Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Kültür , Sanat Turizm, Gezi ve Seyahat Rehberi > Oteller - Tatil Köyleri - Plajlar - Kaplıcalar - Yayla > Yurt Dışı

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 19-12-2009, 16:19   #1
 
havali_cocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Sürprizler şehri Lizbon

İstanbul gibi yedi tepelidir Lizbon… Portekiz’in en büyük şehri ve başkenti… Görülmeye değen yerleriyle Lizbon’a olan hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz…

Uçuş süresi: Aktarmalı 7 saat
Para birimi: Euro
Saat Farkı: 2 saat geri
Resmi dil: Portekizce fakat İngilizce ve Fransızca’da anlaşmak mümkün.
Vize: Gerekiyor

Click the image to open in full size.

Portekiz’in başkentidir. Lizbon seyahatine karar vermeden önce bilmeniz gereken önemli detaylardan birisi; Lizbon’un hava şartları… Daima yumuşak bir iklime sahiptir. Kış ve bahar aylarının başında yağmur görülür. Dondurucu soğuklar ve kar yağışı nadiren görülür.
Lizbon Portela Havaalanı şehir merkezinin sadece 7 km kuzeyinde bulunuyor. Lizbon’un merkezinden havaalanına metro bulunmuyor.
Lizbon’da pek çok tren istasyonu bulunuyor. Santa Apolonia ve Gare do Oriente en büyükleri olarak biliniyor. Yürüme mesafesinde olan bölgelere bile trenle ulaşmak mümkün. Santa Apolonia en büyük istasyon olmasının yanı sıra turistlerin bilgi edinme ofisi haline geldi. Rossio İstasyonu ise Lizbon’un tam ortasında bulunuyor.

Otel fiyatları diğer ülkelere göre daha ucuz...
Lizbon’da konaklama fiyatları diğer Avrupa ülkelerinin başkentlerinin fiyatlarına göre çok daha ucuz. Lizbon’da lüks otel bulmakta mümkün, normal konaklayacak mekanlarda… Bizim size tavsiyemiz, beş yıldızlı Dom Pedro ve Lapa Palace… (Fiyatlarını kontrol edip, öğrenmeden rezervasyon yaptırmayın) Lizbon’da bulunan Bairro Alto Hotel ise Amerikalılar tarafından en çok tercih edilen otel. Eğer diğer otellerde karar kıldıysanız bile bu otelin terasında öğleden sonra ya da akşam içkinizi içmenizi tavsiye ederiz.

Lizbon’da geçiş kartı sistemi ile sabahtan akşama kadar dolaşmanız mümkün.
Lizbon’un en eski kilisesi ve katedrali olan Santa Maria Maior de Lisboa veya Se de Lisboa’yı da görmelisiniz. 1147’de yapılan ve depremden sonra birçok kere renovasyon geçiren yapılar, mimari yapısı korunarak yeniden inşa edilmiş.
Lizbon manzarasını seyretmek içinse, şehrin en yüksek tepesinde bulunan Sao Jorge Kalesi’ne çıkın!

Baixa adını Lizbon’da sıkça duyacaksınız çünkü burası Lizbon’un 2004 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almak üzere önerilen şehir merkezi… 1755 yılında Portekiz’in geçirdiği yıkıcı deprem sonrasında, pek çok yer yeniden inşa edilmiş. Ancak bu büyük felaketin izleri şehirden tamamıyla silinememiş, Portekiz halkı pek çok bölgedeki yıkıntıları belki de bu acıyı hiçbir zaman unutmamak için saklıyorlardır…

Praça de Comercio (Ticaret Meydanı), Nossa Senhora da Conceiçao Velha Kilisesi, Rossio Meydanı, Elevador de Santa Justa, Keşifler Anıtı, mutlaka görmeniz gereken yerlerden…

Şehri gezerken Roma, Gotik ve Barok mimari tarzlara sıklıkla rastlayacaksınız. Şehrin her yerinde modern ve post modern tarzda yapılar göreceksiniz.

Lizbon’da doğan Hıristiyan bir azizin adına Haziran ayında, beş gün süren ve caddelerde kutlanan bir festival yapılıyor.

Lizbon’da tam anlamıyla geçmişe yolculuğa çıkmak isterseniz eğer, Tarihi tepe olarak kabul edilen Alfama’ya gitmelisiniz. Dar ve dik olan sokaklarda Portekiz müziği eşliğinde yemekler yiyebilir, 12.yy’a kadar dayanan tarihin kokusunu içinize çekerek, bildiğiniz tüm bilgiler tekrar gözünüzde canlanabilir, o günlere ait hayallere dalabilirsiniz. Yemekten sonra 28 numaralı tramvay hattında bir Lizbon turu atabilirsiniz.

Lizbon’u gezerken, İstanbul’a olan benzerliği çok dikkatinizi çekecek!...

Belem Kulesi: Belem Kulesi, İstanbul’da bulunan Kız Kulesi benzerinde bir yapıdır. Denizin içinde olan bu yapı, eskiden sefere çıkan denizcileri gözlemleyebilmek için inşa edilmiştir. Belem Kulesi’ni ziyarete gittiğinizde, bu semtte bulunan müzeleri, parkları görmeyi de ihmal etmeyin.

Click the image to open in full size.

Belem Coach Museum: Bu müze sizi, masal diyarlarına götürebilecek kadar fantastik bir yer, kraliyet zamanlarında kullanılan faytonların sergilendiği bir müze. Bu müze tam anlamıyla, zenginlik ve ihtişamın o zamanlarda nasıl yaşandığının birer göstergesidir.

prüler: Lizbon Tagus Nehri tarafından ikiye ayrılır. Bu nehrin üzerinde iki tane köprü vardır. Bu köprülerin en meşhur olanı ise, 25 Abril Köprüsü’dür. Lizbon’un köprüleri, bir yakayı öbürüne bağlayan bir köprü olmanın dışına çıkıp, Lizbon güzel manzarasına oldukça güzellikler katan bir sembol halini almıştır.

Click the image to open in full size.

İsa Heykeli: Lizbon’da oldukça dikkat çekici yapılardan bir tanesi ise Brezilya’nın Portekiz’e hediye ettiği İsa Heykeli’dir. Bu heykel yüksek bir binanın tepesinde bulunuyor. Lizbon’da oldukça meşhur olan asansörlerle bu yüksek binanın en tepesine çıkıyorsunuz. İsa heykelinin kollarının arasından bütün Lizbon’u seyre dalıyorsunuz.

Asansör (Elevador): Lizbon’da asansörlerin çok değişik bir yeri vardır. Bu şehirde bulunan asansörler, binaların içinde değil dışında bulunuyor. Ve bu asansörler genellikle turistik amaçlı olarak kullanılır. Şehri en güzel şekilde tepeden seyretmek isteseniz, asansörlere binebilirsiniz. Santa Justa sokağında bulunan 1911 yılında yapılmış olan asansör, Lizbon'da bulunan asansörlerin en meşhurudur.

Oceanarium: Lizbon’da bulunan bu akvaryum, Portekizlilerin denizcilik geçmişine ne kadar sahip çıktıklarının bir göstergesi gibidir adeta. Bu dev akvaryumda bir çok sualtı canlısını bir arada görme şansını elde edebilirsiniz. Okyanus ortadan ikiye ayrılmış, sizde okyanusun içinde yürüyormuşsunuz gibi bir hisse kapılabilirsiniz Oceanarium ziyaret ettiğinizde... hayatınızda hiç görmediğiniz, kadar renkli bir su altı dünyasıyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu akvaryumun içinde köpekbalıkları ziyaretçiler tarafından en dikkat çekici bölümlerdir.

Kraliyet sarayı: Yıllar boyunca kralların yazlık mekanları olarak kullanılan bu sarayın dış mimarisi kadar, iç mimarisinde kullanılan çiniler oldukça dikkat çekicidir. Portekiz’de bulunan bir çok yapıda kullanılan çini desenler Lizbon’a ayrı bir özellik katmaktadır.
Jeronimos Manastırı: 1496’da Kral I. Manuel tarafından yaptırılan bu bina, Lizbon’un simgeleri arasında yer alıyor. Manastır’ın yapımında kullanılan çeşitli mücevherler bu yapıya oldukça zengin bir görüntü kazandırmaktadır.

Balık Lizbon'da yenir!
Portekizlerin mutfağı deniz ürünlerinden oluşur. Balıkçılığın oldukça önemli olduğu Portekiz’de başta Lizbon gibi liman şehirleri olmak üzere balığa oldukça önem verirler, sabah kahvaltılarında bile deniz ürünleri ağırlıklı olarak tüketilir. Brezilya lezzetlerine de benzerliği ile dikkat çeken Portekiz mutfağı, Türkler gibi Akdeniz insanlarını cezp edecek alternatiflere sahip.

Portekiz mutfağının bir diğer özelliği ise yemeklerinde baharat ve değişik sosları kullanmalarıdır. Bu soslarda, zeytinyağı başta olmak üzere tereyağı kullanarak yapılır. Yemeklerinde çeşitli yağlar kullanıldığı için Portekiz mutfağının biraz ağır olduğu söylenebilir.

Lizbon’da balığın her çeşidini bulmanız mümkün ne de olsa çok güzel bir liman şehrindesiniz, özellikle balık çeşitlerinden sardalya kızartmasını deneyebilirsiniz. Lizbon’da deniz ürünlerinin sunulduğu birçok restoran bulunuyor. Özellikle Tagus Nehri kenarında, köprü manzarasına karşı bir çok balık restoranı bulabilirsiniz. Ancak Portekiz’de nerede, ne zaman, hangi sokağın sonunda karşınıza küçük bir balık restoranı çıkacağının belli değildir. İki üç tabure, yanında enfes balık ızgara, birde Fado müziğinin ezgileriyle birleşince Lizbon’da balık yemek ayrı bir keyif oluyor.

Portekiz mutfağından özel bir şeyler yemek isterseniz size ilk önerebileceğimiz yemek; Lizbon usulü ciğer olacaktır. Aslında bu yemeğin bizim bildiğimiz ciğer sote yemeğinden pek bir farkı yok. Lizbon'da bu yemeğin içine, defne yaprağı sarımsak gibi baharatlar katılarak yapılıyor, Lizbon usulü ciğerin en büyük özelliği ise, içine katılan porto şarabıdır. Portekiz’de yiyeceğiniz bir çok yemeğin içinde porto şarabının lezzetini bulabilirsiniz.
Ve tabii ki de pasta, kek, poğaça gibi pastane ürünleri Lizbon’da oldukça meşhur olan lezzetler arasında yer alıyor. Lizbon’da en meşhur caddelerinden, en sıradan ara sokaklarına kadar bir çok yerde bulunan pastanelerde yeni pişmiş keklerin kokusu sizi içine çekecektir.

Gece hayatına kendinizi bırakmak için;
Lizbon’da gece hayatı genellikle Liman bölgesinde bulunan restoranlarda yaşanır. Portekiz’in yöresel müziği olan Fado müziğinin en güzel ezgilerini burada duyabilirsiniz. Bu yöresel ezgilerin dışında Lizbon’da dünya standartlarında bir çok bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Bu mekanlarda caz dan popüler müziğe kadar her tür müziği dinleme şansına sahipsiniz.
Ancak Lizbon’da tabii ki de, eğlence Fado gecelerinde yaşanır. Fado müziği biraz acıklı ezgilere sahiptir. Fado’nun kelime olarak "kader" anlamına gelmektedir. Bu müzikte özlem ve hasret duyguları vardır. Gidip gelmeyen sevgiliye, deniz yolculuğuna çıkıp dönmeyen eşler için söylenen hüzünlü bir müziktir. Fado müzikleri ne kadar hüzünlü olsa da, bu müzikler eşliğinde yapılan eğlenceler oldukça keyifli geçmektedir. Lizbon’da gece hayatında en çok tüketeceğiz içecek ise, dünyaca ünlü Porto şaraplarıdır.

Lizbon’un merkezi yerlerinden biri olan Bairro Alto, alışveriş ve eğlence bölgesi olarak bilinir ve Portekiz’in gece hayatının kalbinin attığı yerdir.

Lizbon yürüyerek bile dolaşabileceğiniz, gezebileceğiniz bir yer. Trafiğe kapalı alanların çokluğundan dolayı pek çok insanı yürümeyi tercih ettiğini göreceksiniz. Lizbon’da ulaşım denildiği zaman akla ilk gelen şehirde bulunan sarı tramvaylardır. Bu tramvaylarla bir yerden bir yere ulaşımın dışında, ayrıca keyifli bir şehir turu atmanız mümkündür. Bu şehre gelen bir çok ziyaretçinin oldukça ilgisini çeken bu tramvaylar özellikle dik yokuşları bulunan Lizbon sokaklarında, yamaçları çıkmak için en kolay yoldur.
Lizbon’da ayrıca güzel bir metro sistemi vardır. Otobüslerde geceleri geç saatlere kadar çalışır. Eğer, taksi seçeneğini kullanmak isterseniz taksiciler size ufak bir şehir turu attırabilirler ancak, çok pahalı bir şehir olmayan Lizbon’da bu durum çokta keyfinizi kaçırmayacaktır.
__________________

Etikete Gerek Yok EskiLer Bizi Tanır .!
havali_cocuk Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-05-2010, 18:51   #2
 
brk06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Gelsin istanbula q7 hiç yabancılık çekmez.Kafası rahat olur futbolu portekizdeki yıllarına döner.
brk06 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 05:10 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580