Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Beşiktaş > Futbol

Cevapla
 
LinkBack (1) Seçenekler Stil
Alt 29-06-2008, 20:05   #1
 
Salihcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Hayatımı Beşiktaş'a adadım

Bu haftaki konuğumuz, Beşiktaş Kulübü’ne 28 yılını vermiş, emektar malzemeci Süreyya Soner. Biz kendisiyle çok keyifli bir röportaj yaptık; dileriz siz de okurken keyif alırsınız.

Süreyya Bey, tatil dönemi yeni bitti. Günleriniz nasıl geçti, tatil yapabildiniz mi?
Tatil yapmıyorum ki ben. Devamlı buraya gidip geliyorum. Tatilimiz yok, malzemeler var. Zaten buradan çok ayrı kalamıyorum. Takım olmasa da ben geliyorum.
Click the image to open in full size.

Bizimle unutamadığınız bir anınızı paylaşır mısınız? Bir maçta siz yedek kulübesinde otururken bir taraftarın size "Sen hiç konuşma bıyıklı 15 senedir maçlara geliyorum hep yedeksin " dediği doğru mu?
İşin aslı şöyle. Biz Antalya kampındaydık. Galatasaray’la Efes Kupası’nı oynayacaktık. Takım sahaya çıktı, kulübeye yerleştiler. Biz de malzemelere bakmak zorundayız orada. Taraftarın biri giyinmiş, Siyah Beyaz bayrak almış eline, tam kulübeyle yan yana bir yerde amigoluk yapıyor. Maç başladı bir iki dakika oldu, oradan bağırmaya başladı. Kulübede de hatırladığım kadarıyla Tigana, Sergen, Okan Buruk, Murat Şahin, Tayfur Havutçu oturuyor. Oradan başladı önce hocaya bağırdı değişiklik yapamıyorsun, sen git yaramaz adamsın diye. Tayfur’a bağırdı yaşlandın artık, futbolu bırak sen diye. Okan’a bağırdı sen Galatasaraylısın git orada oyna diye. Sergen’e git at yarışı oyna diye bağırdı. Baktım herkese geliyor sıra. Biz de sıralanmışız orada oturuyoruz. Kendi kendime dedim Süreyya sıra şimdi sana da gelecek. Kalktım gittim adamın yanına, “Herkes rahatsız oluyor, daha gol yok bir şey yok hemen başladın sıradan hepsini rahatsız etmeye, otur efendi gibi maçını seyret yoksa polis çağırıp seni attıracağım” dedim. Bana baktı, “Bıyıklı sen çok konuşma, 15 senedir maçlara geliyorum hep yedeksin, insan bir gün oynamaz mı?” dedi. Tabi herkes afalladı, birbirine bakıyor. Futbolcular gülmeye başladı zaten. Ama adam hala susmuyor. “Kiralık da mı vermiyorlar seni, hangi başkan hangi yönetim gelirse, sen buradasın, torpilin nerden?” diye devam etti. Böyle komik bir anıydı işte.
Bir de Kore’de unutamadığım bir anı var, malzemeci arkadaşım Ünal’la beraber. Gerçi biraz üzücü bir anı bu aslında. Kore’de bir maç yapacaktık. Maç bitti, takım çıktı önden otele gitti. Biz de Ünal’la minibüse geldik malzemeler vardı, onları aldık yavaş yavaş gidiyoruz. Ben de arka koltukta yattım, uyuyorum, 2 saatlik yolumuz vardı. Önde de Ünal bir de tercüman arkadaş konuşuyorlar. Bizim şoför ışıklarda geçmeye çalışmış. Yukarıdan bir araba gelip bir vurdu ortadan, ben sıkıştım araya. Hastaneye götürdüler, röntgen çekelim, onu çekelim, bunu çekelim bırakmadılar tabii. Sonra tekrar minibüse bindik, otele doğru gitmeye başladık. Otele yaklaşınca bir baktım, otelin önü dolu olduğu gibi. Ünal’a dedim “ Bak görüyor musun, nasıl bekliyor bizi millet, kaza yaptığımızı öğrenmişler tabii”. O da “Valla helal olsun” dedi. Tam indik arabadan bir başladılar “ Hadi ya nerede kaldınız ya” diye bağırmaya. Meğer çarşıya gezmeye gideceklermiş, otobüsle gitmek istememişler, minibüsü bekliyorlarmış. Kazadan falan haberleri yok.
Mesela benim iki çocuğum dünyaya geldi, ben hep yurtdışındaydım. Onlar da hep olaylı oldu zaten. Kıbrıs’a gitmiştik, Gordon Hoca vardı. Eşim de o zaman hamileydi. Biz gittik, bir gün sonra doğum yaptı. Bizim de 22 gün orada kalmamız lazım. Ekol olsun diye Metin, Ali, Feyyaz ‘dan dan birini koy dediler bana. Ben de hanımı aradım, çocuğun adını koymayın da maçlar başlayacak, ilk gol atanın ismini koyarız dedim. Sonra geldik İstanbul’a, aradan 15 gün daha geçti. Tam 1,5 ay oldu. Eşim sabırsızlanıyor tabi artık. Araya Milli Takım girdi, 15, 20 gün de öyle bekledik. Sonra burada Trabzonspor’la oynadık, berabere kaldık. Diğer hafta Bursa’ya gittik, orada da berabere kaldık. Sonra geldik burada Karabük spor’la oynayacağız artık. Karabük de yeni çıkmıştı lige. Artık 5, 6 olur diyoruz. Metin, Ali, Feyyaz hepsi atar diyoruz. Birinci devre bir tane İngiliz oyuncu vardı, Walsh, o bir gol attı. İkinci devre oldu ama gol olmuyor. Son dakikalara geldik artık, Walsh girdi yine sol taraftan, Metin’le Feyyaz’a çıkarsa gol olacak. Bomboşlar, kimse yok. Kaleci zaten ayaklarını uzatmış. Orada kalecinin altından yine gol oldu, yine Walsh attı. Maç bitti 2-0, hanımı aradım babamın ismini mi koyacaktık ne koyacaktık, koyalım artık şu çocuğun ismini dedim.
Kızımda da yine aynı, İsviçre’deyim bu sefer. Yağmur yağıyor tabi orada sürekli. Tam sahaya geldik, Ünal’la beraber sahadaki işlerimizi hallediyorduk. Ahmet Ateş var bizim kulüpten. O sahaya geldi bana işaret ediyor, gel gel diye. Gittim yanına. Yağmurdan sırılsıklam olmuşuz ama. İstanbul’dan haber geldi, kızın oldu dedi. Ben de iyi dedim alıştık artık. Tabi futbolcular falan, herkes beni tebrik etmeye başladı. Del Bosque Hoca vardı o zaman. Merak etmiş o da sormuş kızı oldu demişler. Çağırdı beni yanına, gittim. Tabi o konuşuyor ama anlamıyorum ben, teşekkür ediyorum öyle. Tercüman geldi yanımıza. Meğer ismini ne koyduğumuzu soruyormuş. Hoca daha yeni geldik buraya ama dedim, ellerimi yukarı kaldırdım, Allah büyük dedim. O da ben ellerimi havaya kaldırınca, Yağmur koyduk anlamış. Yoksa Yağmur mu koydular ismini dedi tercümana. Ben de tamam o zaman Yağmur olsun dedim hocaya. Eşimi aradım Yağmur koyalım adını dedim, öyle karar verdik.
Click the image to open in full size.

Buradan ayrı kalamıyormuşsunuz, peki takımdan ayrı kaldığınızda bir özlem oluyor mu?
Olmaz olur mu? Ben zaten takım tatil yapsın istemiyorum hiç. Ben hep buradayım zaten. İzin yapmayı hiç sevmem. 2003 senesinde şampiyon olduğumuzda, yöneticilerimiz bana buraya yakın bir ev almak için yardım etti sağ olsunlar. Evim de yakın buraya. Her gün gidip geliyorum. İnsanlar birilerine hayatını adıyor ya; ben de hayatımı Beşiktaş’a adadım. Hoca kapıya haftalık programı asıyor ben onu alıp, hanıma götürüyorum, evin kapısına asıyorum.

Bir gününüz nasıl geçiyor burada?
Sabah 7 de geliyorum, malzemeleri hazırlıyorum. Saat 9 gibi futbolcular, hocalarımız geliyor. Birinci idman varsa yapılıyor. Sabah idman olmasa da ben geliyorum zaten. Alışkanlık oldu zaten. Hanım soruyor nereye gidiyorsun diye. İdmana gidiyorum deyip çıkıyorum. Akşam çocuklar televizyondan görüyorlar sabah idman yapılmadığını beni şikâyet ediyorlar. Sabah idmanından sonra akşam idmanına kadar burada oluyoruz yine. Akşam idmanı için bir daha malzemeleri hazırlıyoruz. İdmandan sonra hepsini topluyoruz. Burada günlerimiz böyle geçiyor.

Nasıl Beşiktaşlı oldunuz? Aileden mi geliyor?
7 sene amatör takımda oynadım ben. Maçlara gitmeyi sevmiyordum, oynamayı seviyordum aslında. Dayım Beşiktaşlı. Çocukken alıyordu bizi kardeşimle maçlara gidiyorduk. Beşiktaş’tan başka takım tanımıyoruz yani o yüzden. Bütün ailemiz hep Beşiktaşlı zaten.

Dışarıdan bakıldığında sizin işiniz çok keyifli gözüküyor insanlara, her gün futbolcularla berabersiniz, sizi çok seviyorlar, sizce de öyle mi?
Ben daha önce de ünlü kişilerle çalışıyordum. Görünüş öyle tabii ama işin içine girince durum biraz değişiyor. Dışarıdan bakıldığı zaman sadece keyifli yanlar görülüyor tabii. Beşiktaş takımıyla çalışıyoruz yani neticede. İnsanların özenmesi normal. Ama bizim yaptığımız iş çok zor. Görünen kısımdan ibaret değil. Ben burada arka arakaya iki gün izin yaptığımı hatırlamıyorum 28 yıldır. Eşim arıyor akşam eve meyve getir, bir şeyler getir diye. Diyorum ne meyvesi ben Diyarbakır’dayım sen ne diyorsun.

Beşiktaş olmasaydı, ne olurdu sizin için?
Benim esas mesleğim matbaacılık. Bununla birlikte film şirketlerinde setlerde çalıştım. Ondan sonra buraya geldim.
Click the image to open in full size.

Buraya nasıl geldiniz peki?
O da ayrı bir hikâye. O zamanlar filmlerde çalışıyoruz ama ben bıkmıştım o işlerden. Sigorta yok, bir şey yok, yaşımız da ilerliyor. O zaman sigortalı bir iş bulayım dedim. Bir gün bir kupa maçı oynanıyor. Bana bir maç için dediler ki kaleci yok, takımın da iddiası yok gel oyna. Tamam dedim ben de. Gittik bir baktım Ziya Doğan orada. O anda orada bir arkadaşım vardı. Onun arkadaşı Ziya Doğan’ın okul arkadaşıymış. Ona bir kefil ol da şu kulübe bir gireyim dedim Beşiktaş için. Sen yapamazsın, zor iş dedi bana. Ben de yapacağım, nasıl olsa Beşiktaşlıyım yaparım dedim. Gittik Ziya Doğan’a. Bu işte kaç senedir çalıştığımı sordu. Hiç çalışmadım dedim. Tamam, gel Şeref Stadına sabah 10 da idmanımız var, hallederiz dedi. Yalnız bu maçın sonucuna bağlı dedi. Karşı karşıya oynuyorduk. 2-1 galipti zaten onlar ama gol atamıyorlardı. 7-1 maçı aldılar, ondan sonra ben işe başladım burada.

Son olarak, Milli Takım’ın başarısıyla ilgili neler düşünüyorsunuz?
Aslında üzüldüm ben. Ben Rıza Hoca’nın olduğu dönemde Milli Takım’a da Ümit Milli Takım’a da bakıyordum. O ortamın içine girmiştim yani. Buraya kadar getirmek çok büyük başarı. Ama keşke devam edebilseydik. Başarı da büyük, üzüntü de büyük. Keşke kuayı buraya getirselerdi. Ama eksikler çoktu. Hoca tam kadro çıkarabilseydi, eminim ki o maçı kazanırdık.

Süreyya Soner’e bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyoruz.
Sevsin Teleke/ Haber1903
Salihcan Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-06-2008, 22:32   #2
C!mC!m£..! (:
 
Psimist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Okuyamadımki 1 saatte zor bitti Şaka bi yanA heLal
__________________
Sahte tüfegi kafama dayamıs,
Korkmamı bekliyosun..
Düsüncemin geldigi yere git,
Kendine yer kap.


Click the image to open in full size.
Sagopa & Kolera <3 *
Psimist Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-06-2008, 22:44   #3
 
zorro_ysf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

ne güzel yere kapak atmışsın bide yakınıyosun.
__________________
Lütfen forum kurallarını okuyunuz..
zorro_ysf Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-06-2008, 23:10   #4
 
gnber'K'artal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

helal olsun be sna..!!
__________________
Karanlık Aydınlıktan, Yalan Doğrudan Kaçar. Güneş Yalnızda Olsa Etrafa Işık Saçar. Üzülme Doğruların Kaderidir Yalnızlık. Kargalar Sürüyle KARTALlar Yalnız Uçar.
gnber'K'artal Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-06-2008, 23:11   #5
Sewiyorum Deli Gibi
 
DelG[a]d0_10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

hepsini okudum we cok güzeldi keyifliydi sanki rröportajı ben yaptım çok keyifliydi...
en cok o kaza oayını beğendim
__________________


Anti-Demirören
DelG[a]d0_10 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-06-2008, 14:53   #6
Dişi Kartal
 
aysenur_bjk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

keyifli bir röportaj olmuş
aysenur_bjk Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-06-2008, 14:58   #7
Banned
 
Explorer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

süreyya abinin en çok pascal'la ilişkilerine gülerdim ben...golden sonra ona sarılırdı falan bazen...ismi kulüple özdeşleşti artık...Beşiktaş'a çok şey boçludur,doğrudur...Ama Beşiktaş'ta da dağ kadar emeği vardır...
__________________
Click the image to open in full size.
Explorer Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-06-2008, 16:21   #8
ATATÜRKÜN İZİNDEYİZ
 
kuzey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

kulübümüzün istikrar abidesi kimler geldi kimler geçti saçlar beyazlamış yalnız hey gidi hey
__________________

medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir...
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

“Türk milletinin anladığı her kelime Türkçedir”

hayat her zaman bir şey olmaktır ,asla mevcut almak değildir.

“ GÖKLERDE BİZİ BEKLEYEN YERİMİZİ ALMAK ZORUNDAYIZ. YOKSA O YERİ BAŞKALARI İSTİLA EDER VE İŞTE O ZAMAN BU ÜLKE VE MİLLET ELDEN GİDER. HALBUKİ BİZ TÜRKLER, BÜTÜN TARİHİMİZ BOYUNCA HÜRRİYET VE İSTİKLALE ÖRNEK OLMUŞ BİR MİLLETİZ.
kuzey Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-06-2008, 17:38   #9
 
kağıttan_gemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

helal olsun sureyya abıme ya tam bı besıktaslı
__________________
BESIKTAS BIR ASKTIR MASUM BIR GULUSTUR BESIKTAS SEREFTIR ONURDUR GURURDUR AMA ISYAN DEGILDIR
kağıttan_gemi Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-06-2008, 17:52   #10
 
kartal amokachi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

bu adam harbiden bi ekolll...
kartal amokachi Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://besiktasforum.net/forum/futbol/66303-hayatimi-besiktasa-adadim/
Mesaj Yazan For Type Tarih
Untitled document This thread Refback 29-06-2008 23:37

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 09:40 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580