Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Kültür , Sanat Turizm, Gezi ve Seyahat Rehberi > Türkiye Şehirleri

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 15-09-2008, 21:15   #1
İMansız_26
 
sevil1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
26 - Eskişehir

Eskişehir'e takla attıran adam

Click the image to open in full size.10 yıl önce çamurlu Porsuk'uyla hatırlanan Eskişehir olmuş Paris, Londra!

Mine Şenocaklı

Şaka yollu böyle dedim, Eskişehir’de... Dört tiyatrosunu, iki üniversitesini, Porsuk Çayı’nda gondollarını, ağaç ve çiçeklerle bezeli caddelerinde faytonlarını, kafelerini ve yakında açılacak plajını gördükten sonra... Çok değil, bundan 10 yıl önce pislik ve çamur akan Porsuk Çayı’nı hatırladıkça, bu şakaya tek bir cevabı oldu Eskişehirliler’in

“O zaman adı Eskişehir’di, şimdi ’Yeni Eskişehir!’ Yılmaz Hoca, şehrimize takla attırdı...”

Anladım ki bu şehir kolay olay seçim rüşvetlerinin
taklasına gelmeyecek!

Başbakan Erdoğan, onca sinirinin arasında yerel seçimleri de unutmuyor. Partisinin örgütlerine her fırsatta mesaj yolluyor konuşmalarında. “İzmir, Diyarbakır, Mersin ve Eskişehir’i istiyorum” diyor. İlk hedef İzmir, ama AKP’yi en çok zorlayacak kalelerden biri Eskişehir... DSP’li Prof. Yılmaz Büyükerşen’in iki dönemdir, İç Anadolu’nun kıraç toprağında yarattığı bir vaha! Dubai gibi değil ama! Parayı bulup, sonradan görmeliğin bir vahası değil, Eskişehir halkıyla birlikte yaratılmış bir vaha... Şehrin dokusunu parçalayıp modernleştiren zihniyetten uzak, insan ve doğayla barışık bir modernleşme projesi...

Şehrin atardamarı Porsuk Çayı’ndan başlayalım... Çok değil bundan 10 yıl önce de akarmış, ama çamur ve pislikten başka bir şey getirmezmiş kente. Çürümüşlüğün kokusuyla birlikte... Bugün o çayda Eskişehirliler, plajda güneşlenmeye ve serinlemeye hazırlanıyor. 350 metrelik kumsalı ve 70 metrelik bir olimpik havuzu olacak plajda, aynı anda 500 kişi yüzebilecek. İsteyen kafelerden, restoranlardan yararlanıp, artık pırıl pırıl akan Porsuk’un kıyısında keyif çatabilecek. Aslında zaten keyif çatıyorlar, ister insana kendini Amsterdam’da hissettiren botlarda, ister yemyeşil parklarda...

“Su akar, Türk bakar” deyişine son vermiş Prof. Büyükerşen... 13 km uzunluğundaki Porsuk Çayı, yakında kent içi ulaşımda da kullanılacak. Bunun için bir tersane bile kurmuşlar, kanal tekneleri inşa ediyorlar. Diyelim ki otogarda otobüsten indiniz, isterseniz tramvayla, isterseniz bu teknelerle dilediğiniz yere ulaşabileceksiniz.

Eskişehir’i anlatmaya Porsuk Çayı ile başladık, çünkü İzmir dendi mi Kordon Boyu, İstanbul dendi mi Haliç gelir akla... Belediye hizmetlerinin kalitesini onların berraklığı ve kokusuyla ölçebilirsiniz zira! Yoksa tabii ki bir şehrin hayat kalitesini gösterecek yüzlerce kriter var... Mesela alt yapı, mesela kültür merkezleri, mesela meydanlar ve tabii ki yeşil alanlar... İç Anadolu bozkırdır ya, siz gelin bir de Eskişehir’i görün...

En son 2002’de gitmiştim Eskişehir’e, o zaman da değişim vardı, ama artık gözle görülür, elle tutulur bir değişim var. Şehir planlamacılığının ne olduğunu burada anlıyorsunuz. Düzenli, yeşil, temiz bir şehrin insanları nasıl mutlu ettiğini de...

‘Başbakan, her yeri istiyor. Kanarya Sevenler Derneği’ni de istiyor!’

Aslında buraya geliş sebebimiz, Başbakan... AKP örgütlerine verdiği emir Eskişehir’i alın! Peki alabilirler mi? Önce Başkan Prof. Büyükerşen’e sorduk. O Başbakan’ın haleti ruhiyesini analiz ederek girdi söze: “Başbakan, sadece Eskişehir’i istemiyor ki!.. Başbakan, her şeyi, her yeri istiyor. Kanarya Sevenler Derneği’ni de istiyor... Sonra ele geçiriyor. Ele geçirdiğinde bakıyorsunuz ki, sadece başına kendisine yakın birisini geçirmekmiş amacı. Ne bir hayal gücü, ne bir yaratıcılık! Başbakan’ın partisinin elinde onca belediye var. Bu belediyeler ne yapıyor? İçinden otomobillerin daha hızlı geçip gidebilmesi için, şehirlerin karnını yarıp duruyor. Ameliyattan başka hiçbir tedavi metodu bilmeyen bir hekim gibi, hastanın özelliklerini hiç umursamadan, konfeksiyon çözümlerini tekrarlayıp duruyorlar.”

Tespit tamam da, konfeksiyon çözümler, insani çözümleri galebe çalabilir mi? Halk, çuval çuval kömür, çuval çuval erzak, üç-beş kuruş el altından paraya AKP’ye teslim olur mu? Bu sorunun cevabını verecek olan yine halk... Ben de halkın arasına karışıyorum. Porsuk Çayı’na inşa edilmiş 24 köprüden birinin üzerinde rastladığım 75 yaşındaki Ali Ünver’e soruyorum. Eskişehir şivesiyle başlıyor söze Ali Amca “Görüken belli işte! Başkan bizi çamurdan kurtardı. Buralarda oturamazdın bile. Şimdi ayrılamıyoruz güzelliğinden... Yılmaz Hoca oldu mu, elimiz başkasına gitmez. Zaten ne sebeple olursa olsun, giderse nankörlük olur!”

Click the image to open in full size.

prüden Porsuk’u seyre dalmış bir diğer Eskişehirli 78 yaşındaki Osman Cırbınoğulları da aynı görüşte... 18 yaşından beri CHP’liymiş Osman Amca, sadece iki kez başka bir partiye oy atmış. Sebebi Yılmaz Hoca. “Tabii ki yine Yılmaz Hoca’ya oy vereceğim. Bir dönem daha başkanımız olacak. Buraları öyle bir değiştirdi ki, artık şehrimize turistler geliyor. Eskişehir’i, Eskişehir yapan Yılmaz Hoca’dır. Bunu inkar eden nankördür” diyor.

Şehrin bir bölümünü de Büyükerşen ile birlikte turluyoruz... Eskişehirliler, gerçekten seviyor Yılmaz Hoca’yı... Cep telefonuyla sürekli fotoğraflarını çekiyorlar. Kimisi selam veriyor, kimisi alkışlıyor. Alkışlar en çok kadınlardan... Birine yanaşıyorum, adı Rukiye Özcivelek. 1984’te Eskişehir’i terk edip, Ankara’ya yerleşmiş. “O zamanlar sevmezdim Eskişehir’i... ’Burada yaşanmaz’ derdim. Şimdi tek bir dileğim var, inşallah hocam Ankara’ya gelir de, orayı da yaşanmaz bir yer olmaktan kurtarır“ diyor.

Başkan’la dolaşırken Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Koruma Daire Başkanı Mustafa Mansız’a rastlıyoruz... Sadece, yakında açılışı yapılacak olan Kent Park’a tam 17 bin 752 ağaç diktiklerini, hepsini de belediyenin kendi fidanlıklarında yetiştirdiklerini anlatıyor. Çınarından meşesine, çamından ıhlamuruna... Üstelik hiç suni gübre kullanmadan. “Parkı inşa ederken de ağaç yetiştirirken de doğaya zarar verecek tek bir şey yapmadık. İnsana ve doğaya zararlı ne varsa, uzak duruyoruz. Olanı da değiştiriyoruz. Tüm bunlar Yılmaz Hoca’nın bize kazandırdığı vizyon sayesinde” diyor ve ekliyor: “O, Eskişehir’e takla attırdı!”

“Demirel, üç yıl önce ‘Eskişehir Türkiye’den 20 yıl ileride’ demişti”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin şehircilik anlayışının en iyi örnekleriden biri de Haller Gençlik Merkezi... Eski hali yıkıp, şehir dışına taşımışlar. Yerine içinde tiyatrolar, restoranlar, kafeler, küçük dükkanlar yer alan bir merkez yapmışlar. Başkanla birlikte giriyoruz içeri... Görevliler, “Başkanım, Haldun Dormen de burada” deyince, biz de doğrudan tiyatroya giriyoruz. Dormen, Eskişehir’de olmaktan müthiş mutlu ve geleceği konusunda çok iddialı konuşuyor: “Eskişehir insanı eskiden beri sanatı sever. Ben 1966’da turneye gelmiştim. Seyirci yine çok iyiydi, salon dolar, alkıştan yıkılırdı. Ama şehir çok kötü durumdaydı. Tiyatronun doğru düzgün tuvaleti bile yoktu... Bir oyun sonrasında ’İnşallah size layık bir belediye başkanınız olur’ demiştim. Oldu. Bu bir mucize...”

Eskişehir’in Türkiye’nin Avrupa’ya açılan penceresi olacağını söylüyor Dormen. Avrupalı arkadaşlarını getirmiş buraya, hayran kalmışlar. “Eskiden bir gece bile kalmak istemezdim. Şimdi İstanbul’a dönmek istemiyorum” diyor. Tiyatrodaki tüm gençler de aynı fikirde... “Peki tiyatro dışında en çok nereye gidiyorsunuz?” diye soruyorum Dormen’e. Adres “Shaekspeare...”

Başkan’la beraber bu methedilen mekana gidiyoruz. İskoç pub’ı konseptinde, çok hoş bir yer. Fikir babalarından biri yine Büyükerşen... Sahibi Orhan Kesikoğlu karşılıyor bizi... Hemen sohbete başlıyoruz. Kimya mühendisiymiş Orhan Bey... Anadolu Üniversitesi’nden mezun olmuş, yani hocasıymış Büyükerşen. O günden beri hayran Yılmaz Hoca’ya... “O zamanlar ‘Keşke şehrimiz de üniversitemiz gibi olsa’ derdik. Vallahi oldu“ diyor. Üstelik Orhan Kesikoğlu DYP’li... Ona göre, hangi partiye oy verirseniz verin, mesele belediye oldu mu siyaset kalmıyor ortada. Çünkü pek çok Eskişehirli gibi o da Büyükerşen’i siyaset üstü bir kişilik olarak görüyor...

Porsuk Çayı’nın paralelindeki, kentin en büyük caddesi İnönü Caddesi’ne geçiyoruz. Esnaf Behçet Uluaşk ile sohbet ediyoruz. ”Bir kez daha seçilir mi Yılmaz Hoca?“ diye soruyorum. Oyu kesinlikle hocaya, ama yine de içinde bir korku var: ”Yaptıklarını görüp de ona oy vermemek mümkün değil. Şehri sıfırdan yarattı. Ama...” İşte o ama pek çok Eskişehirli’yi korkutuyor. Açıklamasını yine Uluaşk yapıyor: ”AKP çuval çuval kömür, çuval çuval erzak dağıtarak oy topluyor. Ama inşallah Eskişehirliler bu rüşvete kanmayacak.”

Daha yapacak çok şeyi var Büyükerşen’in... Her ne kadar bundan üç yıl önce Demirel kenti ziyarete geldiğinde, “Burası Türkiye’den 20 yıl ileride” demiş olsa da, o bir dahaki dönemde bunu 30 yıla çıkarmayı hedefliyor.

Ama önünde çuvalla engel var. Çuvalla kömür, çuvalla erzak, bir avuç para... Bir de Maliye Bakanı Kemal Unakıtan... Neyse ki Eskişehirliler ne nankörlük yapacağa ne de kentin geleceğini çuvala sokacağa benzemiyor!


Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
__________________
sevil1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-09-2008, 21:23   #2
İMansız_26
 
sevil1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.

Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.
__________________
sevil1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-09-2008, 21:33   #3
İMansız_26
 
sevil1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.Click the image to open in full size.
__________________

Konu sevil1903 tarafından (15-09-2008 Saat 21:41 ) değiştirilmiştir..
sevil1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-09-2008, 21:43   #4
ÇUKUROVA KARTALI
 
Asi Ruh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Süperr yha.Hayallerimdeki Anadolu Üniwersitesi gelmedi
Paylaşım için teşekkürler.
Eline sağlık
__________________
Click the image to open in full size.
Asi Ruh Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-09-2008, 22:08   #5
İMansız_26
 
sevil1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
Son Holigan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Süperr yha.Hayallerimdeki Anadolu Üniwersitesi gelmedi
Paylaşım için teşekkürler.
Eline sağlık
rica ederimnedemek okuduğun için ben teşekkür ederim


bende eskişehir'i eskişehir yapan Yılmaz BÜYÜKERŞEN'e sonsuz teşekkür ediyorum...
__________________
sevil1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-09-2008, 22:10   #6
Banned
 
|RespecT Me| - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

anadolu illerinden güzelliğini ve doğasını koruyan illerden birisi paylaşım için teşekkürler...
__________________
ARKADAŞLAR SİZLERİ SALAK YERİNE KOYMAYA ÇALIŞTIM ANCAK BAŞARILI OLAMADIM. FORUM YÖNETİMİNİ ENAYİ YERİNE KOYMAYA ÇALIŞTIM ANCAK BAŞARAMADIM. SİZDEN DİLENEREK ALDIĞIM REPLERİ FORUM YÖNETİMİ SİLDİ. ŞİMDİ İSE BEN BUNA İSYAN EDİYORUM. BEN BİR MALIM!
Click the image to open in full size.
|RespecT Me| Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-09-2008, 22:30   #7
Gogo
 
Gokhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

daha onceden hıc gıtmedım ama fotolara bakınca merak uyandırdı gıdılmesı gereken bır yer dıye dusundum paylasım ıcın saol sevılay
__________________
Click the image to open in full size.
Click the image to open in full size.

Gökhan
Gokhan Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-09-2008, 00:56   #8
 
NeoRock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Görmeden önce sıradan bir Anadolu şehri olarak düşünüyordum hep ama gördükten sonra hayran kalmıştım. Genç nesil ve üniversite öğrencileri için çok iyi bir şehir. Özellikle Adalar, Doktorlar Caddesi civarı çok güzel yerler sosyal anlamda. Fırsatı olupta halen görmeyenler mutlaka bir gezinti yapmalı, gerçekten özellikle Yaz akşamları çok etkileyicidir Eskişehir.. Birkaç senedir gidemedim ama yakın zamanda yine uğramayı düşünüyorum oralara
__________________
http://www.besiktasforum.net/forum/signaturepics/sigpic30189_2.gif
NeoRock Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 20-12-2008, 01:11   #9
 
Lucas Kenny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

istanbuldan sonra en sevdiğim yer gerçekten tarihi yapıyı koruyup üniversite şehri haline gelmiş muhteşem bir yer
__________________
Lucas Kenny Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-01-2009, 15:05   #10
 
OutKast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

ya üniversiteyi orada okumak için cok istedim ama olmadı elbet bi gün gidip gezicem oraları suni plaj sehirin içinden gecen göl ve korsan gemisini mutlaka görmem lazım
__________________
Click the image to open in full size.
|'' Beşiktaş İçin Gerekirse Sahada Kanımı Bile Akıtacağım '' R.Quaresma |
OutKast Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 02:17 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580