Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Beşiktaş > Basketbol > Erkekler

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26-12-2008, 20:30   #1
Ç@rşı M@nisa
 
herobjk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Mehmet Yağmur'la Röportaj

ÇOK DAHA İYİ OLACAĞIZ’

Beşiktaş’ın başarılı ve genç Guard’ı Mehmet Yağmur’la keyifli bir röportaj yaptık. Başarılı oyuncu takımın çıkışının devam edeceğine çok inandığını söylerken, taraftarları da kendilerine destek olmaya çağırdı. Click the image to open in full size. Click the image to open in full size. Click the image to open in full size. Click the image to open in full size. Click the image to open in full size. Click the image to open in full size. Mehmet bu sene performansında gözle görülür bir artış var. Sahada harcadığın enerjiyi herkes görüyor. Bu başarılı çıkışını neye bağlıyorsun?
Bu seneki performansım geçen seneden daha iyi. Çünkü geçen sene ben hayatımda ilk defa ailemden uzakta, tek başıma yaşamaya başladım. O yüzden de bir takım zorluklar çektim. İstanbul gibi bir şehre geldim tek başıma. Kendimi tam olarak basketbola vermeye çalışıyordum ama olmuyordu. Bu sene artık daha da olgunlaştığımı düşünüyorum. Takım içinde de iyice saygı duyulan biri haline geldim. O yüzden performansımı en iyi şekilde sergileyebiliyorum.
Bununla orantılı olarak çalışmalarında bir değişiklik yaptın mı daha mı fazla çalışıyorsun artık?
Evet tabii ki. Bazı şeyleri artık düşündükçe daha da fazla çalışmaya başladım. Daha da istekli çalışmaya başladım. Bu da oyunuma, performansıma yansıyor diye düşünüyorum.
Beşiktaş Cola Turka sezona iyi başlayamadı ancak Darüşşafaka maçıyla beraber bir çıkış yakaladınız. Kaybedilen maçlar da birkaç sayı farkla kaybedildi. Sen başlarda alınan kötü sonuçları neye bağlıyorsun? Takım yeni mi uyum sağlamaya başladı?
Her şeyden önce, biz kötü bir takım değiliz. Bir takım aksaklıklar oldu. İtalya’da kamp döneminden beri birlikte çalıştığımız iki oyuncuyu kaybettik. Yani bu kolay bir şey değil. Biz orada 10 tane hazırlık maçı yapmıştık. İdmanlar da yaptık. Koskoca 1 ayı beraber geçirdik en nihayetinde. Sonrasında bu oyuncuların gitmesi takımı elbette etkiledi. Bu yüzden takım olarak performansımızın altında kaldık, istediğimiz performansı gösteremedik. Bundan dolayı da mağlubiyetler aldık. Ama şimdi yavaş yavaş takımın oturduğunu düşünüyorum. Bir tane daha uzun oyuncu katılacak aramıza. Bu saatten sonra artık yabancı gelme şansı da kalmıyor çünkü son yabancı hakkımız olacak bu. Bundan sonra gelecek yok. Artık hep beraberiz. Bence çok daha iyi olacağız. Ben de daha iyi olacağıma inanıyorum.

Click the image to open in full size.
Geçen sene takım içerisinde çok uyumlu bir görünüm vardı, arkadaşlık ortamı da çok güzeldi. Bu sene nasıl bir ortam var takım içerisinde?
Bu sene aslında bir soğuk hava var. Çünkü yabancılar gelip gidiyor. Takım bir türlü hep beraber olamadı. Hep beraber hareket edemedik bir türlü. Yabancı geliyor, ertesi gün gidiyor gibi sorunlar yaşadık. Ama Türk oyuncular arasında her zaman bir arkadaşlık var. Zaten bu takımı bu konuma getiren Türk oyunculardır. Türk oyuncular arasında bu kadar iyi bir iletişim olmasaydı bence bu konuma gelemezdik.
Avrupa’daki durumunuzu nasıl değerlendiriyorsun. Beşiktaş Cola Turka’nın artık gruptan çıkma şansı kalmadı.
Evet, artık çıkabilme durumu yok. Burada Benetton maçında 16 sayı öne geçip kaybetmeseydik, şu an öteki tura geçebilirdik. Ama burada dediğim gibi çok saçma bir maç kaybettik. O maç bence turu belirledi.
Beşiktaş Cola Turka bu sezon ilk maçlarında çoğunlukla öne geçti ama son periyotlarda özellikle skor değişti ve maçlar kaybedildi senin de dediğin gibi. Bunun sebebi neydi sence, son periyoda artık gücünüz mü kalmıyor?
Bunlar hep takımın bir arada olmamasına bağlı bence. Dediğim gibi bir takım sorunlar elbette çıkacak. Sahanın içinde de gözüküyor bu yani. Bunu herkes de görüyor. Biz son periyotlarda yaşadık bunu. Biz sene başından beri aynı takımla olabilseydik, ne son periyotlarda sıkıntı çekerdik ne de başka bir zamanda. Ben o durumu artık atlattığımızı düşünüyorum ama. Artık beraber çalışıyoruz, birbirimizi tanıdık, antrenörü tanıdık. Ama işte dediğim gibi oyuncuların gitmesi bizi kötü etkilemişti.

Click the image to open in full size.
İdman ve maçlar dışında da takım arkadaşlarınızla vakit geçiriyor musunuz?
Tabii. Muhakkak. Özellikle Türkler arasında çok iyi bir iletişim ve arkadaşlık var. Haluk Abi, ben, Muratcan, Cevher sürekli beraber dolaşıyoruz, sinemaya gidiyoruz. Yani Türklerin bu kadar birlikte olması bence takımın son 4-5 maçında galip gelmesinde etkendir.
Geçtiğimiz günlerde oyuncuların paraları ödenmiyor, idmanlara çıkılmıyor gibi söylentiler çıktı ortaya. Sen bu konuyla ilgili ne söylemek istiyorsun? Bu iddialar ne kadar doğru?
Yalan bir şey yok yani açıkçası. Ortada bir sorun var. Bize para ödeniyor ama çok geç bir şekilde ödeniyor. Az miktarlarda ödeniyor. Biz sürekli Türkler olarak bu sorunları alttan almaya çalışıyoruz. Sonuçta Türkiye’nin şu anki durumu ortada. Kriz olduğunun falan farkındayız. Bunları alttan almaya çalışıyoruz ama takım bu kadar iyi gitmeye başlarken böyle şeylerin de takımın ahengini bozmasına izin vermeyeceğiz. Burada saklayacak da bir şey yok yani. Bir sorun var maddi konularda. Bu çok açık ortada. Ama herkes özverili şu an, herkes el ele verdi. Bu sorunun çözüşeceğini düşünüyorum ben.
Beşiktaş taraftarını nasıl değerlendiriyorsun? Taraftarın basketbola ilgisinin az olduğu görülüyor? Bu sizi nasıl etkiliyor? Taraftar faktörü basketbolda da önemli mi yoksa profesyonel bir basketbolcu için çok önemi yok denebilir mi?
Taraftarın etkisi bence %100 olur. Mesela Benetton maçını taraftar olsa biz kesinlikle 16 sayı öne geçtikten sonra o maçı kaybetmezdik. Bu sene taraftarın gelmemesi biraz da bize bağlı. Zaten ben şunu anladım. Beşiktaş’ta her şey futbola bağlı. Yani futbolda başarı olduğunda her şey pozitif oluyor. Geçen senenin başında da az taraftar geliyordu. Fakat biz başarılı oldukça salon dolmaya başladı. Boş yer kalmıyordu hatta maçlarda. Şimdi de ilk haftalara bakınca takım başarısız gözüküyor. Ama artık toparlanmaya başladık. Mesela önümüzdeki Galatasaray maçında ben taraftarımızın bizi yalnız bırakmayacağına inanıyorum. Biz de elimizden geldiğince orada iyi bir mücadele sergilemeye çalışacağız. Çalışacağız ki onların gelmesini boşa çıkarmayalım. Galip geliriz veya kaybederiz. O değil benim demek istediğim. Orada formanın son damlasına kadar savaşan bir takım kimliği vermeliyiz ki taraftar geldiğinde biz her maça gelmeliyiz, bu çocukları desteklemeliyiz demeli. Ama ben takım şu an başarısız gözüktüğü için, yine de normal karşılıyorum az gelmelerini.
Galatasaray derbisini nasıl görüyorsun? Sence Beşiktaş bu maçı kazanır mı?
Galatasaray maçı şu an bizim için çok zor gözüküyor. Çünkü Mire Chatman 1, Denniz Mims 2 maç ceza aldı. Antrenörümüz yok o da cezalı. Bu atmosferde maç kazanmak çok zor. Sonuçta takım daha yeni yeni oturuyor ve herkese ihtiyacımız var bizim. Bir de antrenörümüz olmayacak bunun üstüne. O gün yabancı olarak bir Jimmy Baxter takımda olacak. Ben çok eminim ki, biz sahadaki Türk oyuncular olarak büyük bir mücadele ortaya koyacağız. Ben savaşarak her şeyin olabileceğine inanan bir insanım. Bu konuda da takım da hırslı zaten. Ben de çok hırslı bir insanım. Ben taraftarın desteğini de arkamıza aldığımızda o sahadan gülerek ayrılabileceğimize inanıyorum.

Click the image to open in full size.
Senin de söylediğin 2 oyuncunun ve Antrenör Hakan Demir’in ceza almasını gerektirecek olayları sen nasıl değerlendiriyorsun? Verilen cezalar haklı cezalar mı sence?
Bana verilen cezalar biraz ağır geldi. Orada Dennis Mims sahaya girdi. Kendi de söylüyor ben hatalıyım, keşke girmeseydim ama takım arkadaşlarımı öyle görünce girmek zorunda hissettim kendimi diye. Burada bence cezalar kötü tabii ki ama takım adına iyi bir şey aslında bir noktada. Çünkü orada bir olay olduğu zaman bizim bütün takım sahaya girdi. Bu bizim birlikteliğimizi gösteriyor. Ne kadar profesyonel olmamız gerekse de orada biz gösterdik ki biz bir takımız. Kötü bir şey bu evet yapılmaması gerekti. Ama herkes herkes için savaşabileceğini gösterdi orada. Ben bunun, yani bir takım gibi hareket etmemizin iyi sonuçlarını ilerleyen günlerde alacağımıza inanıyorum.
Bugüne kadar çalıştığın koçlar arasında senin kariyerin için en faydalı oldu diyebileceğin kim var?
Her şeyden önce Ahmet Kandemir beni 15-16 yaşlarımda sahaya sokan, ilk 5te başlatan antrenördür. Kariyerimdeki yeri çok büyüktür dolayısıyla. Bir de Ergin Ataman var. İkisi de benim için hayatımın dönüm noktalarıdır diyebiliriz. Birisi basketbola başlarken beni sahaya süren, hiçbir şeyden korkmamamı öğreten insan, diğeri de geçen sene ben kötü olsam da sonuna kadar arkamda olduğunu hissettiren kişilerdir.

Click the image to open in full size.
Sene başında yaptığın bir röportajda bu sene A Milli takım kadrosuna çağırılacağını beklediğini söylemiştin. Hala düşünüyor musun? Ne gibi eksikliklerini gidermen lazım?
Hala düşünüyorum. Sonuçta Türkiye’de bir Guard eksikliği var. Ben de bu sene iyi oynadığımı düşünüyorum. Daha da iyi olmayı hedefliyorum. En azından aday kadroya çağırılıp kendimi orada göstermek istiyorum. O hedefimden asla vazgeçmem. Ben 120 kez Milli olmuş oyuncuyum sonuçta. Bu sene iyi gidiyordum. Sonra Chatman’in iyi performansından dolayı kendimi gösterememe durumum oldu. Konya maçından sonra güvenimin tam olduğunu hissediyorum artık. Galatasaray maçında Chatman olmayacak. Ben olacağım sadece. Orada da inşallah kendimi göstereceğime inanıyorum.

Sen genç ve başarılı bir oyuncusun. Yurtdışında oynama hayalin var mı? Özellikle gitmek istediğin bir lig var mı?
Kesinlikle var. Yurtdışını düşünüyorum. Türkiye çok kaliteli bir lig tabii ki. Ama bence her basketbolcunun yurtdışında oynama hayali vardır. İtalya ve ya İspanya’da oynamak isterim. Sonuçta en kaliteli ligler orada. Muhakkak ki bir Euroleague takımında kendimi göstermek isterim. Bunu kendimi görmek, geliştiğimi hissetmek için de isterim. Bu çok önemli bir şey bir oyuncu için.
Peki, basketboldan biraz uzaklaşırsak, Mehmet Yağmur basketboldan arta kalan zamanlarını nasıl değerlendiriyor?
Basketboldan arta kalan zamanlarımda hayatım Milla’yla geçiyor. Yani köpeğimle. O yalnız kaldığında aklım sürekli onda oluyor. Hemen eve gidiyorum, onu dışarı çıkartıyorum, geziyoruz. Bunun dışında da muhakkak sinemaya vakit ayırıyorum. Ve hat safhada play station oynuyorum boş vakitlerimde.


Click the image to open in full size.
Maçlarda seni çok hırslı görüyoruz. Özel hayatında da bu kadar hırslı mısın? Dışarıdan baktığında kendini nasıl tanımlarsın?
Ben her şeyde bu kadar hırslıyımdır. Bana yapamazsın denilen bir şeyi kafama koyduysam mutlaka yaparım. Bu yüzden de çok hırslıyım. Çünkü mesela basketbolu isteyerek oynuyorum. Hayatımda en sevdiğim şey basketbol benim. En sevdiğim şeyi de hırslı yapmak bana daha da zevk veriyor. Basketboldan zevk alıyorum. Yerden yere atlamak, bir top için savaşmak, bu benim tarzım. Benim hayatım. Dışarıda da böyleyim. İstediğim bir şeyi yapmak için elimden gelen her şeyi yapabilirim yani.

Basketbol olmasaydı, Mehmet Yağmur ne olmak isterdi?
Zaten ben şu an üniversite öğrencisiyim. Spor Akademisi’ndeyim. Bir kere üniversiteyi kesinlikle bitirirdim. Zaten şimdi de bitireceğim ama o zaman tamamen kendimi derslere verirdim. Sona herhalde sporun içinde olmazdım diye düşünüyorum. Babamın yanında çalışıyor olurdum herhalde.

Basketbol dışında ilgilendiğin veya yaptığın bir spor var mı?
Tenisi çok fazla seviyorum ve takip ediyorum. Eskiden basketbola başlamadan önce oynuyordum. Şimdi de yazın biraz ders almayı düşünüyorum. Çünkü çok seviyorum ve çok yakından da takip ediyorum. Hatta masa tenisi de oynuyoruz bizim salondaki görevlilerle. O yeteneğimi kaybetmeyeyim diye uğraşıyorum. Bu konuda da iddialıyımdır ayrıca.

Click the image to open in full size.

Kendine örnek aldığın beğendiğin oyuncu/lar var mı?
Var. 2 tane oyuncu var. Türkiye’ye gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olduklarını düşünüyorum, point guard olarak. Birisi Orhun Ene, diğeri de Levent Topsakal. Ben Levent Topsakal’la Karşıyaka’da çalışma fırsatı da buldum. Ne kadar iyi bir insan olduğunu, benimle ne kadar ilgilendiğini orada da gördükçe bu insan benim idolüm olmalıdır dedim. Bu iki insan benim için çok önemlidir. Ben belki çok küçüktüm, belki yoktum onlar varken ama insanlardan duyduğum az çok da izlediğim kadarıyla ikisi benim idolümdür.

Son olarak, Beşiktaş taraftarına veya camiaya ne söylemek istersin?
Bir takım kötü sonuçlar aldık. Taraftarımız bizi yalnız bıraktı. Ben yine söylüyorum, ben bunu normal karşılıyorum. Sonuçta Beşiktaş taraftarı başarıyı hak eden bir taraftar grubu. Maddi konularda şu ara belki bir takım sıkıntılar var ama iyi giden bir şeyler de var. Bizim özveriyle çalıştığımızı insanlar görsünler. 4 maçta 4 galibiyet aldık. Bundan sonra Galatasaray maçıyla başlayarak bizim yanımızda olacaklarına inanıyorum. Yanımızda da olsunlar zaten. Bizim onlara çok ihtiyacımız var. Onlar olsaydı bu sene kaybettiğimiz birkaç maçı rahatlıkla alabileceğimize inanıyordum. Ama olmadı. Bundan sonra yanımızda olmaya çağırıyorum taraftarlarımızı.

Bu keyifli röportaj için bize vaktini ayıran Mehmet Yağmur’a teşekkür ediyor, önümüzdeki maçlarda genç oyuncuya başarılar diliyoruz.
Sevsin Teleke/Haber1903
__________________
Click the image to open in full size.
herobjk Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 12:44 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580