’de Matbuat Kanunu daha da ileri gitti ve memleketin umumi siyasetine dokunacak yayımlar yapan gazete ve dergilerin İcra Vekilleri Heyeti tarafından geçici olarak kapatılmasını öngördü.89
Basını denetim altına almak maksadıyla 14 Temmuz 1938 tarihinde Türk Basın Birliği kuruldu. Bu birliğin kurulmasının amacı basının iç sorunlarını çözmek ve haklarını korumak olarak gösterilse de asıl, birlik aracıyla basını egemenlik altına almak düşünülmüştür.

2. 2. 2. 1. 3.İkinci Dünya Savaşı Döneminde Türk Basını

Matbuat Umum Müdürlüğü, 22 Mayıs 1940 tarihli yeni Teşkilat Kanunu ile Başbakanlığa bağlanmıştır. Bunun nedeni, 2. Dünya Savaşı nedeniyle önemi iyice artan yayın faaliyetlerini, doğrudan Başbakanlığa bağlı bir kurumla, sıkı denetim altında tutma isteğidir. Bu uygulamanın amacı, “Belli başlı propaganda vasıtalarını bir elde toplamak, bunları sıkı bir surette denetim altında bulundurmak ve böylece Türk halkını propagandalardan korumak, milli çıkarlarımıza uygun ve milli görüşlerimizi ifade eden haberleri milletimize duyurmaktır.90