Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Dünyadan Spor Gelişmeleri > Türkiye Ligleri > iddaa Lig B

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-09-2009, 02:59   #1
 
Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Adanademirspor 0-0 Livorno

İkisi de işçilerin kurduğu kulüpler olan İtalya'nın Livorno futbol takımı ile Adana Demirspor'un Adana'daki özel maç randevusu, başladığı gibi 0-0'lık eşitlikle sona erdi.

Liman işçilerinin kurduğu İtalya'nın Livorno takımı ve demiryolu işçilerinin kurduğu Adana Demirspor arasında, 5 Ocak Stadı'nda oynanan mücadele dostça ve zorlamadan 0-0'lık beraberlikle sona erdi.
TFF 2. Lig 4. Grup takımlarından Adana Demirspor'un İtalya Serie (A) takımlarından Livorno ile yaptığı özel maç tam bir karnaval havası içinde geçerken, orta alan mücadelesi biçiminde geçen maçta taraflar yakaladıkları ender pozisyonları değerlendiremeyince, karşılaşma başladığı gibi golsüz sonuçlandı.
RENKLİ GÖRÜNTÜLER
Adana'da taraftar profilleri ve kulüp yapılarının benzerliği ile buluşan iki takımın mücadelesi, oldukça renkli görüntülere de sahne oldu. Livorno amigolarının yönlendirdiği tribünlerde 'Bella Ciao' söylenirken, Livorno'nun yıldızı Lucarelli'nin de Adana Demirspor tribünlerine verdiği selam, karşılaşma öncesi maça damga vurdu. Taraftarlar özellikle Lucarelli'ye çok büyük sevgi gösterilerinde bulundu.
"YOLDAŞ LIVORNO"
5 Ocak Stadı'nı dolduran çok sayıda taraftar, tribünleri Türkçe ve İtalyanca yazılı pankartlarla süslediler. İtalyanca yazılı pankartlarda ''İtalya'nın asi çocukları hoşgeldiniz'', ''Yoldaş Livorno'' yazılı olanlar dikkati çekti. Mavi-lacivertli taraftarlar, maç boyunca hem kendi taraftarları hem de Livorno lehinde tezahürat yaptılar.
Adana'daki karşılaşmada görev alan itfaiye de, ara ara tribünlerde sıcaktan bunalan taraftarların üzerine su sıktı.
Maç sonunda her iki takım takımın oyuncuları taraftarları selamladılar.
ADANA DEMİRSPOR: 0 - LIVORNO: 0
Stat: 5 Ocak
Hakemler: Serkan Kırkyaşaroğlu, Mustafa Akkuş, Deniz Arslan
Adana Demirspor: Kaya (Dk. 85 Murat), Barış, Süleyman, Orhan (Dk. 72 Cevat), Onur, Osman (Dk. 50 İlhan), Aydın (Dk. 63 Sedat), Ceyhun (Dk. 63 Gökhan), Cem, Alper (Dk. 50 Alican), Tayfun (Dk. 72 Burak)
Livorno: Benussi (Dk. 81 Conti), Rivas, Diniz, Miglionico, Raimondi, Vitale (Dk. 63 Pieri), Candreva, Marchini, Moro, Tovano, Lucarelli (Dk. 46 Pulzetti)

Click the image to open in full size.

İtalya Serie A takımlarından Livorno ile TFF 2. Lig 4. Grup takımlarından Adana Demirspor, 4 Eylül Cuma günü saat 21.00’da Adana 5 Ocak Stadı’nda özel maçta karşı karşıya gelecekler. 3 Eylül Perşembe günü saat 17.00'da özel bir uçakla tam kadro Adana’ya gelecek olan Livorno'yu, Adana Demirspor'un efsane taraftar grubu "Mavi Şimşekler"in yanı sıra, İstanbul'dan gelecek olan "Çarşı" taraftar grubu da havaalanında karşılayacak.

Adana Demirspor Başkanı Bekir Çınar, bu özel maçla ilgili olarak şunları söylüyor: "Hem işçi takımı hem endüstriyel futbola ve ırkçılığa karşı oldukları için taraftarımız Livorno’yu çok seviyor. Livorno ile yapacağımız maça büyük bir ilgi var. Karşılaşmayı izlemek üzere Çarşı Grubu’ndan da bir grup taraftar kentimize gelecek. Taraftarlarımızdan büyüklüklerini göstermek için stadı doldurmalarını bekliyoruz. Karşılaşmanın biletlerini kapalı 20, maraton 10 ve kale arkaları 5 TL olarak belirledik, karşılaşmanın naklen verilmesi için TRT ile görüşmelerimiz sürüyor"

Bir maçtan fazlası...
Dışarıdan bakıldığında bu, sadece özel bir maç olarak görülebilir ama Simon Kuper'in "Futbol, asla sadece futbol değildir" sözünü kulağına küpe edenler için iki 'dost'un buluşması olarak da değerlendirilebilir Adana Demirspor - Livorno karşılaşması/buluşması...

Sözünü ettiğimiz dostluk, yeşil saha içinde geçen bir dostluktan çok, tribün bekçilerinin hayata karşı duruşlarının, siyasi görüşlerinin yakınlığıdır aslında.
Bir tarafta İtalya'da, Tiren Denizi'nin kıyısında yer alan ve İtalyan Komünist Partisi'nin doğuşuna tanıklık eden bir şehrin çocukları, diğer tarafta da Çukurova'nın bereketli topraklarında "Grup Yorum" şarkılarını tezahürat şekline dönüştüren Demirspor'un "Asi ve Mavi" gençleri.

Bu iki kulübü, 'kardeş kulüp' haline getiren 'sol' odaklı siyasi görüşleri yeşil sahada vücut bulacak ve Livorno'yla Adana Demirspor 5 Eylül Cuma günü bir dostluk-kardeşlik maçına çıkacak.


Click the image to open in full size.

Milliyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Fanatik Gazetesi Yazarı Cem Dizdar, Adana Demirspor - Livorno maçını kaleme aldı...
Gidip gören Türkiyeli arkadaşlar sağda solda Livorno’dan ‘öfkeye yakın bir sitemle’ bahsederler. İtalya’ya benzememesinden, tarihi binaların yokluğundan, sıradanlığından dem vururlar. Bir işçi şehri olan Livorno’yu kavramak ve neden lanetli bir şehir haline getirilmeye çalışıldığını anlamak için 16. yüzyılda anayasasında bulunan şu metni okumak ve bu ilerici metnin bir kentin başına neler getirebileceğini doğru kavramak gerek…

Diyor ki o metin, "Hepiniz, hangi ulustan olursanız olun, 'Doğulular, batılılar, İspanyollar, Portekizliler, Yunanlar, Almanlar, İtalyanlar, Türkler, Berberiler, Ermeniler, Persler ve diğerleri' size temin ederiz ki, bu topraklara tamamen özgür ve her türlü kovuşturmadan uzakta bir şekilde gelmenize, kalmanıza, aileleriniz ile geçiş yapmanıza ve yaşamanıza, geriye dönme zorunluluğu olmaksızın oturmanıza, istediğiniz zaman dönerek Pisa kenti ve Livorno topraklarında yaşamanıza izin veriyoruz." İşte burası Livorno. Sevmek ve saygı duymak için başka gerekçe aranır mı?

Bu maçın futbolu seven, hayatla onun üzerinden de ilişki kuran insanlara çok önemli, çok insani bir mesajı var diye düşünüyorum. Başka bir dünyanın, başka tür insan ilişkilerinin de mümkün olabileceğini göstermesi açısından nefes açıcı bir örnek bu karşılaşma.

Düşünün, yıllarca alt kümelerde mücadele ettikten sonra İtalyan ligi ‘Seri A’ya çıkıp orada da hatırı sayılır işler yapan Livorno, aynı sınıftan, aynı duygudan olduğunu beyan eden Türkiye 2. Ligi takımı Adana Demirspor’un çağrısına uyup, “Siz kaleleri, topu hazırlayın. Maç etmeye, eğlenmeye, dayanışmaya geliyoruz” diyor… Şimdi şu kahrolası dünyada bu maç bile başlı başına geleceğe olan inancımızı, umudumuzu diri tutmaya yetmez mi?..

‘Sınıf’ kavramının lanetle anıldığı, unutturulmaya, yok sayılmaya çalışıldığı günümüzde demiryolu işçilerinin takımıyla, liman işçilerinin takımının maçı aslen bir ‘işçi sınıfı’ oyunu olan futbola gerçek anlamını da kazandırıyor. Bu maç aynı zamanda “Şu kadar forma sattık”, “Şu kadar milyon euroya şu adamı aldık”, “Yayın gelirimiz şu kadar”, “Reklam ve sponsor girdimiz aldı başını gidiyor” diyenlere kocaman ve anlamlı bir kahkahadır da kanımca.

Bu vesileyle, işim gereği maça gidemesem de bir Beşiktaşlı, Samsun Demirspor’u seven biri olarak Adana Demirsporlu arkadaşların, ruhumun o tribünde olduğunu bilmelerini isterim.

Bu karşılaşmayla ilgili Radikal Gazetesi'nde çıkan ve gazetenin yazarlarından Tanıl Bora'nın da değerlendirmelerinin yer aldığı haber...

ADANA DEMİRSPOR’UN ‘SOL’ TARAFTARI
Mondiali Antirazzisti, İtalya’da 1997 yılından bu yanan düzenlenen sol duyulu bir futbol organizasyonunun adı. Bu yıl turnuvaya ilk defa Türkiye’den bir taraftar grubu katıldı: Locomotive Anatolia. Adana Demirspor taraftarı olan grup, bunun yanı sıra tüm dünyadaki demiryolu takımlarına hatta Djurgarden gibi lacivert-mavi renkli takımlara da sempati besliyor.

Adana Demirspor taraftarları çoğu zaman maçlarında Grup Yorum şarkıları söylüyor. Geçen sezon tribünler takımlarını şöyle desteklemişti:

Tam on yıl oldu, taraftarlar süper ligi görmedi ki,
Tam beş yıl oldu, şampiyonluk 5 Ocak'a gelmedi ki,
Ama yine de bir gün olsun davamızdan dönmedik ki!
Sahipsizdik, grev yaptık;
En zor günde yalnız kaldık.
Ama yine de bir gün olsun davamızı bırakmadık!

KIZIL LIVORNO
"Orta İtalya'nın kuzeyindeki Toskana bölgesinde, 150 bin nüfuslu bir liman şehri, Livorno. İşçi hareketinin ve komünistlerin kalesi olan bölgenin en 'kızıl' şehri. Kızıl bayrak, orak-çekiç, şehrin folklorunun parçaları.

Son 10 yılda büyük direnişlere rağmen liman endüstrisinin tasfiyesi, şehri öldürmüş. neoliberal rejime büyük bir öfke var. Livornolular, Roma'ya tek başına direnen asteriks'in köyü gibi tahayyül ediyorlar kendilerini. '11 freunde' dergisinin aralık 2004 sayısına göre 'otonomlar tugayı' taraftar grubu, Livorno'yu, 'Liverpool'la beraber, proleter gururu taşıyan iki liman şehrinden biri' olarak tanımlıyor.

Taraftarların lokali '1921' adını taşıyor; yani İtalyan Komünist Partisi'nin kuruluş tarihinin. Şehrin takımı da, koyu kızıl formasıyla, bu öfke ve direniş ruhunun bayrağı!

1921'de kurulan a.s. Livorno Calcio, 1949'da Serie A'dan düştükten sonra 30 yıl boyunca 3. ve 4. ligde sürünen ultra-ehemmiyetsiz bir kulüptü. 2002'de Serie B'ye tırmandı. 2004'te de 55 yıl sonra Serie A'ya dönmeyi başardılar. Şampiyonluk eğlencelerinin bir parçası, neofaşist partinin Livorno bürosunun tahrip edilmesiydi. o dönem şehrin garına astıkları 'silvio, geliyoruz!' yazılı pankart, hâlâ duruyormuş!

Serie A'daki ilk sezonunu, dokuzunculuk gibi başarılı sayılabilecek bir yerde bitirdiler. Koltuklu tribün zorunluluğunu, beton bloklara 60 santimetre arayla çizgiler boyayıp numaralar yazarak 'halletmişlerdi'! Tabii asıl, taraftarlarıyla temayüz ettiler. Standart tribün şarkıları: 'Bandiera Rossa', 'Bela Ciao'. Başbakan’a hakaret eden tezahüratlardan ötürü, kulüp birçok iç saha maçından sonra birkaç bin avro ceza ödedi.

Milan deplasmanına giden Livornolular, Berlusconi'nin saç ektirdikten sonra tek gözünü eşarpla kapatarak korsan pozu vermesiyle alay etmek için, başörtüleri takmışlardı! Irak'ta Nasıriye'de ölen 17 İtalyan askerinin anısına bütün maçlarda saygı duruşunda bulunulurken, Livorno kale arkası köşesinden ('kurva') 'on, yüz, bin Nasıriye!' tezahüratı yükselmişti. Tepkilerini "bunlar işgalci askerlerdi. İtalya'da her yıl 1500 kişi iş kazasında ölüyor. onlar için niye devlet töreni düzenlenmiyor?" diye açıkladılar.

200 taraftarın maçlara giriş yasağı var. Ciddi 'sert'ler! Vahim olaylara sebebiyet verebiliyorlar molotofkokteyliyle yaralamaya yol açmak gibi."
__________________
Besiktasforum.NET

KayıpKentinYakışıklısı.

Konu Mehmet tarafından (05-09-2009 Saat 01:21 ) değiştirilmiştir..
Mehmet Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-09-2009, 03:36   #2
Banned
 
DELLERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

bence futbola siyaset sokulmamalı..Yanlış buluyorum böyle işleri
__________________
Ne vardı herkez TÜRK'üm diyebilseydi...

Kardeşlerinle yanyana değilde karşı karşıya gelmek işte asıl bu beni üzüyor...

Biz yemin ettik bir kere bayrağımız her zaman her yerde edirneden karsa dalgalanacak...

kusura bakmayın kardeşler bu yolda ant içtik şehitlik şerbetini içmeyi kabul ettik...


Click the image to open in full size.
DELLERLİ Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-09-2009, 14:43   #3
 
Atlas1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Devrimci Kardeslik !
__________________
Click the image to open in full size.
Atlas1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-09-2009, 15:40   #4
 
cacaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

forza livorno
__________________
cacaner Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-09-2009, 19:42   #5
 
havali_cocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
DELLERLİ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bence futbola siyaset sokulmamalı..Yanlış buluyorum böyle işleri
Aynen öyle, spora siyaset sokulmamalı. Solmuş, sağmış, ortaymış, yukarıymış, aşağıymış bunlar sadece yalan. Pastayı büyükler yiyor, küçüklere yağmurlu havada su yok.. Zaten siyaset demek kocaman bir yalan demek....
__________________

Etikete Gerek Yok EskiLer Bizi Tanır .!
havali_cocuk Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-09-2009, 22:18   #6
Moebius
 
19hero03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
havali_cocuk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aynen öyle, spora siyaset sokulmamalı. Solmuş, sağmış, ortaymış, yukarıymış, aşağıymış bunlar sadece yalan. Pastayı büyükler yiyor, küçüklere yağmurlu havada su yok.. Zaten siyaset demek kocaman bir yalan demek....
+1903

Beşiktaş Kardeşliği.
__________________
Click the image to open in full size.
19hero03 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-09-2009, 22:52   #7
 
Atlas1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Orta alan mücadelesi biçiminde geçen maçta taraflar yakaladıkları ender pozisyonları değerlendiremeyince, karşılaşma başladığı gibi golsüz sonuçlandı. 5 Ocak Stadı'nı dolduran çok sayıda taraftarr, tribünleri Türkçe ve İtalyanca yazılı pankartlarla süslediler.

İtalyanca yazılı pankartlarda ''İtalya'nın asi çocukları hoşgeldiniz'', ''Yoldaş Livorno'' yazılı olanlar dikkati çekti. Taraftarlar özellikle Lucarelli'ye sevgi gösterilerinde bulundu.

Mavi-lacivertli taraftarlar, maç boyunca hem kendi taraftarları hem de Livorno lehinde tezahürat yaptılar.

Karşılaşma sırasında taraftarların isteği üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ait itfaiye aracı, tribünlere basınçlı su sıkarak izleyicileri serinletti.

Maçın ikinci yarısında kimi kişiler tarafından güney kale arkası tribünlerinde terör örgütü hükümlüsü ve kanser hastası Güler Zere'nin serbest bırakılmasını içeren bir pankart açılmasına taraftarlar tepki gösterdi.

Bunun üzerine taraftarlarla pankart açanlar arasında çıkan kargaşaya önce özel güvenlik görevlileri ardından da çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Pankart açtıkları belirlenen 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Açılan pankart ise güvenlik görevlileri tarafından toplandı.

Maç öncesi Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Livorno Kulübü Başkanvekili Ricci Nelro'ya plaket, yıldız futbolcu Lucarelli'ye yöresel kilim hediye etti.

Lucarelli de Durak'a Livorno Kulübü'nün flamasını verdi. Maç sonunda her iki takım takımın oyuncuları taraftarları selamladılar.
__________________
Click the image to open in full size.

Konu Atlas1903 tarafından (04-09-2009 Saat 22:54 ) değiştirilmiştir..
Atlas1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-09-2009, 22:59   #8
Banned
 
DELLERLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Alıntı:
havali_cocuk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aynen öyle, spora siyaset sokulmamalı. Solmuş, sağmış, ortaymış, yukarıymış, aşağıymış bunlar sadece yalan. Pastayı büyükler yiyor, küçüklere yağmurlu havada su yok.. Zaten siyaset demek kocaman bir yalan demek....
Aynen öyle arkadaşım futbola siyasaet sokuldukça çok çatışmalar çıkar.Malesef bunu bizim beşiktaşımız'dada yapmaya çalışanlar var.halbuki stada girdiğin anda ne sağcısın ne solcu o an sadece Beşiktaşlısın
__________________
Ne vardı herkez TÜRK'üm diyebilseydi...

Kardeşlerinle yanyana değilde karşı karşıya gelmek işte asıl bu beni üzüyor...

Biz yemin ettik bir kere bayrağımız her zaman her yerde edirneden karsa dalgalanacak...

kusura bakmayın kardeşler bu yolda ant içtik şehitlik şerbetini içmeyi kabul ettik...


Click the image to open in full size.
DELLERLİ Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 19:45 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580