Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Kültür , Sanat Turizm, Gezi ve Seyahat Rehberi > Beyaz Perde > Sinema

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-10-2006, 18:54   #1
 
GoD of WaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Cem Yılmaz’la “Hokkabaz” sohbeti !

Cem Yılmaz, “Bugüne kadar çektiğim en iyi film” dediği Hokkabaz’ı anlattı..
Click the image to open in full size.
Türkiye'nin bir numaralı sahne adamı olup, yeteneğini, zekasını ve üretkenliğini sinemaya da taşıyan Cem Yılmaz, sinemamız adına güzel şeyler yapmaya devam ediyor. Yıllar sonra bile keyifle izlenen Her Şey Çok Güzel Olacak'tan sonra G.O.R.A.'yla rekorlara imza atan, Vizontele ve Organiza İşler'de ufak ama etkileyici rollerle izleyiciyi selamlayan ünlü yıldız son filmi Hokkabaz'da hem senaryo yazarı, hem oyuncu hem de yönetmen olarak çıktı karşımıza. Kendisiyle, bugüne dek yaptığım en iyi film dediği Hokkabaz'ı, yönetmenliği, oyunculuğu ve Cem Yılmaz sinemasının nereye gitmekte olduğunu konuştuk.

Yönetmenliğe sıcak bakmadığınızı söylerken bu filmde sizi yönetmen koltuğunda gördük. Ne değiştirdi fikrinizi?

-Ben hikayeyi yazarken nasıl bir film olacağını biliyordum. Bu fikri mesleği yönetmenlik olan birine anlatmak çok tuhafıma gidiyordu. Arkadaşlar da ısrar ettiler. Herşeyiyle ilgili fikrin varsa sorumluluğu alman lazım, dediler. Ben de yönetmenliğin öyle bir sorumluluk olduğunu idrak ettim. Çünkü yönetmen filmin nasıl olacağını bilen ve emanet alan kişi. İlk başlarda teknik açıdan endişelerim olmuştu. Onunla ilgili de ikna ettiler beni.

Neden tek başınıza çekmediniz peki?
-Cesaret edemedim doğrusu. Setin idaresini, işi teknik olarak daha iyi bilen bir arkadaşımla paylaştım.

Teknik anlamda ne kadar etkinsiniz?
-Öğreniyorum. Ama bu filmde işin içine biraz daha girdim. Reklam setlerinde de işle ilgiliydim zaten. Normalde reklam filmini oyuncusu bittiğinde görür. Ben ise meraklıyım bu işlere hep. Yapım sonrası aşamasında da bulunurdum.

İleride tek başına bir film yönetecek misin?
-Hem yönetip, hem oynamak zor olur. Oynarken birinin uyarmasına ihtiyaç oluyor. Tek başına yapmak gibi bir sevdam yok ama yapabileceğimi de biliyorum. İleride belki deneyebilirim ama çok iddialı değilim.

AÇILIŞ SAHNESİNİ GÖRÜNCE EYVAH DEDİM

Neden bir sihirbaz hikayesi?
-Temelde bir sahne adamının öyküsünü anlatmak istiyordum, çünkü benim mesleğim bu. Sahnenin gizemi bitip de o sahne adamı eve geldiğinde ne hale geliyor çok iyi biliyorum. Onun da dramı çok yüksek. Sihirbazlık mesleğinin de bir bekareti var, işlenmiş bir konu değil.

Değildi. Ama bu yıl sihirbazların başrolde olduğu iki Hollywood yapımı birden çıktı ortaya!
-Sorma. Çok korktum bunu duyunca. Şaşkınlığımı gizleyemiyorum bu konuda. Bu filmlerden haberdar olduğumda biz çoktan başlamıştık işe. Edward Norton'ın Sihirbaz'ı geliyormuş, hemen vazgeçelim de demedik tabii. Ama yemin ederim hiç haberim yoktu.

Gerçi sizinkinin o filmle alakası yok.
-Yok tabii. Ama Edward Norton'ın filmi de benimkine benzer bir şekilde açılıyor, sihirbazın çocukluğunu gösteriyor orada da. Onu görünce eyvah dedim, önümüzdeki 100 dakika çok zor geçecek. O telaşla seyrettim, çok farklı bir hikaye çıkınca da sevindim.

KAYBETMEYLE İLGİLİ DUYGULAR DAHA YOĞUN HAYATIMDAİskender'le Cem Yılmaz arasında benzerlikler var mı?
- Sahneye çıkan bir adam olması, temiz ve saf olması benziyor. İskender hiç kimseye bir zararı dokunmayan bir adam. Bana hep kurnazlık yakıştırılır, ama ben de hayatı boyunca kimseye zarar vermemiş, işini saflıkla yapan biriyim. O yönlerimiz benziyor.

Kurnazlık yakıştırması olumsuz anlamda değil ama?
-Benim hissettiğim bir iki olumsuz şey oldu. 80'lerde Şener Şen'in canlandırdığı tipler vardır. Ben de reklam filmlerinde benzer bir iki tip canlandırdığım için çeşitli yakıştırmalar oldu. Eve, yatıya alınmayacak tipleri oynadığım için olumsuz düşünenler oluyor. Ama burada saf, iyi bir tipi oynuyorum, o da bana çok benziyor.

Neden hep kaybedenlerin hikayesini yazıyorsunuz?
- Kaybetmeyle ilgili duygular daha yoğun benim hayatımda. Zafer, tamam oldu, biz bir numarayız gibi duygulardan çok hoşlanmıyorum.

Senaryo nasıl çıktı ortaya?
-Ben amatör bir senaryo yazarıyım. Seri üretim yapan biri değil. Hikaye birikince yazabiliyorum. Tüm hikaye şuradan çıktı. Sihirbaz düğüne gider ve başı belaya girer. Bunu Hokkabaz'ın merkezine aldım ve film merkezden yayıldı. Bu enstantenenin önünü ve arkasını doldurdum.

Sihirbazlığa yeteneğinizin olduğunu düşünüyor musunuz?
-Sunuş başka bir şey. Tabii ki çok araştırdım. Profesyonel yardım da aldım. Ankara'da Metin Ant Hoca yıllardır bu işin kültürüyle ilgilenmiş biri. Hem materyal hem de fikir anlamında destek oldu filme.

İskender'in hikayesini yazarken neler hissettiniz?
- Ben bu tip karakterlere kızıyorum aslında. Yetenekleri doğrultusunda iş yapmayıp, bunu başarısızlık olarak görüyorlar. Ben onlara bir macera yaşatıp, yola getirmek istedim. İnsan çocukluğundan beri yaptığı işi biraz iyi yapar. Çektiklerini hak ediyor bu karakterler. O konuda filmin draması bana sağlam geliyor.

AKVARYUM SAHNESİNDE GERÇEKTEN ÖLÜYORDUM

Sihirbazlık numaralarını yapmak seni zorladı mı? Çok vaktini aldı mı?
-Öğretenler de çok iyi olduğu için kısa sürede hallettik. Çok zor değildi.

Zincire bağlanıp akvaryuma girince neler hissettiniz? Doktor kontrolünde mi çekildi o sahneler?
-Bizim setin kontrolünde çektim ve içeride kilitli kaldım. Ölüyordum neredeyse. Hem de setin ilk günlerinde! Beni içeri koydular. Aralarında konuşuyorlar, ama ben içeride sadece uğultu algılıyorum. Ne zaman açacaklar kapağı diye beklerken içeride kilitli olduğumu anladım. Cama vurmaya başladım, onlar da kapağı kaldırmaya çalıştılar, açılmadı. Setteki herkesin yüzü kireç gibi oldu.

Geçmiş olsun. Peki balyozla camın kırılıdığı sahnede hiç korkmadınız mı?
-Heyecanlandım. Filmde hiç video efekti yok. O sahnelerin hepsi gerçek. Ayaklarımı çerçevenin arasına sakladım ve ucuna ten rengi koruyucu bir şey giydim.

FİLM BOYUNCA HEM GÖZLÜK HEM LENS TAKTIM

Peki şişe dibi gibi gözlüklerle film çekmek nasıl oldu?
-Film boyunca lens takmak zorunda kaldık. Karakterlerden biri uzağı, diğeri ise yakını göremiyor. Doktora gittik, test yaptılar. Bize lensler yaptırıldı. Benim gözüm sıfır numara, kartal gözü. Ama Tuna'nın bir gözü görmüyormuş zaten. Şimdi Maradona'nın gözlüklerini takıyor olabilir.

Tuna Orhan'la arkadaşlığınız çocukluk yıllarına dayanıyormuş?
-Evet. Bizim mahallemizdeki hayranlık duyduğum abilerdendi. Yıllar sonra birlikte kamera karşısına geçtik ve iyi netice verdi. Sinemadaki karakterlerin biraz bakir olması lazım. Hoş ben öyle değilim ama neyse ki fiziken çok değişebiliyorum. İnandırıcılığı oluyor o zaman. Diğer oyuncular da daha önce görünmedikleri bir tiple çıkıyor seyirci karşısına. Mazhar Abi sakal bıraktı. Özlem zaten çok yeni ve de başarılı bir isim. Seyirci güzel ve farklı şeyler görsün diye çok uğraştık.

MAZHAR ALANSON'A BİLE DENEME ÇEKİMİ YAPTIK
Yılmaz'la Hürriyet sinema yazarı Ömür Gedik konuştu.

Oyuncuları nasıl seçtiniz?
-Ben kast oluşturuken çok dikkatli olunması gerektiğine inanıyorum. En iyi oyuncu da olsa o role uygun mu, değil mi anlamak için deneme çekimi yapmalı. Biz niye Mazhar Alanson'a o kıyafetleri giydirip, fotoğraf çektik. Bir amacı vardı.

Mazhar Alanson'a deneme çekimi mi yaptınız?
-Tabii ki de. Gülerek söylüyorum, sorun çıkardı elbette ama, sakalını bırakıp, fotoğraf çekimine de geldi. Onun bize kendini ispatlamak gibi bir durumu yok tabii. Ama burada derdimiz insanları teste tabi tutmak değil. Oluyor mu olmuyor mu görmek lazım. Sorumluluk bizde. Ve iyi bir film yapmak için yola çıkınca büyük bir sorumluluk almış oluyoruz. Bu sektör çok acımasız. Sette macera aramak yerine önceden her şeyi bilmek lazım.

Anne ve babanızın bu filmde olması için neler diyeceksiniz?
-Onlar herhangi birinin yerine oynadı. Orada İskender'in yanlışlıkla yanlarına gittiği çifti oynamak özel bir yetenek gerektirmiyor. Keza abimin göz doktoru olarak filmde bulunması da öyle.

OYUNCUYA SCHUMACHER GİBİ DAVRANILMALI

Sert misinizdir sette?
-Asla. Arkadaşlar kendinizi düzeltin, tarzı bir cümle sarfedecek biri değilim ben. Oyuncuya çok iyi, hatta Michael Schumacher gibi davranmak gerektiğine iananıyorum. Filmi yapanlar, set, reji grubu, ışıkçının da önemi büyük. Oyuncuya şartları sağlayacak olanları da üzmemek gerek.

Saf, temiz bir aşk var Hokkabaz'da. Pek bulunmayan cinsten.
-Aşk öyle bir şey ama. İskender'in çocuksu bir yanı var. Film boyunca aynı gömleği giyiyor. Bir kere almış ve o tarz yapışmış üstüne. Aşk hayatı da o kadar yok ki, Fatma'nın bir küçücük tebessümü, sonsuza dek beraber olacaklarını düşündürüyor ona. Ben de vardır o. Benim duygularıma çok yabancı değil.

İzleyicilerin beklentilerini karşılayamamaktan endişe duyuyor musunuz?
-Hayır. Tahminlerin hiç birinin çıkmaması beni başarılı kılar. Beni çözdüklerini düşünmelerini istemiyorum. Onları yanıltmak istiyorum. Benim kötü niyetlilerle savaşım var. İzleyiciyle bir alıp veremediğim yok.

KURTLAR VADİSİNİ GEÇECEK Mİ DİYE SORUYORLAR

Sürekli rakamlarla değerlendirilmek, gişe beklentinin sorulması rahatsız ediyor mu?
-Rakam konuşmayı sevmiyorum. Kurtlar Vadisi'ni geçecek mi sizin filminiz diye soruyorlar. Böyle bir beklentisi olabilir mi insanın! Ne alakası var. G.O.R.A. üzerinden parayı götürdü diyorlar. Yapımcısı ben değilim ki. Ama eğer merak ediyorlarsa söyleyeyim. Tabii ki en pahalı senaryo ve oyunculuk benimki oluyor. Eşek gibi çalışırsan sinemadan para kazanılıyor tabii.

Hokkabaz'ı festivallere katmayı düşünüyor musunuz?
-Filmin öyle standartları varsa ne mutlu bana. Festival filmleri kıymetli oluyor. Kalıcı olmasına uğraştık diyebilirim ama.

Bu filmle ilgili ne tür eleştiriler üzer sizi?
- Hiçbir eleştiri üzmez. O konu benim için geçmişte kaldı. Onunla ilgili bir tecrübe edindim. Her türlü yoruma açığım bu saatten sonra. Yalnızca az kişinin izlemesinden üzülebilirim. Yorum yapana kızamam, çünkü izlemiştir.

Zeki Demirkubuz'la geçen haftalarda yaptığım röportajda konuştuk hakkınızda. Sizi çok sevdiğini, ileride birlikte çalışmaktan zevk duyacağını söyledi.
- Kader'de birlikte çalışalım şeklinde bir konuşma geçmişti aramızda. Keşke bir sonraki projesini hemen gönderse. Bu kez o kadar müşkülpesent davranmayacağım. Açıkçası o zamanlar onun filmine zarar vermekten korkmuştum, cesaret edememiştim. Filmden çok magazinsel şeylerin konuşulmasına neden olmak hoşuma gitmez.

Bu film nerede duruyor sizin için?
-Şimdiye kadar yaptığım işlerin en güzeli bu, diyebilirim. İnşallah bir sonraki filmim daha da güzel olur.

Bundan sonrası için sahne mi, sinema mı ön planda olacak?
- Gösteri işini zevk için yapıyorum. Taksidim var, sahneye çıkmam lazım diye düşünmedim hiç bir zaman. Ama sinema daha zevkli, daha kalıcı. İlerisi için ikisi de yan yana yürüyecek.

FİLMLERDE AŞK KONUSUNDA DERTLİYİM

Her Şey Çok Güzel Olacak'ta da ilişkisi iyi gitmeyen birini oynuyordunuz?
-Filmlerde aşk konusunda dertliyim. Ve hep benim yazdığım senaryolarda öyle oluyor. O filmde de karımla aram iyi değildi. Cinsel hayatım yoktu.

Kendine kötülük yapan senarist durumundasın yani. Özellikle mi yapıyorsun?
-Kadın karakterleri yazmak çok zor. Indiana Jones yöntemi uyguluyorum. Orada da filme kadın girdiği zaman Harrison Ford'un başı beladan kurtulmaz.

ŞEHİTLİĞİN BOĞAZIN HANGİ YAKASINDA OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Çanakkale şehitliğine bir saygı duruşu var filmde.
-Çanakkale şehitliğini bizim karakterler kadar ben de görmek istedim. Oraya gidilmiyor, gidilse bile başka gözle gidiliyor gibi duyumlar aldım. O ortamda şaka yapmak hiç tarzım değil. Dikkat edersen o sahnelerde hiç sululuk yok. Filmde, orada söylenenler hoşuma gidiyor. Ben senaryoyu yazarken Çanakkale şehitliği boğazın hangi yakasında onu bilmiyordum. Bu bir ayıp. Ben bu ayıbı filme koydum. Ben öğrendim, herkes de öğrensin. Bu kadar küçük bir şeyden hizmet devşirmeye çalışmıyorum, ama orası da önemli bir yer. Bunu da koymak istedim filme.

haber3
__________________
fb öfkemsin gs nefretimsin !
GoD of WaR Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-10-2006, 18:56   #2
Forumun Basketçisi
 
AyTeK54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

iii bakalım gidince görcez
__________________
вιzє єğℓєηмєуι уαηℓış öğяєттιℓєя çüηкü σηℓαя нιç "ραѕ¢αℓ ησυмα" ιℓє ∂ιѕ¢σуα gιтмє∂ιℓєя...
AyTeK54 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-10-2006, 00:42   #3
Yardımcı Admin
 
Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

bugün gazetede senaryonun çalıntı olduğu haberini okudum ama,du bakalım çıkar kokusu
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 19:48 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580