Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Makaleler

Makaleler Medya dan Beşiktaşımız ile ilgili Köşe Yazılarının Tartışıldığı Platform.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 12-02-2007, 11:46   #1
Kıdemli Kartal
 
özgür_1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kartal ın 4 İbrahim 'i..

Kartal'ın 4 İbrahim'i..

11 Şubat 2007 12:37
Beşiktaş futbol takımında bir İbrahim enflasyonudur gidiyor. Takımda halen, adı İbrahim olan dört oyuncu var. İbrahim Üzülmez, İbrahim Akın, İbrahim Toraman ve en genci İbrahim Kaş. Üçü de milli takım oyuncusu İbrahim’leri, yani Üzülmez, Akın ve Toraman’ı, Beşiktaş’ın İstanbul’daki Nevzat Demir Tesisleri’nde bir araya getirdik. Üç İbrahim’in üçü de ayrı dünyaların insanı çıktı. Meğer tek ortak yanları isimleriymiş.


İbrahim Akın; lakabı gamsız olmasına rağmen dünyanın en gamlı adamı. Üç aydır psikolojik tedavi görüyor. Takım kaptanı İbrahim Üzülmez yani nam-ı diğer Deli İbrahim antrenör olma yolunda kendini geliştiriyor. Yakışıklı İbrahim Toraman ise ismini kullanarak pirim yapmaya çalışan kadınlardan kendini korumak için bir an önce evlenmek istiyor.

DELİ İbrahim Üzülmez (33)

Click the image to open in full size.


Saha dışında akıllı

İzmit’te hayvancılık ve çiftçilikle geçinen bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Küçük yaşta babasından gizli gizli topun peşinde koşarak futbolcu oldu. En büyük idolü eski Beşiktaşlı Metin Tekin’di. 16 yaşında tarlada arkadaşlarıyla futbol oynarken Gönensporlu yöneticiler tarafından keşfedildi. 7 sezondur taraftarı olduğu Beşiktaş’ta forma giyiyor.

Lakabı Deli. İbrahim Üzülmez taraftarın bunu iyi niyetle söylediğini düşünüyor. "Saha içinde deliyim, saha dışında akıllı bir futbolcuyum" diyor. Sahadaki deliliği hızlı ve agresif stilinden kaynaklanıyor. Günlük hayatta çok sakin biri. Kısık sesle konuşuyor. İki yıllık evli, bir yaşında kızı var.

Takımda onun dışında üç İbrahim daha var. Ama bir tek ona İbrahim diye sesleniyorlar. Diğerlerini soyadlarıyla çağırıyorlar. Çünkü o hem takım kaptanı hem de İbrahim’lerin yaşça en büyüğü.

Üzülmez gelecekte iyi bir antrenör olmak istiyor. "Beşiktaş’a gelirken iki hedefim vardı. Birincisi Beşiktaş’ın değişmez futbolcuları arasına girmek. Şükürler olsun yedi yıllık periyotta buna ulaştım. Bundan sonraki hedefim Beşiktaş’ta futbolu bırakıp, bu camiada antrenör olmak." Olabilir misin? Kendinde bu altyapıyı görüyor musun? diye soruyorum. Kendine çok güveniyor: "Antrenörlük çok zor bir meslek. Zorlukları seven bir insanım. Kendimi yetiştirerek, geliştirerek futbolculukta olduğu gibi bu işte de başarılı olacağıma eminim."

İbrahim Üzülmez de antisosyal bir futbolcu. Bazen idmanlardan sonra eşi ve kızıyla deniz kenarında bir balıkçıya gidiyormuş, hepsi bu. Ama psikolojisinin sağlam olduğunu söylüyor. Zor durumda kaldığı zaman eski hocalarıyla dertleşiyormuş.

GAMSIZ İbrahim Akın (23)

Lakabına bakmayın her şeyi kafasına takıyorClick the image to open in full size.

Röportaj yapacağımız odaya ilk gelen o oldu. Duştan yeni çıktığı için kafasında mavi bir havlu sarılıydı. Eşofmanlı kalmasının bir mahzuru olup olmadığını sordu, havlusunu çıkardı, karşıma oturdu.

İbrahim Akın yaklaşık üç yıldır Beşiktaş’ta oynuyor. Futbola İzmir’de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün takımında başladı. Dört yıl o takımda, beş yıl da Altay’da oynadıktan sonra 2004’te Beşiktaş’a transfer oldu.

Futbolculuk hem çocukluk hayali hem baba mirası: "Babam da futbolcuydu. Bence futbolculuk ailemizin genlerinde var" diyor. Altay’ın önemli hocalarından Zafer Bilgetay tarafından keşfedildi. Bilgetay, İbrahim’deki yeteneğin farkına vardıktan sonra hep arkasında oldu, onu destekledi.

"Teknik becerisi mükemmel ama sahaya yansıtamıyor." Onun hakkında en sık kurulan cümle bu. İbrahim Akın bu durumu şöyle açıklıyor: "Bu uzun bir hikaye. Beşiktaş’a geldiğimden beri çok fazla sakatlandım. Ayrıca ortakulak rahatsızlığı geçirdim. Tedavisi bir buçuk yılımı aldı. Bu bir buçuk yıllık sürede 35 hafta oynamadım. Hocayla da problem oldu. Kendimdeki potansiyelin farkındayım ama konuşmayla da olmuyor, oynamak gerekiyor. Oynamayınca olmuyor."

Bir ortakulak iltihabı insanın hayatını bu kadar mı mahveder? İbrahim Akın çok zor günler geçirdiğini söylüyor. Psikolojisinin çok bozulduğunu, hiçbir şeye konsantre olamadığını anlatıyor. Ama üç aydır hayatında çok şey değişmiş. "Çok mutluyum" diye başlıyor: "Bir psikiyatr abim var. Üç aydır onunla görüşüyorum. Düzenli gidiyorum. Hayatımda çok şey değişti. Yapılan eleştirilerden sonra neredeyse futbolu bırakacak noktaya gelmiştim. Uzman desteği çok iyi geldi. İlaca da başladık. Hedeflerim büyüdü artık daha çok çalışıyorum. Eşimle daha çok şey paylaşabiliyorum. Kendimle barıştım. Eskiden kendimle sürekli kavga ederdim. Altı ay daha ona gideceğim. Sonra her şey bambaşka olacak."

İbrahim Akın sekiz aylık evli, karısı da üç aylık hamile. Baba olma sorumluluğunun da kendine iyi geldiğini düşünüyor: "Ben babasız büyüdüm. Babasızlığın ne demek olduğunu iyi bilirim. Baba olmayı çok istiyordum."

Gece dışarı çıkan futbolculardan değil. Sosyal hayatı yok denilecek kadar az. Bir tek evinde mutluluğu bulduğunu söylüyor. "Bu bir sorun değil mi?" diye soruyorum. "Kitaplarda sosyal fobi diye geçiyor ama doktorum normal olduğumu söylüyor" diyor. Dışarıda yapacak bir şey bulamıyormuş. Evde ya müzik dinliyormuş ya da bilgisayar oyunu oynuyormuş.

İbrahim Akın’ın lakabı Gamsız. Bunu duyunca, nasıl olur diyorum, buraya kadar anlattıkları tam tersini işaret ediyor. "Aslında karakterim lakabıma ters. Aksine her şeyi kafaya takan bir adamım. Ama dışarıdan hiçbir şeyi takmıyormuşum gibi gözüküyor galiba."

Son olarak isminin neden İbrahim olduğunu soruyorum. Bunun da ilginç bir hikayesi varmış: "Annem hamileyken İbrahim peygamberi rüyasında görmüş. İkizmişiz biz. Peygamber bir oğlun olacak adını İbrahim koy demiş. İkizim doğumda ölmüş. Annem hiç tereddütsüz ismimi İbrahim koymuş."

YAKIŞIKLI İbrahim Toraman (25)

Kadınlardan kurtulmak için evleneceğim bu tehlike başka türlü geçmezClick the image to open in full size.

Tam bir futbol tutkunu. Topla Sivas’ın mahalle aralarında tanıştı. Tekniğini ilkokulun bahçesindeki duvar sayesinde geliştirdi. Arkadaş bulamadığında duvara karşı oynuyordu. İlkokul 2. sınıfa giderken beden eğitimi öğretmeni tarafından keşfedildi, amatör takıma yönlendirildi. Sivas DSİ Spor’da başladı ve altı yıl amatör olarak oynadı. Gaziantepspor, Ankaragücü, Gençlerbirliği gibi kulüplerin dikkatini çekti. Önce Gaziantepspor’e gitti ve yaklaşık yedi yıl orada oynadı. Beşiktaş’a geldiği 2004’te diğer iki büyük kulüp, Fenerbahçe ve Galatasaray da onu transfer etmek istemişti. Ama o, hayalini kurduğu takım Beşiktaş’ı seçti. Savunmadaki başarılı oyunuyla milli takıma kadar yükseldi.

İbrahim Toraman da zaman zaman psikolojisinin bozulduğu söylüyor. "Futbol dışarıdan bakıldığında çok popüler meslek. Ama biz de çok kötü günler geçiriyoruz. Hiç psikolojik destek almadım. Çünkü duygularımı yönetebiliyorum. İyi olduğumda övgüleri nasıl kolay kabul edebiliyorsam, kötü olduğumda da yergileri hazmedebiliyorum. Bu konuda çok kitap okuyorum."

Onun lakabı da yakışıklı. Çok hayranı var. www.ibrahimtoraman.org web sitesinde sürekli onlarla yazışıyor. İnternet sitesi sayesinde sosyalleştiğini söylüyor. Gerçek sosyal hayat konusunda durumu en iyi olan o. "Açıkçası haftalık sonuçlara göre yaşıyoruz. Eğer maçımızı iyi bir şekilde bitirdiysek o hafta rahat geziyoruz. Yenildiysek eve kapanıyoruz. Futbol dışından çok arkadaşım var. Onlarla yemeğe çıkmak, Türkiye hakkında tartışmak kafamı boşaltıyor."

İbrahim Toraman, diğer İbrahim’lere nazaran daha iyi giyiniyor. "Zevkliyim, alışverişi seviyorum" diyor. Kadınlar konusundaysa biraz dertli. "Göz önünde bir oyuncu olduğunuz zaman yanınıza birilerini koymaya çalışıyorlar. Bazı kadınlar üzerimden reklam yapmaya çalışıyor. Hiç tanımadığım kadınlarla birlikte olduğuma dair haberler yazılıyor. Kullanılıyorum açıkçası." İbrahim Toraman bu sorunun nasıl çözüleceğini bulmuş. Şöyle anlatıyor: "Futbolcu abilerimin neden erken evlendiklerini şimdi anlıyorum. Bu tehlike başka türlü geçmez. Ben de evleneceğim ama önce aşık olmam gerekiyor. Çünkü evlilik hayatımdaki en önemli, en kutsal şey."

DÖRDÜNCÜ İBRAHİM:

İBRAHİM KAŞ

İtiraf edeyim Beşiktaş’ın dördüncü İbrahim’inden haberim yoktu. Bu sezon Beşiktaş takımına dördüncü bir İbrahim’in katıldığını ve soyadının Kaş olduğunu Beşiktaş Nevzat Demir Tesisleri’ne gittiğimde öğrendim. Benim dördüncü Click the image to open in full size.İbrahim cahilliğimi mazur görün, çünkü sezon başından bu yana tek bir maçta dahi oynamadı.

İbrahim Kaş (21) Karabük’te doğdu, futbola Beşiktaş’ın altyapısında başladı. Beşiktaş Lisesi mezunu. Genç yaşına rağmen güçlü fiziği ve hücuma yaptığı katkıyla hocalarının dikkatini çekti. A Takımla ilk idmanına Rıza Çalımbay döneminde çıktı ve 2004-2005 sezonunun son haftalarında A Takım formasıyla tanıştı. Fransız teknik direktör Jean Tigana döneminde İkinci Lig takımlarından Kocaelispor’a kiralanan İbrahim Kaş, bu sezon yine Tigana’nın isteğiyle Beşiktaş’ta kaldı. Beşiktaş’a delice bir sevgiyle bağlı. Takım maçı kaybedince bütün gününün zehir olduğunu söylüyor. "İştahım kesiliyor, yemek yiyemiyorum" diyor. Takımda herkes ona Kaş diye sesleniyor.

Hürriyet / Sibel ARNA
__________________
iLk ÇıĞLıĞıM SoN NeFeSiM TeK AşKıM BEŞİKTAŞ'ım....
HeRşEyİn BiR sOnU vAr AmA BEŞİKTAŞ SeVgİsİnİn AsLa...!
özgür_1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-02-2007, 11:50   #2
iLHAN-MANSiZ
Guest
 
iLHAN-MANSiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

İbrahim Toraman : Kadınlardan kurtulmak için evleneceğim bu tehlike başka türlü geçmez .....kadınların tehlike olduğunun o da farkında ...tabi ne amaçlı söylediğini biliyorum
  Alıntı ile Cevapla
Alt 12-02-2007, 16:27   #3
 
eagles_03_bjk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

inş. hepsi çok başarılı olur ve iyi yerlere gelirler.
eagles_03_bjk Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-02-2007, 16:35   #4
Banned
 
Besiktasim_1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Adaş kartaLLar
__________________
Vicdanı Tertemizdi, Çünkü Onu Hiç Kullanmamıştı...
Besiktasim_1903 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-02-2007, 16:37   #5
Yardımcı Admin
 
Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

nazar değmesin
__________________


http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 19:30 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580