Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Gündem Dışı > Haberler

Haberler Bu Bölümde Gündem Yaratan Haberler Tartışılır.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-07-2008, 21:47   #1
 
gulname - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kekemeler 15 günde konuşuyor

Beyaz Sanat Konuşma Merkezi, geliştirdiği Kekemelodi adlı Programıyla kekemeleri 15 günde konuşturuyor.
Doğru nefes alma, ayna terapisi ve özgüven çalışmalarıyla yapılan eğitim sonunda kekemeler için yeni bir hayat başlıyor. Hayatı korku ve endişe içinde geçen kekemeler eğitim sonunda özgüvenin ve rahat konuşabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Ahmet Sait, 14 yaşında cıvıl cıvıl bir çocuk. Konuşurken gözlerinin içi gülüyor. Daha 12 gün öncesine kadar konuşmanın kendisi için hayatındaki en büyük problem olduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “Önceden insanlarla karşıkarşıya gelmek onlarla muhatap olmak istemezdim. Hele bir gazeteci, televizyoncuyla konuşacağımı hayal bile edemezdim. Ama şimdi resmen konuşacak adam arıyorum.” Almanya’da yaşayan Ahmet Sait’in babası İsmet Küçükkaya ise duygularını şu cümlelerle dile getiriyor: “İnanın Ahmet’in 7. günde arınma dönemi bitip konuşmaya başladığından beri bu tılsım ne zaman bozulacak diye korkuyorum. Çünkü hiç konuşamayan oğlum şimdi bülbül gibi şakıyor. Bu sebeple morali de düzeldi. Ben Almanya da çok büyük paralar harcayarak götürdüğüm hiçbir yerden sonuç alamamıştık. Böyle bir başarının kendi ülkemde elde edilmesi ayrıca mutlu etti bizi.”

Burak Erkayman, 27 yaşında bir endüstri mühendisi. Hem de KPSS sınavlarında ilk elli arasına girebilecek kadar başarılı bir mühendis. Ancak Erkayman, yazılı sınavda gösterdiği büyük başarısını mülakatlarda gösteremediği için istediği işte çalışma fırsatını kaçırmıştı. Konuşmak söz konusu olduğunda başarılı mühendisin kolları yanına düşüp mahzun ayrılıyor, eli boş dönüyordu gittiği yerlerden. Ta ki bir konuşma merkezinin bu işi 15 günde çözdüğünü duyana kadar. Burak Erkayman, Kısa bir sürede kekemelik problemini yüzde yüz ortadan kaldıran Beyaz Sanat konuşma merkezini duyunca Erzurum’dan kalkıp İstanbul’a geldi.

Yıllardır hayatını karartan ve önünde büyük bir engel olan kekemeliğini 15 günde bu eğitim merkezinde ortadan kaldırdığını söylüyor Burak Erkayman: “Ben hayatımı iki döneme ayırıyorum. Beyaz Sanat’tan önceki ve sonraki olarak. Bu merkezde konuşma problemimi çözmekle kalmayıp müthiş bir özgüvene de sahip oldum. Şimdi her taraftan iş teklifleri yağıyor. Yürüyüşüm değişti. Artık farklı bir Burak yaşıyor.” Erkayman; “Konuşabilmek ve özelliklede kaygısız yaşamak çok güzel. Şimdi çevremde problemi olan herkese bunu anlatmak istiyorum. Konuşamamak bir insan için en zor şey bunu yalnızca yaşayan kişiler bilebilir.”

En büyük sebep korkular

Sivas'ta yaşayan 12 yaşındaki Zekeriya Doğan, 3 yaşındayken koluna sıcak su dökülmesiyle korkmuş ve o günden sonra söylemek istediklerini bir türlü söyleyememiş. Gaziantep’ten gelen Mustafa Açıkgöz, kendisinden 2 yaş küçük kardeşinin konuşmaya başlaması ve anne-babasının ona olan ilgisinin artması üzerine 4 yaşında iken bebek gibi konuşmaya çalışarak dikkat çekmek istiyordu. Ancak zamanla bu yanlış konuşma diline yerleşip alışkanlık haline geldi. İlkokuldan sonra buna heyecan da eklenince Mustafa, doğru konuşmayı tamamen unuttu. Trabzonlu 13 yaşındaki Öznur Kurt’ta, konuşurken nefeslerini alamıyor, ayaklarını yere vuruyor, vücudunun her yanını kasıyordu. Ailesinin söylediğine göre, bu sorunun sebebi küçükken korkmuş olmasıydı. Lise 2. sınıf öğrencisi Muhammed Karataş'ın kâbusu Anadolu lisesine adım attığı ilk gün başlamıştı. Arkadaşlarının önünde şiir okurken heyecanlanmış ve o günden beri konuşurken kekelemeye başlamıştı. Muhammed, bu yüzden okulunu değiştirmeyi bile düşünür hale gelmişti. 8 yaşındaki Latife'nin sorunu ise çok hızlı okuyup konuşmasıydı. Doğru nefes almayı bilmediği için bir nefeste her şeyi anlatmaya çalışıyordu. Onun da 2 yaş küçük bir erkek kardeşi vardı ve bu sorun 3 yaşında başlamıştı.

Toplumun yüzde ikisi kekeme

Kekemeliğin, psikolojik sebeplerle konuşmadaki ritmin bozulmasıyla ortaya çıkan bir durum olduğunu söyleyen Beyaz Sanat Kekeme Eğitim Merkezi'nin kurucusu İsrafil Hancı, özgüven eğitimi ve ciddi çaba gösterilerek sorunun 15 günde çözümlenebildiğini belirtiyor. Kekemeliğin oluşumunda ilk sebebin korkular olduğunu ifade eden Hancı, "Çocuklarımızı cinler, periler, öcüler, kediler, köpekler gibi saçmalıklarla korkutuyoruz. Doğrudan anlatmasak da ortamda duyuyor, yalnız kaldığı zaman duyduklarını hatırlayıp korkuyor. Ayrıca baskıcı bir aile ortamı da kekemeliğe sebep oluyor. Çocuğun özgüveni zayıflıyor. Yeni doğan kardeşe gösterilen ilgi büyük çocukta özgüven sorunu oluşturuyor. Bu da konuşmasına yansıyor." diyor.

Türkiye genelinde 2 milyona yakın kekeme olduğu tahmin ediliyor. kekemelik büyük oranda 2–7 yaş arasında oluşuyor. Eğitim programı, okuma-yazma bilenlere yönelik olduğu için 8 yaşından küçükler eğitime alınamıyor. Zaten Hancı, bu yaştan önce çocuğu eğitmenin doğru olmadığını düşünüyor: “Çocukların okuma-yazma çağına kadarki dönemini genelde birinci dönem kekemeliği olarak ele aldığımız için bu sorundan kurtulma ihtimali yüksek bu sebeple bilinçli aileler yardımıyla bu dönemi kendi kendilerine atlatmalarını beklemekte yarar var.” Hancı, bu yaştaki çocukların ailelerine ücretsiz danışmanlık yaptıklarını söylüyor.

Kekemelodi Programı

Merkezde, kendi geliştirdikleri KEKEMELODİ isimli bir programla 15 gün gibi kısa bir sürede yüzde yüze yakın bir sonuca ulaştıklarını kaydeden Hancı; “Daha önce 27 günlük bir eğitim programımız vardı. Ancak konu üzerindeki araştırma ve uygulamalarımızı geliştirdikçe bu süreyi 15 güne kadar düşürdük ve programımızı da bu yönde dizayn ettik. Bu, bizim için çok büyük bir mutluluk. Bu konuda dünyada bir ilki başarmanın gururunu yaşıyoruz. Son iki ay içerisinde yaklaşık 20 öğrenci üzerinde yaptığımız uygulamalardan çok iyi sonuçlar elde ettik. KEKEMELODİ test edilip onaylandı yani.” Şeklinde konuştu.

Beyaz Sanat Konuşma Merkezinde, yıllardır bu konuda çalışmalar yapmış ve alanında uzman isimler görev yapıyor.

Bir haftada konuşma başlıyor

Merkeze gelen öğrenciler, önce yedi gün süren arınma dönemiyle başlıyorlar. Bu dönemde eski konuşma alışkanlıklarını unutmak ve yeni bir alışkanlık kazanmak için sağ kulakları pamukla kapatılıyor ve bir hafta boyunca susma uygulaması yapılıyor. Toplumda ve aile içinde hiç konuşmuyor; sadece her gün merkeze gelerek bilgisayarda en az 3 saat yavaş ve melodik bir sesle metin okuyorlar. Bir haftalık arınma döneminin ardından öğrenciler rahat ve akıcı bir konuşmaya başlıyor. Konuşmaya başladıktan sonraki 3 günlük akort döneminde de eğitmenler tarafından konuşma ayarı yapılıyor. Kalan beş günlük senfoni döneminde ise; toplum huzurunda konuşma ve sunumlar başlıyor ve yeni konuşma alışkanlığı pekiştiriliyor; öğrencilerin özgüvenini artırmaya yönelik çalışmalar, sosyal aktivitelerin yanında diyafram, ayna uygulaması gibi teknikler kullanılarak maksimum verime ulaşılıyor. Programı ciddiye alıp tembellik etmeden çalışan öğrencilerin geçirilen bir haftanın sonunda yavaş ve melodik bir sesle normal konuşmaya başladıklarını belirten Hancı, şu bilgileri veriyor: "Bazı kekemelerde ağız hareketlerinde kasılma, el, ayak hareketleri gibi tikler oluşur. Ayna terapisiyle de kendi davranışlarını görerek bunu nasıl düzelteceklerini öğreniyorlar."

Veliler Mutluluktan ağlıyor

Susma döneminin 3. gününde olan Berkay’ın büyük ilerleme kaydettiğini okumasından anlayan anne Özlem İlhan, "oğlum çok istekli çalışıyor, burayı da çok sevdi, koşarak geliyor. Akşam olunca gitmekte istemiyor. Okumasının düzeldiğini fark edince kendisi de çok mutlu oldu. Mutluluğu gözlerinden okunuyor. Ben de bir anne olarak onun bu halini gördükçe uçuyorum adeta." Diyor, ve ekliyor: “yıllardır çocuğumu götürmediğim yer kalmadı. Bir hastaneye iki yıldır gidiyoruz ama hiçbir sonuç alamadık. Burada 3 günde sonuç almak çok mutlu etti bizi.”

Kekemelikten de korkularından da kurtuluyorlar

"Aslında bir gün geçeceğini biliyordum. Bundan sonra başka bir Kadir olacak." diyen Kadir, memleketine daha güzel konuşarak dönecek olmanın sevincini yaşıyor. Muhammed ise, "Susma döneminde biraz zorluk çektim; ama buna değdi. Benim ciddi bir özgüven problemim de vardı ama bakın şimdi sizinle rahat bir şekilde konuşuyorum. Buraya ilk başladığım zaman gazetecilerden kaçtım ama şimdi canlı yayına bile katılabilirim. Bu kadar güçlü hissediyorum kendimi. Buradaki hocalarımın doğru ve etkileyici motivasyonu sayesinde kaygı ve korkularımdan kurtuldum. Artık daha büyük hedeflerim var. Oraya doğru ilerleyeceğim." şeklinde konuşuyor.
__________________
Lütfen forum kurallarını okuyunuz..
gulname Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-07-2008, 22:03   #2
Can't Forget
 
VeysTube - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

çok güzel birşey
__________________

ŞafakLa Tanış Saya Saya Biter Mi ?


ANTALYA / Gazipaşa İLçe Jandarma KomutanLığı

Şafak:253
VeysTube Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 20:16 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580