Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Gündem Dışı > Haberler

Haberler Bu Bölümde Gündem Yaratan Haberler Tartışılır.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 30-05-2008, 11:00   #1
Banned
 
Burcu_BJK1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Icon16 Anne cinayetlerinin incelenmesi gerekir

Son aylarda Türkiye'de artan anne cinayetleri toplumu derinden sarsarken, uzmanlar sorunun görmezden gelinemeyeceğini ve cinayetlerin çok boyutlu olarak incelenmesi gerektiğini belirtiyor.
Dünyada en sağlam aile yapısına sahip olan Türkiye'de son zamanlarda yaşanan aile içi cinayetler, aile yapısının derinden sarsıldığı gerçeğini gözler önüne seriyor. Özellikle 'Cennet Anaların ayağının altındadır veya ana gibi yar olmaz' felsefesi ile yetişen Türk mileltinde işlenen bu cinayetler toplumu derinden yaralıyor. ıÜüUzmanlar yaşanan olayların üzerinde ciddiyetle durulması uyarısında bulunuyor. Olayların sosyal boyutların mutlaka değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, toplumsal saldırganlığın medyada yer buluyor olmasının da tetikleyici olabileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, medyanın bu tür haberleri sunuş biçiminin herkesi aynı şekilde etkilemeyeceğini ancak bazı kalplerde duyarsızlık oluşturabileceğini belirttiler. Uzmanlar, bu cinayetlerin suç işleme eğilimi olan bireylerin süper egosunu gevşetip işin 'olabilirliğini' zihinlerine yerleştirmiş olabileceğine dikkat çekiliyor. Yaşanan olayların medya tarafından magazinleştirildiğini belirten uzmanlar, vakaların vatandaşa cinayet romanı okur bir zihniyetle sunulduğunu vurguluyor.
Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fügen Berkay, yaşanan cinayetlerin topluma mal edilemeyeceğini belirterek, "Yaşanan son cinayetler kişilik problemleri olan insanların bunalım sonucunda meydana gelmiş vakalar. Bu olaylar tamamen pisijik ve yapısal nedenleden kaynaklanmış olabilir. Ayrıca kişilerin aileden gelen organik ve kalıtsal nedenlerden de kaynaklanabilir." dedi.
İkinci neden olarakta aile içi sorunlar ve topluma uyumsuzluk olarak açıklayan Prof. Dr. Berkay, "Ancak bu olayların topluma yansıyış şeklinin fazla örnek teşkil edeceğini sanmıyorum. Çünkü iradesi güçlü ve normal hiç bir insan bunu örnek almaz. Ben bunun en büyük nedenini aile için sorunlar ve sosyalleşmede yaşanan bir problemden kaynaklandığını düyünüyorum." ifadesini kullandı.
Yaşanan aile için cinayetlerin toplum bazında korkulacak seviyede olmadığının altını çizen Prof. Dr. Fügen Berkay, sözlerini; "Henüz toplum bazında korkulacak bir durum yok. Bunlar münferit olaylar. Ayrıca topluma yayıldı şeklinde bir önyargı yanlış olur. Bizim toplum sağlam temellere sahip. Ancak yine de işin üzerine gidilmeli." şeklinde tamamladı.
UÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Gürkan Tekman da yaşanan cinayetlerin bireysel olarak aile içi koşullardan kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Türk aile yapısında bu tür olayların sıklıkla yaşanır olmasının salgın şeklinde anlaşılmasının abartı olacağını aktaran Prof. Dr. Tekman, "Bu tür olayların medyada çokça yer alması örnek teşkil edebilir. Birbiri ardından bu olayların gerçekleşmesi ve medyada uzun uzadıya yayınlanması cinayetleri tetikliyor olabilir. Çünkü ergenlik döneminde olup kimlik arayışı içindeki kişiler basında çıkan diğer suç zanlılarını örnek alabilir. Bu tür modellere daha açık bir durumda olan bu gençler yaşanan cinayetlerden etkilenmiş ve örnek alıp, taklit etmiş olabilirler." dedi.
Toplumda ve aile içinde şiddetin büyük boyutlarda olduğunu anlatan Prof. Dr. Hasan Gürkan Tekman, "Toplum adına korkmak biraz abartı olabilir, ancak hiç yokmuş gibi rahat durmak ta yanılgı olcaktır. Çünkü azımsanmayacak derecede toplumumuzda şiddet uygulanmakta. Bu nedenle şiddet konusu üzerinde önemle durulması gerekiyor." şeklinde uyarıda bulundu.
Şiddet olaylarının daha çok birbirini tanıyan ve birbirine yakın olan insanlar arasında yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Gürkan Tekman, "Şiddet toplumda daha çok birbirine yakın ve aile içinde yaşanmakta. Bu cinayetler ise bu gibi sebeplerin yanısıra, aile içinde zamana yayılan sürtüşmeler sonrasında bir an için kontrol edemediği dürtüye kapılması ile yaşanmış olabilir." şeklinde konuştu. Aile içi iletişimin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Hasan Gürkan Tekman, yaşanan çatışmalar için de daha makul çözüm yolları bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.
ANNE CİNAYETLERİ
- 7 Şubat 2008 İstanbul Gaziosmanpaşa'da yol ortasında bulunan kesik başın 60 yaşındaki S.Ö.'ye ait olduğu ve öldüren kişinin ise psikolojik sorunları olan öz oğlu F.Ö olduğu ortaya çıktı.
- 24 Mart 2008 Ankara'da işlenen Profesör cinayeti ise konuya ayrı bir boyut getirdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Olcay Tiryaki Aydıntuğ, kızı Başak Aydıntuğ tarafından bogğazı kesilerek öldürüldü.
- 25 Mart 2008 Konya'da annesini parçalayan kadın parçaları çekyatın altına sakladı. Konya'da birlikte yaşadığı annesini bıçakla öldüren Benal S. (33), sonra annesini parçalayıp kutularla çekyata sakladı. Benal S. (33), annesi Sebahat Gülbeyaz'ı (51) bıçaklayarak öldürüp, sonra bıçakla cesedini parçalara ayırmıştı.
- 23 Mayıs'ta Zonguldak işlenen anne cinayeti gözleri buraya çevirdi. Annesini sırtından bıçaklayan 16 yaşındaki genç kız, ardından cesedi yakmak istedi. Kendisiyle yaşça büyük taksici ilişkisi olduğu için annesi tarafından uyarılan T.Y.B annesini sırtından bıçakladı. Ardından annesinin cesedini bir halıya saran T,Y.B ve sevgilisi taksici cesedi arabayla getirdikleri Kozlu beldesi Kılıç Mahallesi Dereboyu Sokak'taki ormanlık alanda tinerle yakmaya çalıştı.
- Bursa'da 'dünyanın sonu geldi' diyerek annesini kesti. Bursa'da 28 Mart 2008 tarihinde şizofren hastası 25 yaşındaki Sunay Yıldız, annesi Elmas Yıldız'ı bıçakla boğazını keserek öldürüp, ablası Sevcan Yıldız'ı ise 7 yerinden bıçaklamıştı.
- ıÜüEn son ve herkesi titreten cinayet ise 27 Mayıs 2008'de Bursa'da gerçekleşti. Bursa'da, Facebook sitesinde 'Annemi Nasıl Öldürebilirim' grubunu oluşturup, seçenekler sunan 17 yaşındaki M.F, annesi Asiye F.'yi (46), 13 parçaya ayırarak herkesin kanını donduran cinayeti işledi.
TÜRKİYE'DE YILBAŞINDAN BU YANA İŞLENEN AKRABA CİNAYETLERİ
- Afyonkarahisar'da iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada 3 kişi öldü. Afyonkarahisar Çobanlar ilçesinde akrabalar arasında çıkan silahlı kavgada Halil İbrahim A. ve Mehmet A, amcalarının kızı Esma G. (40), enişteleri Bedrettin G. (48) ve yeğenleri Ahmet G'yi (16) av tüfeğiyle vurarak öldürdü.
- Yine Afyonkarahisar Çiğiltepe Şehitliği kara yolunda parçalanmış olarak bulunan erkek cesedinin Hasan Basri Uyan'a (41) ait olduğu belirlendi. Yapılan incelemede; Basri Uyan'ın, dayısının oğlu Halil Yatmaz tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.
- Isparta'nın Gönen ilçesinde yine akrabalar arasında çıkan silahlı kavgada bir kişi hayatını kaybetti. Gölbaşı köyünde akraba olan Cüneyt Dönmez (28) ile Ertan Dönmez (29) arasında yaşanan silahlı kavgada vurulan Cüneyt Dönmez'in babası Rüştü Dönmez hayatını kaybetti.
- Adana'da da iki aile arasında yaşanan kavgada 1 kişi ölürken 3 kişi ise yaralandı. Anadolu Mahallesi'nde çocuklar arasında yaşanan kavgaya büyüklerin karışması sonrası Songül Güllü Erçetin'in (30), yeğenleri Fırat Ş'yi (4) dövdüğünü iddia eden Cuma Ş. ile kardeşleri Mustafa, Mehmet, Abdullah Ş. ve yakınları Hasibe K, komşularıyla tartışmaya başladı. Cuma ve Mustafa Ş. bıçakla Songül Güllü Erçetin, eşi Murat Erçetin (33), ağabeyi Mehmet Duyar (35) ve Makbule Duyar'ı (34) yaraladı. Kalbinden aldığı bıçak darbesi sonrası Mehmet Duyar yaşamını yitirdi. - İzmir'in Basın Sitesi semtinde ise bir kişi, tartıştığı karısını tabancayla öldürdüğünü söyleyerek, polise teslim oldu. E.G. (34), isimli şahıs avukatıyla polise giderek, evlerinde tartıştığı eşi Tülay G'yi (34) tabancayla öldürdüğünü bildirdi. - Afyonkarahisar'ın Salar beldesinde de Gülizar Polat (15) ile Sultan Karaaslan (25) isimli gelinler kaynanaları Fadime Karaaslan'ı kendilerini sürekli dödüyü gerekçesiyle baltayla, İbrahim Karaaslan ve babası Mehmet Karaaslan'ı (60) da av tüfeğiyle öldürdü.
__________________
Click the image to open in full size.

Yönetime İSYAN, İnadına TORAMAN
Burcu_BJK1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2008, 11:08   #2
вℓα¢кєαgℓє
 
5 i K T A S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

annemle her takıştığımızda, bak ana katilleri çoğaldı ona göre ayağını denk al diyince kikirdiyoruz hemen
allah korusun, o nasıl bir ruh halidir ki, nasıl bir gaflet anıdır ki insanlar bunu yapabiliyor!
__________________
Click the image to open in full size.
5 i K T A S Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2008, 11:08   #3
BeŞiKtAşKımM..
 
MeHLiKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

valla ne denebilir ki Allah akıl fikir versin..
__________________
Kalbimin en orta yerinde büyük bir yangın var,
Alevler içinde...
Beşiktaş sana yemin olsun,
Bitmeyecek sevdan...

/▌\
/ \/▌\
/ \Siyah!


/▌\
/ \ Beyaz!

/▌\
/ \ Hep Seninleyiz!


☻/
/▌Beşiktaş!:)
MeHLiKa Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-05-2008, 11:34   #4
ah mine'l-aşk
 
semra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

insanlık çığrından çıkmaya başladı, öldüren öldürene can almak ve can vermek çok kolay oldu artık.. yazıkkk!!!
__________________


Yar gurbette can yürekte..Bir kafeste ne amansız..Sonsuz ayrılıktır geçmez zaman..Her gece hep aynıdır..Fırtınada ak ayazda..Sürgün her yerde hep yalnızdır..Gül açsada kuş uçsada..Görmez dargındır..
semra Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 08:08 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580