Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Fıkralar > Spor fıkraları

Spor fıkraları Bu Bölümde Spor ile ilgili Fıkralar Bulunur.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-12-2007, 14:10   #1
 
jaSmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Yılın spor olayları

2008 için geri sayım başladı. Peki 2007 de neleri geride bıraktık.

Dünya sporunda 2007 yılının temmuz ayında en önemli olay, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC), 2014 yılında düzenlenecek 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nın evsahipliğini Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki sayfiye kenti Soçi'ye vermesi oldu.

Bu ay yapılan dünyadaki 4 önemli turnuvasının başta geleni Wimbledon'da, erkeklerde İsviçreli Roger Federer, 5. kez üstüste şampiyonluğa ulaşırken, bayanlarda da ABD'li deneyimli isim Venus Williams, 4. kez şampiyonluk elde etti.

Futbolda Copa America'da Brezilya, kupayı Brezilya 8. kez müzesine götürürken, UEFA Intertoto Kupası'nın 2. turunda Arnavut rakibini eleyen Türk temsilcisi Trabzonspor, 3. turda Rumen rakibine 2 maçta da yenilerek elenmekten kurtulamadı. Temmuz ayında Türk ve dünya sporundaki olaylar kronolojik olarak şöyle:

28 Haziran-3 Temmuz: Rusya'nın Ekaterinburg kentindeki 5. Uluslararası Boris Yeltsin Bayanlar Voleybol Turnuvası'nda şampiyonluğu, finalde Hollanda'yı 3-1 yenen Çin Halk Cumhuriyeti elde ederken, üçüncülüğü ise Türkiye'ye 3-1 üstünlük sağlayan evsahibi Rusya kazandı. Turnuvada milli takım, 3 galibiyet ve 2 yenilgi aldı.

29 Haziran-3 Temmuz: Tekirdağ'ın Şarköy ilçesindeki Balkan Genç Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Karadağ'ı 3-1 yenen Bulgaristan kazanırken, Türkiye de Makedonya'yı 3-0'la geçerek 3. oldu.

4-5: Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki 62. Balkan Büyükler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 4 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak, takım halinde bayanlarda 121.5 puanla 3. ve erkeklerde de 119 puanla 4. sırayı aldı. Takım birincilikleri ise erkeklerde Romanya, bayanlarda da Bulgaristan'a gitti.

5: Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2014 yılında düzenlenecek 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nın organizasyon evsahipliğini, Rusya'nın Soçi kentine verdi. (Guatemala City)

2-7: İlk evsahipliğini Türkiye'nin üstlendiği, Trabzon, Giresun ve Rize'de gerçekleştirilen 1. Karadeniz Oyunları'nda ilk sırayı Rusya, 86 altın, 57 gümüş ve 31 bronz olmak üzere toplam 174 madalyayla alırken, Türkiye, 37 altın, 40 gümüş ve 41 bronz olmak üzere toplam 118 madalyayla ikinciliği ve Ukrayna da 21 altın, 23 gümüş ve 12 bronz olmak üzere toplam 56 madalyayla üçüncülüğü aldı. - Belçika'nın Ghent kentindeki Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda Rusya, 3'er altın ve bronzun yanı sıra 4 gümüş madalyayla birinciliği, Fransa da 3 altın ve 4 bronz madalyayla ikinciliği elde etti.

25 Haziran-8 Temmuz: Sezonun 3. ''Grand Slam'' mücadelesi olan 121. Wimbledon Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer 5. kez üstüste, tek bayanlarda da ABD'li Venus Williams 4. kez kazandı.

29 Haziran-8 Temmuz: Sırbistan'ın Novi Sad kentindeki 24. Avrupa Genç Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 5 yenilgiyle 11. olurken, şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 72-48 yenen evsahibi Sırbistan 3. kez elde etti. Polonya'yı 71-65 yenen Rusya da 3. oldu.

4-8: Sırbistan'ın Obrenovaç kentindeki Balkan Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 1 yenilgiyle 5. olurken, evsahibi Sırbistan, finalde Bosna-Hersek'e 3-0 üstünlük sağlayarak birinciliği, Romanya da Arnavutluk'u 3-2 yenerek üçüncülüğü aldı.

8: Fransa'nın Cauterets kentindeki 6. Avrupa Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, büyük erkeklerde Ahmet Aslan, genç erkeklerde Mehmet Akkoyun ve genç erkekler takımda 3 birincilik, ayrıca 1'er de ikincilik ve üçüncülük elde ederek en başarılı ülke oldu.

6-9: Malatya'daki Avrupa Artistik Bilardo Şampiyonası'nda Serdar Gümüş, finalde Fransız rakibini yenerek Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

28 Haziran-13 Temmuz: Portekiz'in Cascais kentindeki Dünya Yelken Şampiyonası'nda Türkiye, 2 sınıfta Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde etti. Şampiyonada birinciliği 2'şer altın ve bronz madalyayla Avustralya alırken, Brezilya ve İspanya da 2'şer altın madalya kazanarak ikinciliği paylaştılar.

8-14: Sırbistan'ın Sombor kentindeki 20. Avrupa Gençler Boks Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya alamazlarken, Rusya, 6 altın ve 3 gümüş madalyayla en başarılı ülke oldu. Ukrayna da 3 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalyayla Rusya'yı izledi.

Sırbistan'ın Subotica kentindeki Avrupa 18 Yaşaltı Gençler Takım Satranç Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 11 puanlı Macaristan'ın arkasından 10 puan ve averajla 2., birinciliği 12 puanlı Romanya'nın aldığı bayanlarda ise 8 puanla 4. sırada yer aldı.

26 Haziran-15 Temmuz: Venezuela'daki 42. Güney Amerika Futbol Şampiyonası'nda (Copa America), finalde Arjantin'i 3-0 yenen Brezilya, 8. kez şampiyon, Uruguay'ı 3-1 yenen Meksika da 3. oldu. 6-15: Slovenya'nın Nova Gorica ve İtalya'nın Gorizia kentlerindeki 10. Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 3 galibiyet ve 5 yenilgiyle 7. olurken, şampiyonluğu finalde İspanya'yı 87-78 yenen Sırbistan 3. kez kazandı, Rusya'yı 74-63 yenen İtalya ise 3. sırada yer aldı.

8-15: Almanya'nın Leipzig kentindeki 44. Dünya Büyükler Okçuluk Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, Güney Kore 3 altın ve 1 gümüş, İtalya da 2 altın ve 1 gümüş madalya elde etti.

11-15: Voleybolda 18. Dünya Erkekler Süper Ligi'nde şampiyonluğu, İtalya'nın başkenti Roma'daki finalde Rusya'yı 3-1 yenen Brezilya, üstüste 5. ve toplamda 7. kez, üçüncülüğü ise Polonya'yı 3-1 yenen ABD aldı. - Çek Cumhuriyeti'nin Ostrava kentindeki 5. Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya kazanamazlarken, ABD ise 7 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

12-15: Macaristan'ın Debrecen kentindeki 6. Avrupa 23 Yaşaltı Ümitler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 100 metre engellide Nevin Yanıt ile 1 altın, ayrıca 1 bronz madalya kazanarak 12. olurken, birinciliği ise Rusya, 15 altın, 9 gümüş ve 11 bronz madalyayla aldı.

15: Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki Balkan Triatlon Şampiyonası'nda Bulgaristan 1 altının yanı sıra 2'şer de gümüş ve bronz, Türkiye de 1'er altın, gümüş ve bronz madalya kazandı. 12-16: Arnavutluk'un Dıraç kentindeki Balkan Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda, finalde Türkiye'yi 3-1 yenen Sırbistan şampiyon olurken, üçüncülüğü ise Yunanistan'ı 3-2 yenen Romanya elde etti.

30-22: Kanada'daki 16. Dünya 20 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Çek Cumhuriyeti'ni 2-1 yenen Arjantin 6. kez kazanırken, Avusturya'yı 1-0 yenen Şili de 3. oldu.

12-22: Sırbistan'ın Novi Sad kentindeki 8. Dünya Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde ABD'yi 74-69 yenen evsahibi Sırbistan 2. kez kazanırken, üçüncülüğü de Brezilya'yı 75-67 yenen Fransa elde etti. Türkiye ise 4 galibiyet ve 5 yenilgiyle şampiyonayı 7. sırada tamamladı.

13-22: Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki 6. Avrupa Ümit Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda, finalde Sırbistan'ı 75-60 yenen İspanya ilk kez şampiyon, 5 galibiyet ve 3 yenilgi alan Türkiye'yi 65-63 yenen Fransa da 3. oldu.

19-22: Hollanda'nın Hengelo kentindeki 19. Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken Rusya, 10 altın, 8 gümüş ve 6 bronz madalyayla birinciliği aldı.

24-25: Polonya'nın başkenti Varşova'daki 10. Avrupa Yıldızlar Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 76 kiloda İbrahim Bölükbaşı ile 1 altın, 54 kiloda İbrahim Yorulmaz ile 1 gümüş, ayrıca 4 bronz madalya kazanarak, takım halinde 7 altın ve 3 bronz madalyası bulunan Rusya ve 3'er de gümüş ve bronz madalya elde eden Ukrayna'nın ardından 3. oldu.

26-27: Polonya'nın başkenti Varşova'daki 8. Avrupa Yıldız Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken Rusya, 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla takım birinciliğini aldı.

28: Futbolda UEFA Intertoto Kupası'nda Trabzonspor, 2. turda Arnavutluk'tan FC Vllaznia İşkodra'yı (6-0) ve (4-0)'lık sonuçlarla elerken, 3. turda da Rumen FC Otelul Galati'ye (2-1) ve (2-1)'lik sonuçlarla elendi.

7-29: 4 ülkenin ortaklaşa organize ettikleri 14. Asya Futbol Şampiyonası'nda Irak, finalde Suudi Arabistan'ı 1-0 yenerek ilk kez şampiyonluğa ulaşırken, Japonya'ya aynı sonuçla üstünlük sağlayan Güney Kore de 3. oldu. 94. Uluslararası Fransa Bisiklet Turu'nda birinciliği, İspanyol pedal Alberto Contador, 91.00.26.00 ile ilk kez elde ederken, Avustralyalı Cadel Evans ikinciliği ve ABD'li Levi Leipheimer de üçüncülüğü aldı.

14-29: Brezilya'nın Rio De Janeiro kentindeki Pan Amerikan Oyunları'nın en başarılı ülkesi, 97 altın, 88 gümüş ve 52 bronz madalyayla ABD olurken, Küba da 59 altın, 35 gümüş ve 41 bronz madalyayla bu ülkeyi izledi.

20-29: Yunanistan'ın Girit Adası'ndaki 21. Avrupa Yıldız Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 56-55 yenen Sırbistan, 10. kez kazanırken, üçüncülüğü ise Litvanya, şampiyonayı 6 galibiyet ve 2 yenilgiyle tamamlayan Türkiye'yi 65-55 yenerek elde etti.

24-29: İsviçre'nin Gstaad kentindeki Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda erkekler ve bayanlarda finalde Rus ve Çinli çiftlere 2-0'lık skorlarla üstünlük sağlayan ABD'li ekipler şampiyonluklara uzandı.

25-29: Romanya'nın Buzau kentindeki Balkan Yıldız Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Türkiye'yi 3-0 yenen Sırbistan, üçüncülüğü de Moldova'ya aynı sonuçla galip gelen Romanya kazandı.

28-29: Polonya'nın başkenti Varşova'daki 10. Avrupa Yıldızlar Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 6 bronz madalya kazanıp 4. olurken Rusya, 5 altın ve 2 bronz madalyayla birinciliği, Azerbaycan da 3'er altın ve bronz madalyayla ikinciliği aldı.

Sporda 2007 yılının ağustos ayında Fenerbahçe, bu yıl ikincisi düzenlenen ve yine Almanya'da oynanan Türkiye Süper Kupası maçında, geçen yıl bu kupanın şampiyonu olan Beşiktaş'ı yenerek kupayı müzesine götürdü.

Bu ay futboldaki diğer önemli olay da Avrupa Süper Kupası'nı, İtalya'nın AC Milan takımının 5. kez kazanmasıydı. Türkiye ise voleybol tarihindeki en büyük başarıya, bu ayda Meksika'daki Dünya Yıldız Bayanlar Şampiyonası'nda milli takımın Çin Halk Cumhuriyeti ile final oynayıp 2. olmasıyla ulaşırken, Tayland'ın başkenti Bangkok'taki Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda Türkiye, atlet Halil Akkaş ile 2, Erkek Voleybol Milli Takımı ile de 1 altın madalya kazanarak ağustos ayını başarılı bir grafikle tamamladı. Ağustos ayında Türk ve dünya sporundaki olaylar kronolojik olarak şöyle:

27 Temmuz-2 Ağustos: İstanbul'daki Avrupa 420 Sınıfı Açık Yelken Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, erkeklerde İtalyan, bayanlarda da İngiliz ekipleri birincilikleri kazandı.

27 Temmuz-5 Ağustos: Letonya'nın Valmeira kentindeki 19. Avrupa Yıldız Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda Türkiye, 2 galibiyet ve 4 yenilgiyle 14. olup (A) Kategorisi'nde kalmayı başarırken, şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 60-57 yenen Fransa 2. kez elde etti, Sırbistan'a 65-62 üstünlük sağlayan Çek Cumhuriyeti de 3. oldu.

4-5: Edirne'deki Balkan Ümitler ve Gençler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, ümit erkekler kategorisi dışındaki 3 dalda da takım şampiyonluklarını kazanırken, toplam 11'er birincilik ve ikincilik ile 16 da üçüncülük elde etti.

5: Futbolda Almanya'nın Köln kentinde yapılan 2. Türkiye Süper Kupası organizasyonunda kupayı, lig şampiyonu Fenerbahçe, geçen yılın kupa sahibi ve Türkiye Kupası Şampiyonu Beşiktaş'ı 2-1 yenerek kazandı.

Türkiye Kulüplerarası Atletizm Birinci Ligi'nde 2007 yılı şampiyonluklarını ENKA Spor, erkeklerde 449.5, bayanlarda da 445 puanla elde ederken, 2 kategoride de ikincilikleri Fenerbahçe aldı. 1 ve

8: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda Beşiktaş, Moldova'dan FC Sheriff Tiraspol'u (1-0) ve (3-0)'lık skorlarla eledi.

11: Eskişehir'deki 4. Balkan Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde 6'şar altın ve gümüş ile 1 bronz madalya kazanarak 72 puanla takım halinde birinciliği, bayanlarda da 2 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalya alarak 50 puanla Sırbistan'ın ardından ikinciliği elde etti.

1-12: Meksika'nın Tijuana ve Mexicali kentlerindeki 10. Dünya Yıldız Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, finalde Çin Halk Cumhuriyeti'ne 3-1 yenilerek 2. olurken, Türk voleybol tarihinin en büyük başarısına imza attı. Türkiye'nin 5 galibiyet ve 3 yenilgiyle tamamladığı şampiyonada üçüncülüğü ise Sırbistan'a 3-1 üstünlük sağlayan Rusya aldı.

3-12: İspanya'nın başkenti Madrid'deki 24. Avrupa Genç Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğa, finalde Yunanistan'ı 92-89 yenen Sırbistan 7. kez uzanırken, üçüncülüğü ise Litvanya'yı 74-72 yenen Letonya kazandı. Şampiyonayı 3 galibiyet ve 5 yenilgiyle tamamlayan Türkiye ise 8. sırada kaldı.

6-12: İstanbul'daki 59. Uluslararası TED Open Erkekler Tenis Turnuvası'nda, finalde Slovak Lukas Lacko'yu 2-0 yenen Alman Mischa Zverev şampiyon oldu.

8-12: Macaristan'ın Pecs kentindeki Uluslararası ''Witch Cup'' Büyük Bayanlar Boks Turnuvası'nda Türkiye, 52 kiloda Ayşe Taş ile 1 birincilik, ayrıca 2 ikincilik ve 1 de üçüncülük kazanarak, takım halinde Rusya ve evsahibi Macaristan'ın ardından üçüncülüğü aldı.

Almanya'nın Duisburg kentindeki 36. Dünya Durgun Su Kano-Kayak Şampiyonası'nda Türk sporcuları dereceye giremezlerken, evsahibi Almanya, 9 altın, 6 gümüş ve 3 bronz madalyayla birinciliği, Macaristan da 9 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalyayla ikinciliği elde etti.

10-12: Peru'nun başkenti Lima'daki 10. Dünya Üniversiteler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 105 kiloda Talat Bayam ile 3 altın, ayrıca 6 bronz madalya kazanırken, Çin Halk Cumhuriyeti ise 30 altın ve 4 gümüş madalyayla şampiyonaya damgasını vurdu.

Arnavutluk'un Pogradec kentindeki Balkan Gençler Plaj Voleybolu Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde finalde Romanya'ya 2-1 yenilerek 2. sırayı alırken, bayanlarda ise Romanya, finalde Yunanistan'ı 2-0 yenerek şampiyonluğu kazandı.

8-18: Tayland'ın başkenti Bangkok'taki 24. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda Türkiye, atletizmde erkekler 3 ve 5 bin metrelerde Halil Akkaş ve erkek voleybol milli takımıyla 3 altın, ayrıca 3 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak 17. sırada yer alırken, birinciliği 32 altın, 29 gümüş ve 26 bronz madalyayla Çin Halk Cumhuriyeti, ikinciliği 28 altın, 27 gümüş ve 37 bronz madalyayla Rusya ve üçüncülüğü de 28 altın, 20 gümüş ve 18 bronz madalyayla Ukrayna aldı.

10-19: İzmir'deki 6. Avrupa Genç Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 29-19 yenen Danimarka, üçüncülüğü ise İsveç'i 36-31 yenen Romanya kazandı. Evsahibi Türkiye ise şampiyonayı 2 galibiyet ve 6 yenilgiyle 15. sırada tamamlayabildi.

13-19: Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki 15. Dünya Badminton Şampiyonası'nda Çin Halk Cumhuriyeti, 3 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla birinciliği elde etti.

17-19: İstanbul'daki 34. Balkan Binicilik Şampiyonası'nda Türkiye, takım halinde 5 kategoride de birinciliği elde ederken, bireysel dallarda da 1 altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalyayla en başarılı ülke olarak dikkati çekti.

14-22: Almanya'nın başkenti Berlin'deki Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası'nda evsahibi Almanya, 2'şer altın ve gümüşün yanı sıra 1 bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

21-22: Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki 23. Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 60 kiloda Rahman Bilici ve 96 kiloda Ahmet Taçyıldız ile 2 altın, ayrıca 1 gümüş madalya ve 30 puanla takım halinde 6. olurken, Rusya ise 2 altın, 1'er de gümüş, bronz madalya ve 49 puanla birinciliği aldı.

22: (A) Milli Futbol Takımı, başkent Bükreş'teki özel maçta Romanya'ya 2-0 yenildi. Ümit milliler de Elbasan kentindeki özel maçta Arnavutluk'u 2-0 yendi. 22 ve

24: 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, özel maçlarda Norveç'e deplasmanda 2-1 yenildi ve 1-1 berabere kaldı.

23-24: Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki 10. Dünya Genç Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya alamayıp 11 puanla takım halinde 13. olurken, evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti ise 3 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla 68 puan topladı ve ilk sırada yer aldı.

21-25: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 1. Uluslararası Haydar Aliyev Kupası Bayanlar Voleybol Turnuvası'nda Türkiye, 5 maçını da kazanarak 10 puanla yenilgisiz olarak şampiyonluğu kazandı.

18-26: İngiltere'nin Manchester kentindeki Avrupa Çim Hokeyi Şampiyonası'nda şampiyonlukları, erkeklerde finalde İspanya'yı 3-2 yenen Hollanda, bayanlarda ise Hollanda'yı 2-0 yenen Almanya aldı.

22-26: Basketbolda İzmir'deki Efes Pilsen World Cup-6 Turnuvası'nda, finalde (A) Milli Takım'ı 77-69 yenen Hırvatistan ilk kez şampiyon, Polonya'yı 90-85 yenen Sırbistan da 3. oldu. - Voleybolda Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ningbo kentindeki 15. Dünya Bayanlar Grand Prix mücadelesinde şampiyonluğu, 5 maçını da kazanarak 10 puana ulaşan Hollanda, yenilgisiz ve ilk kez kazanırken, 9 puanla evsahibi Çin Halk Cumhuriyeti 2. ve 7 puan ve averajla da İtalya 3. oldu.

25-26: Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki 22. Dünya Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er gümüş ve bronz madalya kazanarak 51 puanla takım halinde 3. olurken, birinciliği ise 3 altın ve 2 gümüş madalyayla 58 puan toplayan Rusya elde etti.

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 12. yarışı olan ve bu yıl üçüncüsü yapılan Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sinde birinciliği, Ferrari ekibinin Brezilyalı sürücüsü Felipe Massa, 2. kez üstüste kazanırken, aynı ekipten Finlandiyalı Kimi Raikkonen ve son 2 yılın şampiyonu McLaren Mercedes'ten İspanyol Fernando Alonso, Massa'yı izledi. - Uluslararası Gençler Manisa Judo Turnuvası'nda evsahibi Türkiye, toplam 6'şar birincilik ve ikinciliğin yanı sıra 7 de üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.

15 ve 29: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turunda Fenerbahçe, Belçika'dan RSC Anderlecht'i (1-0) ve (2-0), Beşiktaş da İsviçre'den FC Zürih'i (1-1) ve (2-0)'lık skorlarla eledi. 16 ve 30: Futbolda UEFA Kupası 2. ön eleme turunda Galatasaray, Hırvat NK Slaven Koprivnica'ya (2-1) ve (2-1), Kayseri Erciyesspor da İsrail'den Maccabi Tel Aviv'e (1-1) ve (3-1)'lik skorlarla üstünlük sağlayarak tur atladılar.

28-30: Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Uluslararası Zafer Kupası Bayanlar Basketbol Turnuvası'nda Türkiye, 3 maçını da kazanarak 6 puanla yenilgisiz şampiyon oldu.

29 ve 31: 17 Yaşaltı (B) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, başkent Sofya'daki özel maçlarda Bulgaristan'ı 2-0 yendi ve 2-2 berabere kaldı.

31: Futbolda 32. Avrupa Süper Kupası'nı, geçen yılın şampiyonu UEFA Kupası sahibi İspanyol ekibi FC Sevilla'yı 3-1 yenen Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu İtalya'nın AC Milan takımı 5. kez kazandı.

Sporda 2007 yılı Eylül'ü, yıl içinde spor etkinliklerinin hemen hemen en yoğun yaşandığı aylardan biri oldu. Bu ayda yapılan 2 Dünya Şampiyonası'nda Türkiye, Japonya'da atletizmde bayanlar 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 1 gümüş madalya kazanırken, Azerbaycan'da da serbest güreş 66 kiloda Ramazan Şahin ile 1 altın madalyala ulaştı.

Eylül ayında aynı tarihlerde düzenlenen Avrupa Erkekler Basketbol ve Voleybol Şampiyonaları ilginç sonuçlar ve tesadüflerle tamamlandı. Türkiye'nin ancak 12. olabildiği İspanya'daki erkekler basketbol organizasyonunda Rusya, finalde evsahibi İspanya'yı yenerek şampiyon olurken, daha sonra Türkiye'nin 15. sırayı aldığı Rusya'daki erkekler voleybol organizasyonunda bu kez İspanya, evsahibi Rusya'ya üstünlük sağlayarak mutlu sona ulaştı.

Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda ise İtalya ilk kez şampiyon olma sevincini tadarken, Türkiye de 10. sırada kaldı. Eylül ayında Türkiye ve dünya sporundaki olaylar kronolojik olarak şöyle:

25 Ağustos-2 Eylül: Japonya'nın Osaka kentindeki 11. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, bayanlar 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 1 gümüş madalya kazanıp 28. sırada kalırken, birinciliği 14 altın, 4 gümüş ve 8 bronz madalyayla ABD, ikinciliği 5'er altın ve bronzun yanısıra 3 gümüş madalyayla Kenya ve üçüncülüğü de 4 altın, 9 gümüş ve 3 bronz madalyayla Rusya aldı.

Almanya'nın Münih kentindeki 30. Dünya Kürek Şampiyonası'nda Yeni Zelanda, 2'şer altın ve gümüş madalyayla en başarılı ülke oldu.

28 Ağustos-2 Eylül: İtalya'nın Pavia kentindeki 5. Avrupa Yıldızlar Halter Şampiyonası'nda Türkiye, toplam 7 altın, 8 gümüş ve 4 bronz madalyayla bayanlarda 508 puanla Rusya'nın ardından 2., erkeklerde de 455 puanla Polonya ve Rusya'nın ardından 3. sırada yer aldı.

2-5: İstanbul'daki 34. Balkan Masa Tenisi Şampiyonası'nda Türkiye, 1 gümüş ve 3 bronz madalyayla erkeklerde Sırbistan'ın ardından 2. ve bayanlarda da 6. sırayı alırken, en başarılı ülke olarak 4 altın, 2 gümüş ve 5 bronz madalyaya ulaşan Sırbistan dikkati çekti.

1-8: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 6. Dünya Yıldızlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalya kazanarak 7 puanla takım halinde 10. olurken, birincilik ise 2'şer altın ve gümüş madalyanın yanı sıra 3 bronz madalya elde eden ve 36 puan toplayan evsahibi Azerbaycan'ın oldu.

8: 13. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'ndaki 7. maçında (A) Milli Takım, deplasmanda Malta ile 2-2 berabere kalırken, goller Servet ve Halil'den geldi.

17. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası Elemeleri 2. Grup'taki 2. maçında milli takım, başkent Vaduz'da Liechtenstein'ı 3-2 yendi.

18 Ağustos-9 Eylül: Güney Kore'deki 12. Dünya 17 Yaşaltı (B) Gençler Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı penaltı atışları sonucu 3-0 yenen Nijerya, 3. kez kazanırken, üçüncülüğü de Gana'yı 2-1 yenen Almanya aldı.

27 Ağustos-9 Eylül: Sezonun 4. ve son ''Grand Slam'' mücadelesi olan 127. ABD Açık Tenis Turnuvası'nda şampiyonlukları, tek erkeklerde İsviçreli Roger Federer, 4. kez üstüste, tek bayanlarda da Belçikalı Justine Henin, 2. kez kazandı.

1-9: Almanya'nın Stuttgart kentindeki 40. Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda ilk sırayı Çin Halk Cumhuriyeti, 5 altın, 2 gümüş ve 1 bronz, 2. sırayı da ABD, 4 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla elde etti.

3-9: Voleybolda Ankara'daki 16. Dünya Bayanlar Grand Prix Avrupa elemelerinde Türkiye, 4 galibiyet, 2 yenilgi, 10 puan ve averajla 3. sırayı alıp ilk kez finallere katılma hakkını kazandı. Almanya ise 11 puanla ilk sırada yer aldı. - İngiltere'nin Fort William kentindeki Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nda Fransa, 3 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu.

7-9: 2. Uluslararası İstanbul Açık Karate Turnuvası'nda Türkiye, 10 birincilik elde ederek takım halinde birinciliğe ulaştı. 8-9: Sırbistan'ın Kragujevaç kentindeki 38. Balkan Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye, 2 altın, 6 gümüş ve 5 bronz madalya elde etti.

Binicilikte İstanbul'da yapılan 42. Atatürk Kupası'nı İstanbul Atlıspor Kulübü'nden Sencar Can, ''Ransom'' adlı atıyla kazandı.

12: 13. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'ndaki 8. maçında (A) Milli Takım, İstanbul'da Macaristan'ı Gökhan, Mehmet Aurelio ve Halil'in golleriyle 3-0 yendi. - Ümit Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Rusya'ya 2-1 yenildi.

18 Yaş Altı (A) Genç Milli Futbol Takımı, İzmit'teki özel maçta İsviçre'yi 1-0 yendi. - Hentbolda GSGM Kupası'nı, lig şampiyonu Beşiktaş, Türkiye Kupası sahibi Milli Piyango'yu uzatmada 30-27 yenerek kazandı.

11 ve 13: 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, deplasmanda yaptığı özel maçlarda İsveç'i 4-3 yendi ve 2-2 berabere kaldı.

12-13: Bulgaristan'ın Filibe kentindeki Balkan Gençler Kürek Şampiyonası'nda Türkiye, 1'er altın ve gümüş ile 4 bronz madalya elde etti. 9-15: Avrupa Çim Hokeyi Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde Slovenya'nın Predanovci kentindeki Çalenç 2 turunda, evsahibi Slovenya'nın ardından 2. sırada yer alıp Çalenç 1 turuna yükselirken, bayanlarda Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'deki Çalenç 1 turunda 6. olup aynı grupta kaldı.

15: Atletizmde Çek Cumhuriyeti'nin Brno kentindeki Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası (A) Grubu Gençler Yarışmaları'nda erkeklerde İzmir Çimentaşspor, 1 birincilik, 2'şer de ikincilik ve üçüncülük elde ederek 97 puanla 3., bayanlarda da ENKA Spor, 1 birincilik, 2 ikincilik ve 74 puanla 6. oldu. Birincilikleri ise erkeklerde Rus Moskova SC 128, bayanlarda da Sırp AC Kızılyıldız Belgrad, 111 puanla aldılar. - İsviçre'nin Ovrannaz kentindeki 23. Dünya Dağ Koşusu Şampiyonası'nda Türkiye, 2 gümüş ve 1 bronz madalya elde etti.

Futbolda bayanlarda Makedonya ile yapılan özel maçları 19 Yaşaltı (A) Genç Milli Takım, Çanakkale'de 3-1, 17 Yaşaltı (B) Genç Milli Takım da Gelibolu'da 4-0 kazandı.

3-16: İspanya'daki 35. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde evsahibi İspanya'yı 60-59 yenen Rusya, ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de Yunanistan'ı 78-69 yenen Litvanya aldı. Türkiye ise şampiyonayı 1 galibiyet ve 5 yenilgiyle 12. sırada tamamladı.

6-16: Rusya'nın Saint Petersburg ve Moskova kentlerindeki 25. Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda Türkiye, gruptaki 3 maçını da yitirerek 15. sırada kalırken, İspanya, evsahibi Rusya'yı 3-2 yenerek şampiyon, Sırbistan da Finlandiya'yı 3-1 yenerek 3. oldu.

13-16: Brezilya'nın Rio De Janeiro kentindeki 25. Dünya Büyükler Judo Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanamayıp 28. sırada yer alırken, ilk 2 sırayı ise Japonya, 3 altın, 2 gümüş ve 4 bronz, evsahibi Brezilya da 3 altın ve 1 bronz madalyayla elde etti.

15-16: Teniste 45. Bayanlar Federasyon Kupası'nda şampiyonluğu, başkent Moskova'daki finalde İtalya'ya 4-0 üstünlük sağlayan evsahibi Rusya, son 4 yılda 3. kez kazandı.

Eskişehir'deki Balkan Gençler Kano-Kayak Şampiyonası'nda Romanya, 240 puanla takım halinde birinciliği alırken, Türkiye ise 149 puanla üçüncülüğü elde etti.

Samsun'daki Tekerlekli Kayak Dünya Kupası finalleri sonunda Rusya, 2 birincilik ve 1 ikincilikle en başarılı ülke olurken, İtalya ikinciliği, Türkiye de 3 üçüncülükle üçüncülüğü aldı.

17-19: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 51. Dünya Büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya kazanamayıp takım halinde 6 puanla 23. sırada kalırken, birinciliği ise 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla 31 puan toplayan ABD elde etti. Takım halinde 28 puanla 3. olan Gürcistan ise 2 altın ve 1 bronz madalya kazandı.

18 ve 20: 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, İzmir'deki özel maçlarda İrlanda Cumhuriyeti'ni 2-1 ve 5-2 yendi. 20-21: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 40. Dünya Büyükler Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, 66 kiloda Ramazan Şahin ile 1 altın madalya kazanıp 40 puanla, 68 puanlı Rusya'nın ardından takım halinde 2. sırayı aldı. Rusya ise 7 sıkletin 6'sında altın madalya kazanmayı başarırken, 1 de bronz madalya elde etti.

17-23: Yunanistan'ın Patras kentindeki 28. Dünya Ritmik Cimnastik Şampiyonası'nda Rusya, 6 altın ve 3'er de gümüş ve bronz madalyayla şampiyonada damgasını vurdu.

19-23: Brezilya'nın Iguazu kentindeki Dünya Slalom Kano-Kayak Şampiyonası'nda birinciliği, 3 altın ve 2 gümüş madalyayla Almanya elde etti.

21-23: Polonya'nın Poznan kentindeki Avrupa Kürek Şampiyonası'nda birincilik, 3 altın, 1'er de gümüş ve bronz madalyayla Çek Cumhuriyeti'nin oldu.

22-23: Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 19. Dünya Bayanlar Güreş Şampiyonası'nda Türkiye, madalya ve puan kazanamayıp takım halinde 54 ülke içinde 52. olabilirken, birinciliği ise 4 altın madalya ve 52 puanla Japonya aldı.

Almanya'nın Stuttgart kentindeki 5. Dünya Atletizm Finali sonunda bayan atletler sırıkla yüksek atlamada Rus Yelena Isinbayeva ile ABD'li 400 metreci Sanya Richards, 6'şar birincilikle 1 milyon dolarlık ödülü (jackpot) paylaştılar.

Hentbolda Romanya'nın Valcea kentindeki 12. Avrupa Bayanlar Şampiyonlar Kupası organizasyonunda birinciliği, finalde Rus Zvenigorod Zvezda'yı 23-19 yenen geçen sezonun Avrupa Kupa Galipleri Kupası Şampiyonu Rumen CS Oltchim RM Valcea kazanırken, üçüncülüğü de Rus HC Lada Togliatti'yi 35-34 yenen geçen yılın Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Danimarka'dan Slagelse DT elde etti.

17-26: Tayland'ın Chiang Mai kentindeki Dünya 76. Erkekler ve 19. Bayanlar Büyükler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 69 kiloda Mete Binay ve bayanlar 48 kiloda Nurcan Taylan ile kazandığı 2 bronz madalyayla, takım halinde erkeklerde 14. ve bayanlarda da 15. oldu. Her 2 kategoride de takım birinciliklerini elde eden Çin Halk Cumhuriyeti, toplam 22 altın, 9 gümüş ve 2 bronz madalya toplayarak şampiyonaya damgasını vurdu.

10-30: Futbolda Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki 5. Bayanlar Dünya Kupası'nda şampiyonluğu, finalde Almanya, Brezilya'yı 2-0 yenerek 2. kez üstüste kazanırken, ABD de Norveç'i 4-1 yenerek 3. oldu.

20-30: Belçika ve Lüksemburg'daki 25. Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası'nda İtalya, finalde Sırbistan'ı 3-0 yenerek ilk kez şampiyonluğu kazanırken, son 2 kupanın şampiyonu Polonya'yı 3-1'le geçen Rusya da üçüncülüğü elde etti. Türkiye ise şampiyonayı 2 galibiyet ve 4 yenilgiyle 10. sırada tamamladı.

26-30: Almanya'nın Stuttgart kentindeki Dünya Bisiklet Yol Şampiyonası'nda İtalya, 2 altın ve 1 gümüş madalyayla en başarıl ülke olarak dikkati çekti.

28-30: Hentbolda Avrupa Bayanlar Çalenç Kupası 2. turunda Gazi Üniversitesi, grupta 1'er galibiyet, beraberlik, yenilgi, 3 puan ve averajla 3. sırada kalarak kupaya veda etti.

29-30: İstanbul'daki 21. Uluslararası Boğaziçi Artistik Cimnastik Turnuvası'nda Türkiye, 4 birincilik, 5 ikincilik ve 2 de üçüncülük kazanarak en başarılı ülke oldu.

30: Almanya'daki 34. Uluslararası Geleneksel Berlin Maratonu'nu, Etiyopyalı atletler erkeklerde Haile Gabrselassie, bayanlarda da Gete Wami kazanırken, Gabrselassie, 2.04.26.00 ile bu kategoride dünyanın en iyi derecesini elde etti.

Sporda 2007 yılının ekim ayında, Türk sporunda bir ilk yaşandı ve motorsiklette Kenan Sofuoğlu, Dünya Süpersport Şampiyonası'nda ilk kez birinciliği kazanarak bu dalda da Türkiye'nin adını duyurdu.

Ekim ayındaki bir başka başarıyı da Avrupa Bayanlar Boks Şampiyonası'nda 50 kiloda altın madalya kazanan Sümeyra Kaya getirdi. Basketbolda Cumhurbaşkanlığı Kupalarını, erkeklerde Fenerbahçe Ülker 4., bayanlarda da Fenerbahçe 6. kez müzesine götürürken, 13. Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde gruptaki ikinci yarı maçlarında performansı düşen (A) Milli Futbol Takımı, İstanbul'da Yunanistan'a yenilerek, finallere katılma şansını zorlaştırdı. UEFA Kupası'nın 1. turunda Kayseri Erciyesspor, İspanyol rakibine 2 maçta da farklı skorlarla yenilerek kupaya veda ederken, Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası'ndan da milli takım 9. olarak döndü.

Bu ayda yurtdışındaki en önemli olay ise Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2007 sezonunu Ferrari ekibinin Finli sürücüsü Kimi Raikkkonen'in ilk sırada kapamasıydı. Raikkonen, kariyerindeki ilk şampiyonluğuna ulaşırken, takımı Ferrari'ye de markalar şampiyonluğunu getirdi. Ekim ayında Türkiye ve dünya sporundaki olaylar kronolojik olarak şöyle:

27-2: Polonya'daki 11. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. olup 2. tur elemelerine katılmaya hak kazandı. 20 Eylül ve 4 Ekim: Futbolda UEFA Kupası 1. turunda Galatasaray, İsviçre'den FC Sion'u (2-3) ve (5-1)'lik skorlarla eleyerek 2. tur gruplarına kalırken, Kayseri Erciyesspor ise İspanyol Atletico Madrid'e (4-0) ve (5-0)'lık skorlarla yenilerek elendi.

2 ve 4: 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Belçika ile bu ülkede yaptığı özel maçlarda 3-1 galip geldi ve 1-1 berabere kaldı.

24-7: İtalya'daki 31. Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İspanya'yı 74-68 yenen Rusya, yeni adıyla 2., eski SSCB de dahil edilirse 23. kez kazandı. Üçüncülüğü, Letonya'yı 72-63 yenen Belarus'un aldığı şampiyonada Türkiye, 2 galibiyet ve 4 yenilgiyle 9. sırada kaldı.

28-7: Rusya'nın Saint Petersburg kentindeki Dünya Büyükler Eskrim Şampiyonası'nda Fransa, 4 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla en başarılı ülke oldu. 5-7: Polonya'nın başkenti Varşova'daki Avrupa Gençler Vuşu Şampiyonası'nda Türkiye, 8 altın, 5 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak, takım halinde Rusya ve evsahibi Polonya'nın ardından 3. sırayı aldı. 7: Binicilikte Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Ankara'daki yarışta Kemer Golf&Country Club'dan Sinan Gencer, ''Team A Saido'' isimli atıyla kazandı.

ABD'deki 30. Uluslararası Geleneksel Chicago Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Patrick Ivuti, 2.11.11.00 ve bayanlarda da Etiyopyalı Berhane Adere, 2.33.49.00'lık dereceleriyle elde ettiler.

Motosiklette Dünya Süpersport Şampiyonası'nda Türk sporcu Kenan Sofuoğlu, toplam 276 puanla birinci olarak bu dalda Türkiye'ye ilk uluslararası başarıyı kazandırırken, takımı Honda'ya da toplam 296 puanla markalar birinciliğini getirdi.

Hentbolda EHF Kupası 2. turunda erkeklerde Mersin Yenişehir Belediyesi, Sırp rakibine sayı averajı, bayanlarda da Üsküdar Belediyesi, Rus rakibine 2 maçta da yenilerek elendi.

4-9: Güney Kore'nin Cheongju kentindeki Dünya Bedensel Engelliler Okçuluk Şampiyonası'nda Türkiye, 2 bronz madalya kazanıp 14. sırada yer alırken, birinciliği ise 3'er altın ve bronzun yanısıra 2 gümüş madalya alan evsahibi Güney Kore elde etti.

10: Basketbolda 23. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Ankara'daki mücadelede, Türkiye Kupası sahibi Efes Pilsen'i 79-77 yenen lig şampiyonu Fenerbahçe Ülker, 4. kez müzesine götürdü.

2-11: Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şangay kentindeki 12. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'nda Türk sporcuları, 15 altın, 23 gümüş ve 17 bronz madalya kazanarak başarılı bir performans ortaya koydular.

9 ve 11: 17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Lüksemburg ile bu ülkede yaptığı özel maçları 3-0 ve 3-1 kazandı.

10 ve 12: 17 Yaşaltı (B) Genç Bayan Milli Futbol Takımı, Makedonya ile bu ülkede yaptığı özel maçlarda 2-1 yenildi ve 1-1 berabere kaldı.

9-13: İspanya'nın Kanarya Adaları'nda Tenerife kentindeki Avrupa 35. Erkekler ve 10. Bayanlar Gençler Halter Şampiyonası'nda Türkiye, 3'er altın, gümüş ve bronz madalya kazanarak, takım halinde erkeklerde 455 ve bayanlarda da 419 puanla 4. olurken, birincilikleri ise erkeklerde 8 altın, 1 gümüş, 4 bronz madalya ve 559 puan, bayanlarda da 8'er altın ve gümüşün yanısıra 2 bronz madalyası bulunan 536 puanlı Rusya aldı.

12-14: Masa tenisinde erkeklerde İspanya'nın Barcelona, bayanlarda da Çin Halk Cumhuriyeti'nin Chengdu kentlerindeki 31. Dünya Kupası mücadelesinin galipleri, Çinli sporculardan erkeklerde Wang Hoo ve bayanlarda da Wang Nan oldu.

13 ve 14: 13. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'ndaki 9. maçında (A) Milli Takım, başkent Kişinev'de Moldova ile 1-1 berabere kalırken, tek gol Ümit Karan'dan geldi. 17. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 3. maçında milli takım, İstanbul'da Ukrayna'yı 2-0 yendi.

14: Atletizmde İtalya'nın Udine kentindeki 2. Dünya Yol Koşusu Şampiyonası'nda Kenya, 2'şer altın, gümüş ve bronz madalya kazanarak en başarılı ülke oldu.

10-15: Bulgaristan'ın Burgaz kentindeki 30. Avrupa 19 Yaşaltı (A) Gençler Futbol Şampiyonası 9. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 puanla grup birincisi olup 2. tura yükseldi.

17: 13. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'ndaki 10. maçında Türkiye, İstanbul'da Yunanistan'a 1-0 yenildi. 15-20: Danimarka'nın Vejle kentindeki 6. Avrupa Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 50 kiloda Sümeyra Kaya ile 1 altın, ayrıca 5 bronz madalya kazanarak takım halinde 6. sırayı alırken, birinciliği ise 6 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalyayla Rusya elde etti.

Yunanistan'ın Selanik kentindeki 1. Güneydoğu Avrupa Ülkeleri 18 Yaşaltı Gençler Oyunları'nda Türkiye, toplam 23 altın, 19 gümüş ve 28 bronz madalya aldı.

20: Ragbide 6. Dünya Kupası'nı, Fransa'nın başkenti Paris'teki finalde, geçen kupanın şampiyonu İngiltere'yi 15-6 yenen Güney Afrika Cumhuriyeti, 2. kez kazandı. 19-21: İstanbul'daki 5. Dünya Ümitler ve Gençler Karate Şampiyonası'nda Türkiye, 5 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalyayla takım birinciliğine ulaşırken, Mısır ikinciliği ve Japonya da üçüncülüğü aldı.

20-21: Hentbolda Slovenya'nın Celje kentindeki 12. Erkekler Avrupa Şampiyonlar Kupası'nda şampiyonluğu, finalde geçen sezonun Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Alman THW Kiel, evsahibi Sloven ekip RK Celje Pivovarna Lasko'yu 34-28 yenerek ilk kez elde ederken, üçüncülüğü de 2 Alman takımından Hamburg SV, SC Magdeburg'a 31-27 üstünlük sağlayarak aldı.

21: Otomobil sporlarında 58. Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2007 yılı şampiyonluğu, Ferrari'nin Finli sürücüsü Kimi Raikkonen, 110 puanla ve ilk kez kazanırken, McLaren sürücülerinden ikinciliği İngiliz Lewis Hamilton 109 ve üçüncülüğü de son 2 yılın şampiyonu İspanyol Fernando Alonso, yine 109 puanla elde etti. Markalar şampiyonluğu da 204 puanla Ferrari'ye gitti.

19-24: Antalya'daki 1. Avrupa 17 Yaşaltı (B) Genç Bayanlar Futbol Şampiyonası 6. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 1 galibiyet, 2 yenilgi ve 3 puanla 3. olarak elenirken, İrlanda Cumhuriyeti ise 9 puanla yenilgisiz olarak grup birinciliğine uzandı.

24: Avrupa Triatlon Kupası'nın son ayağı olan 17. Uluslararası Alanya Triatlonu'nda birincilikleri, erkeklerde Rus Yulian Malyshev, bayanlarda ise Ukraynalı Yuliya Yelistratova kazandı.

27: 2013'deki 17. Akdeniz Oyunları'na evsahipliği yapacak kentin belirlenmesi oylamasında Mersin, ilk turda elenirken, oyunların evsahipliği organizasyonu Yunanistan'ın Volos kentine verildi. (Pescara-İtalya)

24-28: İstanbul'daki Avrupa 17 Yaşaltı Yıldızlar Takım Badminton Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Ukrayna'yı 4-2 yenen Danimarka, üçüncülüğü de Polonya'yı 4-1 yenen Fransa alırken, Türkiye de 1 yenilgiyle 9. sırayı elde etti.

26-28: İstanbul'daki 22. Uluslararası Cumhuriyet Kupası Gençler Güreş Turnuvası'nda serbestte Türkiye, grekoromende ise İstanbul Karması takım birinciliklerini kazandı.

28: İstanbul'daki 29. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı David Emmanuel Cheruiyot, 2.10.56.00'lık derecesiyle parkur rekoru kırarak, bayanlarda da Etiyopyalı Atsede Bayisa Tesema, 2.29.05.00 ile aldı. Yarış kapsamındaki Balkan Maraton Şampiyonası'nda ise bayanlarda Türk Bahar Doğan, erkeklerde de Moldovalı Yaroslav Musinschi birincilikleri kazandı.

Voleybolda Erkekler Avrupa Çalenç Kupası 2. turunda Fenerbahçe, diğer Türk ekibi Halk Bankası 2 maçta da yenilerek elendi.

At yarışlarında 69. Cumhurbaşkanlığı Kupası Koşusu'nu, Selman Taşbek'in ''Tiramisu'' adlı atı, jokeyi Selim Kaya ile kazandı. (Ankara)

Sutopunda Erkekler Avrupa Ligi'nde Galatasaray, 1. ön eleme turunda 3. olup çıktığı 2. ön eleme turunda da 4. olup bu kupaya veda ederken, LEN Trophy Kupası'nın 2. turunda da grupta 3. sırayı aldı ve Avrupa defterini kapattı. İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü ise Erkekler Avrupa Ligi'nin 1. ön eleme turunda 6. olup bu kupadan elenirken, LEN Trophy Kupası'nın 2. turunda da grupta 3. olarak bu kupaya da veda etti. LEN Trophy Kupası'nın 1. turunda da ODTÜ, grupta 4. sırada kalıp elenmekten kurtulamadı.

30: Basketbolda 15. Bayanlar Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Ankara'daki mücadelede, Beşiktaş Cola Turka'yı 65-58 yenen lig şampiyonu Fenerbahçe, 6. kez kazandı.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) 2014 yılındaki 20. Dünya Kupası'nın organizasyonunu Brezilya, 2011 yılındaki 6. Bayanlar Dünya Kupası'nın organizasyonunu da Almanya'ya verdi.

29 ve 31: 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Muğla'nın Fethiye ilçesindeki özel maçlarda Norveç'i 4-2 yendi ve 2-2 berabere kaldı.

Sporda 2007 yılının son 2 ayında Türkiye, futbol açısından önemli günler geçirdi. 13. Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde, grupta ikinci yarıda yaptığı maçlarda puan kayıpları yaşayarak finallere gitme şansını zorlaştıran (A) Milli Futbol Takımı, mutlaka kazanması gereken deplasmandaki zorlu Norveç ve İstanbul'daki Bosna-Hersek maçlarında hayati galibiyetler elde ederek grup ikincisi oldu ve tarihinde 3. kez finallerde yer alma başarısını gösterdi.

Futbolda ayrıca Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş, ilk tur grup mücadelesini 6 puanla 4. sırada tamamlayarak Avrupa defterini kapatırken, Fenerbahçe ise 11 puanla grup ikinciliğini elde etti ve tarihinde ilk kez bu ligde 2. tura yükseldi. Türkiye için mutlu bir haber de Monaco'dan geldi. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), 2012 yılındaki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın İstanbul'da yapılmasına karar verdi. Yılın son 2 ayında Türkiye ve dünya sporundaki olaylar kronolojik olarak şöyle:

KASIM:
23 Ekim-3 Kasım: ABD'nin Chicago kentindeki 14. Dünya Büyükler Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 57 kiloda Yakup Kılıç ve 69 kiloda Adem Kılıççı ile 2 bronz madalya kazanıp 13. sırada yer alırken, Rusya, 3'er altın ve gümüşün yanı sıra 2 bronz madalyayla takım birinciliğine ulaştı.

3: Ankara'daki Grekoromen Güreş Birinci Ligi 2007 yılı finalinde Konya Şekerspor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 2 müsabakada da üstünlük sağlayarak şampiyon olurken, ASKİ Spor da üçüncülüğü aldı.

4: 38. Uluslararası Geleneksel New York Maratonu'nda birincilikleri, erkeklerde Kenyalı Martin Lel, 2.09.04.00, bayanlarda da İngiliz Paula Radcliffe, 2.23.09.00'lık dereceleriyle kazandılar.

4-6: Güney Kore'nin Incheon kentindeki 2. Dünya Poomse (Teknik) Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 6 gümüş ve 1 bronz madalya elde etti. Aynı kentteki Uluslararası Güney Kore Açık Tekvando Turnuvası'nda da Türkiye, 2'şer birincilik ve ikinciliğin yanı sıra 3 de üçüncülük kazandı.

6 ve 8: 17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Çek Cumhuriyeti ile başkent Prag'da yaptığı özel maçlarda 1-0 galip geldi ve 2-2 berabere kaldı.

7-11: Bayanlar voleybolda Ankara'daki 29. Yaz Olimpiyat Oyunları Avrupa kıtası ön eleme turu mücadelesinde Türkiye, 4 maçını da kazanarak, 8 puanla grup birincisi oldu ve 2. tur elemelere katılmaya hak kazandı.

9-11: İsviçre'nin Winterthur kentindeki Dünya Salon Bisiklet Pist Şampiyonası'nda Almanya, 6 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla birinciliği kazandı.

11: Hentbolda Bayanlar Avrupa Kupa Galipleri Kupası 3. turunda Çankaya Belediyesi, Ukraynalı, Anadolu Üniversitesi de Slovak rakiplerine elendiler.

13: 16 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, İstanbul'daki özel maçta Avusturya'yı 4-0 yendi.

2-16: Voleybolda Japonya'daki 10. Bayanlar Dünya Kupası'nda şampiyonluğu İtalya, 22 puanla ve ilk kez kazanırken, 20 puanlı 2 takımdan Brezilya averajla ikinciliği ve ABD de üçüncülüğü aldı.

12-17: Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'deki 9. Dünya Büyükler Vuşu Şampiyonası'nda Türkiye, erkekler 52 kiloda Hüseyin Dündar ile 1 altın ve bayanlar 65 kiloda da Nurhayat Hiçyakmazer ile 1 bronz madalya kazandı.

17: 13. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'ndaki 11. maçında (A) Milli Takım, başkent Oslo'da Norveç'i Emre Belözoğlu ve Nihat'ın golleriyle 2-1 yendi.

17. Avrupa Ümitler Futbol Şampiyonası 2. Eleme Grubu'ndaki 4. maçında milli takım, deplasmanda Çek Cumhuriyeti ile 1-1 berabere kaldı.

13-20: Antalya'daki Dünya Ampute Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Rusya'yı 2-1 yenen Özbekistan kazanırken, Türkiye de Brezilya'ya uzatmada 1-0 üstünlük sağlayarak üçüncülüğü aldı.

21: 13. Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri (C) Grubu'ndaki 12. ve son maçında (A) Milli Takım, İstanbul'da Bosna-Hersek'i Nihat'ın tek golüyle 1-0 yendi. Milli takım, bu sonuçla 24 puanla, 31 puanlı Yunanistan'ın ardından grupta 2. olarak tarihinde 3. kez finallere katılmaya hak kazandı. - Ümit Milli Futbol Takımı, Manisa'daki özel maçta İsveç'i 3-0 yendi.

20 ve 22: 18 Yaşaltı (A) Genç Milli Futbol Takımı, Ankara'daki özel maçlarda Belçika ile 1-1 berabere kaldı ve 2-0 galip geldi.

24: Okçulukta 2. Dünya Kupası'nın Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentindeki final mücadelesi sonunda en başarılı ülke, 1'er birincilik, ikincilik ve üçüncülükle Rusya oldu.

Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF), Monaco'da yaptığı toplantıda, 2012'deki 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nın organizasyon evsahipliğini İstanbul'a verdi.

16-25: Portekiz'in Porto kentindeki 6. Avrupa Futsal Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde İtalya'yı 3-1 yenen İspanya, 4. kez kazanırken, evsahibi Portekiz'i 3-2 yenen Rusya da üçüncülüğü aldı.

24-25: Fransa'nın başkenti Paris'teki Uluslararası Paris Açık Tekvando Turnuvası'nda Türkiye, 1'er birincilik (erkekler 68 kiloda Servet Tazegül) ve ikincilik (bayanlar 67 kiloda Sibel Güler) elde etti.

25: Futbolda Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Durban kentindeki 19. Dünya Kupası elemeleri kura çekimine göre Türkiye, Avrupa Kıtası 5. Grup'ta İspanya, Belçika, Bosna-Hersek, Estonya ve Ermenistan ile eşleşti.

Hentbolda Erkekler Avrupa Çalenç Kupası 3. turunda Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor, Ukraynalı rakibine sayı averajıyla, Ankara İl Özel İdaresi ise 2. turda 2 galibiyet, 1 yenilgi ve 4 puanla 2. olup çıktığı 3. turda, İzlandalı rakibine 2 maçta da yenilerek elendi. Erkekler Avrupa Şampiyonlar Ligi ön eleme turunda Danimarkalı rakibine 2 maçta da yenilerek mücadelesini EHF Kupası 2. turunda sürdüren Beşiktaş, bu kupanın 2. turunda Belarus'dan rakibini sayı averajıyla elerken, 3. turda ise Hırvat rakibi önünde sayı averajıyla elenerek kupaya veda etti.

Masa tenisinde ETTU Kupası'nın 1. turunda erkeklerde Beşiktaş ve Sarkuysanspor, bayanlarda Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor ve Çukurova Üniversitesi, 2. turunda erkeklerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayanlarda da Fenerbahçe elenirlerken, erkeklerde Fenerbahçe ilk 3 turu da geçip çeyrek finale yükseldi.

21-28: Antalya'nın Kemer ilçesindeki Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'nda Türkiye, Betül Cemre Yıldız ve Kübra Öztürk ile 2 bronz madalya kazandı.

ARALIK:
1: Rusya'nın başkenti Moskova'daki Uluslararası CSKA Cup Serbest Güreş Turnuvası'nda Türkiye, grupta 1'er galibiyet ve yenilgi alıp 2. olurken, Küba'yı 5-2 yenerek 3. oldu. Şampiyonluğu ise finalde Ukrayna'ya 5-2 üstünlük sağlayan Rusya aldı.

18 Kasım-2 Aralık: Voleybolda Japonya'daki 11. Erkekler Dünya Kupası'nda şampiyonluğu Brezilya, 21 puanla ve 2. kez üstüste kazanırken, 20 puanlı 2 takımdan Rusya ikinciliği ve Bulgaristan da üçüncülüğü aldı.

28 Kasım-2 Aralık: Çek Cumhuriyeti'nin Pilzen kentindeki 8. Avrupa Bayanlar Hentbol Şampiyonası 3. Eleme Grubu mücadelesinde Türkiye, 3 galibiyet, 1 yenilgi ve 6 puanla 2. olup, 4 maçını da kazanan 8 puanlı evsahibi Çek Cumhuriyeti'nin ardından 2. sırayı alıp play-off'a kaldı.

30 Kasım-2 Aralık: Teniste 96. Davis Kupası'nda şampiyonluğa, ABD'nin Portland kentindeki finalde, Rusya'ya 4-1 galip gelen evsahibi ABD, 32. kez ulaştı.

2: Dünya Ralli Şampiyonası'nın 2007 yılı mücadelesinde Citroen ekibinden Fransız Sebastien Loeb, 116 puanla ve üstüste 4. kez şampiyonluk elde ederken, BP Ford WRT ekibinden Finli sürücüler Marcus Gronholm 112 puanla 2. ve Mikko Hirvanen de 99 puanla 3. oldu. Markalar şampiyonluğunu da 212 puanla BP Ford WRT aldı.

Avusturya-İsviçre ortak organizasyonunda düzenlenecek 12. Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ve evsahiplerinden İsviçre ile (A) Grubu'nda eşleşti.

4 ve 6: 17 Yaşaltı (B) Genç Milli Futbol Takımı, Antalya'daki özel maçlarda Fransa'ya 2-1 yenildi ve 2-0 galip geldi.

4-9: Fransa'nın Lille kentindeki 2. Avrupa Birliği Bayanlar Boks Şampiyonası'nda Türkiye, 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalyayla, 3 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalya alan evsahibi Fransa'nın ardından 2. oldu.

7-9: Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Balkan Büyükler Salon Çim Hokeyi Şampiyonası'nda Türkiye, erkeklerde ve bayanlarda 3. sırayı alırken, şampiyonlukları erkeklerde Yunanistan, bayanlarda da Bulgaristan elde etti.

8-9: Antalya'nın Kemer ilçesindeki 8. Avrupa Poomse (Teknik) Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 7 altın, 6 gümüş, 2 bronz madalya ve 69 puanla takım halinde birinciliği kazanırken, İspanya, 6 altın, 4 gümüş, 3 bronz madalya ve 57 puanla ikinciliği, Fransa da 2 altın, 3 gümüş, 4 bronz madalya ve 27 puanla 3. oldu.

9: İspanya'nın Toro kentindeki 14. Avrupa Kros Şampiyonası'nda Türkiye, 23 yaşaltı 8 bin metre ümit erkeklerde Kemal Koyuncu ile 1 altın madalya kazanıp madalya klasmanında 6. olurken, en başarılı ülke ise 4 altın, 2'şer de gümüş ve bronz madalyayla İngiltere'ydi.

12: Futbolda Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde Beşiktaş, (A) Grubu'nda 2 galibiyet, 4 yenilgi ve 8 puanla 4. olup Avrupa'ya veda ederken, (G) Grubu'nda yer alan Fenerbahçe ise 3 galibiyet, 2 beraberlik, 1 yenilgi ve 11 puanla 2. olup ligde tarihinde ilk kez 2. tura kaldı. Sarı-lacivertli ekip, lig tarihinde 11 puana ulaşan ilk Türk takımı unvanını da aldı.

15: Judoda Rusya'nın başkenti Moskova'daki Avrupa Kulüpler Kupası mücadelesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kupadan elendi.

2-16: Fransa'daki 18. Dünya Bayanlar Hentbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Norveç'i 29-24 yenen Rusya 6. kez elde etti. Üçüncülüğü ise Romanya'yı 36-35 yenen Almanya kazandı.

7-16: FIFA tarafından Japonya'nın Yokohama ve Tokyo kentlerinde düzenlenen 4. Dünya Kulüplerarası Futbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu, finalde Arjantin'in Boca Juniors takımını 4-2 yenen İtalyan AC Milan ilk kez kazanırken, üçüncülüğü de Tunus takımı Etoile'e 4-2 üstünlük sağlayan Japon Urawa Red Diamonds aldı.

13-16: Macaristan'ın Debrecen kentindeki 11. Avrupa Kısa Parkur Yüzme Şampiyonası'nda Türk sporcuları madalya kazanamazlarken, en başarılı ülke ise 19 madalyayla Almanya oldu.

16: Sutopunda Federasyon Kupası'nı, İYİK'i 17-3 yenen Galatasaray müzesine götürdü.

AA
jaSmin Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-12-2007, 16:32   #2
 
aetos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

10 numaralık bir paylaşım.Teşekkürler yasemin.
__________________
AĞAÇLAR KALEM DENİZLER MÜREKKEP OLSA SEVGİNİ TARİFE YETMEZ BEŞİKTAŞIM...
aetos Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-06-2008, 00:26   #3
1903-1984-2008
 
Efsane48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

teşekkürler
__________________
Click the image to open in full size.
Efsane48 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-07-2008, 12:00   #4
 
gator1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

wowwuu yazı çok uzundu ama deydi okumama
paylaşım için saol
__________________
kıyamet kopar çöker karanlık allah bizi affetmez çok günah aldık sevenler ayrılmaz bir plan yaptık tüm çarsi cehennemden kombine aldık
gator1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-08-2008, 15:24   #5
RUHUMUZ BURADA
 
D!SH!__K@RT@L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

paylaşım için saol
__________________
Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
Allah bizi affetmez çok günah aldık
sevenlerle ayrılmaz bir plan yaptık
tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık ..
D!SH!__K@RT@L Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-08-2008, 15:28   #6
 
NeoRock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Paylaşım için sağol, güzel bilgiler var fakat konunun "Spor Fıkraları" bölümünde olmasında bir hata var diye düşünüyorum..
__________________
http://www.besiktasforum.net/forum/signaturepics/sigpic30189_2.gif
NeoRock Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık




Türkiye`de Saat: 23:14 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık



1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580