Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Dünyadan Spor Gelişmeleri > Türkiye Ligleri > Turkcell Super Lig

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 11-12-2007, 12:16   #1
 
bjk_bjk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Nuri Albayrak: Başbakanı biz ikna ettik

Nuri Albayrak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Fenerbahçe Yöneticisi olmaması için zamanında çok uğraştıklarını söyledi. Albayrak, Fatih Tekke'nin ayrılışından, Bayındırlık ve İskan Bakanı eski Trabzonspor Başkanı Faruk Özak'ın sözlerine kadar bir çok konuda itiraflarda bulundu.


Yönetime geldiği günden itibaren neredeyse sürekli eleştirildi. Özellikle bu sezon Avni Aker'de taraftarlar kendisini sürekli istifaya davet etti. Genel kurul yaklaştıkça bir yandan Nuri Albayrak'ın aday olup olmayacağı konuşulurken diğer yandan başka "Kim aday olacak?" sorusuna cevap aranmaya başlandı. Şimdi adaylar belli. Nuri Albayrak, geçtiğimiz hafta içinde aday olmayacağını açıkladı açıklamasına ama aday olması yolunda kendisine baskılar da devam etti.
Trabzonspor Kulübü'nde adaylık başvuruları Perşembe günü saat 10.00'da son bulacak. Nuri Albayrak'a gerek yönetim kurulu üyelerinden gerekse camianın bazı isimlerinden 'aday ol' baskısı devam ediyor. Peki Nuri Albayrak aday olacak mı? Bu günlere nasıl gelindi? Bundan sonrası için ne düşünüyor? Başlattığı projeler ve Ersun Yanal'la ilgili düşüncelerinden tutun, bir anlamda kırgın olduğu isimlere ve tüm merak edilenlere kadar bir solukta okuyacağınız bir röportaj.

İşte Nuri Albayrak'ın trabzonunsesi.com internet sitesinde yer alan röportajı:
"ADAY DEĞİLİM"
-Sayın Albayrak, aday olmayacağınızı geçtiğimiz günlerde açıkladınız ancak kararınızın değiştiği ve bugün yeniden aday olduğunuzu açıklayacağınız haberleri var. Hatta dün Ersun Yanal'la bir toplantı yaptığınız ve bu konuyu konuştuğunuz şeklinde haberler var. Aday mısınız?
Hayır, aday değilim. Ersun Yanal'la toplantı yaptık, doğru. Takımı konuştuk. Ersun Yanal'ı göreve getirirken, genel kurulda yeniden aday olacağız ve devam edeceğiz şeklindeydi şartlar. O günkü şartlar öyleydi. Aday olmam konusunda bir çok kesimden, Trabzon'un önde gelen eşrafından da istekler geliyor. Ama ben bu saatten sonra aday olmayı düşünmüyorum.
"ADAY OLMAMAMDA FAYDA VAR"
-Genel kurul öncesi aday olup olmamayı bir kez daha değerlendirdiniz mi? Son bir kez daha düşündünüz mü?
-Yeniden düşünmedim. Israr üzerine bir değerlendirme yapmam söz konusu değil. İlk gün nasıl aday olduysam, bugünde yaptığımız çalışmalar sonunda aday olmayacağımı söyledim. Benim de kendime göre kriterlerim var. Baktığımız zaman aday olmamamda fayda var. Bakın ben geldikten sonra Trazonspor'un kasasına bu kadar para girdi. Bonservis parası verip futbolcu almadım. Trabzonspor, bu sene bonservis bedeli vererek futbolcuyu almadı. Elimde bulduğum bir çok futbolcuyu çok iyi değerlendirdim. Fatih Tekke'yi satmaya kimse cesaret edemezdi. Bakın Trabzon zor bir şehirdir. Şehirde son 2 yıl içinde bir çok olay yaşandı. Papaz cinayeti oldu. Gökdeniz'in arabası kurşunlandı, Hrant Dink cinayetinin faillerinin bizim şehirden çıkması gibi. Özellikle Gökdeniz ve Fatih Tekke bir süreç yaşadı, onların da morali bozuktu. Bu takımı da etkiliyordu. Mesela Tekke'nin sözleşmesinin bizim dönemimizde bitmiş olması. Sözleşmesi bitmiyor ve devam ediyor olsaydı Fatih Tekke'yi ben satmazdım.
"FATİH TEKKE GİTMEK İSTEDİ"
Kendisi geldi, sözleşmesinin biteceğini ve devam ettirmeyeceğini söyleyince satmak zorunda kaldık. Trabzonspor'un menfaatleri onu gerektiriyordu. Trabzonspor başkanı elindeki en güçlü silahını satar mı yoksa? Ülker grubundan 3.5 milyon dolar reklam aldım. Sadece futbolcuların şapka takmaları karşılığında. Akaryakıt istasyonundan 12 trilyon para geliyor. Geçmişte projelerle böyle nakit kazandırılmadı Trabzonspor'a. Projelerimiz var, stat projesi mesela. Bunları kimse beceremezdi. Bunlar ikili ilişki ve güç meselesi. Stat projesinde 600 dönüm arazinin tahsisini aldık hazineden 49 yıllığına. Benim tek amacım bu tesisin, projenin temelini atarak gitmekti. Ama olmadı. Stadı 18 ayda bitirme garantisi almıştım. Trabzon şehrine yaptığım proje öyle bir proje ki Avrupa'da yok. Öyle bir proje ki 5 yıldızlı otelinden, 5 bin kişilik kapalı spor salonuna, futbolcuların kalacağı villalara, spor tesislerine varana kadar. Sahilde 600 dönüm bir araziyi Trabzon'da bir arada bulmak mümkün değil. Bu bir mucize.
"TRABZONSPOR'UN MENFAATİ İÇİN..."
-Şimdi siz aday değilsiniz ve bazı projeler var. O zaman gelecek yönetim bu projeleri devam ettirecek.
Ersun Hoca'yla 3 yıllık anlaşmamızın nedeni belli bir programla geleceğin Trabzonspor'unu kurmak içindi. Trabzonspor kurumsal bir kimliğe sahiptir, gelecek olan bu projeleri inşallah devam ettirir.
-Ziya Doğan'la yolların ayrılıp, Ersun Yanal'ın getirilmesi bir seçim yatırımı olarak gösterildi. Ne diyorsunuz?
Trabzonspor'un menfaati o anda onu gerektiriyordu. Portföyümde yabancı hoca da vardı. Ama yabancı hocanın uyum süreci, Trabzon'u tanıması uzun süreç alacaktı. Ersun Yanal'ın bize kan uyumunu sağlayacak olduğunu gördüm ve anlaştık. Trabzonspor'un menfaati için yaptım. Başkanlığımın son gününde dahi Trabzonspor'un menfaati için ne gerekiyorsa onu yaparım.
"İNŞALLAH PROJELERİMİZİ SÜRDÜRÜRLER"
-Ziya Doğan'ı getirmek hata mıydı peki?
Hayır değildi. Bakın Doğan göreve geldi, geldikten sonra sıkıntılar yaşadık ama ligin 2. yarısı en fazla puan toplayan ve gol atan takım olduk. Ligi 2. yarı takım lider bitirdi. Bu sezona kötü başlangıçtan dolayı futbolcular üzerlerinden atamadılar bir türlü.
-Trabzonspor'un geleceğinden umutlumusunuz?
Umutluyum tabi. Ersun Hoca'yla yaptığımız anlaşma gereği de gelen arkadaşlar inşallah projelerimizi ve yeniden yapılanmayı sürdürürse başarılı olacaklarına inanıyorum.
"ORTADA PROJE YOK"
-En iyi şekilde kim devam ettirecek olur diye sorarsam...
Ortada proje anlamında arkadaşların hiçbirinden bir beyanat alamadık ki. Ortada hiçbir şey yok. Biz geleceğimiz zaman, projelerimizle geldik. 2 yılda yıldızı da aldık, istasyon bitti, stat projesinde ilk adımı attım. Ben mesela stat projesinin Avni Aker'in olduğu yerde olmasını düşünseydim, temelini atmıştık bile. Ama orası çok dar bir yer. O yüzden deniz alanına çevirdik projeyi.
"ÖLENE KADAR DESTEĞİM DEVAM EDECEK"
-Trabzonspor'a desteğiniz devam edecek mi?
Tabii ki. Ölene kadar Trabzonspor'a maddi manevi desteğimiz devam edecek. Ben başkan olduktan sonra değil öncesinde de desteğim oldu.
"BAŞBAKANIN DESTEĞİ DEVAM EDECEK"
-Bu stat projesi Başbakanın desteğiyle başladı değil mi?
Evet. Sayın Başbakan'la yaptığım tüm görüşmelerde kendisinin bu projeye destek vereceği sözünü aldık. Hukuki altyapı konusunda ve gerek kanun noktasında da kanun çıkması için sözde aldık. Şu anda onun çalışmaları yapılıyor.
"FENERBAHÇE'YE YÖNETİCİ OLUYORDU, İKNA ETTİK"
-Başbakan'ın projeye desteği devam edecek mi?
Edecek tabii. Başbakan'ın Trabzonspor'a vereceği destek kişilere bağlı değil. Kendisi Fenerbahçeli'dir ama Trabzonspor'a çok büyük sevgisi ve sempatisi vardır. Çocukluktan gelen bir Fenerbahçe sevgisi olabilir ama 2. takımı Trabzonspor'dur. Bakın Başbakanımız sayın Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zamanlar, Fenerbahçe'den kendisine yöneticilik teklif edilmişti. Ben de o zamanlar Büyükşehir Belediyespor'un başkanıydım. O zaman bizler Fenerbahçe'ye yönetici olmasını istemedik. Fenerbahçe yönetimine girmemesi yolunda kendisini ikna ettik. Onu engelledik.
"İÇ RAHATLIĞIYLA BIRAKMIYORUM"
-Başkanlığı gönlünüz rahat bir şekilde bırakıyor musunuz?
Tabii ki projeleri başlatıp belli bir aşamaya gelince bırakacaktım. İç rahatlığıyla da bırakmıyorum. Sportif başarılara gelince, maya tutmayınca olmuyor. Ben daha çok projelere inandım. Önce fiziki manada başarı yakalanıyor, sonra sportif manada başarı yakalanıyor. Yani bu işin doğrusu bu.
"BEN TARAFTAR OLARAK BAKMIYORUM"
-Taraftar Trabzonspor'un ne kadar borcu olursa olsun, ama şampiyon olalım diyor ama.
Ben o şekilde düşünmüyorum. Taraftar olarak bakmıyorum olaya, Kulüp başkanı olarak bakıyorum. Bu sene değil de 3 sene sonra şampiyon olmasını isterim. Sağlıklı bir yapıyla, sağlıklı bir vücutla şampiyon olmasını isterim. Bu sene şampiyon olup, 100 trilyon borcu olacağına, 3 sene sonra borçsuz şekilde şampiyon olmayı tercih etmesi lazım taraftarın. Önce yapılanmalı, sonra şampiyonluk. Taraftar onu anlamıyor.
"TRABZONSPOR'UN ÜZERİNDEN GELECEK HESABI YAPANLAR"
-Başkanlığınız süresince maçlarda koltuğunuzda rahat oturabildiniz mi?
Sıkıntılar oldu tabii. Top yuvarlak, yani bakıyorsunuz takım galip istifa diye bağırıyorlar. Sivas maçı, örnek vereyim 80. dakikaya kadar taraftar Sivasspor'u alkışlarken, takım gol atınca bu sefer taraftar başladı Trabzonspor'u alkışlamaya. Bizim öyle centilmen bir taraftarımız var. Maçın hakemi olayı çığırından çıkarınca ki o bir provokasyondu. Kimler yaptıysa Allah hesabını soracaktır.
-Provakasyondu dediniz. Merak ettiniz mi, kim yada kimler olduklarını biliyormusunuz?
Kimlerim menfaati varsa onlar. Trabzonspor'dan kimlerin menfaati varsa bu işlerin içindeler.
-Nasıl bir menfaat olabilir?
Sportif menfaat olabilir, Trabzonspor'un üzerinden gelecek hesabı yapanlar olabilir.
-Yönetime gelmek anlamında mı?
Her türlü anlamda. Ben şimdi kimseye de bir şey atmak istemiyorum açıkçası.
"FARUK ÖZAK'IN HİÇBİR DESTEĞİ OLMADI"
-Stat projesiyle ilgili yönetim kurulu üyelerinizin Bakan Faruk Özak'ı ziyaret ettiğinde, bakanın kendilerine "Bırakın stadı, projeyi, siz yıldız alacakmısınız, şampiyon olacak mısınız?" dediği söyleniyor. Doğru mu?
Giden arkadaşlarımıza bunları söylediğini arkadaşlarım bana söyledi. Bakın bu camiada dedikoduların içine girmemiş tek kişiyim. Ne münakaşa yaptım, ne de dedikoduların içine girdim ben. Trabzon'da böyle bir çıkmaz var. Bu çıkmaza girmeden başkanlığı bıraktığımdan dolayı çok mutluyum. Herkes birbiriyle kavgalı. Herkesin birbiriyle bir çekişmesi var. Benim geldiğim süreçte İstanbul'da 2 bin kişilik gece yaptık, 40. yıl kutlamaları yaptık. Şu anda birlik beraberlik naraları atanlar o geceye gelmediler. Demek ki bunların amacı sürekli yönetimlere karşı olmak. Karşı çıkmak. Komplo süreçleri bunlar. Bu insanlar Trabzonspor'da kendilerini yönetecek ve şamar oğlanı olacak başkanlar arıyorlar. Benim tarzım bu olmadığı için hazmedemediler. Hazımsızlık devam ediyor, bende bulun bakalım öyle istediğiniz gibi bir başkan dedim ve bıraktım. Mesela düzenlediğimiz etkinliklere Faruk Özak'da gelmemiştir. Gelmeyenlere oda dahildir.Kendisini gidip ziyaret ettik Ankara'da. Hiçbir destekleri olmadı bize.Ama kongre süreci geldiği zaman hepsi birlik naraları atıyor. Trabzonspor'a yazıktır ya.
-Faruk Özak'dan hiç destek almadınız mı?
Bir şeye ihtiyacınız var mı diye bile sormadı. Sormadı hiç birşey sormadı. Ne galibiyette ne mağlubiyette nede o sıkıntılı süreçte. Şimdi ortaya çıktılar. Trabzonspor gibi bir camiada başkan kimse onun etrafında toplanacaksınız, bir şeye ihtiyacınız var mı diye soracaksınız. Onlar kendilerinin ayağında devamlı el pençe duracak adam arıyorlar. Şu anda da öyle bir başkan arıyorlar. Bizim tarzımızda da o yok. Hazımsızlık burada
bjk_bjk Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 07:44 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580