Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Eğitim Öğretim > Dersler - Ödevler - Tezler - Konular > Edebiyat - Türkçe

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26-05-2009, 21:02   #1
 
defne.15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
yardım edebilirmisiniz (bahaeddin özkişi sokakta)

bana acilen sokakta nın özeti lazım. kitabı okuyan birisi lütfen bana yardımcı olabilir mi?
__________________
Lütfen forum kurallarını okuyunuz..
defne.15 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2009, 21:05   #2
ยŦยк
 
Constantin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Eser Hakkında:
Eser, 1975 yılında Peyami Safa Roman Yarışması’nda Başarı Ödülü almıştır. Konusunu son yüz elli yılın toplumsal yaşamından almıştır. Bir sokak çerçevesinde insanlardaki de*ğişim ve aldatılmış insanlığın dramı ele alınmıştır. Bahaettin Özkişi, Sokakta romanında, manevi değerleri hiçe sayan materyalizmin ülkeyi istilası an*latılmaktadır. Cin ve şeytanlar gibi fantastik öğelerin bulun*duğu romanda millî değerler ve inançların yok oluşu mühim bir yer tutar.
Sokakta Kahramanları (Kişileri):
Onlar: Kötülüğü simgeleyen ve eserde sokaktan başla*yarak bütün dünyanın aldığı korkunç durumun nedeni ola*rak gösterilen, ateşten yaratılmış cin ve şeytan mahlukatı.
Komiser: Romanda, sözü geçen mahallede yetişmiş, eğitim için bir süre buradan ayrılmış, devleti temsil eden bir ki*şi. Daha sonra ahlaki ve millî değerlere, geçmişindeki bağla*ra inanır.
Çocukluk arkadaşı: Romanda ismi verilmeyen, önce katil olarak görülen bu kişi sokağın değişmeyen yüzünü tem*sil eder. Sokaktan hiç ayrılmamış, değerlerinden asla taviz vermemiş, gerçeği görebilen, inançlı, insani değerleri bozul*mamış, Batı medeniyetinin kötülük getirdiğini düşünen bir ki*şidir. Etrafmdakilerce deli olarak görülür.
Küçük Bey: Sokaktaki konağın beyidir. Mürebbiyelerin elinde büyümüş, inanmayan, dinî değerleri olmayan, mater*yalist biridir. Mahalledeki türbeye ve komiserin çocukluk ar*kadaşına hiç katlanamaz. Onu düşman gibi görür. Romanda şeytan ve cinlerin elindeki maşalardan biri olarak anlatılır.
Katil: Komiserin çocukluk arkadaşının ağabeysidir. Kö*tülüğün simgesi ve şeytanların kölesidir. Kendi annesini şey*tana kurban etme gerekçesiyle öldürür.
Sokakta Özeti:
Şehrin geleneklere en bağlı ve sessiz mahallelerinden bi*rinde yaşlı bir kadın öldürülmüştür. Ölünün yaşlı vücudu yir*mi yerinden yaralanmıştır. Polis tarafından katil olarak gö*rülen, ölen yaşlı kadının küçük oğlu ise katilin “ONLAR” ol*duğunu söylemektedir. Bu sırada olayla ilgilenmesi için bir komiser tayin edilir.
Komiser, bu mahallede yetişmiş, bir süredir Uzakta olan ve katil zanlısı olarak görülen adamın çocukluk arkadaşıdır. Ar*kadaşının kendi annesini öldürmediğinden emindir. Bu ma*hallede böyle bir cinayetin olduğuna da inanamamaktadır. Soruşturmayı başlatır. Önce suçlu olarak görülen arkadaşı ile görüşür. Oldukça esrarengiz biri olan bu arkadaşı, ısrarla işin bir insan tarafından yapılmadığını, cinayeti “ONLAR”in işle*diğini söylemektedir. Dürüst, hiçbir kötülüğün değiştiremedi*ği bu adamın katil olamayacağından emindir komiser.
Komiser, arkadaşını temize çıkarmak ve suçluyu bulmak için eski sokağına ve cinayet yerine gider. Niyeti herkesle ko*nuşmaktır. Sokakta pek çok şey değişmiştir. Eskiden çok güzel bir kadın olan ninenin evine gider önce. Kızı Gülüm, onun çocukluk aşkıdır. Onun veremden öldüğünü öğrenir. Geçmişini özlemle hatırlar komiser. Sonra hemen yanındaki cinayet işlenen eve gider. Yanma bir doktor da tayin edilmiş*tir. Etrafı araştırırlar. Doktor, cesetteki yaraların insan eli ta*rafından açıldığına inanamamaktadır. Odada müthiş bir fa*kirlik ve sessizlik vardır. Kulakları önce bir vınlama ile dolar. İncecik ve metalsi bir ses, “Onu biz öldürdük.” der. Metalsi ses, kendilerinin Allah’a secde etmediği için onunla bir sava*şa giren cin ve şeytan grubu olduğunu söyler.
Katil olduğu sanılan komiserin çocukluk arkadaşı akıl hastanesine yatırılmıştır. Komiser, onu ziyarete gider. Arka*daşı, sokağı çok özlemiştir. Komisere, onlar’la bir savaş için*de olduğunu söyler. Sokakta değişim başladığından beri sa*vaşı tek başına göğüslediğini anlatır. Ateşten yaratılmış ve in*sanlardan önce dünyanın hâkimi olan kibirli yaratıklar, şey*tanlarla savaşmaktadır. Arkadaşı, Batı medeniyetinin onların maşası olduğuna inanmaktadır. İnsanlığı, bu medeniyet para ve madde ile yoldan çıkarmaktadır. Doktoru da ona geçmişi*ni anlattırarak onu iyileştirebileceğini düşünmektedir. Oysa arkadaşı hepsinden hikmet sahibidir.
Sonraki günler, komiser cinayet aletini aramakla meşgul olur. Mahallede yaşlı kadının evine gider önce. 0, asla cina*yeti arkadaşının işlemediğini söylemektedir. O da yaşlı kadını ONLAR’ın öldürdüğüne inanmaktadır. Arkadaşı, komisere içini döker. Komiser, bilgi almak için bu sefer konağın sahibi Küçük Bey’e gider. Küçük Bey, tam bir materyalisttir ve so*kaktaki değişimi kabullenmeyen tek kişi olduğu için katil zan*lısını hiç sevmemektedir. Küçük Bey, komisere katil zanlısının suçlu olmadığını itiraf eder. Çünkü onu, cinayetin işlendiği saatlerde türbede ibadet ederken görmüştür. Bir dilekçe im*zalar ve komiserin arkadaşı temize çıkar.
Komiser, arkadaşı temize çıktığı için mutludur; fakat şim*di asıl katili bulmak zorundadır. Mahalle bakkalını sorgular önce. Ondan ölen kadının, canı gibi sakladığı bir şey olduğu*nu öğrenir. Bunun bir ipucu olduğunu düşünür. Morgda ce*sedi inceler ve o koynunda sakladığı şeyin yerinde olmadığını görür. Demek ki biri onu almak için cinayeti işlemiştir. Bun*dan haberdar olabilecek tek kişi kadının büyük oğlu olabilir. Yanına bir yardımcı alarak onun evine gider. Katilin onun ol*duğunu söyleyince adam, yanındaki yardımcısıyla birlikte komiseri vurur. Yanındaki adam ölür. Komiser ancak kırk beş gün sonra gözlerini açar. Komiser, iyileştikten sonra hastanede çocukluk arkadaşı*nı ziyarete gider. Doktordan arkadaşının, vurulmasını önce*den hissettiğini öğrenir. Bunun ve benzer şeylerin cinler vası*tasıyla kolaylıkla öğrenilebileceğini anlatır arkadaşı. Arkadaşı, cin ve şeytanların işi olan bu cinayetin aydınlanması için has*taneden ayrılır. Komiser, arkadaşı ve doktor iş birliği ile savaşı kazanmaya azmederler. Birlikte kaldıkları bu günlerde arka*daşı huşu içinde gece ve gündüz namaz kılmakta ve Allah’a yakarmaktadır.
Komiser, araştırma için Küçük Bey’in evine gider. Küçük Bey, dadısının tuhaf ölümünden bahseder. Bu ölüm ile son ölen yaşlı kadının ölümü arasında bir bağlantı vardır. Dadı, ona verilen ifrit kılı yüzünden ölmüştür. Bu kılı ona kral olan büyücü babası vermiştir. Büyülü kıl, onun istediğini yerine getirmesini sağlamaya yarar. Bu olayı Küçük Bey’e anlattığı günün sabahında odasında ölü bulunur. Biri, büyülü ifrit kılını alıp onu öldürmüştür. Komisere göre iki cinayet arasın*da bir bağlantı vardır.
Savaş başlamıştır. Komiser, sonuca iyice yaklaşmaktadır. İşin içinde cinlerin olduğu anlaşılmıştır. Aynı gün, Küçük Bey de evinde ölü bulunur. Daha sonraki günler, Küçük Bey’in odasını araştırır. Evde şeytana tapma ayininin düzenlendiği gizli bir yer bulur. Bir mabud vardır! Heykelin gözleri ışıl ışıl yanmakta ve çok korkunç bir ses çıkarmaktadır. Annesini öl*düren oğlan ve bir kadın bu şeytanın köleleridir. Doktor ve komiser saklandıkları yerden, büyük oğul ile yanındaki kadı*nın şeytana tapma ayinini ve şeytanın onlardan istediği kötü*lükleri seyrederler. Polisler, onları tutuklarlar. Şeytanın dostluğu yine insanı darağacına götürmüştür.
Komiseri tanıyan bir genç ondan bu hikâyeyi dinler. Es*rarengiz ve gizemleri çözülmeyen bu hikâyeyi öğrenmek için yaşayanları araştırmaya başlar. Komiser, ona her şeyi anlat*maz ve ısrarla bir noktadan sonra konuşmaz. Komiserin ço*cukluk arkadaşı ise ölmüştür. Cinayeti işleyen ağabeyi de ha*piste öldürülmüştür. Genç, artık bu hikâyenin bir sonu ol*madığına inanmıştır.
Constantin Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2009, 21:06   #3
ยŦยк
 
Constantin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Aradığın bu mu acaba?
Constantin Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2009, 21:07   #4
forumun heavy metalcisi
 
the_pentagram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

vay be...3 dk içinde jet özet geldi..helal olsun usta
__________________
Mağrur ve Zamansız Gidişlere Mütevazi Suskunluğum Var..!
the_pentagram Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2009, 21:07   #5
 
defne.15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

evet teşekkür ederim
__________________
Lütfen forum kurallarını okuyunuz..
defne.15 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-05-2009, 21:08   #6
ยŦยк
 
Constantin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
the_pentagram´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
vay be...3 dk içinde jet özet geldi..helal olsun usta
Eyw Forum aşkı işte görüyormusun

Alıntı:
defne.15´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
evet teşekkür ederim

Rica ederim
Constantin Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2009, 13:17   #7
şǻЋяυт
 
teraphy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

mübarek ınsan
__________________

Remzin KartaLLar gibi manileri yen aş Layıktır bu vasıfLar sana ey şanLı Beşiktaş...
teraphy Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2009, 14:22   #8
Banned
 
nötr35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

dıe_4_for you

109 ders yardım
__________________
Click the image to open in full size.
nötr35 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2009, 20:27   #9
ยŦยк
 
Constantin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
teraphy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
mübarek ınsan

Haha saol kız

Alıntı:
choupsey´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
dıe_4_for you

109 ders yardım

109 ders derken ?
Biraz açarmısın :P
Constantin Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2009, 20:47   #10
Banned
 
nötr35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
Die_4_you´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Haha saol kız
109 ders derken ?
Biraz açarmısın :P
hehe tamam senimi kırcam 111 olsun 110 itfaiye bilion
__________________
Click the image to open in full size.
nötr35 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 12:11 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580