Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Taraftar > Gündem Dışı > Programlar

Programlar Bu Bölümde internet ortamı ve teknolojik ürünlerin kullanımı ve yeniliklerinden donanım ve yazılımlardan bahsedilir. Kesinlikle Serial Key Verilemez.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-10-2006, 07:29   #1
B J K
 
odin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Lightbulb Firefox'un kötü yanları ve çözümleri

Popülaritesinin yüksek olmasına rağmen Firefox da her yazılım gibi hatalara sahip. Örneğin programın başlangıçtaki hantallığı gibi. Aynı zamanda aşır derecede hafıza ve kaynak tüketmesi de yazımlın kötü yanları arasında.

Fakat IE ile karşılaştırıldığında Firefox'un çok iyi yanları da bulunuyor: Neredeyse tüm iyeleştirmelerin yazılım dâhilinde yapılabilmesi gibi. Fakat Mozilla Foundation onarım araçlarını saklamayı iyi becermiş. Şimdi size bu tarayıcıyı iki tıklama ile nasıl daha işlevsel kılacağınıza değineceğiz.

Hızlı: Hantal Başlama

Firefox'un program başlangıç hızı şunu gösteriyor: Tarayıcı yavaş. Aynı anda birden çok sekme açarsanız, programın açılışı daha da yavaşlıyor. Şimdi size nasıl turbo bir Firefox yapılacağını göstereceğiz.

Aynı Anda Çok Veri Yüklemek

Bağlanılan sunucu ile veri alışverişini yükseltmek için ilk önce tarayıcının adres satırına "about:config" yazıp Enter'a basıyoruz. Daha sonra da "network.http.pipelining" satırını buluyoruz. Satırın üstüne sağ tıklayıp, "değeri değiştir" dediğimizde varsayılan ayar "false" iken yeni değer "True" oluyor. Böylece özelliği etkinleştirmiş oluyoruz.

Turbo Başlangıç Bir Alternatif

Firefox'un hızlandırılmasında kullandığımız araçlara Firetune'la başlayabiliriz. Aracın, tarayıcıyı daha hızlı başlatmak için kullanıcının bilgisayarına yaptığı ayarlar, gerçekten iyi sonuçlar veriyor. Yazılım aynı zamanda birbiriyle bağlı olan nesnelerin önbelleğini de artırmayı ihmal etmiyor. Hızlandırmayı yaptıktan sonra aracı silebildiğimiz için sistem kalmasına gerek bulunmuyor. Bu yüzden de sabit diskinizde hiç yer kaplamıyor.

Güvenli: Yüksek Risk

Her ne kadar Firefox güvenli bilinse de, düzenli olarak tarayıcının güvenlik açıkları bulunuyor. Çünkü bir tarayıcı ne kadar popüler olursa, bir o kadar da Hacker'lar tarafından rağbet görüyor. Birkaç basit işlemle tarayıcınızı daha güvenli hale getirmek mümkün.

Hacker'ları Defetmek

JavaScript saldırganların elinde çok etkileyici bir saldırı aracına dönüşebilir. Standart olarak Firefox, Java ve JavaScript'e izin veriyor. Firefox'u güvenli kılmak ve bu özelliği devre dışı bırakmak için menden Araçlar / Seçenekler / İçerik sekmesinden, Java ve JavaScript'in kutucuklarındaki işareti kaldırmak yetiyor.

İpucu: Bazı web sayfaları; örneğin çevrimiçi bankacılık sayfaları, Java ve JavaScript desteği gerektiriyor. Bu yüzden geçici bir süre bu özellikleri devreye sokmanız şart. Her defasında tarayıcının ayarlarıyla uğraşmak zorunda kalmamak için NoScript adlı eklentiyi öneriyoruz. Durum çubuğundaki simgesiyle menüye girmeden istediğiniz Script'i açabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Sadece Güvenli Olan Eklentileri Devreye Sokmak

Eklentiler her zaman kullanışlı özelliklere sahip olmayabilir. Zira kimi eklentiler, sisteminiz için risk bile teşkil edebilir. Güvensiz eklentileri devre dışı bırakmak için adres satırına "about:config" yazın. Daha sonra ekrana gelen menüden "security.xpconnect.
plugin.unrestricted" girdisini bulup, bu değeri "false" yapmanız yeterli.

Parolaları Kaydetmemek

Tarayıcıya kaydedilen parolalar sadece web'de gezinme keyfini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda hacker'ların sisteminize girişini de kolaylaştırıyor. Hacker saldırılarını engellemek için Araçlar / Seçenekler menüsünden, "Gizlilik" sekmesine gelin. Alt kısımdaki "Parolalar" bölümünden "Parolaları Hatırla" seçeneğindeki işareti kaldırın. Artık güvenliğiniz bir seviye daha artmış durumda.

Renkli: Basit Tasarım

İşin aslı, Firefox diğer tarayıcılarla karşılaştırıldığında hiç de tasarım harikası değil. IE'nin rakibini, biraz renklendirmek için biraz tema ve eklentiye ihtiyaç var. Ayrıca Firefox'a elimizdeki araçlarla nasıl yeni bir maske yapacağımızı da göstereceğiz.

Yeni Temalar ve Taze Renkler

Her zamanki sıradan Firefox görünüşünden sıkıldınız mı? O zaman aradığınız şey bizde. Sizin için seçtiğimiz en iyi temayı deneyin. Temayı bilgisayarınıza indirdikten sonra Firefox'u açın. Araçlar menüsünden "Temalar"'a gelin ve indirdiğiniz temayı sürükle bırak yöntemi ile buraya atın. Bu temayı kullan dedikten sonra da tarayıcıyı yeniden başlatmanız yeterli.

Metin Resimlerini Değiştirmek

Arka plan rengine benzer bir şekilde Firefox'ta metin renklerini de değiştirmeniz mümkün. Bunu yapmak için tekrar adres satırına "about:config" yazıyoruz ve "ui.textSelectForeground" adında bir "String" yaratıyoruz ve bu string'e hexedecimal renk değerinden bir kod veriyoruz.Mesela "#00ff00" k****u verirsek metinler artık yeşil görünecektir.

Arka Plan Rengini Değiştirmek

Firefox'ta bir metin seçin. Seçilen metnin arka planı karşımıza mavi olarak geliyor. Ayarlardan bu rengi değiştirmeniz mümkün. Bunun için bir kez daha adres satırından "about:config" yazarak ayarlara giriyoruz. Herhangi bir girdinin üzerine sağ tıklıyoruz ve Yeni /String seçeneğini seçiyoruz. Açılan kutucuğa "ui.textSelectBackground" adını veriyoruz. Daha sonra bu yaratığımız girdiye yine hexedecimal türünden bir değer veriyoruz. Biz değeri "#ff0000" yaptık. Bu tür bir değerle ayarlardan çıktığınız zaman ve herhangi bir metni seçtiğinizde metnin arka planının kırmızı olduğunu göreceksiniz.

Hafıza Dostu Tilki: Yüksek Kaynak Tüketimi

Taskmanager yalan söylemez: Firefox kesinlikle hafıza dostu falan değil, aksine bir kaynak canavarı. Bu bölümde size sistem kaynaklarını yükseltirken, kaynak kullanımın nasıl azaltılacağını göstereceğiz.

Hafızayı Boşaltmak

Firefox'u küçültseniz bile uygulamanın aşırı derecede kaynak kullandığını göreceksiniz. Kullanılan kaynağı Windows'a geri vermek için yine about:config'ten ayarlara giriyoruz. Herhangi bir girdinin üzerine sağ tıklıyoruz ve Yeni / Boolean değeri diyoruz, bu değere "config.trim_on_minimize" adını verdikten sonra, girdinin ayarını "true" yapıyoruz.

Hafıza Kullanımını Sınırlandırmak

Tercihe "about:config"'ten de hafıza kullanımına sınır koyabilirsiniz. Bunu yapmak için yine boş bir yere sağ tıklayın ve Yeni /Integer'a tıklayın. Daha sonra "browser.cache.memory.capacity " adını verip OK diyoruz. Bu girdinin değerini KB cinsinden vermemiz gerekiyor. Ortalama bir değer olarak biz "60000" KB veriyoruz.

Konforlu: Kısıtlı Sekme Özellikleri

Sekmeli gezinme, görev listesinin aşırı dolmasını engelliyor. Ancak konu sörf konforuna geldiğinde, duruma pek de iyimser bir gözle bakamıyoruz. Şimdi bir iki fare tıklaması ile nasıl rahat sörf yapabileceğinizi göstereceğiz.

Açık Sekmelerin Korunması

Bookmark'larınızı belli bir düzene koydunuz ve herhangi birinin "sekmede aç" diyerek açılmasını istiyorsunuz. Fakat Firefox var olan sekmedeki siteyi değiştirip bookmark'ı açıyor. Açık olan siteyi korumak için adres satırından "about:config"'e girelim ve "browser.tabs.loadFolderAndReplace" girdinse gelelim. Girdinin üzerine sağ tıklayarak "değeri değiştir" diyelim. Değer "False" olarak değişecektir. Böylelikle sorun ortadan kalkıyor.

Sekme Kapatma İşaretinin Yerini Değiştirmek

Firefox 2 Beta 2'de sekmelerin kapatma çarpısının yerini farklı olarak değiştirmek mümkün. Adres satırına "about:config" yazın. Açılan ayarlardan boş bir yere sağ tıklayıp, Yeni / Integrer butonuna basın ve şu değeri girin "browser.tabs.closeButtons". Bu girdide değer 1: her sekmenin kendi kapama işaretti, değer 2: tüm kapama çarpıları uzakta, değer 3: bir çarpı tüm sekmeleri kapatır olarak belirleniyor.


Dil Uzmanı: Yanlış Arama Önerileri

Otomatik arama önerileri kullanışlı bir özellik ve her türlü ipucunu barındırıyor. Firefox 1.5 henüz bu özelliği sunabilecek bir durumda değil. Buna karşın şimdi size bu özelliği nasıl elde edeceğinizi göstereceğiz.

Otomatik Arama Önerileri

Firefox'un 1.5'inci sürümünün eksiği, tarayıcıda arama tavsiyelerini bulundurmaması. İpucu: Firefox 2 Beta 2'yi yükleyin. Henüz gelişme aşamasında olmasına rağmen, tarayıcı neredeyse tüm dillere uyumlu ve otomatik arama tavsiyelerini barındırıyor.

Kapsamlı: Özellik Fakiri İndirme Yöneticisi

Firefox'un bir indirme yöneticisi mevcut, fakat bu yönetici bir iki özelliğin dışında pek de fazla seçenek sunmuyor. Şimdi size bu aracı nasıl yeniden yaratacağınızı göstereceğiz.

İndirme Penceresini Açmamak

Bir indirme başlatın; indirme penceresi hemen başlayacaktır. Bağlantınız hızlı olduğunda, birçok indirme kısa sürede sonlanacaktır. Bu tip kısa yüklemeler için bu ufak ve rahatsız edici pencereyi devre dışı bırakabilirsiniz. Tarayıcınızdan "about:config"'i açın, "browser.download.manager.openDelay" girdisine çift tıklayın ve var olan değeri milisaniye cinsinden yüksek bir değer olarak yeniden atayın. Bu değer download süresinden uzun olmalı ki pencere açılmasın.

Yanıp Sönen Görev Çubuğu Öğesini Kapatmak

Bir indirme sona erdiğinde, indirme pencereleri arkada kalıyor ve siz tıklayana kadar da yanıp sönüyor. Bu uyarıyı Firefox ayarlarından devre dışı bırakmak mümkün. "about:config"e girin ve "browser.download.manager.flashCount" değerini arayın. Normalde değer "2" olarak belirlenmiştir. Girdinin üzerine çift tıklayın ve değeri "0" olarak ayarlayın.

Perspektif: Bozuk IE Görünümü

Web siteleri, kullanılan tarayıcı siteyi sorunsuz gösterebilsin diye özellikle programlanmıştır. Fakat bazı internet siteleri Internet Explorer'da olduğundan farklı görünebiliyor. Size şimdi web taslağını tarayıcınızda nasıl standartlaştıracağınızı göstereceğiz.

Web Sayfası Taslağını Uydurmak

Cascading Style Sheet (CSS) web sayfalarının taslağının oturtulduğu bir dildir. Firefox'ta bu CSS boyut ölçüleri Internet Explorer'ınkinden farklı olarak belirlendiği için web sayfaları Firefox tarafından farklı görüntülenmektedir. Bu taslağı standartlaştırmak için Firefox'un adres satırına "about:config" yazın. Herhangi bir yere sağ tıklayın ve ardından Yeni / Integer'ı işaretleyin. Bu integer'a "browser.display.screen_resolution" adını verin. Değerini "-1" olarak atarsanız Firefox Host-Server ile arasındaki çözünürlüğü değiştirerek 96 DPI yapıyor. Daha da önemlisi, değeri "0" yaparsanız Firefox sadece Host Server'ın verdiği değeri temel alıyor.

Plug-in Yoluyla Web Sayfası Karşılaştırma

Bir web sayfasının hem Firefox'ta hem de IE'de nasıl göründüğünü bilmek istiyorsunuz ve bunu Firefox'ta yapmak istiyorsunuz. Ücretsiz araç IE Tab'ı kullanabilirsiniz. Bu araçla istenilen web sayfasını Firefox dâhilinde başka bir sekmede IE motoru ile açabiliyor. Bu da fazladan bir tarayıcı açmadığınız için hafızadan kazandırıyor.

Habere Aç: Kötü RSS Besleme

Firefox'a dâhil olan RSS beslemesi çok kısıtlı, servisler için karmaşık ve yer imleri sıralamaları dolup taşıyor. Şimdi ise bu servisin nasıl düzene sokulacağını göstereceğiz.

RSS Beslemesini Otomatik Güncellemek.

Yeni haberleri anında alabilmek için Firefox'un RSS beslemesinin otomatik güncelleştirme seçeneğinin açık olması lazım. Firefox belli zaman aralıklarında haber kontrol etme gibi bir özelliğe sahip. Bunu etkinleştirmek için "about:config" e giriyoruz ve "Yeni/ Integer" diyoruz ve bu girdiye "browser.feedview.timerInterval" ismini veriyoruz.

Sage Yoluyla RSS Besleme

Firefox'un RSS'i dışında alternatif olarak ücretsiz eklenti Sage'i kullanabilirsiniz. [ALT]+[S] tuş kombinasyonu sage arabirimini Firefox'ta ekrana çağırıyor. Buradan tüm RSS beslemelerini sağda bir sidebar'da sadece başlıkları değil tüm metni de gösteriyor.

NewsFox

Firefox'un RSS özelliklerini genişletecek bir başka araç ise NewsFox. Araç RSS haberlerini tamamen ayrı bir Sidebar'da gösteriyor. RSS Feed'e abone olmak için web sayfası açık olduğunda [STRG]+[C] tuşlarına basmanız gerekiyor.

Güncel: Güncelleme Zorlukları

Yeni bir sürüm çıktığında Firefox'u bu yeni sürme yükseltmek önemli bir olay. Fakat mozilla tarayıcının yeni güncellemeleri almada zorluklar yaşadığı açık. Şimdi söyleyeceğimiz adımlarla artık hiçbir güncellemeyi kaçırmayacaksınız.

Güncelleme Kontrol Sıklıklarını Artırmak

Standart olarak Firefox haftanın 7 gününden sadece 1 gün Mozilla sunucusuna güncelleme için sorgulama gönderiyor. Eğer haftanın başında bir güncelleme yapıldığını düşünürsek geriye kalan 6 gün boyunca tarayıcı savunmasız kalıyor. Bu eksikliği gidermek için tarayıcının adres satırına "about:config" yazıyoruz. Sağ fare tuşuna tıklayıp Yeni / Integer diyoruz ve isim olarak "update_notifications. provider.0.frequency" giriyoruz. Bu yeni yarattığımız girdiye "1" değerini veriyoruz. Bu değer tarayıcının artık her gün güncelleme için tarama yapacağı anlamına geliyor.

Sinir Verici Uyarıları Kapatmak

Otomatik güncelleme devrede olduğu zaman uyarılar sinirinizi bozabilir. Bu uyarıları kalıcı olarak devre dışı bırakmak için "about:config"'e girin ve Yeni / Boolean'a tıklayın. Açılan kutucuğa "update_notifications.enabled" adını verin ve değeri de "false" olarak ayarlayın.

Sonuç

Firefox daha çok geliştirilmesi ve yol kat etmesi gereken bir tarayıcı. Bu kadar hata ve eksiği varken kullanmak pek mantıklı değil. Zaten Firefox'ta güvenlik açıklarını toplasak, terazide IE ile eşitlenebilir. Peki, ne yapmalıyız? Firefox'un durumu belli; IE güvenlik konusunda zayıf ve sekmelerden de yoksun. Elimizde düzgün sadece bir Opera ve Maxthon kalıyor. Her ne kadar Maxthon Firefox'tan kat kat hızlı ve güvenli olsa da, onun da yeni sürümündeki bazı eklentiler pek hoşunuza gitmeyebilir. Geriye sadece Opera kalıyor. Opera gerçekten kullanıcının istekleri doğrultusunda geliştirilmiş ve diğer tüm bu tarayıcıların barındırdığı özelliklere sahip. Hatta çok daha fazlasını sunuyor. Eğer gerçek bir sörf keyfi istiyorsanız Opera sizi bekliyor...
odin Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 02:35   #2
 
GoD of WaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

tskler abı cok guzel bılgıler vermıssın mozıllayı hıc bırseye degısmem.eklentılerı ıle cok ısıme yarıyor.yılllarca IEyı zengın etmısız haberımız yok
GoD of WaR Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 20:28 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580