Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Dünyadan Spor Gelişmeleri > Türkiye Ligleri

Türkiye Ligleri Bu Bölüm altında Türkiyede gelişen Spor olayları seviyeli bir şekilde tartışılır.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26-11-2007, 17:59   #1
 
Adelaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow TFF'nin yapısı değişiyor

TFF'nin yapısı değişiyorTürkiye Futbol Federasyonu'nun yapısı ve denetimi hakkında kanun tasarısı görüşülmeye başlandı.

26.11.2007 15:27
Click the image to open in full size.
Türkiye Futbol Federasyonu'nun yapısı ile denetiminin, uluslararası federasyonların kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenmesini öngören kanun tasarısının, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda görüşülmesine başlandı.

Tasarının tümü üzerindeki görüşmelerde komisyona bilgi veren Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye'de futbolun yönetimine ilişkin kuralların mevzuata tam olarak geçirilemediğini, bu durumun zaman zaman itilaflara neden olduğunu söyledi.
Başesgioğlu, TFF'nin ''özel tüzel kişiliğe sahip, özerk bir kuruluş olduğunu'', ancak kamu hizmeti gördüğünü ve kısmen de kamu kaynaklarını kullandığını ifade etti.
Bakan Başesgioğlu, TFF'nin mali genel kurulunda, FİFA ve UEFA normları uyarınca değişiklik yapılmasının benimsediğini, TFF'nin de bu konuyu 2 Kasım 2007 tarihinde bir bilgi notuyla bakanlığına bildirdiğini anlatarak, TFF mali genel kurulunda kabul edilen konuların büyük bir kısmına tasarıda yer verildiğini kaydetti.
Düzenlemeyle getirilen yenilikler hakkında bilgi veren Başesgioğlu, futbol kulüplerinin, TFF Genel Kurulunda daha çok temsil edilmesini sağladıklarını, bunun işin hakkaniyetine uygun olduğunu kaydetti. Spordan sorumlu Devlet Bakanının, gözetim ve denetim yetkisine paralel olarak, olağanüstü genel kurul çağrısı yapma yetkisinden vazgeçilmesini, ''devrim niteliğinde bir değişiklik'' olarak niteleyen Başesgioğlu, şöyle konuştu:
''Bu, aslında çok tartışılan bir konudur. Hemen peşinen söyleyelim, spordan sorumlu devlet bakanının gözetim ve denetim yetkisinin kaldırılmasına gönül rızasıyla hazırız, bunu kabul ediyoruz. Yalnız şöyle bir konu var, klasikleşmiş bir slogan var: 'siyasetin müdahalesi...' Efendim, siyaset buraya karışmasın. Aslında sporun, hiçbir harici müdahaleye muhatap olmaması lazım. Aslında siyasetin de çok açık konuşmak gerekirse, bu alana müdahilliği söz konusu değil. Üzerinde tartışılan madde, sadece spordan sorumlu devlet bakanına olağanüstü kongreye çağırma yetkisi veriyor. Bunun dışında da başka yetkisi yok. Neticede işin sahibi genel kurul. Olağanüstü genel kurulda yönetimi yeniler, yenilemez, eski halinde devam ettirir, tamamen genel kurulun inisiyatifinde olan bir şey...Onun için siyasetin müdahalesi yakıştırmasını, biraz siyasete haksızlık olarak görüyorum. Siyasetçiyiz, elbette ülkenin gündeminde olan konularda bizim de görüşümüz olacak. Futbol milyonları ilgilendiriyor, trilyonlarca bütçeleri olan, işin kamusal boyutu olan bir hadise. Dolayısıyla parlamentonun, siyasetin kayıtsız kalması mümkün değil. Ama bir yönetim bir futbol federasyonunu kanunla 'seni aldım, bunun yerine, bunu verdim' derse, bu başka ülkelerde olduğu gibi futbola müdahaledir. Bizim siyasi pratiğimizde böyle bir olumsuz örneğin yaşandığına şahit olmadım.''

DENETİM
Bakan Başesgioğlu, ''Peki, bu devasa organizasyonun denetim işi nasıl olacak?'' diye sorarak, TFF'nin, Sayıştay, Parlamento denetimine tabi olmadığını, yeni düzenlemeden sonra Başbakanlık Teftiş Kurulu denetimine de tabi olmayacağını ifade etti. Genel kurulda seçilen denetleme kurulu ile tasarıyla getirilen bağımsız denetim kuruluşlarının denetim yapacaklarını belirten Başesgioğlu, şöyle konuştu:
''Açıkçası bu iki denetim mekanizması bu federasyonun işlemlerinin, hesaplarının layıkıyla incelenmesi konusuna yeter mi, yetmez mi? Bu konu, biraz açık... Başka ülkelerde federasyonun hukuki itilaflarını diğer kanunlarla irtibatlandırmışlar. Mesela Arnavutluk, 'bu kanunda hüküm bulunmayan durumlarda Medeni Kanunum geçerlidir' demiş. Mesela bizim federasyon başkan ve yöneticileri, ceza kanunumuz açısından memur sayılmazlar. Kamu kaynağı kullanılan bir kuruluşun yöneticilerinin ceza kanunu kapsamında memur sayılması daha doğru olur. FİFA, İsviçre Medeni Kanununa tabi. İsviçre, 'Benim egemenlik hakkımdır, uluslararası bir kuruluş olsan bile egemenlik hakkımı tanımak durumundasın' diyor. Kamu denetimin eksik kalması, zaman zaman bazı problemleri beraberinde getirebilecek husustur.

Bütün bunlara rağmen, bakanlığın gözetim ve denetim yetkisini kaldırıyoruz. Aslında bu yetkiler, benim şahsi yetkilerim değil. Bu parlamentomuzun yetkileri. Parlamentomuzun yasayla hükümete ve bakanlığa vermiş olduğu yetkiler... Yani vazgeçeceksek, parlamentomuz geneli itibariyle yasama yetkisinden bir vazgeçme sözkonusu olacak. Bunu da siyasetin müdahalesi olarak görmemeliyiz.''
'' DUYUMLAR GELİYOR''
Bakan Başesgioğlu, önümüzdeki günlerde ulusal mevzuat ile FIFA normlarının örtüşüp örtüşmediği sorusuyla karşı karşıya gelineceğini ifade ederek, şöyle devam etti:
''Şu anda duyumlar geliyor: 'Bu konuda, FIFA'ya gidildi, FIFA'dan 'siz seçim lafını telaffuz ederseniz, bu siyasetin futbola müdahalesidir' gibi bir karşı çıkışla karşı karşıya kalabiliriz. Şahsi kanaatim şudur: 'Burası parlamentodur. Kanun yapmak bizim egemenliğimizin en bariz işaretlerinden biridir. Bu konuda, hiçbir komplekse düşmememiz lazım. Sadece sporda değil, AB görüşmelerine İLO'da uluslararası organizasyonların normlarıyla karşı karşıya kaldığımız zaman, bizim kanunlarımızı hiyerarşik sıralamada hiç aşağıda görmemiz lazım. Bu bizim şahsımızdan öte, parlamentomuzun hukukunu ve yasama yetkimizin, erkimizin, aynı zamanda da egemenliğimizin korunması açısından son derece önemlidir' diye düşünüyorum. Yani 'seçim lafı oldu. Hayır, bu siyaseten müdahaledir. Ben, senin kanununu kabul etmiyorum' itirazı, sübjektif bir itirazdır. Bunu kabul etmediğimi açık şekilde ifade etmek istiyorum. Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabi bir kuruluştur. Eğer bu ülkede egemenliğimiz varsa, benim hükümlerimin öncelikle bu ülkede uygulanması lazım.''

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurul delegeliğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, ''Yaklaşık 143 trilyonluk bütçe yönetimi söz konusu. Bütün bunların iyi yönetilmesi, denetlenmesi lazım'' dedi.
Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısının görüşmeleri, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda devam ediyor.
Tasarının tümü üzerinde söz alan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, tasarıyla Genel Kurulun yapısının değiştirildiğini, kulüplerin ağırlığının arttığını söyledi. kulüplerin yüzde 60'ının belediyelerin elinde olduğunu ifade eden İnce, ''Bu siyasi müdahaledir. Futbola hizmet mi yoksa hükmetmek mi istiyoruz?'' diye sordu.
AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü de Genel Kurulda kulüplerin ağırlığını doğru bulduğunu ifade etti.
AK Parti Antalya Milletvekili Abdurrahman Arıcı, tasarıyla Türk futbolunun dünya ve Avrupa standartlarına ulaştırmanın amaçlandığını, tasarının, spekülasyonlardan uzak ve mecburiyetten kaynaklandığını dile getirdi. Arıcı, Türkiye Futbol Federasyonunun yönetiminde ağırlığın kulüplerde olması gerektiğini vurguladı.
MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, tasarıdan sonra kulüplerle görüştüğünü ancak hiçbir kulüp ve federasyon yetkilisinin, tasarının son şeklinden haberdar olmadığını iddia etti. Asil, tasarının bu şekilde yasalaşması halinde FIFA ve UEFA'nın ''bizim kurallarımıza ve talimatlarımıza uygun değil'' diyeceğini savundu.
SAĞLAM-İNCE ARASINDA TARTIŞMA
AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, tasarının, elini taşın altına koyanların, daha fazla söz sahibi olmasını öngördüğünü kaydetti. Işık, belediyelerin spor yönetiminden uzak durması gerektiğini belirterek, ''Keşke spor kulüplerini, belediyelere ihtiyaç duyar durumdan çıkarabilsek'' dedi.

MHP'li Asil'in, müdahale etmesi üzerine Komisyon Başkanı Mehmet Sağlam araya girerek, Işık'ın sözlerinin kesilmemesini istedi.
Bunun üzerine İnce, Sağlam'ı ''Burası sınıf değil, çocuk değiliz. Azarlıyorsunuz. Geçen hafta da aynısını bana yaptınız'' diye eleştirdi. Sağlam, söz almadan konuşulması halinde komisyonun ''köy kahvesine döneceğini'' ifade ederek, ''Söz isteyin, vereyim, istediğiniz gibi konuşun'' dedi.
İnce'nin ''Bağırarak konuşuyorsunuz'' demesi üzerine Sağlam, ''Siz bağırdığınız için ben daha fazla bağırıyorum. Kimsenin sizin avukatlığınıza ihtiyacı yok. Sizin buraya hakim olma arzunuz var. Gerekirse dışarı da atarım'' diye konuştu. İnce, içtüzüğe göre kendisini dışarı atamayacağını ifade etti.
Sağlam da herkesin bir ses tonu bulunduğunu, bunun hakaret olarak görülmemesi gerektiği vurgulayarak, ''Yumuşak tonla konuşunca 'seviyorum', yüksek tonla konuşunca 'hakaret ediyorum', demek anlamına gelmiyor. Konuşurken fikir düzeyinde kalalım, isim zikretmeyelim'' diye konuştu.
''BELEDİYELERİMİZ KULÜPLERİ ÜSTLENMEK ZORUNDA KALMASA''
Bakan Başesgioğlu, daha sonra söz alarak tasarıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Tasarının yasalaşması halinde, Futbol Federasyonunun denetiminin, kendi seçtiği denetim kurulu üyeleri ve uluslararası bağımsız denetçilerle yapılacağını ifade eden Başesgioğlu, FIFA kuralları gereği, müdahale sayılabileceği gerekçesiyle Sayıştay, Parlamento, Başbakanlık Teftiş Kurulunu bu sürece dahil etmediklerini belirtti ve ''Bunu belki bugün değil ama önümüzdeki süreçte Federasyonla birlikte tartışıp, daha sağlıklı bir hale getirmemiz lazım. Diğer kanunlarla irtibatını kurmamız gerekir'' dedi.

''Keşke belediyelerimiz bu kulüpleri üstlenmek durumunda kalmasalar'' diyen Başesgioğlu, bir şehir takımının, sıkıştığı zaman ilk önce seçilmişlere, belediye başkanına, valiye gidip, ''anahtarı bırakırım'' dediğini kaydetti.
Acı bir gerçek olarak, kulüplerimizin mali durumları hiç iyi olmadığını dile getiren Başesgioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bir çoğuna kayyum tayin edildi, bir çoğu lisans parasını yatıramadığı için pazar günleri maçlara çıkmama tehlikesiyle karşı karşıya, icrada, vergi, sigorta borçları, bir sürü sıkıntıları var. O zaman, belediye başkanına, seçilmiş insanlara gidiyor. Çalışmalarımız devam ediyor. Kulüpler Yasasını bizim gözden geçirmemiz lazım. Şu anda kulüplerimiz Dernekler Yasasına göre yönetiliyor. Bu kadar hacimli kulüpleri, bu yasayla yönetmek mümkün değil. Arkadaşlarımızın bir hazırlığı var, önümüzdeki günlerde Kulüpler Yasasını da huzurunuza getireceğiz, bunu tartışacağız.''

''GÜVEN TAZELEMEYE GİTSİN''
Murat Başesgioğlu, futbolun emeğini ve çilesini çekenin, futbol kulüpleri olduğunu ifade ederek, ''bir ilin lig takımının kulüp başkanının federasyon delegesi değilken, hasbelkader kurulmuş Futbolu Geliştirme Derneğinin, Genel Kurul üyesi olduğunu'' belirtti.

Tasarıyla, federasyon başkanının kaç kez seçileceğine ilişkin kısıtlamayı kaldırdıklarına işaret eden Başesgioğlu, ''Mevcut yönetime ilişkin kafamızın geri planında bir şey olsa, bu değişikliği yapmayız'' dedi.
Liglerin ikinci yarısının başlamasıyla tansiyonun daha da yükseleceğine dikkati çeken Başesgioğlu, bir güven tazelemeye, bir irade beyanının yenilenmesine ihtiyaç olduğunu, derdinin isimlerle, resimlerle olmadığını söyledi. Başesgioğlu, ''Genel Kurul kimi seçerse amenna... Başımın üstünde yeri var. Hepsi, futbola hizmet etmiş kişiler. İstiyorum ki bu kadar değişiklikten sonra, futbol ailesi, bu konuda güven tazelemeye gitsin. Türk futbolu, yönetimin şeffaf olduğunu deklare edecek, ikinci devreye yeni başlangıç yapsın, derdim bu'' diye konuştu.
''ESKİ BAKANLAR DA DELEGE OLSUN''
Başesgioğlu, Futbol Federasyonu Genel Kuruluna, eski spor bakanları, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, eski Gençlik Spor Genel Müdürünün delege olması gerektiğini belirterek, iyi niyetli olmalarına rağmen, ''siyaset futbola alet ediliyor'' eleştirileri yapılacağını kaydetti.

Bakanlık, hükümet olarak, Parlamentonun kendilerine verdiği gözetim ve denetim yetkisinden, olağanüstü genel kurulu toplama haklarından vazgeçtiklerini vurgulayan Başesgioğlu, şöyle konuştu:
''Ey futbol ailesi, futbolun yönetimi sevabı, günahıyla size ait. Davul bizde, tokmak başkasında. Spordan sorumlu devlet bakanı veya arkadaşlarımın hiçbir yetkisi yok ama soru bakana soruluyor. Bu yasayla birlikte, futbolun yönetimi, kendi aktörlerine bırakılacak. Onun için Genel Kurulun dikkatli olması lazım, Genel Kurul delegelerinin çok dikkatli seçilmesi lazım. Futbol Genel Kurulu delegeliği çok önemli bir hadise, yaklaşık 143 trilyonluk bütçe yönetimi söz konusu. Devlet buraya kaynak aktarıyor, tesis yapıyor. Bütün bunların iyi yönetilmesi, denetlenmesi lazım. Onun için Genel Kurulun, yetkilerine sahip çıkması lazım.''

AA
Adelaar Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 21:17 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580