Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Beşiktaş > Futbol

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-07-2008, 09:33   #1
 
fersahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Sinan Engin Röportajı

'Başarının kapısını taraftar açacak'Her yaptığı olay, her sözü manşet... Beşiktaş'ın en medyatik ismi Sinan Engin FANATİK'e konuştu, Orhan Yıldırım'ın sorularını yanıtladı.

18.7.2008

Click the image to open in full size.


Geçen sezon yapılan transferlerde rolünüz yoktu, şimdi ne değişti?
- Geçen yıl transfer karmaşası yaşandığı gerçek. Hocamız rahat ortam bulamamış, kaos yaşanmış. Bir yönetici başka oyuncu demiş, başka yönetici arkadaş diğerini önermiş. Birileri karşı çıkmış, hoca arada kalmış. Higuain deniliyor... Bu oyuncuyu Ali ve Birol Hoca beğeniyor ve alınmasına karar veriliyor. Diatta da aynı şekilde. Bunları Ertuğrul Sağlam tek başına almadı. Hepsini onaylayan Ali Gültiken. Transfer kötü çıktığında suçlu aranıyor. İyi çıkınca herkes sahipleniyor. Nasıl şimdi Holosko sahipleniliyorsa. Başkan olmazsa alamazdık... Bu yüzden her şeyi hocaya bağlamamak lazım. Ben de çalışmayı düşünmüyordum. Başkan bana ihtiyacı olduğunu düşünerek beni göreve çağırdı. Burada aksaklıkları gördüğü için davet etti.

Sizin gelmenizle birlikte yapılan transferlerde sorun yaşanmadı mı?
- Drpiç’i alacaktık ocak ayında... Magazinsel olaylar yüzünden hoca istemedi. Gordon’u aldık. Kimse kötü futbolcu diyemez. Ama sorun yaşadı, olmadı. Şu an Beşiktaş’ın istediği stoper değil. Ne karar alıyorsak hocamızla birlikte alıyoruz. Zapotocny’ye devre arası daha düşük para teklif ettik, olmadı. Zago-Ronaldo ikilisinden daha önemli ve yararlı oyuncular bunlar.

Tomas Sivok ile Zapotocny, transferdeki ilk hedefleriniz miydi?
- Birinci tercihlerimizdi; Zapo ve Sivok. Kesin karar verdik ve bir haftada bitirdik. Mutlu, Sivok’u 8, ben 2, Ertuğrul Sağlam 3 kez izledi. Havadan gelen tüm topları alır. Türkiye’de ondan kafa topu alabilecek santrfor görmüyorum. Zapotocny; Recep Çetin’in daha tekniği. İkisi de lider ve birbirini tamamlayan oyuncular. Seriç eleştiriliyor. İtalya’da 4 farklı takımda oynamış. Şu an takımın en kariyerli oyuncusu. Bonservisi elinde, kulübü maddi olarak yormadan aldık. İyi çıkarsa şansımıza. Fenerbahçe Güiza için 15 milyon Euro veriyor, Trabzon Gökhan’a 6 milyon Euro veriyor. İddia ediyorum taraftarımız özellikle bu iki oyuncuyu çok sevecek.

Hep savunmaya takviye yaptınız. Diyelim ki, Delgado sakatlansa ne olacak, alternatifi yok..- Alternatif yaratılır. En güçlü hücum hattı; Türkiye’de bizde var. Allah korusun, Alex’in ve Lincoln’ün de aynı duruma düşmesi muhtemel. Bunları düşünmemek lazım. Delgado ayarında birini alırsan, yükü kaldırmazsın. Beklemez kulübede. Alex, Delgado gibi yıldızlar kulübede bekletilmez.

8 yabancı var. Yedek kalanın sorun yaratmayacağından emin misiniz?
- Yabancılar bu olayın bilincindeler. Klas bir kaptanımız var. Nobre var ikinci kaptan. Takım içinde sorun yaratacak oyuncu görmüyorum. Taktik gereği, kim iyiyse o oynayacak. Gökhan Zan da geldi. Kadroyu her yöne çevirebilirsin. Beşiktaş’ın kadrosu şu an çok yeterli. Küçücük Nuri Şahin bile Türkiye’ye gelmek istemedi. Lincoln’ün aldığı para ile Sivok ile Zapotocny’nin aldığı para arasında dağlar var. Trabzonspor 6 milyon Euro’ya yerli alıyor ses yok, biz İtalya’dan alıyoruz, çok para verdik diye eleştiriliyoruz.

Türkçe bilmeyen, yabancı bir oyuncudan kaptan olur mu?
- Kaptanın klasına takımdaki herkesin saygı duyması lazım. Delgado kaliteli bir oyuncu. İkisi de seyircinin sevdiği, takım arkadaşlarını saygı duyduğu oyuncular. Dil önemli değil. Biz karar verdik hoca da uygun buldu. Fener’de de Alex kaptan. Serdar Özkan daha küçük.

Yeni kaptanların sözleşmesi sezon sonu bitiyor. Uzatmak için pazubant verilmesi taktik olabilir mi?
- İlgisi yok. Cumartesi günü Delgado’nun babası gelecek ve sözleşmeyi uzatacağız. Delgado’da sorun olmaz. Nobre’ye de teklifte bulunacağız.

Neden bu kadar eleştiri alıyorsunuz?
- Herkes özel haber, ayrıcalık istiyor. Yapmayınca kötü oluyorum. Taraf olmayan, bertaraf olur. Takım kötü giderken beni eleştiriyorlar. Lider olunca da, en yakın arkadaşlarım birlikte yorumculuk yaptıklarım beni eleştirdiler. Bu görevde kimse uzun süre kalamaz. Çok art niyetli yazanlar var. Hiç mi iyi şeyler olmuyor. Hakemlerle 15 puan kaybettik. Bizden 5 misli bütçesi olan Fenerbahçe ile aynı puandayız ama Beşiktaş başarısız deniyor.

Bu mantıkla gidersek, Sivasspor’da sizden 100 misli daha az bütçede, ama puanlar aynı...
- Onlarda baskı yok, onu karıştırma. Hakemlerle kaybettik. Rakiplerimiz hakemlerle kazandı hep.

Şampiyonluk yakınken mi kaçtı, yoksa yine elinizden mi alındı?
- Hakan Sivriservi ve diğerleri bitirdi. Bizim maçları kötü yönetenlerin hakemliği bitti. İsmet Arzuman, Hakan Sivriselvi gibi... Cem Papila, Beşiktaşlıyım diyor. Hiç sallamasın, anlatamaz bana.

Bütün takımların menacerleri var ancak böylesine ön planda olanı yok...
- Ben istemiyorum böyle olmasını. Zorla konuşturuluyorum.

Lütfen... Konuşmanız için silah mı çektik!
- Ama kaç zamandır istiyordun değil mi? İdari anlamda sorumluyum. Hoca ile birlikte konuşup, karar veriyoruz. Konuşmayınca da Sinan susturuldu deniyor. Beni gazeteci arasın istemiyorum. Basın sorumlumuzu arasınlar. Gerekli yerlerde konuşurum. Kapıları kapatalım diyorum ama basın beni rahat bırakmıyor. Ben diğer menacerler gibi değilim. Daha meşhurum. 25 yıldır, futbolda, magazinde, menacerlikte gündemdeyim. Volkan Ballı, Süleyman Hurma gibi değilim. Unutmadan sizin gazetede bir yazar (Cem Dizdar) var. Ağzımdan çıkmayan şeylere istinaden yorum yazıyor. Bazı gazeteleri tesislere almıyoruz. Sokmuyoruz. Art niyetliler var. Başkana yakın olmak isteyenler, olamayalar internet sitelerinden bize sallıyorlar. İnternet sitesinde biri var, bana özel haber vermezsen sana sallarım diyor.

Konuşmanız, açıklama yapmanız için tehdit ediliyorsunuz yani...
- Aynen öyle, tehdit ediliyorum! Sen kimsin ki, özel haber vereyim. Taraftar da okuyup bir şey sanıyor. Keşke şu internetler çökse de rahat etsek.

Bana göre Sinan Engin, Ronaldinho takımda kavga etse, bastırır. Olaylar nasıl böyle oldu?
- Öldüresiye kavga ettiler. Üzülmez yılda 35 maç oynayan biri. Toraman artık genç değil... Kitapçık var ortada. Biz ne yazıyorsa onu yaptık. Kavganın derecesini anlatmak istemiyorum. Ben barıştıramıyorsam, dünyada başka kimse barıştıramaz. Üzülmez ben senin ağabeyinim diyecekti. Toraman da tamam ağabey, bir daha olmaz diyecekti... Demediler. İkisi de bizim için kayıp. Ancak şeriatın kestiği parmak kanamaz. Kampın sonları olur ya da saha içinde yaparsın, eyvallah. Strese falan bağlarsın... Her oyuncunun başına da bir güvenlik elemanı koyamam.

Bursaspor ile Beşiktaş arasındaki husumet ne zaman bitecek?
- Sanki Bursa değil de, Bağdat’a gidiyoruz maç yapmaya, Yollarda askerler, panzerler. Kavganın galibi olmaz. Levent Kızıl en yakın arkadaşım. İki taraf da medenice maçlara gitmeli.


Click the image to open in full size.

Çarşı Grubu nasıl oldu da kendi kendini feshetti, şimdi ne olacak?
- Çarşı dünyada bir efsane. Her yerde var. Bu yüzden kapanmaz. Birileri gelir, birileri gider. Çarşı tribünlerin beyni, kalbi. Kapalı tribündeki yerlerini alacaklardır.

Takımdaki son durum nedir, sürekli söylenen 100. yıl ruhu var mı şu an?
- 100. yılımızdaki gibi ruh mevcut. Geçen gün Delgado ile Tello geldi, “Transferler müthiş. Ortam inanılmaz. Her şeyden memnunuz” diyerek teşekkür ettiler.

Beşiktaş’ta şu anda hangi futbolcunun olmasını isterdiniz?
- Sergen Yalçın... Yaşı küçülse, Delgado ile birlikte varlığı yeterdi. Herkes büyük zevk alırdı futboldan.

Ve son söz...
- Arkamızdan kimse konuşmasın. Taraftarımız takımlarına sahip çıksınlar. Bir şey varsa gelip Ümraniye’de bize anlatsınlar. Söz veriyoruz, bu takımdan keyif alacaklar. Kilit tribünlerde. Her kapıyı taraftarımız açar...

Menacer şampiyon yapmaz!
“Ali Gültiken, “Ben kalsaydım şampiyon olurduk” diyor. Tigana seni yemeğe, otobüse, soyunma odasına almıyordu. Oyuncular bile acıdıklarını söylüyorlar bu duruma. Takımı menacer şampiyon yapmaz, ekip ruhu yapar. Celal Kolot konuşuyor, fazla gevezelik yapmasın. Cisse’ye 2.5 milyon Euro bonservis, yıllık 1.5 milyon Euro veren kendisi. Aldırmak istediği ve aldırdığı oyuncular ortada. Şunu herkes bilsin, bu sene söz olmaması için Türk menacerlerle de çalışmadık.”

Aragones kaos yaşatır
“En büyük artımız hoca olacak bu sene. Çünkü takımı çok iyi tanıyor. Fenerbahçe kaos yaşayacak. Yeni hocanın ne yapacağı belli değil. Galatasaray’ın da hocası yeni. O da felaketin eşiğinde duruyor. Genç Skibbe’yi getiriyorsun, hoca yapıyorsun. Kendi evladın hoca olunca, değerimize sahip çıkmıyoruz. Sağlam bu yükü çok rahat kaldırır. Şu an herkesin önünde...”

Oğulcan yok, çünkü...
Hocamız çok istedi doğrusu. Aramızdaki arkadaşlar kadar da yetenekli. Laf olur diye getirmedik. Benim için önemli değil ancak çocuk etkilenir. “Baba yıldız takımda 30 metreden doksana gol attım, bu çocuk torpilli diyorlar” diyor. Bu gidişle psikolojisi bozulacak. Kimse kızıp alınmasın, böyle giderse başka takıma vereceğim...


Röportaj: Orhan Yıldırım / Fanatik
__________________
Sen benim her gece efkârım
Gözümdeki yaşım
Sigara dumanım...
Sen benim
Damardaki kanım
Anlımdaki yazım
Şanlı BEŞİKTAŞ'ım
...


Click the image to open in full size.
fersahin Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-07-2008, 22:14   #2
 
bagcilarcarsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

İNANMIORUM SALLIO HEP BÖLE DİO BU SİNAN
__________________
Lütfen forum kurallarını okuyunuz..
bagcilarcarsi Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 05:12 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580