Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Dünyadan Spor Gelişmeleri > Türkiye Ligleri > Turkcell Super Lig

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-10-2007, 13:43   #1
 
Adelaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Tam bir tiyatro oyunu!

Tam bir tiyatro oyunu!


Türk futbolu Trabzon-Sivas tiyatrosunu iftiharla sunar!
10 Ekim 2007 / 12:36

Click the image to open in full size.
Trabzon-Sivas maçı ve sonrasındaki hadiseler, Türk futbolunun tirajikomik kronolojisine görülmedik derecede katkı yaptı!.. İlk perdenin açıldığı 12 Ağustos’tan günümüze uzanan "doğaçlama tiyatro oyununu" satırlara döktük…

Türk futbol tarihi nice tartışmalı maçlara, kara mizah örneği olaylara sahne oldu. Maç tekrarlarına, hükmen mağlubiyetlere, puan silmelere…Masada biten bir sürü neticeye… Ama hiçbiri Trabzonspor-Sivasspor maçı kadar trajikomik bir seyir almadı. Takımı galipken sahaya giren bir taraftarın başlattığı olaylar, "Arap-İsrail savaşı"ndan, "Trabzon şehri üzerinde oyunlar oynanıyor"a kadar çok geniş yelpazede ele alındı. 12 Ağustos tarihinde oynanan maçla ilgili resmi netice tam 54 gün sonra açıklandı. Bu 54 gün boyunca Türk futbolunda görülmedik dozda mizah içeren bir tiyatro yaşandı. Başrollerde federasyon, tahkim, Trabzon ve Sivas cephesi ile misafir oyuncu Vestel Manisa vardı.

Tiyatronun başlangıç tarihi 12 Ağustos günüydü. Trabzonspor, Süper Lig’in ilk hafta maçında Sivasspor’u ağırlıyordu. Hakem, Bülent Demirlek’ti. 85. dakikada Ersen Martin’in golüyle Bordo-Mavili ekip öne geçti. Maçın son anları oynanırken Karadeniz ekibinin Mısırlı futbolcusu Ayman, Sivasspor’un İsrailli oyuncusu Balili’ye sert bir harekette bulundu. Hakem Demirlek, Ayman’ı sarı kartla cezalandırdı. Sivassporlu oyuncuların Ayman’ı taciz etmesi, karşı tribünlerden bir Trabzonspor taraftarının sahaya girmesine yol açtı. Fanatik taraftar Sivasspor’lu Mehmet Yıldız’a darpta bulundu. O esnada Sivassporlu futbolcular sahaya giren taraftarı tekme tokat dövmeye başladı. Sahaya girenlerin sayısı arttı ve hakem bitime saniyeler kala maçı tatil etti.

Ve her şey bundan sonra başladı. İşte bugüne kadar gelen kara mizah soslu ‘karambol’ün günbegün hikâyesi:

İLK PERDE ARAP-İSRAİL SAVAŞIYLA AÇILIYOR
12 Ağustos: Sivasspor’un İsrailli oyuncusu Pini Felix Balili: Ayman ve El Saka, Yahudi olduğum için her maçta bana böyle sert hareket yapıyor. Trabzon Teknik Direktörü Ziya Doğan: "Balili, geçen seneden beri her maçta çok tahrik yapıyor. Seyircinin de yaptığı yanlıştı." Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz: "Böyle olsun istemezdik. Ama böyle oldu. Hayırlısı olsun."

13 Ağustos: Türk basını: Trabzonspor hükmen mağlup, en az 5 maç seyircisiz oynama cezası ve 3 puan silinmesi gündemde. Sivassporlu Balili (El Saka ile Ayman’ı suçlayarak): "Kafayı bana takmışlar. Her maçta aynı şekilde tekme savuruyorlar. Küfür ediyorlar." Trabzon Başkanı Nuri Albayrak: "Bu olay bizlere ve Trabzonspor’a yapılan bir provokasyon. Sahaya girenler Trabzon kentine ihanet etti." Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz: "Arap-İsrail savaşının hesaplaşma yeri, Türkiye Ligi olmamalı." Trabzonspor’un Mısırlı oyuncusu Ayman Abdelaziz: "Normal bir faul yaptım ve hakem de sarı kart ile cezalandırdı".

14 Ağustos: Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz: "Bütün suçlu Balili ise biz Balili’yi göndeririz." Sivassporlu Balili: "Biraz önce telefonda konuştuk Ayman ile. Problem yok. Ayman adam adam konuştu. Her zaman sert oynar. Her şey sahada bitti."

15 Ağustos: Trabzonsporlu Ayman Abdelaziz: Din ile siyaseti spora karıştırmamak lazım". Sivasspor’un resmi sitesi: Balili, ülkesindeki televizyon ve gazetelerden, maçta yaşanan olayları büyütmemelerini istedi.

İKİNCİ SAHNEDE, ‘İKİNCİ SAVAŞ’ VAR
Buraya kadar olan süreçte Arap İsrail Savaşı, Balili-Ayman arasında gelişen olaylar tiyatro izleyicilerine zevkli anlar yaşattı! 16 Ağustos tarihinden itibaren ise oyundaki seyir değişti. Disiplin Kurulu, maçta olaylara karışan 3 Sivaslı oyuncuyu birer maçla cezalandırdı. Maçla ilgili kararını ise bir sonraki toplantıya bıraktı. 21 Ağustos’taki toplantıda Trabzon’a 5 maç seyircisiz oynama ve Sivas’a 250 YTL para cezası verdi. Tiyatronun bundan sonraki perdesi şöyleydi:

21 Ağustos: Sivas Başkanı Mecnun Otyakmaz: Ceza ağır. Tahkim’e başvuracağız. Trabzon Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas: "Ceza ağır. Tahkim’e başvuracağız."

24 Ağustos: Trabzon’daki yerel basından ortak manşet: ‘Ya adalet, ya kaos.'

Federasyon Yönetim Kurulu Romanya ile oynanan milli maç nedeniyle toplanamadı. Maçla ilgili karar gelecek haftaya kaldı.

26 Ağustos: Trabzon Başkanı Nuri Albayrak: "Seçime ihtiyaç var. Trabzonspor artık Haluk Ulusoy’un arkasında değildir."

27 Ağustos: Trabzon-Sivas maçının temsilcisi Metin Demir’in Futbol Federasyonuna gönderdiği ek rapor: Hakem Bülent Demirlek ‘Sahaya çıkarsam Sivasspor’dan 3-4 oyuncuyu atmak zorunda kalırım’ şeklinde görüş belirtti.

İLK KARAR: TARAFSIZ SAHADA TEKRAR
Kapalı kapılar arasında günlerce yapılan görüşmeler, federasyonun bir türlü kararı açıklamaması, temsilcilerin ek raporları neticesinde 28 Ağustos tarihinde Federasyon Yönetim Kurulu, Trabzon-Sivas maçının tarafsız sahada ve seyircisiz oynanmasına karar verdi. Vestel Manisa’nın da dahil olduğu oyuna dönüyoruz.

28 Ağustos: Trabzonspor Yönetim Kurulu: Federasyon’un aldığı bu kararı kınıyor, sorumluları da vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz. Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz: "Taraftarları tahrik edip, sahaya indirip kendimizi tokatlattırdığımız için ve 2-3 haftadır futbol kamuoyunu yapmış olduğumuz bu sıkıntılı hareketten dolayı da meşgul ettiğimiz için Türk futbol kamuoyundan özür diliyoruz."

MANİSA, SPONSORUNU KAYBEDİYOR
29 Ağustos: V.Manisa Başkanı Haluk Çubukçu: "Bu kararı verenlere akşam yastığa kafalarını koyduklarında nasıl rahat uyuduklarını sormak istiyorum. Bunu bir sade vatandaş olarak soruyorum." Tahkim Kurulu toplantısı: Kurul, Trabzon’un 5 maç seyircisiz oynama cezasına yaptığı itirazı reddetti. Sivas’ın 250 bin YTL para cezasını da 50 bin YTL’ye indirdi.

30 Ağustos: Sivasspor Yönetim Kurulu: "Hemen sezonun başında yaşanan bu olay, ‘Bazı şerlerde de hayır vardır’ sözünde olduğu gibi belki de Türk futbolu için hayırlı neticeler doğuracaktır. Federasyonun aldığı karar bizi şoke etmiştir". Sivas basınının tepkisi: Kentte yayın yapan Hürdoğan Gazetesi, Federasyon kararına tepki amacıyla spor sayfasını tam sayfa siyah çıkarttı.

30 Ağustos: Futbol Federasyonun gerekçeli kararı: Tekrar kararının çıkmasında, hakem Bülent Demirlek’in federasyon temsilcilerine "Eğer sahaya çıkarsam Sivasspor Kulübü’nden 3-4 oyuncuyu atmak zorunda kalırım" sözlerini sarf etmesi etkili oldu.

31 Ağustos: Trabzon-Sivas maçında sahaya ilk giren taraftar E.U yine olay çıkardı. Fanatik taraftar, 15 gün kaldığı cezaevinden çıktığı gün eşinin kardeşini darp etti.

1 Eylül: Sivassporlu bir grup taraftar Futbol Federasyonu’nun, kararını İstanbul’da protesto etti.

2 Eylül: Vestel Manisa, G.Saray maçına federasyonu protesto amacıyla siyah forma ile çıktı.

3 Eylül: Trabzon-Sivas maçı hakkında federasyonun aldığı karar nedeniyle Vestel Zorlu Şirketler Grubu, Manisaspor’un sponsorluğundan çekildi.

GÖZLER TAHKİM’E ÇEVRİLİRKEN…
Artık Tahkim Kurulu’nun kararı bekleniyordu. Türker Arslan başkanlığındaki kurul, 5 Eylül tarihinde yaptığı ilk toplantıda karşılaşmanın hakem, gözlemci ve temsilcilerini dinleme kararı aldı. Haluk Ulusoy bir gün sonra tahkimin alacağı her karara saygı duyacaklarını açıkladı. 13 Eylül tarihinde ise kurul bir kez daha toplandı. Trabzon-Sivas maçının gözlemci, temsilci ve 4. hakemini dinledi. Orta hakem Bülent Demirlek mazeret bildirdiği için toplantıya katılmadı. Dolayısıyla kurul kararını bir sonraki haftaya bıraktı. Ve 20 Eylül tarihindeki Tahkim Kurulu Toplantısı... Kurul, Futbol Federasyonu’nun Trabzon-Sivas maçının tekrarlanması kararını kaldırdı. Gerekçeli kararda, hakemin soyunma odasında "Müsabakaya çıkarsam 3-5 Sivaslı oyuncuyu atmam gerekir" şeklinde bir beyanda bulunduğunun şüpheden uzak şekilde sabit olmaması etkili oldu. Maçla ilgili resmî kararı ise Federasyon verecekti. İşte son perde:

20 Eylül: Sivas Başkanı Mecnun Otyakmaz: "Hukukun üstünlüğünün hayata geçirilmiş olması, Türk futbolu adına sevindiricidir. Mutluyuz. Trabzonspor Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas: "İlk tepkimiz ‘susma’ hakkımızı kullanmak olacak."

21 Eylül: Sivas Teknik Direktörü Bülent Uygun: "Esasında alın teri ile alınan 1 puan, böyle alınacak 3 puandan daha değerlidir."

MAÇ BİTER, OYUN BİTMEZ!
Trabzonspor Kaptanı Hüseyin Çimşir: "24 saatte beş puanımız alındı."

27 Eylül: İstanbul’da bulunan UEFA Başkanı Michel Platini: "Bir ülke federasyonunun en önemli işi, o ülkenin çocuklarının futbolunu organize etmektir."

1 Ekim: Sivas Basın Sözcüsü F.Ünsal: "İkinci yarıda Trabzonspor’a sürpriz yapacağız."

2 Ekim: Gazeteler: Sivas oyunun başında 1-0 yenik duruma düşecek. Sivas Basın Sözcüsü Ünsal: "Sürpriz yapacağız; ama bu kesinlikle geriye düşmek olmayacak. Sabırla bekleyin". Trabzon Basın Sözcüsü Zeyyat Kafkas: "Trabzonspor’un kimsenin keyif bağışlamasına ihtiyacı yoktur.”

5 Ekim: Ve final. Futbol Federasyonu Trabzon-Sivas maçında çıkan olaylar sonrası Sivas’ı hükmen 3-0 galip ilan etti...

ensonhaber
Adelaar Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 22:46 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580