Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Eğitim Öğretim > Dersler - Ödevler - Tezler - Konular > Dış Ticaret

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-02-2007, 16:10   #1
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ekol Lojistik

EKOL LOJİSTİK


TARİHÇEv 1990 Ekol ticaret hayatına başlamıştır.

v 1990-1993 Ekol taşıma işleri organizatörü olarak hizmet vermeye başlamış.

v 1994 Ekol taşıma filosu oluşturmaya yönelik yatırımlara başlayarak Taşımacı hüviyeti kazanmış.

v 1995 Ekol ilk yüksek teknoloji depolama tesislerini İstanbul’da inşa etmiş

v 1996 Ekol ilk yurtdışı şubesini Almanyada açmış.

v 1997 Ekol hizmet yelpazesini genişletmeye ve ilk 3PL hizmet örneklerini vermeye başlamış.

v 1998-2002 Ekol dünyaca tanınan bir marka ve en iyi 3PL hizmet örneklerinin uygulayıcısı olmayı başarabilmiş ve devam etmekte.

ŞİRKETİN VİZYONU


Müşterilerine yatırım harcaması yaptırmadan,değişik sektörlerden müşterilerinin gereksinimlerini karşılayacak optimum cözümleri kendi insan kaynakları ve finansal olanakları ile gerçekleştirebilmek.Tedarik zincirindeki ürün ve bilginin konturolü,ayrıca lojistik gereksinimler için harcanan zaman ve finansal kaynak israfını ortadan kaldırarak ve müşteriye “SADECE İSTEYİN” diyebilecek bir alt yapı oluşturmayı başarmak.

ŞİRKETİN MİSYONU

Müşterilerine güvenilir, üstün kaliteli ve artı deeğeri olan hizmetler vermeyi, rekabet güçlerini arttırmayı, sosyal ve fiziksel çevreyi özenle korumayı, çalışanlarının gurur duyduğu bir şirket olmayı taahhüt ediyorlar.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 02-02-2007, 16:10   #2
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

HİZMETLER
Uluslararası taşımacılıktan gümrüklemeye, depolamadan dağıtıma kadar lojistik kavramının tüm alanlarında hizmet vermekte bu hizmetlerin bazılarına kısaca bakıcak olursak:

KARAYOLU TAŞIMACILIĞI
Ekol tamamen kendisine ait treyler filosunun yanısıra yıllık kontratlar çerçevesinde yalnızca Ekol’e hizmet veren anlaşmalı şirketlere ait modern filolarla hizmet vermektedir.
Ekol’un bu bölüm için 3 ayrı çözüm olanağı sunuyor:
Ø Standart :Avrupa’daki herhangi iki nokta arasında ortalama 6-8 arasındaki taşımalar.
Ø Express :Avrupadaki herhangi iki nokta arasında ortalama 3-5 gün arasındaki taşımalar.
Ø Speedy :Taşıma kapasitesi 2.850 kg/30 metre küb olan küçük araçlar ile hafta sonu yasağına tabi olmadan ortalama 36-55 saat arasında yapılan taşımalar.

GÜMRÜKLEME
Tedarik zincirinin bürokratik önem taşıyan halkası gümrükleme konusunda Ekol kendi bünyesinde konulara hakim deneyimli ekibi ile İstanbul,Burs ve İzmir gümrüklerinde hizmet vermektedir.Entegre bilgisayar yazılımı ve sistemi saayesinde yüklerin her aşamada takibi kolaylıkla yapılabilmekte, gümrük ile on-line bağlantı sayesinde işlemler büyük bir hızla sonuçlandırılmaktadır.

Ayrıca hizmet fiyatlandırılmasında halen sektörde bircok rakilerinin tercih etmekte olduğu mal değerine endeksli hizmet bedeli mantığını şirket çağ dışı bir uygulama olarak kabul etmekte,işlem başına net ve tek maliyet mantığına dayalı çağdaş bir uygulamayı müşterine sunmaktadır.Şirket isteyen müşterilerine çeşitli devlet kuruluşlarından alınması gereken izin ve teşvik gibi işlemlerin de takibini yapmaktadır.

DEPO YÖNETİMİ


1. GÜMRÜKLÜ ANTREPO
Ekol, Erenköy,Halkalı,Haydarbaşa ve Bursa gürüklerine bağlı olarak hizmet veren gümrüklü antrepolarında normal emteaının dışında Tekstil ve Gıda gibi ihtisas gümrüklerine bağlı ürünlerin de depolanmasını gerçekleştirmekte.

Ülkemizde gümrüklü antrepoda barkod ile stok tabiki yapma olanağını sağlayan ilk şirket olan Ekol, kullandığı modern ekipman ve entegre yazılım ile müşterilerinin beklentilerinin ötesinde bir hizmet sunmayı amaçlıyor.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 02-02-2007, 16:10   #3
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

1. GÜMRÜKSÜZ DEPOLAMA
Ekol bir dağıtım merkezinde olması gereken bütün modern ekipman ve güvenlik sistemleri, donanımları ile e-ticareti 24 saat destekleyebilecek bir altyapıyı oluşturmuş.
Sahip olduğu teknoloji sayesinde müşterilerinin stoklarını zaman ve mekandan bağımsız olarak istedikleri her an kontrol edebilmelerini sağlamaktadır.Verilen her hizmetin elektronik ortamda geliştirilmesi sayesinde dünya ortalamasının çok üzerinde bir performans ile çalışabilmektedir ve siparişleri istenilen zamanda tam ve doğru olarak teslim edebilmektedir.
Toplam 88 000 metre kare alan üzerinde 40 000 adet palet,80 000 koli ve yaklaşık 500 000 askılı ürün depolama alanı,saatte 50 000 adet askılı ürürn giriş ve çıkış kapasitesi ile çalışmaktadır.

HİZMET AĞI

Ekol gerek depo yönetimi ve dağıtım,gerekse kara,hava ve deniz yolu taşımalarında değişik lojistik sistemlerinin birbiri ile bağlantılarını koordine edebilen geniş bir lojistik ağına sahip.
TEKNOLOJİ

Ekol sürekli dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip ederek bunlar rasından şirket için en uygun olanını doğru olarak seçerek ve hemen uygulamaya sokarak müşterilerine hep daha iyi bir hizmet vermeyi amaçlamış ve bu alanda yatırımlar yapmakta.
Ülkemizde taşımacılık konusunda ilk entegre yazılımı bünyesinde gercekleştiren şirket,araçlarını uydu sistemi ile takip etmenin yanısıra ,barkod teknolojisi ile depo yönetimini gerçekleştirmektedir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 02-02-2007, 16:10   #4
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

SİGORTA

Sigorta hizmetlerini Ekol kendi bünyesi içinde vermektedir bunun temel nedeni müşterilerinin gerksinim duyduğu bu zorunlu hizmeti hem daha hızlı hemde daha ekonomik olarak almalarını sağlamak bu sayede hizmetlerinden yararlanan müşterileri mallarının sigorta edilme sürecinden, olası zararların temin sürecine dek yapılan bütün operasyonların yalnızca gelişme ve sonuçlarından bilgi sahibi olmaktan öte birşey yapma gereksinimi duymamaları sağlanmış.Tüm bu hizmetler sayesinde EKOL LOJİSTİK günümüz pazarlamasındaki anlayışta kaliteli bir şekilde, maliyetlerde düşüş sağlayarak, hızlı, esnek bir yapıya sahip olmaya calışmış ve her attığı adımda müşterilerine odaklı bir şekilde hareket etmeye çalışarak rakiplerine karşı iyi bir pozisyon elde ettiği görülmüştür.

Örnek çözümler başlığı altında da bu başarının birkaç örneğini iceliyicez.


ÖRNEK ÇÖZÜMLER

BRAUN ÖRNEĞİ

EKOL ÖNCESİ DÖNEM
Braun satış sonrası destek hizmetleri kapsamında teknik servis noktalarına yedek parça tedariği ve garanti kapsamında ürün değişim hizmetleri konusunda bir şirketle işbirliği yapmaktaydı.Bu kapsamda yedek parçalar hizmet tedarikçisi tarafından Braun’un Almanya’daki merkezinden satın alınıyor taşımacı şirketlere taşıttırılıyor,gümrük komisyoncusu firmalar aracılığ ile millileştirildikten sonra kargo şirketleri ile Braun teknik servislerine gönderiliyordu.Bu aşamalarda herhangi bir entegrasyon sağlanmadığı gibi bilgisayar ve ürün akışına yönelik otomasyon teknolojilerinden de yararlanılmıyordu.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 02-02-2007, 16:11   #5
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

EKOL İLE BAŞLAYAN YENİ DÖNEM
Diğer tüm projelerde olduğu gibi taşıma,gümrükleme,stok ve sipariş yönetimi Ekol tarafından üstlenilerek tek çatı altında entegrasyon sağlanmış oldu.Bilgi teknolojileri vediğer projelerdekine benzer otomasyon teknolojileri bu projede de kullanıldı.Asıl önemli olan 3.Parti Lojistik hizmet tedarikçisi sıfatının yanına ithalatçı sıfatını da ekleyerek malzemelerin tüm envanter ve mali sorumluluğunu üzerine alarak Tedarik Zinciri Yönetimine yeni bir boyut kazandırdı.Bu boyutta Ekol 3.Parti Lojistik hizmet tedarikçilerinin emniyet stok seviyelerinin oluşturulmasında, stokların finanse edilmesinde, stok riskinin sıtlalnılmasında ve doğrudan satışa konu olan malzeme üzerinde insiyatif kullanılmasında da rol üstlenebileceğiniispat etmiş oldu.

3M ÖRNEĞİ
3M firmasına ait bütün ürünlerin uluslararası taşımaları ve gümrüklemeleri ile 3000’den fazla aktif hareket gören SKU’nun depo yönetiminin barkod ile yapılarak, bütün Türkiye’ye dağıtılması firma tarafından yapılmaktadır.
Bu proje, 3M firmasının Avrupadaki bütün ürünlerin barkod ile giriş ve çıkış işlemlerinin yapıldığı tek projedir.
Bu proje kapsamında kullanılan bir teknolojik yenilik de Lean-Lift ve Carousel Depolama sistemleridir.Bu sistem sayesinde küçük ürünlerin efektif depolanması ve sevkiyatı sağlanmaktadır.


BLACK & DECKER ÖRNEĞİ
Ülkemizdeki en kapsamlı lojistik projesi olan bu çalışmada firma, Black & Decker ürünlerinin ithalatçısı konumunda olup B&D satış ekibi tarafından satışı yapılan bütün ürünlerin Avrupa’dan taşınması ithalatının yapılması,gümrüklenmesi,depolanması ve siparişlerin ilgili zincir mağazalara sevkiyatı,faturalandırılması,vadesi gelince de tahsilatlarının yapılarak mal bedelinin B&D Almanya’ya transferine ve promasyon ürünlerinin yurt içinden alımına dek bütün işlemleri yapmakta ve buna bağlı olarakta muhasebe ve vergi işlemlerini de yürütmektedir.

Bu proje sayesinde B&D ticari firma niteliğinden Liason Office niteliğine dönüşerek,çalışan sayısı 45 kişiden 11 kişiye düşürülmüştür.Söz konusu 11 kişi de sadece satış konusunda hizmet vermektedir.

  Alıntı ile Cevapla
Alt 02-02-2007, 16:11   #6
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

COTY ÖRNEĞİ
Adidas,Lancaster,Davidof,Joop gibi bir çok ürünün üreticisi olanCoty firmasının da bütün ithalat taşımasından son kullanıcıya dek olan teslimatları firma tarafından yapılmaktadır.
1000’den fazla SKU’dan oluşan ve tamamı etiketlenme ve sürekli kampanyalar için hediye paketleri ile siparişleri hazırlanması gerek ürünlerden oluşan bu ürünlerin de bütün işlemleri barkod konturollü olarak firma tarafından yapılmaktadır.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 02-02-2007, 17:35   #7
Yardımcı Admin
 
Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

teşekkürler eline sağlık
__________________


http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-02-2007, 18:02   #8
Forumun Basketçisi
 
AyTeK54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

teşekkürler
__________________
вιzє єğℓєηмєуι уαηℓış öğяєттιℓєя çüηкü σηℓαя нιç "ραѕ¢αℓ ησυмα" ιℓє ∂ιѕ¢σуα gιтмє∂ιℓєя...
AyTeK54 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 18:17 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580