Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Gündem Dışı > Gerçek Kesitler

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-06-2009, 17:36   #51
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.

Filistin de Batı Şeria da yahudi yerleşimciler, 2005 yazında zorla çıkarıldıkları yerleşim yerine giderek burada bir protesto gösterisi düzenlediler. Yahudi yerleşimciler Batı Şeria daki Filistin topraklarına hükümetlerinin teşvikiyle yerleşmiş ve kentler kurmuşlardı. Sonra da politika değişince bazıları zorla çıkarılmışlardı.protestolar bir buçuk yıldır sürüyordu. Zorla çıkarıldıkları yerleşim yerindeki gösterileri sırasında çekilen fotoğrafta o an, inadı gösteriyordu.

Click the image to open in full size.

Çin de Hong Kong da Pekin Olimpiyat Oyunları na 500 gün kala geri sayımın başlaması töreninden bir enstantane. Hong Kong, Pekin Olimpiyatları sırasında binicilik yarışlarına ev sahipliği yapacak. Kare içindeki her şeye hakkını veren bir fotoğraf... Işık, Çinlilere has disiplini kutlarcasına adeta gençlerin giysilerini birbirlerinden ayıran gölgeleri zerrelerden oluşan çözeltiyle dağıtıyor. Ama iki şahsiyetin anlık farklılıklarını vurgulayamayı da ihmal etmiyor.zamanın, ışığın ve insanlığın birlikte gerçekleştirdiği bu hoş eğlenceyi kaçırmayan AP photo dan Kin Cheung da o anı yakalıyor.

Click the image to open in full size.

İsrail in güvenlik gerekçesiyle inşa ettiği duvar, protesto amaçlı resim ve grafik sanatının tuvallerinden biri oldu. Filistin de Kalkilya da duvarın o bölümünde şişe içine hapsedilmiş bir çocuk figürü var... Nicelik ve nitelik olarak o kadar güçlü bir figür ki ışığın tercihini de etkiliyor. Sonuçta duvardaki figür, oradan bisikletiyle geçen görece özgür çocuğu o anda yakalayıp yansıttığı mesajın içine hapsediyor.

Click the image to open in full size.

Serbest İrlanda nın başkenti Dublin de Drogheda Sanat Festivali nden bir enstantane... Bavul içinde bir balerin ve bale sanatçısı monica loughman ı gösteri uyarınca eğlendiren Johnny the Stiltwalker... Sokağın soğuk duruluğuna konulan bir eğlence posteri gibi duruyorlar. Karenin öteki bölümlerinden keskin çizgilerle ayrılarak hem sanatın toplumdan ince çizgilerle soyutlanışını hem de sanatın, oraya, o kaldırıma ve tabii kent hayatına getirdiği yaşama sevincinin anlık bir kesitini gösteriyorlar.

Click the image to open in full size.

Beyaz örtü, o ana bakanları doğrudan gözlere yönlendiriyor. Ve gözler özellikle karşıdan bir ışık pırıltısını yansıtanı, inancına göre uhrevi bir beklentiyi deşifre ediyor. Bolivyalı bir katolik İspanya Cordoba da paskalya yortusu öncesi kutsal hafta ayinine katılıyor. Bir tövbekar... Sanki inancına göre, zihnindeki bütün pişmanlıklarının ve beklentilerinin gözlerinde yoğunlaştığı anda fotoğraflanıyor.

Click the image to open in full size.

Jain rahibeleri... Jainism 2 bin yıldan beri Hindistan da var olan ve Alt Kıta da öteki dinleri de etkileyen bir inanış... Ruhun özgürlüğü ve ruhların eşitliği üzerine kurulu bir din... İnsanın şiddete başvurmamak için kendini kontrol etmesine de dayanıyor. Fotoğraf, Bangalore Kenti nde Jainism in son Peygamberi Efendi Mahavira nın doğumgünü dolayısıyla düzenlenen törende çekildi. Janism de rahiplik ya da rahibelik seviyesine gelenlerin davranışları gibi sözlerinin de başkalarını incitmemesi gerekiyor. Bu nedenle ağızlarında Muhapatti denen örtüler bulunuyor. Bu örtüler inananlara kötü söz söylememeleri gerektiğini, yeri geldiğinde konuşmalarını aksi halde susmalarını hatırlatıyor. AP Photo dan Aijaz Rahi, özellikle berideki rahibenin susmadığı anlardan birini yakalıyor. Rahibe ağzını kapatmış ama gözleriyle konuşuyor. Hoşgörü ışıklarıyla bezeli gözlerinden şaşkınlıkla karışık merak ve biraz da Niçin çekiyorsun? sorusu gönderiyor. İncitmeden ama...

Click the image to open in full size.

Performans
Almanya daki bir gösteri sırasında çekilen fotoğraf. Müzik, ışık oyunları ve akrobatın yeteneği bir araya gelince bu etkileyici görüntü ortaya çıkıyor. Mavi bir sahnede sadece tüllerle havada asılı duran akrobat sadece gösteriyi izleyenleri değil, fotoğrafı görenleri de etkiliyor...Katar da çekilen bir fotoğraf. Aslında ilginç bir tesadüfün fotoğrafı bu… Bir tarafta deve yarışlarına katılanlar, öbür taraftaysa bisiklet yarışına katılanlar kıyasıya mücadele ediyor. Bu farklı yarışın katılımcıları, farklı hızlarda, farklı yönlere gitse de ortak bir noktaları da var: Bisikletçilerin ve deve binicilerinin kazanma hırsları...


Click the image to open in full size.

Amerikalı fotoğrafçı Adam Nadel Sierra Leone de çekmiş bu ‘o’ anı... Ne olursa olsun yaşama bağlılığın fotoğrafı bu... Tek bacağı olmayan bu insanlar, koltuk değnekleriyle yeşil sahada kıran kırana bir mücadele veriyorlar.

Click the image to open in full size.

Çin de çekilen bir fotoğraf… Ülkedeki kuş gribi salgınına karşı yoğun önlemler alınıyor ve bu önlemler kapsamında sokaktaki güverciler bile ilaçlanıyor. Ama ‘o’ anda barışın, saflığın simgesi beyaz güvercin bir tehlike olarak görüldüğünün ve ilaçlandığının hiç farkında değil. Oysa kendi gibi beyaz olan püskürtme sıvı hiç de iyi niyetli değil... Beyaz güvercinler birazdan zehirlenip ölecekler...

Click the image to open in full size.

Sisli bir Sydney sabahında çekilmiş bu ‘o’ anda, arkada kentin gökdelenleri ve önde fötr şapkalı, silüet olarak görünen bir balon. Ünlü ressam Van Gogh un kendi portresinin dev reprodüksiyonundan üretilmiş bir balon bu...Click the image to open in full size.

İspanya terör saldırılarının ardından ayağa kalktı. Herkes sokaklara döküldü ve hep birlikte terörü lanetleyip insanlık için birlik ve beraberlik mesajları verildi. En çarpıcı mesajsa göstericilerin hep birlikte ellerini havaya kaldırıp teröre dur demesiydi. Bu göstericiyse ortak eylemi farklılaştırarak avucunun içini terörün simgesi kan rengi kırmızıya boyamış. Üstüne de siyah matem kurdelası çizmiş. Böylece ‘o’ anda daha güçlü bir teröre geçit yok mesajı vermiş.

Click the image to open in full size.

Fotoğraf Çin de çekildi. Bu gösteride akrobat ağzına yanıcı bir sıvı alır, sonra bunu ateşe karşı püskürtür ve yalazlar oluşur. Ama akrobat ustaysa bu yalazı bir ateş topuna çevrebilir. Foto muhabiri de ustaysa hem aeş topunu yakalar hem de bu ateş topunu akrobatın elleri arasında gösterir.
__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 15:07   #52
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.

HİNDİSTAN'IN KONTROLÜNDEKİ KEŞMİR'DE ÜLKENİN GÜVENLİK GÜÇLERİYLE AYRILIKÇI MİLİTANLAR ARASINDA İKİ ÇATIŞMA OLDU. ÜÇ KEŞMİRLİ MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ. İÇLERİNDEN İKİSİNİN CENAZESİ SIRASINDA ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARDAN BİRİ DE BUYDU. DUA EDEN ÇOCUĞUN GÖZLERİNDE BİR ŞİKAYET Mİ VARDI ? IŞIK, ÇOCUĞUN ZAYIFLIĞINI GÖLGELERLE PEKİŞTİRİRKEN KEŞMİRLİLERİN HİNDİSTAN'DAKİ GENEL DURUMUNU GÖSTERMEYİ FIRSAT MI BİLDİ ? YİNE IŞIK, 'O' ANA FON OLUŞTURAN HÜZÜN KUMAŞLARININ DOKUSUNDA YAS İLMİKLERİ Mİ ATTI ? FOTOĞRAF BUNLARI SORDURDU...

Click the image to open in full size.


AP AJANSI'NDAN HATEM MOUSSA'NIN FİLİSTİN'DEKİ SON GELİŞMELERİ YANSITAN BAŞARILI BİR ÇALIŞMASI... İLAN EDİLEN ATEŞ-KES UYARINCA İSRAİL BİRLİKLERİNİN GAZZE'DEN ÇEKİLMESİNİN ARDINDAN BİR GRUP FİLİSTİNLİ ÇOCUK BEYT LAHİYA'DA FİLİSTİN BAYRAĞIYLA BİR TEPEYE TIRMANIYOR. KARENİN YIPRANMIŞ FİLİSTİN BAYRAĞINDAN BAŞLAYAN KÖŞESİYLE ZİRVEYE ULAŞANIN BULUNDUĞU KÖŞE ARASINDA KIRIK BİR UMUT VE GURUR HİKAYESİ ÖZETLENMİŞ SANKİ... AYRICA HATEM MOUSSA ÖYLESİNE BİR AN YAKALAMIŞ Kİ, FOTOĞRAF BAYRAĞIN HAMASETİNİ GERİDEN BIRAKAN ÇOCUKSU ORTAK SEVİNÇ KOŞUSUNUN AŞAMALARI GİBİ ÇIKMIŞ. BEŞ ÇOCUĞUN KOŞUSU DEĞİL DE TEK BİR ÇOCUĞUN HAREKETLERİNİN DEĞİŞİK AŞAMALARI SANKİ TEK BİR ANDA BİRARAYA GELMİŞ...

Click the image to open in full size.

SOMALİ'DE SON 10 YILIN EN BÜYÜK SEL FELAKETİ YAŞANIYOR. İÇ SAVAŞ DA CABASI... BÖLGEDEKİ İNSANİ YARDIM KURULUŞLARININ TEMSİLCİLERİ, SELDEN 400 BİN KİŞİNİN ETKİLENDİĞİNİ, BU İNSANLARIN GÜVENLİ VE SAĞLIK HİZMETİ VERİLEBİLEN BÖLGELERE GEÇEBİLMELERİ İÇİN SOMALİ'DEKİ SAVAŞ AĞALARININ BİR İNSANİ KORİDOR AÇMASI GEREKTİĞİNİ BİLDİRİYORLAR. SINIR TANIMAYAN DOKTORLAR ÖRGÜTÜ'NÜN NİSPETEN GÜVENLİ BÖLGESİNDEKİ HASTANEYE ULAŞAN BU KADIN ŞANSLI OLANLARDAN. TEDİRGİNLİĞİNİ ANLAYIŞLA KARŞILAYAN IŞIKLA BİRLİKTE TEDAVİ OLMAYI BEKLİYOR. BAŞININ ÜSTÜNDE DE SİVRİSİNEKLERDEN KORUNMASINA YARAYACAK AMA HENÜZ İHTİYAÇ DUYULMAYAN AÇILMAMIŞ CİBİNLİKLER... . SANKİ 'O' ANDA SİYASETİN ISIRIKLARININ HENÜZ ORAYA ULAŞMADIĞINI ANLATMAKTALAR..

Click the image to open in full size.


PARİS'TEKİ STADE DE FRANCE'TA ARJANTİN'LE FRANSA RUGBY TAKIMLARI ARASINDA OYNANAN MAÇTAN BİR ENSTANTANE... FRANSIZ MİLLİ TAKIMI OYUNCUSU RAPHAEL IBANEZ, ARJANTİN TAKIMI SAVUNMASINI KOLLUYOR. MAÇIN BU SPORA ÖZGÜ SERTLİĞİNE DAİR İZLER ARJANTİNLİLERİN BEDENLERİNE SİNMİŞ... . BENZERİ BİR DURUM FRANSIZ OYUNCUNUN BAKIŞLARINDA DA GEZİNİYOR. ENDİŞE ÇİZGİLERİ DE ŞÖYLE BİR BELİRİYOR. RUGBY SPORUNUN NİTELİKLERİNİ ÖZETLEYEN BİR 'O'AN...

Click the image to open in full size.

SUDAN'DAKİ ARAP MİLİTAN GRUPLARIN ZULMÜNDEN KAÇARAK ÇAD'A SIĞINAN ONBİNLERCE GÖÇMENİN BARINDIĞI KAMPLARDAN BİRİNDE İKİ ÇOCUK... GÖÇMENLERİN EV SAHİBİ ÇAD'IN ENFORMASYON BAKANI, SUDAN HÜKÜMETİ'NİN BU KAMPLARA CASUS SOKTUĞUNU VE HUZURSUZLUK ÇIKARMAK İSTEDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ. ÇOCUKLARIN BUNLARDAN HABERİ YOKTU. AMA ORTADAKİ BİR ŞÖYLER SÖYLEMEK İSTİYORDU DA BU ARZUSU 'O' ANIN YANISIRA 'ŞU' ANDA DA KIPIRDIYORDU. IŞIK HER İŞİNİ BIRAKIYOR VE BİR YANDAN MASUMİYETİN PÜRÜZSÜZLÜĞÜNDEN AŞAĞI DÖKÜLÜP YÜZÜNÜ YIKARKEN BİR YANDAN DA SÖYLEYEBİLMESİ İÇİN ÇOCUĞA CESARET VERİYORDU.

Click the image to open in full size.

KEŞMİR'İN HİNDİSTAN'IN KONTROLÜNDE BULUNAN BÖLGESİNDE YENİ DELHİ HÜKÜMETİ'NE BAĞLI BİRLİKLERLE AYRILIKÇI MİLİTANLAR ARASINDA 28 KASIM GÜNÜ ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANDI. BİR HİNT SUBAYLA, HİZB-U MÜCAHİDDİN GRUBU'NUN KOMUTANI ÖLDÜ. MİLİTAN KOMUTAN SİRİNAGAR YAKINLARINDA TOPRAĞA VERİLDİ. KOMUTANIN KÖYLÜLERİ TARAFINDAN ELLER ÜZERİNDE TAŞINAN CENAZESİ 'O' ANDA TOPRAĞA DEĞİL DE IŞIĞA VERİLMEKTEYDİ.

Click the image to open in full size.

KONGO'DA SEÇİMLER YAPILMASINA VE SONUÇLARIN YASAL OLARAK ONAYLANMASINA RAĞMEN BEKLENDİĞİ GİBİ GERGİNLİK BİTMEDİ. ÜLKENİN DOĞUSUNDA BU KEZ ESKİ BİR ORDU GENERALİNİN DEVŞİRDİĞİ ASKERLERDEN OLUŞAN MİLİSLER HÜKÜMETE KARŞI AYAKLANDI. BİR KASABAYI BASTILAR VE ÇATIŞMALAR BAŞLADI. HALİYLE BÖLGEDE KENDİ HALLERİNDE YAŞAMA SAVAŞI VEREN SİVİLLER DE YÖREYİ TERKETMEK ÜZERE YOLLARA DÜŞTÜ. BİR KADIN MİLİTARİZMİN KATILIK ZERRELERİNİN HAKİM OLDUĞU O ORTAMDA HAYATINI SIRTINA YÜKLEMİŞ HÜKÜMETE BAĞLI ASKERLERİN ARASINDAN İLERLEMEKTEYDİ. AP FOTO-MUHABİR RİCCARDO GANGALE DERİNLİĞİ GÖZETİP DEKLANŞÖRE BASTIĞINDA KONGO'NUN GERÇEĞİ KENDİNİ GÖSTERDİ. KADIN SIRTINDAKİ YÜKTEN ÖTÜRÜ ZORLANMAMAKTAYDI. ÇOK ZENGİN YERALTI KAYNAKLARINA SAHİP BU ÜLKEDE KENDİSİ VE KENDİSİ GİBİ KONGOLULARI DİBE İTEN HESAPLARIN YOKUŞUNU TIRMANMAKTAYDI.

Click the image to open in full size.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NİN KUZEY BATISI'NDA YOĞUN KAR YAĞIŞI OLDU VE DON MEYDANA GELDİ. SEATTLE'DA 4 YAŞINDAKİ JADA DA ARABASINI TEMİZLEYEN BÜYÜKANNESİNE YARDIM ETMEKTEYDİ. ELBETTE İŞİ BÖYLE YAPMAMAKTAYDI. SADECE O SIRADA ÇOCUKLUĞU İYİCE BASKIN ÇIKMAKTA VE BUZUN TADINA BAKMAKTAYDI.

Click the image to open in full size.

TAYVAN'DA CLOUD GATE ADLI ÜNLÜ TİYATRO TOPLULUĞUNUN SAHNEYE KOYDUĞU SON GÖSTERİDEN BİR 'O' AN... GÖSTERİNİN ADI ''RÜZGAR GÖLGESİ''... BEYAZ BİR ARKA PLAN ÖNÜNDE SİYAH GİYİNMİŞ OYUNCULARIN DANSINI ESAS ALIYOR. CHAN YİNG YİNG'İN YAKALADIĞI ENSTANTANE, OYUNUN TEMASINA UYGUN OLARAK RENKLERİN ARADAN ÇEKİLİŞİNİ, GÖLGELERİN HAKİMİYETİNİ ONAYLIYOR.


Click the image to open in full size.
SAVAŞLARIN EN BÜYÜK KURBANLARI HEP ÇOCUKLAR... DÜNYAYA GÖZLERİNİ AÇTIKLARINDA HAYATIN KARANLIK YÜZÜYLE TANIŞIYORLAR... SİLAHLAR. CESETLER. YOKLUKLAR VE HASTALIKLARLA BÜYÜYORLAR... TIPKI AFRİKA ÜLKESİ DEMOKRATİK KONGO CUMHURİYETİ'NİN ÇOCUKLARI GİBİ... ÇOCUK FELCİ RİSKİNİN EN FAZLA OLDUĞU ÜLKELERİN BAŞINDA GELEN KONGO'DA BİTMEK BİLMEYEN İÇ SAVAŞ YÜZÜNDEN SAĞLIK SİSTEMİ DE ÇOKMÜŞ DURUMDA... YERDE YATAN BU ÇOCUK DA ÇOCUK FELCİ MAĞDURU... MERKEZİ KONGO'DA BULUNAN ULUSLARARASI ÇOCUK FELCİ MAĞDURLARI İÇİN KURULAN KOMİTENİN SAĞLADIĞI BİR DESTEK ÜNİTESİYLE YAŞAMAYA ÇALIŞIYOR... GÖRÜNEN MANZARA VEHAMETİN BOYUTUNU ANLATMAYA YETİYOR ZATEN...
Click the image to open in full size.
YAŞADIĞI ÜLKENİN HÜZNÜNÜ BAKIŞLARIYLA. DURUŞUYLA ÇOK İYİ YANSITIYOR BU KIZ ÇOCUĞU... ÜLKENİN KARANLIĞI VE UMUTSUZLUĞU BU SINIFA DA YANSIMIŞ... KORKUNUN VE TALİBAN BASKISININ KARANLIĞI BU... AMA YİNE DE BİRŞEYLER DEĞİŞİYOR AFGANİSTAN'DA... MESELA TALİBAN DÖNEMİNDE OKULA GİTMELERİ YASAK OLAN KIZ ÇOCUKLARI ARTIK OKULA GİDEBİLİYOR... BAŞLARI KAPALI DİĞER ARKADAŞLARIYLA BİRLİKTE ÖĞRETMENİNİ DİNLİYOR BU ÖĞRENCİ DE... AMA GELECEĞE DAİR KORKUSUNU ATAMAMIŞ ÜSTÜNDEN... ÇÜNKÜ TALİBAN HALA YAKINLARINDA. BİRYERLERDE ONLARI GÖLGE GİBİ TAKİP EDİYOR.
Click the image to open in full size.
BİR ANNE VE İKİZ ÇOCUKLARI. ANNE EVİN DIŞINDA CAMLARI SİLİYOR... AMA AFACAN İKİZLER ERİC VE ERİN ALFONS İÇERİDEN CAMLARA ELLERİYLE DOKUNARAK KİRLETİYOR. PARMAK İZLERİNİ BIRAKIYOR... ANNE DE BUNDAN HİÇ ŞİKAYETÇİ GÖRÜNMÜYOR. HEP BİRLİKTE EĞLENİYORLAR... BAYAN RONDA TAVEY BU İKİZLERİN GERÇEK ANNESİ DEĞİL. KATRİNA TAYFUNUNDA EVLERİNİ TERKETMEK ZORUNDA KALAN NEW ORLEANS'LI ALPHONS AİLESİNİN BEŞ ÇOCUĞUNDAN İKİSİ SADECE ONLAR... BEKAR OLAN BAYAN TAVEY BU MAĞDUR AİLEYE HUSTON'DAKİ EVİNİ AÇMIŞ VE ÇOCUKLARIN BAKIMINI ÜSTLENMİŞ... ERİC'LE ERİN'İ DE EVLAT EDİNMİŞ... İŞTE İNSAN SEVGİSİNİN FOTOĞRAFI KISACASI.
Click the image to open in full size.
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ INDIANA'DAN BİR O AN VAR SIRADA... BİR ŞİRKETİN BİNASINDA İKİ GÜN ÖNCE ÇIKAN YANGIN SIRASINDA ÇEKİLMİŞ... PORTAGE KENT İTFAİYECİLERİ BİR YANDAN YANGINI SÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYOR. BİR YANDAN DA İÇERİYE GİREBİLMEK İÇİN DUVARIN BİR BÖLÜMÜNÜ YIKMAK İÇİN UĞRAŞIYOR... AMA O AN BİZE BİR GÖKKUŞAĞI GÖRÜNTÜSÜNÜ YANSITIYOR... YANİ GÖKKUŞAĞI SADECE YAĞMURDAN SONRA AÇIKHAVADA GÖRÜLMÜYOR. SİS VE DUMANLA IŞIĞIN BİRARAYA GELDİĞİ ANLARDA DA BÖYLE GÖKKUŞAĞI MANZARALARI OLUŞABİLİYOR...
Click the image to open in full size.
DÜNYANIN EN RENKLİ ÜLKELERİNDEN HİNDİSTAN'DA BİR ÇİFTCİ TARLASINDA YÜRÜYOR... ALACAĞI MAHSULÜ TESPİT ETMEYE ÇALIŞIYOR... BU SAPSARI, YILLIK OTSU BİTKİLERİN BOYU YAKLAŞIK BİR METRE KADAR... BURASI BİR HARDAL BAHÇESİ... SARI ÇİÇEKLERLE DOLU ALANDA BU YAŞLI HİNT ÇİFTÇİSİ VAKUR ADIMLARLA İLERLİYOR O ANDA...
Click the image to open in full size.
GÜNÜN SON FOTOĞRAFI PİTTSBURG HAYVANAT BAHÇESİ'NDEN... EN ÖNEMLİ İKİ KONUĞUNDAN BİRİ O ANDA KENDİSİ İÇİN ÖZEL HAZIRLANMIŞ KORUMA TÜNELİNDE YÜZÜYOR... VE BU KUTUP AYISINI GÖZLEMLEMEK İSTEYENLER DE O'NUN FOTOĞRAFINI ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR... VE MAVİNİN HAKİMİYETİNDEKİ BU AN BİZLERE SANKİ KUTUP AYISI HAVADA UÇUYOR İZLENİMİ VERİYOR...
__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 15:09   #53
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.

Afganistan’da operasyon yapan Amerikan birliğinden bir asker,kendini selamlayan çocuğa elini sıkmak üzere gidiyor. Savaş,büyük hesaplar,iç çekişme zerrelerinin oluşturduğu toz duman içinde bu ortamdan kopuk,küçücük,istisna ama masum,insancıl gelişme karşısında karenin içindeki her şey şaşırıyor ve donup kalıyor.Afganistan’ın tozu dumanı bile bu gelişmenin tamamlanması için sanki şöyle bir durup aralanıyor.

Click the image to open in full size.

[IMG]Amerika’da Cleveland Eyaleti’nde itfaiye erleri boş bir evde çıkan yangınla mücadele ediyor.Binanın tavanındaki izolasyon maddesi üzerlerine dökülmeye başlayınca bir gerilim,endişe hali oluşuyor.Işıksa bu gerilime hiç aldırmayıp sanki olacakları bilir gibi su zerreleriyle gökkuşağı oluşturmakla meşgul.Zaten tavan çökmüyor.Yangın söndürülüyor.[/IMG]

Click the image to open in full size.

Katar’da yapılan Asya Oyunları’nda Filipinli sporcular senkronize,eş zamanlı dalışta.Ap foto-muhabir Saurabh Das kamerasını yukarıdan aşağıya hareket ettirerek deklanşöre basıyor.Bu tür fotoğraflarda ustalar hareket eden nesneleri net yakalar.Sporcular tek bir hareket yapmadıkları,aşağıya düşerken takla da attıkları için fotoğraf böyle çıkıyor.Ama ‘o’ anda en güçlü faaliyet nispeten net.Fotoğraf başlarının,yani zihinlerinin eş zaman için sarfettiği çabanın, ‘o’ andaki üstünlüğünü ortaya çıkarıyor.

Click the image to open in full size.

15’inci Asya Oyunları’ndan bir enstantane daha...Çinli jimnastikçi Xiao Qin tahtından iniyor.Şöyle: Xiao Qin,”Kulplu Beygirin Kralı” olarak tanınıyor.Ve ‘o’ anda bu ünlü sporcu düşüyor. Qin bu turnuvada madalya alamıyor.Foto-muhabir Bobby Yip,ışığa sonuna kadar izin vererek olayı,bu çaresizlik anının sporcuda oluşturduğu hüznün siyah fonuna yerleştiriyor.

Click the image to open in full size.

Amerika Birleşik Devletleri Maryland Eyaleti semaları.Bir uçak Washington Kenti’ne yaklaşırken bulut kümesinin içine giriyor.Her ne kadar bulut kümesinin dışa bakan yüzeyleri tehditkar gri tavırlar takınsa da bulut kümesini pek çok şeye benzetmek mümkün.Patlamış mısıra veya pamuk şekerine ya da ham pamuğa veya başka nesnelere...Hasılı bu gökyüzünün oyuncul anlarından biri olarak kayda geçiyor.


Click the image to open in full size.

AFGANİSTAN'IN BAŞKENTİ KABİL'DE ÜLKEDE SON AYLARDA YAŞANAN TERÖR OLAYLARINI DURDURABİLMEK UMUDUYLA BİR TOPLANTI YAPILDI. BU FOTOĞRAF O TOPLANTI SIRASINDA ÇEKİLDİ. AFGANİSTAN'DA BU ÜLKENİN KÜLTÜRÜNE KOŞUT OLARAK SÖZ SAHİBİ BİR KOMİTE VAR. UZLAŞMA KOMİTESİ ADI VERİLEN BU KURUM ÜLKENİN YAŞLI AKİL ADAMLARINDAN OLUŞUYOR. UZLAŞMA KOMİTESİ, TERÖRE ÇARE İÇİN ÜLKENİN UZAK KÖŞELERİNDEKİ YAŞLI KÖY YA DA TOPLULUK LİDERLERİNİ BİRARAYA GETİRDİ. AP FOTO-MUHABİR RODRİGO ABD BİR YAKIN PLAN ÇALIŞMASI YAPARAK AFGANİSTAN'IN ÖNCELİKLİ SORUNUNU, O TOPLANTININ RUH HALİNİ BİRARAYA GETİRİVERDİ. TOPLANTIYA KATILAN YAŞLILARDAN BİRİ TESBİH ÇEKİYOR. PARMAKLARDAKİ KINA HUZUR İÇİNDE YAŞAMA ARZUSU OLARAK 'O' ANDA IŞIĞIN ÖNÜNE ÇIKIYOR. DİĞER ELİYLE DESTEKLEDİĞİNE BAKILIRSA ADAM TESPİH ÇEKMEKTEN YORULMUŞ. TESPİH ÇEKERKEN ''YA SABIR'' DİYOR MU ACABA ? YİNE DE BU BENZETME FOTOĞRAFI, SABRETMEKTEN YORULMUŞ BİR HALKIN 'O' ANI YAPIYOR.

Click the image to open in full size.

LÜBNAN'DA HÜKÜMET KRİZİNİN ARDINDAN HİZBULLAH'IN BAŞKENTİ BEYRUT'TA BAŞLATTIĞI UCU AÇIK PROTESTO EYLEMİNDEN BİR ENSTANTANE. HÜKÜMET BİNASININ ÖNÜNDE BIÇAKLI TEL ÖRGÜLERİN ÖTESİNDEKİ GRUPTAN BİR KIZ ANİDEN DÖNÜP BAKIYOR. AP FOTO-MUHABİR PETROS GİANNAKOURİS DE DEKLANŞÖRE BASIYOR. KUŞKUSUZ MESELE NETLİK AMA BERİDEKİ TEL ÖRGÜLERİN FLULUĞU BAKIŞLARIN GÜCÜNÜ KANITLIYOR. SANKİ TEL ÖRGÜLER AKYÜZDEN YAYILAN SİMSİYAH ÖFKELİ BAKIŞTAN ÜRKMÜŞ ARADAN ÇIKMAYA ÇALIŞIYOR.

Click the image to open in full size.

AVUSTRALYA'DA MOUNT BEAUTY DENEN BÖLGEDE ORMANLAR YANIYOR. YAKINDAKİ BİR GÖLDE YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ DEPOSUNU DOLDURURKEN BÖLGE SAKİNLERİNDEN MİLAN SMİTH DE AYAKLARINI YIKIYOR. FOTOĞRAF BU AMA DEĞİL... BİRLİKTE BAKALIM ŞİMDİ... GÖKYÜZÜNÜN, AĞAÇLARIN, IŞIĞIN VE GÖLÜN SESİ VAR 'O' ANDA... ÖTEDE AĞAÇLARIN DUYULMAYAN SESİNİ GÖKYÜZÜ DUYULUR YANİ GÖRÜLÜR HALE GETİRİYOR. BERİDE İSE GÖL, GÖKYÜZÜNDEKİ HÜZNÜ KÜÇÜK KIZIN AYAĞINA GÖTÜRÜP ÇOCUĞA DERT YANIYOR. ÇOCUK DA SANKİ IŞIĞIN VE SUYUN SESİNİ DUYMUŞ DA DİNLEYİP MERAKLA ANLAMAYA ÇALIŞIYOR

Click the image to open in full size.

VÜCUTTAKİ KILLAR ALINMIŞ... SONRA MUHTEMELEN YAPAY GÜNEŞLENMEYLE BRONZLAŞMIŞ ARDINDAN DA TABİİ YAĞLAMIŞ. SİNGAPURLU CHUA LİNG FUNG, DİĞER BÜTÜN YARIŞMACILAR GİBİ KATAR'DAKİ ASYA OYUNLARI VÜCUT GELİŞTİRME YARIŞMASINA BÖYLE KATILMIŞ VE ALTIN MADALYA KAZANMIŞ. FOTO-MUHABİR KİN CHEUNG, GERİDEKİ ARAP GÖREVLİNİN ADETA FUNG'UN VÜCUDUNU SIVAYAN, BİRAZ YADIRGAYAN, BİRAZ DA KISKANAN BAKIŞLARINA ODAKLANINCA SPORCU ALTINDAN BİR HEYKEL GİBİ ÇIKMIŞ.

Click the image to open in full size.

BİR BAŞKA ŞAMPİYONUN FOTOĞRAFI. DAHA DOĞRUSU ESKİ ŞAMPİYONUN. NASA'YA AİT HUBBLE UZAY TELESKOPU'YLA ÇEKİLEN FOTOĞRAFTA SAMANYOLU GALAKSİSİ'NDE TOZ VE GAZ BULUTU HALİNDEKİ PİSMİS 24 YILDIZ KULUÇKASI ÜZERİNDE ORTADA BİR ZAMANLARIN ŞAMPİYON YILDIZI PİSMİS 24-1 PARLIYOR. DÜNYADAN 8 BİN IŞIK YILI UZAKTAKİ BU YILDIZ HUBBLE EKİBİNİN ÖNCEKİ SAPTAMALARINA GÖRE EN PARLAK GÜNEŞTİ. AMA SONRADAN BUNUN TEK BİR GÜNEŞ DEĞİL İKİ GÜNEŞİN BİRARAYA GELMESİNDEN OLUŞTUĞU ANLAŞILDI. PİSMİS 24-1'İN ŞAMPİYONLUĞU ELİNDEN ALINDI. AMA YİNE PİSMİS 24 ADLI YILDIZ KULUÇKASI AŞAĞIDAN GURURLA YENİ DOĞMUŞ PİSMİS 24-1 YILDIZINI İNSANOĞLUNA SUNUYOR. YILDIZ KULUÇKASI, BU GENÇ VE PARLAK İKİZ GÜNEŞİN ŞAMPİYONLUĞUNUN GERİ ALINMASINA ALDIRMAYACAK KADAR HEYBETLİ VE MUCİZEVİ... HEM AŞAĞIDA ADETA AĞIZLARINDAN BİRİNİ AÇARAK BİZLERE YENİ MAVİ IŞIKLI BİR GÜNEŞİ DE TANIŞTIRIYOR.


Click the image to open in full size.

Tarih 14 Temmuz 2006...Hindistan...Trene bombalı saldırı olayı...207 kişi can verdi...Yaralılardan biri de Kalpesh Raut’tu.Olaydan sonra hastanede tedavisi yapılmıştı.O sırada baktığı yanan eliydi ama başka bir şeye bakıyordu.Genç adam terör dehşetinin iziyle tanışıyordu

Click the image to open in full size.

Tarih 18 Ağustos 2006...Lübnan...Kana Köyü...İsrail Ordusu’nun 13 Temmuz’da yaptığı hava saldırısında bombaladığı bir apatrmanda ölen çoğu kadın ve çocuk 29 kişinin cenazesi...Genç kızlar ve kadınlar ölenlerin fotoğraflarını tutuyor.Çerçeveler içindeki gülümseyen yüzler, çekilip gitmeye hazır, orada eğreti duruyor..Yüzler ses vermiyor.Buna gerek yok.Küçük kızın kocaman ağlayışı ‘o’ anın sesi oluyor.

Click the image to open in full size.

25 Nisan...Mısır....Kızıldeniz’deki tatil beldelerinden biri olan Dahap’ta meydana gelen 3 patlamada 24 kişi öldü,60 kişi de yaralandı.Fotoğraftaki elbette bir mağdurun ya da yaralıları kurtarmaya çalışan birinin ayak iziydi.Ama ‘o’ an,insanoğlunun 2006 yılına hakim olan olaylardan bıraktığı acı bir hatıraydı.

Click the image to open in full size.

2 Ağustos...Kongo’nun Başkenti Kinşasa...Polisler,göstericileri dağıtmak üzere ilerliyor.Göstericiler gönüllü seçim görevlilileri.Verilen ücreti az buldukları için gösteri yapıyorlar.O sırada hengamenin şaşkınlığında bir evsiz kalkıp uzaklaşmaya davranıyor.AP foto-muhabir Jerome Delay,yüzündeki şaşkınlığın korku doruğuna çıktığı anda deklanşöre basıyor.Öylesine güçlü ki yaşadığı korku ve dolayısıyla bakışları.Çerçevenin ortasında iki küçücük göz bütün ‘o’ ana hakim oluyor.

Click the image to open in full size.

23 Ocak....Afganistan,Kabil...Ülkedeki iç savaşın ve sonrasında yaşanan kargaşa ortamının içlerine çekilmiş dulları CARE adlı uluslararası örgütün dağıttığı yiyecekleri almak için kuyrukta.Yardım görüyorlarsa da AP foto-muhabir Rafiq Maqbool genellikle çetin,acımasız,hadi diyelim duyarsız bir alemdeki yalnızlıklarını vurguluyor.Yine de yalnız sayılmazlar karlı dağın yansıttığı maviler ve griler burkalarına eşlik ediyor.
__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 15:11   #54
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.

17 Eylül...Amerika Wisconsin Eyaleti...Amerikan Futbolu liginde Green Bay Packers takımının top tutucusu Greg Jennings sayı yaptıktan sonra duramayıp kendini taraftarlarının bulunduğu tribünün çarpıyor...Sonrası da bu ‘o’ an işte...

Click the image to open in full size.

Filistin’de silah sesleri bu kez bir başka intikam çemberi içinden geliyor.İktidardaki Hamas’ın militanlarıyla muhalefetteki El Fetih gerillaları arasında silahlı çatışmalar oluyor.Fotoğrafsa iki siyasi grubun militanları arasında Filistinliyi Filistinliye vurduran öfkenin doğrulanması olarak karşımızda bulunuyor.O sırada Ramallah’ta Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı destekleyen El Fetih’e bağlı El Aksa Şehitleri militanları bir yürüyüş yapıyor.AP foto-muhabir Muhammed Muheisen militanlardan birine odaklanınca insanın üzerine üzerine gelen bakıştaki derin öfke ve meydan okumayla silahın gölgesinin ne kadar da uyumlu bir işbirliği içinde bulunduğunu ortaya koyuyor.

Click the image to open in full size.

Hindistan’da Bengal Körfezi’ndeki Rushikulya sahilinde balıkçılar balığa çıkmadan önce sabah kahvaltısı için közde balık pişiriyorlar.Bu bölgeyle yani Rushikulya sahiliyle ilgili şu günlerde hangi araştırmayı yaparsanız yapın,nesli tükenmekte olan zeytin sırtlı kaplumbağa ile karşılasırsınız.Zira bu deniz kaplumbağası türü bu sahile yumurtluyor.’O’ andaysa yörenin balıkçıları tedirgin elleriyle zeytin sırtlı kaplumbağa haberlerinin arasından sıyrılıp “burada biz de yaşıyoruz” diyor.

Click the image to open in full size.

Nijerya’nın Port Harcourt kenti yakınlarındaki Gundu deltasında bir çocuk satmak üzere şehre gazyağı götürüyor.Bu bölgede zengin petrol ve doğal gaz yatakları var. Çocuğun yaşadığı yerin petrol ve doğal gaz açısından zengin olduğunu bilip de hesap soran bakışı hemen göze çarpıyor.’O’ anı gören duyarlı bakışlar bunu farkediyor.Ama fotoğraf,görmeyenleri görmek istemeyenleri de ‘o’ ana katıyor.Gözler,petrol ve doğal kaz kaynaklarına sahip kimi hükümetlerin ve bunlardan büyük paralar kazanıp da insanı görmezden gelenlerin utanç yığınının bir parçası adeta..

Click the image to open in full size.

Orta Afrika ülkelerinden Çad’ta Çad Gölü kıyısında iki kadın...Bu göl zamanında Çad’ın yanısıra Rijerya,Kamerun ve Nijer’de 20 milyon insana hayat veriyordu.Ama yanlış politikalar ve projeler sonucunda son 30 yılda gölün yüzde 90’ı çekildi.Gölden geriye akşam saatlerinde suyun güneşle dertleşirken dile getirdiği hüzün kaldı.AP Foto’dan Christophe Ena,bu dertleşme saatlerinde karşı ışıkla insanı da çerçeveye alınca bu çevre felaketinin insani boyutunu anlatan ‘o’ anlardan birini yakaladı. Kıyısındaki mutlu yüzbinlerce insandan geriye kalan ve ışıktan utanan anılar

Click the image to open in full size.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Alabama Eyaleti’ndeki Wetumpka Kenti’nde bulunan Kilisede birazdan Hazreti İsa’nın doğumu tasvir edilecek.Ötedeki kişi önde ışıklı paketi inceleyen iki çocuğun babası...Babaları İsa’nın doğumunda meleği canlandıracak.Ama çocukların masum ve meraklı yüzlerini okşayan ışık,Hazreti İsa’nın doğumunu simgeleyen resimlere özenmiş beride daha içten ve uhrevi bir tablo oluşturuyor.

Click the image to open in full size.

Kolombiya’nın ikinci büyük kenti Medellin’de Christmas ışıkları...Malum Medellin,Kolombiya uyuşturucu mafyasının merkezi ve şiddetin kol gezdiği bir kent.Tedirgin Noel ışıkları da bunun farkında sanki..


Click the image to open in full size.

Lübnan...Ülkede bir yandan mevcut hükümet aleytarı gösteriler yapılırken hükümeti destekleyen gösteriler de yapılıyor.Fotoğraf ülkenin doğusunda Bekaa’daki Taalabaya Köyü’nde hükümet lehinde yapılan gösteride çekildi.Meslektaşımız,Lübnan Bayrağını başörtüsü yapmış bir göstericiye odaklandı.Tam o sırada bayrak kadının yüzünü kapadı.Ama Petros Giannakouris ‘o’ anı yakaladı.’O’ anda farla,rimelle takviye edilmiş tek bir güzel gözün endişe ışıklarıyla kırılmış umut arayışı,Lübnan’da o kargaşada ve gerilimde güzel bir yaşantı arzusu olduğunu göstermeye yetti.

Click the image to open in full size.

Romanya’da bir dönem geride kalıyor.Romanya Avrupa Birliği’ne katılıyor.Ülkede yılların alışkanlıklarının bırakılması gerekiyor.Mesela canlı hayvan pazarları...Rosiori de Vede adlı beldede bir kadın kurulmakta olan hayvan pazarını seyrediyor.Eşeklerinden biri ortağının boynundan şöyle bir bakınca ‘O’ anı hisseden AP foto-muhabir Vadim Ghirda deklanşöre basıyor.Böylece uyanık merkep,Avrupa Birliği’ne girmekte olan Romanya’da bir eski dönem hatırası çektirmiş oluyor.

Click the image to open in full size.

Güney Afrika’da Johannesburg yakınlarındaki bir baraj gölünde Edumisweni Apostolik Klisesi cemaatine yeni bir üye katılıyor.Yani vaftiz ediliyor.Bu klisenin cemaati Afrika Hristiyanlığının tipik örneklerinden biri.Cemaat üyeleri Hristiyan olurken atalarından kalan kimi adetleri,inanışları terketmiyor.Cemaat Hristiyan olmalarına rağmen büyüye,cadılara,atalarının ruhlarının kendilerine iyilik ya da kötülük getirebileceklerine inanmaya devam ediyor.Vaftiz olurken başına süt dökülmesi de bu eski adetlerden.Süt dökmenin kötü ruhları ve şeytanı uzak tutacağına inanılıyor.Semavi bir dinde bu tür bir inanışın olamayacağını düşünenler,sütün keskin hatlarla ‘o’ andan ayrılmasından,yabancı durmasından anlam çıkarabilir.

Click the image to open in full size.

Hindistan Keşmiri’nde Sirinagar Kenti’nde iki Müslüman Hac yolculuğuna çıkmadan otobüsün camından yakınlarına el sallıyor.Otobüsün camına ve çerçevesine yoksulluğun hüzün çizgileri yerleşmiş .Ama camın gerisindeki şükür ve gurur zenginliği,o dar alanda kocaman bir mutluluk penceresi açıyor

Click the image to open in full size.

Lübnan’da Beyrut’un kent merkezinde Noel çamları süsleniyor.AP Foto’dan Hussein Malla bu hazırlığı bir başka Noel ağacındaki süsten yansıtıyor.


__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 15:12   #55
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.
Noel öncesi nüfusunun çoğunluğu Hristiyan olan bir ülkeden böyle bir fotoğraf gelmesi beklenmezdi ama geldi işte...Filipinler’de Başkent Manila yakınlarındaki bir gecekondu mahallesinde yıkım ekipleri Christmas’tan 3 gün önce 80 evi yıktı..Bununla da yetinmedi yaktı.Evi yıkılan ve yakılanlardan biri yangın daha için için sürerken yeni bir ev yapabilmek amacıyla kalmayanlar arasından bir umut,inşaat malzemesi aramaktaydı.Acaba ‘o’ anda ateş dumanını olaydan utandığı için mi salmaktaydı
Click the image to open in full size.
Brezilya’da Sao Paolo’da yağmur ormanlarında yaşayan Kayapo Kabilesi’nin ileri gelenleri ödül töreninde...Bu kabile 1 buçuk milyon hektarlık bir orman alanını çevreci bir anlayışla ve başarıyla idare ediyor.Yağmur ormanlarını korumak için kurulan Yağmur Ormanları İttifakı adlı uluslararası örgüt de Kayapo Kabilesi’ni SmartWood,“Akıllı Orman Yönetimi” sertifikasıyla ödüllendirmiş.Kabilenin görünen önde geleni, geleneksel giysisiyle,yüzüyle ama özellikle de gözlerindeki bakışla yağmur ormanlarının olgun vahşiliğini ve faziletlerini törene ve ‘o’ ana götürmüş.
Click the image to open in full size.
Venezuela...Karakas yakınlarında bulunan yoksul setmtlerden birinde Ramon Hernandez adlı görevli bir evsizle konuşuyor.Hernandez,ülkede evsizler için yürütülen bir kampanyaya kayıt olması için kadını ikna etmeye çalışıyor.Aslında ‘o’ anda hali vakti yerinde görünen adam da resmi olarak evsiz.Kadın ne kadar şüpheli...Tabiat da dahil etraf ne kadar yoksul,buna karşılık insanların yüzlerindeki canlılık nasıl da zengin görünüyor.İnsanlık adına zengin bir ‘o’ an da ondan mıdır nedir? ‘O’ ana bakan sunucu bunu bilemiyor.
Click the image to open in full size.
Hindistan’da ülkenin Güney ucundaki Nagapattinam’da bir Tsunami mağduru felaketin 2’inci yıldönümü dolayısıyla yapılan anıtı seyrediyor.
Click the image to open in full size.
Fransız tiyatro topluluğu Cie 111’in Portekiz’in Başkenti Lizbon’daki Kültür Merkezi’nde sergilediği oyundan bir sahne.Oyunun adı,”Şöyle veya Böyle Sonsuzluk” Foto-muhabir Nacho Doce,oyunun adı ve temasına yakışır ‘o’ an elde ediyor.İnsanın sonsuzluğa öykünmesini ve kendisini bağlayanları.
Click the image to open in full size.
Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago Kenti’nde Heykeltraş Anish Kapoor’un “Bulut Kapısı” adlı eserinin altında turistler.Hava kapalı gerçek bulutlardan geçiş yok..Ama Anish Kapoor’un Bulut Kapısı adlı eserinde bir yerlere kapılar açılıyor.
__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-06-2009, 15:34   #56
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.
Atlantik Okyanusu'nda bir zamanlar bir adada insanlar kendi halinde yaşardı.sonra 15'inci yüzyılın sonlarında İspanyollar buraya sahiplenip Amerika'daki ilk Avrupalı yerleşimi kurdu. sonra İspanyollar adayı Fransızlara verdi. O arada adayı yönetenler buraya Afrikalı köleleri getirdi. Afrikalı köleler ayaklandı. Adanın batısında otonom bir yönetim kurduldu.amerikalılar adayı işgal edip 19 yıl sonra çekildi.böylece geride hala durulmayan bir ülkeyi kaldı.yıllar yıllar sonra Roman Espinosa adlı bir foto-muhabir 27 ocak 2007'de kişi başına 2 doların altında günlük gelirle yaşanan bir ülke haline getirilen Haiti'nin çöplüğünde bu fotoğrafı çekti. Bir kadın çöplüğü eşeleyip işe yarar bir şeyler aramaktaydı. Günde 2 dolardan az geliri olan insanların çöpünde işe yarar ne olabilirdi ? Zaten kadın da bu hikayeyle 'o' anda sömürgecilik tarihinin yoksulluk tüten çöplüğünü karıştırmaktaydı.
Click the image to open in full size.
Endonezya...Başkent Jakarta...Güney Asya'da genellikle lüks yaşantıyla gecekondu hayatı içiçe. Modern Jakarta'nın yeni konutlarının gölgesinde gecekondu mahallesindeki çocuk yıkanıyor. Ama kompozisyonuyla, çocuğun gözlerindeki karamsarlıkla 'o' an, gelir adaletsizliğinden umutsuz arınma çabasının fotoğrafı oluyor.
Click the image to open in full size.
Hindistan'ın kuzeydoğu'sundaki Assam eyaleti'nde ayrılıkçı bir hareket var. Birleşik özgürlük cephesi adlı bu örgüt, petrol, çay ve ormancılık açısından zengin bu eyaleti Hindistan'dan ayırmak için terör eylemleri yapıyor. Ana hedefleri de bu zengin eyalete komşu bihar eyaleti'nden çalışmak için giden göçmen işçiler. Son olarak 69 göçmen işçiyi katlettiler. Assam'ın başkenti Gauhati'deki öğrenciler de terörü kınamak için bir sessiz bir protesto gösterisi düzenlediler. Elbette slogan duyulmadı ama 'o' anda olduğu gibi slogan görüldü. AP foto-muhabir Anupam Nath bunu göstermek için epey bakımlı ve güzel bir slogan seçmişti.


Click the image to open in full size.
Filistinlilerin uğradıkları haksızlıklar ve buna karşılık uluslararası camianın durumu acaba daha iyi nasıl anlatılabilirdi? Fotoğraf bir bakışta söylüyor işte. O uzakta görünen yakası rozetli olan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bayan Louise Arbour... Filistin'de Beit Hanoun'da İsrail topçusunun açtığı ateş sonucu 19 kişinin öldüğü evde inceleme yapıyor. Ev sahibi El Athamma ailesinden kadın ziyaretçisini beklerken bir elbise bulunca ölen yakınlarından ötürü acısı depreşmiş ağlıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri uluslararası camianın yaptığı ve yapacağı pek bir şey olmadığına koşut olarak içeri girince evdeki yıkıma ve kadının acısına tanık olunca 'o' anın o bölümü bayan Arbourla birlikte donup kalıyor... Ama ağlayan kadının da yapacağı pek bir şey olmadığına koşut olarak 'o' anın bu tarafı baktıkça yaşıyor.
Click the image to open in full size.
Çin Devlet Başkanı Hu Jintao Hindistan'a resmi ziyarette bulundu. Hindistan'da sürgün yaşayan, ülkeleri Çin'in işgali altında bulunan Tibetliler de başkent Yeni Delhi'de protesto gösterileri yaptı. Bu gösterilerden birinde yakın planda Tibetli bir budist keşiş görülüyor. Keşişin etrafında öfke var. O sırada Çin bayrakları ayaklar altında eziliyor. Keşişse çevresinde devinen öfkeden korunmak için cübbesinden yararlanırcasına kendi olgunluğuna çekilmiş olanları izliyor. Göstericilerden biri de tepkisi nedir? Diye keşişi süzüyor. Gösterici göremiyor ama bu açıdan keşişin icindeki hıncı süzdükten sonra gözlerinden bırakışı da farkediliyor.
Click the image to open in full size.
Gülümsüyor aslında ama yüzünde kolaylıkla anlaşılabilecek başka bir ifade de var... Kadın Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi için memleketine giden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'un konvoyunu seyrediyor. 'O' an, Vietnam'da Başkent Ho Chi Minh Kenti'nde yaşandı. Sanki yakın geçmişte Amerikan ordusunun varlığı sırasında Vietnam'da yaşananların biriktirdikleri gülümsese de kadının yüzündeki çizgileri başka bir ifadeye çekmekteydi.
Click the image to open in full size.
Romanya'nın başkenti Bükreş'te 18 Kasım günü bir Guiness Rekoru denendi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in de desteğiyle öğrenciler dünyanın en uzun tuvali üzerine çiçek resimleri yaptı. Rekor onaylandı. Etkinlik sona erdiğinde, batan güneş yapanları okşarcasına çocukların bıraktıklarını okşarken bir çocuk tuval şeritlerinin üzerinde koşmaktaydı. Hani çocuklara kızmış gibi yaparız ya işte öyle bir 'o' an... Ap foto-muhabir bu haşarılığı fotoğraflarken ışığın hoşgörülü ya da yalancıktan kızgınlığını da yakalamaktaydı.
Click the image to open in full size.
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Sürat Pateni Dünya Kupası'ndan bir enstantane... Erkekler ikili takipte Hollanda takımı birinci geldikleri yarış sırasında değişim sırasında. Hollandalı sporcular, eşgüdümü ve takım ruhunu tekvücut görünümüne büründürüyorlar.
Click the image to open in full size.
Internet ya da cep telefonlarından haberleştikten sonra belirlenen saatte ve belirlenen yerde birden başlayan ve sonra da katılanların birden dağıldığı, ''flash mob'' denen eğlenceli eylemin sonuncusu. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılan yastık dövüşü... Ap foto-muhabir Natacha Pisarenko ters açıdan çekim yapınca havada uçuşan tüyleri de 'o' anın hengamesine katıyor. Böylelikle bağıran, çığlık atan ve özellikle de puflayan 'o' anın sesini de bakanlara aktarıyor.


Click the image to open in full size.
Filistin Batı Şeria'da El Halil Şehri'nde bir İsrailli Sukkot gününde kızıyla kutsal mezarlar mağarası'na gidiyor. Mağara'da İbrahim, İshak ve Yakub peygamberlerin, İbrahim'in eşi Sare ve İshak'ın eşi Refika'nın mezarlarının bulunduğuna inanılıyor. Yani o mağara müslümanlar için de çok kutsal bir yer... Ve kimi uzmanlar, bu mağaranın Kudüs'ün paylaşılmasından daha zor bir durumun kaynağı olduğunu belirtiyor. İsrail bu kutsal mekanın kontrolünü elinde bulundurmak için ısrar ediyor. Adam silahıyla o mağaraya doğru yönelince AP foto-muhabir Emilio Morenatti deklanşöre bastığında atmosferdeki gerilimi ve binlerce yıllık duvarların tedirginliğini yakalıyor.
Click the image to open in full size.
Afganistan'ın başkenti Kabil'e hakim bir tepede çocuklar foto-muhabir Rodrigo Abd'a poz veriyor. Kabil'in 'o' andaki puslu karamsarlığı, o kadar ağır ama o kadar uçucu ki çocukların yüzlerine hatta gözlerinin içine, bakışlarına kadar siniyor.
Click the image to open in full size.
Hindistan'ın Patna kenti'nde bir ip cambazı kız çocuğu gösteri yapıyor. 6 yaşında ve bu işten günde yeni türk parasıyla 2 buçuk lira kazanıyor. Ap foto-muhabir Prashant Ravi, olanları bu açıdan fotoğrafladığında çocukluğun küçük cambazdan kaçmış olduğunu, ortamın dargınlığını ama o arada da güneşin şefkatli anlık tedirginliğini kayda geçiriyor.
Click the image to open in full size.
Çocukluğun kaçtığı önceki 'o' ana tezat bir fotoğraf. Amerika Florida'daki Walt Disney World eğlence merkezinde 11 yaşındaki Ashley, Minnie Mouse karakterine sarılıyor. Sarıldığı karakterin gerçek olmadığını algılayacak yaşta olmasına rağmen ruhunun bir yerlerine saklanmış saf çocukluğu 'o' anı pürüzsüz ışıklara ve masum renklere büründürüyor.
Click the image to open in full size.
Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington Eyaleti'nde pasifik sahilinde iki adam gün batımında kumların altında deniz tarağı diye bilinen midye avında. Hüzünlü gökyüzü ise sanki giderayak kumların altındaki deniz taraklarına alarm ışıkları göndermekte...
__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-06-2009, 15:35   #57
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.
Anne ve bebek
Zambia, Afrika'da demokrasinin nispeten sorunsuz yürüdüğü ülkelerden biri. Yeniden aday olan ülkenin devlet başkanı Mwana-wasa önceki seçimde yüzde 29'la bu göreve gelmesine rağmen yolsuzlukla mücadelesi ve ekonomik başarıları nedeniyle gelişmiş ülkelerden destek alıyor. Uluslararası bağışlayıcılar da bu ülkeye yardımları tereddütsüz yapıyor. Bir köyde oy kullanan güzel anneye ve güzelim bebeğine düşen ışık da sanki bunları biliyor da 'o' an'da ona göre davranıyor.
Click the image to open in full size.
Muzip protestocu
Şili... Başkent Santiago'da öğretmenlerin daha yüksek gelir için düzenledikleri protesto gösterisinde bir öğrenci penguen kılığında polislerin önünde. AP fotoğrafçısı Roberto Candia, şirin ancak kızgın ama barışçı direnişin etkisinin sindiği anı tam zamanında yakalıyor. Kalkanlı, coplu ve çelik yelekli güç 'o' an'da penguen kıyafetinde toplanmış esprili gücün karşısında tereddüt ediyor.
Click the image to open in full size.
Yoksul bekleyiş
Hindistan'ın kuzeydoğu'ndaki Siliguri kenti'nde bir grup sokak çocuğu bir yardım kuruluşunun dağıtacağı giysiler için bekliyor. Avuçlarının, içlerindeki ışıkla birlikte daha önemli ihtiyaçlarının karşılanmayacağını bilir gibi bir halleri var. Şefkate ve sevgiye, ilgiye pek el uzatmaz ki insanlar...
Click the image to open in full size.
Yalnızlığın fotoğrafı
Mısır'da Nil nehri deltasındaki balık çiftliğinin bekçisi kulübesinde namazını kıldıktan sonra kontrole çıkıyor. Modeliyle, dokusuyla ve renkleriyle anlık yalnızlığın fotoğrafı... Adam yalnız, yalnızlığın derin mavisine bürünen Nil de orada 'o' an'da yalnız.
Click the image to open in full size.
Lenin heykeli
Soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği'nin eski uyduları Romanya ve Bulgaristan'ın, yavaş reform süreçlerine ve 1 yıllık erteleme tahminlerine rağmen 2007'de Avrupa Birliği'ne katılmaları bekleniyor. Romanya'nın başkenti Bükreş'in arka mahallelerinden birinde bir depoya atılmış lenin heykelinin fotoğrafını çeken turistin fotoğrafı bu haber için ajansın servisinde.
Click the image to open in full size.
Üvez ağacı ve mitoloji
İsviçre Alpleri'nde fotoğrafçılıkta makro diye bilinen çok güzel bir yakın plan çalışması. Bir Üvez ağacının yaprakları... Üvez ağacı Roma ve Kelt mitolojisinde zanaatkarların ve bilgeliğin tanrıçası Minerva'nın veya Brigit'in kutsal ağacı olarak bilinirdi. Sabah çiğini yapraklarının ucuna böylesine maharetle dizilmesi, o mitolojik yakıştırmaların masalını fısıldıyor. Hem ayrıca bir efsaneden ötürü bu ağacın işitebilenlere fısıldayacağı sırları olduğuna inanılıyor.


Click the image to open in full size.
KİMİ ZAMAN GERİYE ÇEKİLİP BAKILDIĞINDA, KİMİ ZAMAN DA YAKLAŞILDIĞINDA HİKAYESİNİ ANLATIR FOTOĞRAF... LÜBNAN'DA ÖLDÜRÜLEN HRİSTİYAN, SURİYE KARŞITI ENDÜSTRİ BAKANI 34 YAŞINDAKİ GENÇ POLİTİKACI PİERRE GEMAYEL'İN CENAZESİ, KÖYÜNDE EVİNİN ÖNÜNE GÖTÜRÜLDÜĞÜNDE BİR YAKINI GÖZYAŞLARINI SİLİYOR. FOTOĞRAF UZAKTAN ÇEKİLSEYDİ, AĞLAYAN BİR YAŞLI KADININ FOTOĞRAFI OLURDU. AMA FOTO-MUHABİR BEN CURTİS YAKIN PLAN ÇALIŞINCA 'O' ANA DA YAKLAŞTI. 'O' ANDA KADININ İÇİNDE ENDİŞE GÖLGELERİ DOLAŞAN, HÜZÜN PINARINDAN YETİNMEMİŞ GÖZÜ YAKINDA BİR YERLERDE TESELLİ ARIYORDU. YÜZÜNÜN ÇİZGİLERİ İSE DİNİ KULLANARAK LÜBNAN'I BÖLMEYE YA DA KARGAŞAYA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞANLARIN NEDEN OLDUĞU ACI HATIRALARI ANIMSIYORDU.
Click the image to open in full size.
BENZERİ BİR ÇATIŞMANIN BU KEZ TAZE BİR ZİHNE DOLAYISIYLA DA YÜZE YANSIMASI... HİNDİSTAN KEŞMİRİ... GUJAR KÖYÜ SAKİNLERİ, KEŞMİR'DEKİ AYRILIKÇI MİLİTANLARIN BÜTÜN KÖYÜ YAKMASI ÜZERİNE GÖÇ YOLLARINA DÜŞTÜLER. BABASININ KUCAĞINDAKİ PARVEN 1 BUÇUK YAŞINDA. TERÖRLE, ŞİDDETLE TANIŞMASININ YARATTIĞI ŞAŞKINLIK VE KORKU IŞIĞIN 'O' ANKİ ZİYARETİYLE KENDİNİ GÖSTERME FIRSATI BULUYOR. KOCAMAN BAKIŞI BABASININ BENZER DUYGULARINA BASKIN ÇIKIYOR. AMA DİKKAT EDİN... 'O' AN, GÖZLERİNİN ORALARDA ÖFKE GÖLGELERİNİN FİLİZLENMEKTE OLDUĞUNU DA GÖSTERİYOR.
Click the image to open in full size.
YİNE BİR ÇATIŞMA VE YİNE İNSANLAR ÜZERİNDEKİ DERİN ETKİLERİ... BU DEFA FİLİSTİN GAZZE... İSRAİL ORDUSU'NUN BOMBALADIĞI EVDE AİLENİN KIZ ÇOCUĞU ANNE BABASININ YATAK ODASINDA... İSRAİL ORDUSU BU EVİ CEPHANE OLARAK KULLANILDIĞI GEREKÇESİYLE BOMBALADI . IŞIK, ODADAKİ DEKORDAN VE O DÜZENLEMENİN TEMSİL ETTİĞİ MASUMİYETTEN VAZGEÇMEK İSTEMEZMİŞ GİBİ DOLAŞIYOR. ŞÖYLE BİR BAKIN... IŞIĞIN BELKİ BİR BAŞKA GAYRETİ DAHA VAR... BU TÜR OLAYLARA TANIK OLMASINDAN UTANMIŞCASINA KIZ ÇOCUĞUNU ZAMANIN DONMASINDAN DA YARARLANARAK SANKİ OYUNCAK BEBEK GİBİ GÖSTERİYOR.
Click the image to open in full size.
VENEZUELLA... BAŞKENT CARACAS'IN GECEKONDU SEMTLERİNDEN BİRİNDE VALERY HERNANDEZ, BÖLGEDE YENİ AÇILAN DEVLETE AİT BİR SÜPERMARKETTEN DÖNEN ANNESİNİN ÖNÜNDE MAKARNA PAKETİYLE POZ VERİYOR. ANNE DEVLET MARKETİNDEN NORMALİN YARI FİYATLARIYLA ALDIĞI ÜRÜNLERİ YATAĞA YAYMIŞ. GERİDE DUVARIN ÜZERİNDE DE BU ''YENİ'' FİKRİ UYGULAMAYA GEÇİREN DEVLET BAŞKANI HUGO CHAVEZ, POSTERDE BU HİÇ DENENMEMİŞ PROPAGANDAYI SELAMLIYOR. FOTOĞRAF BU İZLENİMİ DOĞURABİLİR. ÇOCUĞUN GÜLÜŞÜ YAPMACIK OLABİLİR. NEYSE Kİ 'O' ANDA DUVARDA GÖLGEYE DÖNÜŞEN, ANNENİN YÜZÜNDEKİ İKİRCİKLİ MEMNUNİYETİN ÇİZGİLERİNİ KALINLAŞTIRAN YOKSULLUK GERÇEĞİ DE ARAYA GİRİYOR
Click the image to open in full size.
11 EYLÜL OLAYINDAN SONRA AMERİKAN BAŞKANI BUSH, BEYAZ SARAY'DAN YÖNETİLEN BİR ÖRGÜT KURDU. ÖZGÜRLÜK KOLORDUSU YA DA TEŞKİLATI VEYA ÖZGÜRLÜK BİRLİKLERİ... BAŞKAN, AMERİKALILARI BU GÖNÜLLÜ DAYANIŞMA VE YARDIM ORGANİZASYONA KATILMAYA ÇAĞIRDI. GİTTİĞİ HER YERDE BU ÖRGÜTÜN MENSUPLARI TARAFINDAN KARŞILANIR OLDU. HAWAİİ'NİN BAŞKENTİ HONOLULU'YA GİTTİĞİNDE DE FREEDOM CORPS ADLI BU ÖRGÜTÜN MENSUPLARINDAN BİRİ HAWAİİ'NİN GELENEĞİ UYARINCA BAŞKANA ÇELENK TAKMAYA ÇALIŞIRKEN SORUN ÇIKTI. FREEDOM CORPS ÜYESİNİN BOYU UYGUNDU DA ÇELENGİN GENİŞLİĞİ DÜŞÜNÜLMEMİŞTİ. TABİİ BU DURUMUN 'O' ANLARINDAN BİRİNDE BAŞKANIN DOLANMIŞ GÖRÜNECEĞİ DE...
Click the image to open in full size.
AMERİKA'NIN EYALETLERİNDEN ALASKA'DAKİ DONMUŞ WESTCHESTER GÖLÜ'NÜN KAYMAYA UYGUN YERLERİNDE GÜN BATIMINDA PATEN KEYFİ... FOTOĞRAF, 19 KASIM PAZAR GÜNÜ ÇEKİLDİ. TATİL ÇOKTAN GEÇTİ. AMA ÖYLESİNE BİR FOTOĞRAF Kİ BU, SANKİ BUZ YAPANLARIN BEDENLERİ ORADAN AYRILMIŞTI DA GERİDE KEYİFLİ SAATLERİN ORADAN AYRILMAK İSTEMEYEN İZİ KALMIŞTI.
Click the image to open in full size.
ZAMAN ZAMAN FOTOĞRAFLARINA YER VERDİĞİMİZ İSVEÇ'TE YAŞAYAN DOĞA FOTOĞRAFÇISI SERKAN GÜNEŞ'İN ÇALIŞMALARINDAN BİRİ. SERKAN GÜNEŞ, FOTOĞRAFA ''MANTAR DÜNYASI'' ADINI VERMİŞ. DEKLANŞÖRE BASTIĞIN IŞIĞIN ADETA YEŞİLİN KISKANÇ BASKISINA RAZI MANTARLARIN ÖZEL ANLARINDAN BİRİNİ AÇIK ETMEYE ÇALIŞTIĞI ANI YAKALAMIŞ. BİR DE TABİATIN O KÜÇÜCÜK ALANINDAKİ BU CANLILARIN, GÖRÜNMEK İSTEMEZCESİNE NETLİĞİ KENDİLERİNDEN UZAKLAŞTIRMA ÇABASINI KAYDA GEÇİRMİŞ.
__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-06-2009, 15:37   #58
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.

VURULMUŞ SANKİ... ÖYLE DE DENEBİLİR ASLINDA... IRAK'TA BAŞKENT BAĞDAT'A BAĞLI SADR KENTİ'NİN GECEKONDU MAHALLELERİNDE IRAK VE AMERİKAN ORDUSU ASKERLERİ ORTAK BİR OPERASYON YAPTI. 4 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ. 8 KİŞİ YARALANDI. 5 KİŞİ DE TUTUKLANDI. ÖLENLERDEN BİRİNİN KARDEŞİ HASTANEYE KOŞUP HABERİ ALDIĞINDA YERE YIKILDI. IRAK'TA GÖRÜNEN VE GÖRÜNMEZ KURŞUNLAR, ŞARAPNEL PARÇALARI UÇUŞUYOR. GÖRÜNENLERİ CAN ALIYOR, GÖRÜNMEYENLERİYSE KALANLARI YÜREKTEN VE ZİHİNDEN AĞIR YARALIYOR.

Click the image to open in full size.

İSRAİL ORDUSU GAZZE ŞERİDİ'NE 21 KASIM SALI GÜNÜ ÜÇ KOLLU BİR OPERASYON BAŞLATTI. HEDEF, FİLİSTİNLİ ROKET TİMLERİYDİ. ÜST DÜZEY BİR HAMAS KOMUTANI ÖLDÜRÜLDÜ. ÇATIŞMADA İKİ ATEŞ ARASINDA KALAN YAŞLI BİR KADIN DA CAN VERDİ. AP FOTO-MUHABİR SEBASTİAN SCHEİNER DE OLAYI İZLERKEN GAZZE'DE GÜN DOĞUMUNDA BU FOTOĞRAFI ÇEKTİ. İSRAİL ORDUSU'NUN ZIRHLI ARACININ DUYGUSUZ VE KARANLIK HEYBETİ İÇİNDE DALGIN BİR ASKER... BİRBİRİYLE İLGİSİ OLMAYAN İKİ AYRI MEKANIN ÜST ÜSTE GELDİĞİ SAKİL BİR 'O' AN GİBİ GÖRÜNÜYOR. KİMBİLİR BELKİ DE IŞIK BÜYÜK OLASILIKLA ORADA OLMAK İSTEMEYEN GENCİN HİSLERİNE TERCÜMAN OLUP BİR ANLIK DA OLSA İNSAN SICAKLIĞINI SAVAŞ MAKİNASININ SOĞUKLUĞU VE ACIMASIZLIĞINDAN AYIRIYOR.

Click the image to open in full size.

ÇİN'DE ASKERLER EĞİTİMDE... FOTOĞRAF, ASKERİ DİSİPLİNDEKİ EŞGÜDÜMÜ TEMSİL EDİYOR. EŞGÜDÜMDEKİ KAYMALAR DA FOTOĞRAFIN BARINDIRDIĞI HABERLE EŞGÜDÜM İÇİNDE BULUNUYOR. ZİRA ÇİN ORDUSU'NDA HUZURSUZLUK VAR. ÇİN SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ'NDE YAPILAN VE İLETİŞİM ÇAĞINA AYAK UYDURMAYI HEDEFLEYEN REFORMLAR, BAZI KOMUTANLARI KARİYERLERİNDE GERİYE DÜŞME ENDİŞESİYLE HUZURSUZ ETMİŞ.

Click the image to open in full size.

AFGANİSTAN'DA KABİL'DE BİR KIZ ÇOCUĞU EVİNİN ÖNÜNDE EVİNDE OYNUYOR. GAZETEDEN HALILARI, BİR TUTAM OTTAN AĞACI BİLE VAR. GERÇEK EVİN ARALANAN KAPISINDAN SIZAN KESKİN IŞIK, O HAYALLERİN İNŞA ETTİĞİ EVİN MASUMİYETİNE İLİŞMEYE KIYAMIYOR

Click the image to open in full size.

KAMBOÇYA'DA PRİNÇ TARLASINDA BİR ÇOCUK... POZ VERDİ YA DA İÇTEN GÜLÜMSERKEN FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ. BUNUN BİR ÖNEMİ YOK ÇÜNKÜ KAMBOÇYA'DA PİRİNÇ TARIMINDAKİ DURUM GÖRÜNMEZ IŞIK ÇİZGİLERİNİ DOKUYUP 'O' ANA MUTLULUK KUMAŞI SERİYOR. 16 MİLYONLUK NÜFUSUN YÜZDE 80'İNİN PİRİNÇ TARIMIYLA GEÇİNDİĞİ ÜLKEDE PİRİNÇ HASADI SON 27 YILIN EN YÜKSEK DÜZEYİNE ÇIKMIŞ. BU REKOR, KAMBOÇYA'NIN BÜYÜMESİNE YÜZDE 13 KATKIDA BULUNMUŞ. BU SEBEBLE OLSA GEREK, GERİDEKİ PRİNÇ BAŞAKLARINA VURAN IŞIK ÇOŞKUYU YÜKLENİP 'O' ANA YAYMIŞ. BU ILIK MEMNUNİYETTEN OLSA GEREK, TARLANIN ÇAMURU DA ÇOCUĞUN GÜLÜMSEMESİNİ İÇTENLİK LEKELERİYLE BEZEMİŞ.

Click the image to open in full size.

ÇİN'DE YİCHANG BÖLGESİNDE ETNİK BİR DANS GÖSTERİSİ... DANSÇILAR İSKELE HALİNDEKİ BİR SAHNEDE VAZO DESENLERİ İÇİNDE DANSEDİYORLAR.Click the image to open in full size.
HİNDİSTAN'IN KUZEYDOĞU EYALETLERİNDEN TRİPURA'DAKİ BİR TUĞLA OCAĞINDA ÇALIŞAN KADINLAR... GÜNDE 1 DOLAR'A YENİ TÜRK PARASIYLA YAKLAŞIK 1 BUÇUK LİRA'YA BU AĞIR İŞİ YAPIYORLAR... BU KADAR AZ PARA ALMALARI YETMİYORMUŞ GİBİ HEYKELİMSİ HALLERİYLE 'O' ANDA ÇALIŞMA PİYASASINDAKİ ARZ TALEP DENGESİZLİĞİNİN KATILIĞINI DA ÜSTLENMİŞ GÖRÜNÜYORLAR. KENDİLERİ FARKINDA DEĞİL AMA SİLUETLERİNİN ŞEKİLSİZLİĞİ İLE BİLMEDEN İNSANLIKTAN ÇIKARILMIŞLIKLARINI ANLATIYORLAR. GÜNEŞİN DE BU SÖMÜRÜYÜ DUYURMA ÇABASINI FARKETMİYORLAR.
Click the image to open in full size.
SUDAN'DA DARFUR BÖLGESİ'NDE HÜKÜMETİN DESTEKLEDİĞİ ARAP MİLİTANLAR TOPRAK VE SU KULLANIMINDA ANLAŞMAZLIĞA DÜŞTÜKLERİ AFRİKALI ÇİFTÇİLERE YİNE SALDIRMAYA BAŞLADI. SON OLAYDA BİR KÖYE YAPTIKLARI BASKINDA 40 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜLER. KALANLAR DA KOMŞU ÇAD'A DOĞRU KAÇMAYA BAŞLADI. AP'DEN CHRİSTOPHE ENA... BU İNSANLARI GEÇİCİ OLARAK KURDUKLARI BİR KAMPTA BULDU VE OBJEKTİFİNİ ÇOCUKLARA YÖNELTTİ. İÇ İÇE GEÇMİŞ İKİ 'O' ANI ORTAYA ÇIKARDI. VAHŞETE TANIK OLAN BİR BEBEĞİN NASIL BÜYÜK İNSAN GİBİ OLGUNLAŞTIĞINI GÖSTEREN 'O' ANI VE O DURUMDAKİ BİR BEBEĞİN JİLET GİBİ KESKİN BAKIŞLARIYLA KENDİSİNE BAKAN HASSAS İNSANLARIN DUYGUSAL BEDENLERİNDE SÜREKLİ OLARAK NASIL YARALAR AÇIP DURDUĞUNU ORTAYA KOYAN 'O' ANI...
Click the image to open in full size.
KUZEY KORE İLE GÜNEY KORE SINIRINDA, GÜNEY KORE TARAFINDA BİR AMERİKALI ASKER, AMERİKALILARIN TESİSİNDE PROJEKTÖRLE BRİFİNG VERİYOR. PROJEKTÖRDE BAŞKANININ ''ŞER EKSENİ''NDE DİYE TANIMLADIĞI ÜLKENİN KUZEY KORE'NİN BAYRAĞI VAR. ASKER, IŞIKLA PROJEKTÖRÜN YANSITILDIĞI DUVAR ARASINA GİRİNCE BU 'O' AN OLUŞUYOR. KENDİSİ FARKINDA DEĞİL BELKİ AMA BAKIŞLARI GÖZÖNÜNDE BULUNDURULDUĞUNDA BİLİNÇALTI BU İSTENMEYEN BULUŞMANIN FARKINDA..
Click the image to open in full size.
MISIR'DA TURİSTLERİ TAŞIYAN BALON KRALLAR VADİSİ DİYE BİLİNEN ÖREN YERİNDE BULUNAN QURNA KÖYÜ'NÜN ÜZERİNDEN GEÇİYOR. BU İNSANLAR YÜZYILLARDIR YERALTINDAKİ PAHA BİÇİLMEZ KÜLTÜREL ZENGİNLERİN ÜSTÜNDE YOKSULLUK İÇİNDE YAŞIYORLAR. MISIR HÜKÜMETİ BÖLGEDEKİ KÖYLERİ MİLYONLARCA DOLARLIK BİR PROJEYLE YENİ YERLEŞİM YERLERİNE TAŞIMAYA HAZIRLANIYOR. TURİSTLERİN KARŞISINA YERALTINDAKİ ZENGİNLİKLERE TEZAT BU GÜYA UTANDIRICI GÖRÜNTÜ ÇIKMASIN VE ARKEOLOGLAR DAHA RAHAT ÇALIŞSIN DİYE. TURİST BALONUNUN GÖLGESİ KÖYÜN YOKSULLUĞUNA BU HUZURSUZLUK VERİCİ YAKIN GELECEĞİ HATIRLATIYOR.
Click the image to open in full size.
KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN KATAR'IN BAŞKENTİ DOHA'DA YAPILAN ASYA OLİMPİYAT OYUNLARI'NDA BOWLİNG SEANSI... BİR OYUNCU ATIŞINI YAPARKEN İZLEYİCİLERİN ORTAK İLGİSİ BAŞKA BİR ATIŞA ODAKLANMIŞ. AP FOTO-MUHABİR SAURABH DAS... OBJEKTİFİYLE ZOOM YAPARKEN DEKLANŞÖRE BASINCA BERİDEKİ SPORCUYA AİT HAREKETİN 'O' ANDA AĞIR BASAN ORTAK İNSAN DUYGUSUNUN ÇEKİM GÜCÜNE KAPILIŞINI GÖSTERMİŞ.
Click the image to open in full size.
KUZEY İSPANYA'DAKİ SAN SEBASTİAN KENTİ'NİN SAHİLİNDE İNSANLAR DEV DALGADAN KAÇIŞIYOR. YA DA DENİZ ''ŞİMDİ GEZİNTİNİN ZAMANI DEĞİL'' DERCESİNE YARI ŞAKA YARI CİDDİ İNSANLARI KOVALIYOR.
__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-06-2009, 15:38   #59
∂υмαη ѕα∂є¢є ∂υмαη
 
dumanx77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.
SUDAN'DA HÜKÜMETİN DESTEKLEDİĞİ ARAP MİLİTANLARIN ZULMÜNDEN KAÇAN ONBİNLERCE GÖÇMENİN BARINDIĞI ÇAD'TAKİ KAMPLARDAN BİRİNDE ÇOCUKLAR ARASINDA BİR ÇOCUK. OLANIN BİTENİN FARKINDA OLMAYAN BİR ÇOCUK GÖZLERİNDEN BU KADAR ÖFKE PARLAMALARI YANSITABİLİR Mİ? HAKSIZLIĞA VE ZULME UĞRAMIŞ SUDANLI SİYAH ÇİFTÇİLERİN ÇOCUKLARINDAN BİRİYSE VE ÇAD'TAKİ SAFALET KAMPLARINDA BARINIYORSA, UYGAR DÜNYA DA PEK BİR ŞEY YAPAMIYORSA OLABİLİR...
Click the image to open in full size.
KAYNAK OLARAK YENİ PETROL ZENGİNLERİNDEN VENEZUELA'DAKİ MARACAİBO GÖLÜ KIYISINDA ÇOCUKLAR OYUN OYNUYOR. UZAKTAKİ PETROL KUYULARININ VE BACASI TÜTEN PETROL RAFİNERİSİ OLMASA ESTETİK BİR FOTOĞRAF OLABİLİRDİ AMA BU HABER FOTOĞRAFI... RAFİNERİNİN DUMANI PETROLÜN YOKSULLUĞA KARŞI DUYARSIZ HATTA TEHDİTKAR VARLIĞINI YAYIYOR. VE DUMAN, SOSYALİST LİDER CHAVEZ'İN SÖZLERİNİ UFKA YAZIYOR. ''2021'E KADAR PETROLLE BU ÜLKEDEKİ YOKSULLUĞU YENECEĞİM. TABİİ BENİ O GÜNE KADAR GÖREVDE TUTARSANIZ.
Click the image to open in full size.
İSTANBUL'DA ORTODOKS KİLİSESİ'NİN KURUCUSU AZİZ ANDREAS ONURUNA DÜZENLENEN AYİNDE PATRİKHANE'NİN BİR KÖŞESİNDE HİKAYENİN BİR BOYUTU... FENER RUM PATRİKHANESİ İÇİNDEKİ KİLİSE LOŞ BİR MEKAN... SON AYİN SIRASINDA FENER RUM PATRİĞİ İLE BİRLİKTE KONUĞU PAPA DA ORADAYDI. AYİNE KATILANLARDAN BİRİ, OTURDUĞU YERDEN GERİYE DÖNDÜĞÜNDE KİLİSENİN LOŞLUĞUNDA PAPA'NIN VARLIĞININ VE BU OLAYIN GÖRDÜĞÜ İLGİNİN CEMAATİNDE YARATTIĞI UMUTLA BULUŞMAKTAYDI.
Click the image to open in full size.
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NİN NEW YORK KENTİ'NDE BİR KENT SAKİNİ ROCKEFELLER VAKFI'NIN 74'ÜNCÜ GELENEKSEL NOEL IŞIKLANDIRMASI ALTINDA PATEN KAYIYOR. YAPAY DA OLSA IŞIKLANDIRMANIN MUTLULUK VE YAŞAMA SEVİNCİ VEREN SINIRLARI İÇİNDE GERÇEK HAYATIN DERTLERİNDEN SOYUTLANMIŞ OLARAK..
Click the image to open in full size.
SUDAN'DA HÜKÜMET DESTEKLİ ARAP MİLİTANLARIN ZULMÜNDEN KAÇAN VE SUDAN'IN KOMŞUSU ÇAD'TAKİ KAMPLARDAN BİRİNE SIĞINAN YÜZBİNLERİN ARASINDA BİR ÇOCUK... YETİM BİR ÇOCUK... GÖRÜNTÜDEKİ BAZI AYRINTILAR NEDENİYLE 'O' AN'I EKRANDA FAZLA TUTMAYACAĞIZ... SADECE İÇİNDEKİ UMUDA VE İLGİYE AÇ KARANLIKTAN ÖTÜRÜ GÖZLERİNİN IŞIĞA DÖNÜŞMÜŞ UMUTLARI NASIL YAKALAYIP İÇTİĞİNE DİKKAT ÇEKMEKLE YETİNECEĞİZ.
Click the image to open in full size.
HİNDİSTAN'DA SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ ADLI BİR SİVİL TOPLUM KURULUŞUNUN YENİ DELHİ'DE DÜZENLEDİĞİ KAMPANYA İÇİN YAPILAN AÇIKHAVA TOPLANTISINDAN BİR ENSTANTANE. KAMPANYANIN ADI ''KIZIM BENİM GÜCÜM'' ADINI TAŞIYOR. ŞÖYLE: HİNDİSTAN'DA TIP TEKNOLOJİSİ SAYESİNDE BEBEKLERİNİN KIZ OLDUĞUNU ÖĞRENEN AİLELER KÜRTAJ YAPTIRIYOR. HİNDİSTAN BU NEDENLE HER YIL 500 BİN KIZ BEBEK KAYBEDİYOR. BU SAYININ SON 20 YILDA 10 MİLYONA ULAŞTIĞI TAHMİN EDİLİYOR. NÜFUSTAKİ KADIN ERKEK VEYA KIZ ERKEK SAYISI PANKATLARDA YAZIYOR. 1000'E 868... ARTIK UTRASONLA BEBEĞİN CİNSİYETİNİ ÖĞRENMEK KANUNEN YASAKLANDI. AMA HALA KÖYLERDE GİZLİ GİZLİ SEYYAR ULTRASONCULAR GEZİYOR... YANİ BU SORUNLA MÜCADELE ZOR. ÇÜNKÜ GELENEKLERLE SAVAŞMAK GEREKİYOR. ZATEN KADINLARIN PANKATLARI ÖYLESİNE TUTUŞLARINDAKİ TEDİRGİNLİK VE KÜÇÜK KIZIN ZAYIF VE BÜKÜK DURUŞU VE ŞÜPHELİ YÜZ İFADESİ OLAYIN BU BOYUTUNUN VÜCUT DİLİYLE ANLATIMI OLUYOR
Click the image to open in full size.
1 ARALIK DÜNYA AİDS GÜNÜ'NDE PAKİSTAN'IN PEŞAVER KENTİ'NDE SÜSLÜ BURKASIYLA BİR KADIN AIDS'LE İLGİLİ BİLİNÇ KAMPANYASINA KATILIYOR. ALNINDA AIDS'LE MÜCADELENİN SİMGESİ KIRMIZI KURDELE... KONUMU BİR YANA KURDELE SİYAH BURKAYLA ÇARPICI BİR TEZAT OLUŞTURUYOR. VE BU ÇARPICI ÇELİŞKİ, KURDELENİN ORADA BİRAZ SAKİL DURMASI, PEŞAVER YA DA PAKİSTAN'DAKİ KİMİ TOPLULUKLARDA AIDS'LE MÜCADELENİN EN ÖNEMLİ ENGELİNİ ORTAYA KOYUYOR. AŞIRI TUTUCULUK... AIDS'İN BULAŞMASININ BİR NUMARALI SEBEBİ OLAN KONU, BU TOPLUMLARDA KONUŞULAMIYOR. KADIN O BİLİNÇLENDİRME TOPLANTISINA GİDİP KATILDIĞINA GÖRE BELKİ DE BİR İSTİSNA. . ZATEN BURKA SİYAHIYLA AŞIRI TUTUCULUĞU YANSITIYORSA DA KAFESİN İÇİNDEN FARKLILIĞIN AYDINLIĞI SEZİLEBİLİYOR.
Click the image to open in full size.
AMERİKA'DA MİCHİGAN EYALETİ'NDEKİ ROCHESTER HİLLS KENTİ'NDE GELENEKSEL CHRİSTMAS GEÇİTİ YAPILIYOR. ROCHESTER HİLLS STONEY CREEK LİSESİ BAYRAK TAKIMI'NIN BAŞI RÜZGARLA DERTTE. ÖĞRENCİLER BAYRAKLARLA GÖSTERİLERİNİ YAPAMIYORLAR. IŞIK TAM BU ESPRİNİN EN İYİ GÖRÜNEN HALİNİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIRKEN FOTO-MUHABİR BUNU SEZİYOR VE DEKLANŞÖRE BASINCA 'O' ANI YAKALIYOR.
Click the image to open in full size.
AMERİKA'DA BİR AMERİKAN FUTBOLU MAÇINDA NEW YORK JETS'İN HÜCUM OYUNCULARINDAN BRANDON MOORE, TAKIMI DEFANSA GEÇİNCE SAHA KENARINA GİTMİŞ VE KASKINI ÇIKARINCA BU ENSTANTANE BELİRMİŞ. AP FOTO-MUHABİR MORRY GASH DE DEKLANŞÖRE BASMIŞ. VÜCUT ISISIYLA SOĞUK HAVA BULUŞUNCA OLUŞAN BUHAR AMA 'O' AN, BİR SÜRE ÖNCEKİ ÇOK ZORLU, ÇATIR ÇATIR MÜCADELENİN DUMANI GİBİ TÜTMÜŞ...
Click the image to open in full size.
AMERİKA'NIN ALASKA EYALETİ'NDEKİ KNİK NEHRİ ÜZERİNDE GÖKYÜZÜNDE MUHTEŞEM BİR AURORA YANİ KUZEY IŞIĞI GÖSTERİSİ... AP FOTO-MUHABİR BOB MARTİNSON, ÇOK GENİŞ OBJEKTİFLE ÇALIŞINCA 'O' ANDA TABİATIN KAREYE GİREN ÖTEKİ TEMSİLCİLERİNİN TEPKİSİNE TERCÜMAN OLMUŞ. AĞAÇLARIN GURURLU BİR EDAYLA BU HARİKA OLAYI BİZLERE GÖSTERME ÇABASI YOK MU SİZCE?
__________________

Hayat Bu İşte!
Kanatlanıp Gitmek Dururken..
Dört Duvar İçinde Hapsolursun..
Yaşamak İçin Bir Neden Ararken..
Ölmek İçin Bulursun..
..derin..


üf..
dumanx77 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-06-2009, 15:47   #60
adige
 
black_eagles34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.

anladın sen onu fener
__________________
İstanbul
black_eagles34 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 09:31 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580