Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Eğitim Öğretim > Dersler - Ödevler - Tezler - Konular > Dış Ticaret

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 05-02-2007, 10:02   #1
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Uluslararası Sermaye Piyasası

ULUSLAR ARASI SERMAYE PİYASASI
Sermaye kelimesini duyduğumuzda çoğumuzun aklına ilk olarak gelen paradır.
“Sermaye kavramı iktisatta, hatta işletmeciliğin değişik alanlarında farklı anlamlarda kullanılır. Birbirleriyle yakından ilişkili iki alan olan muhasebe ve finans da bile anlam farkı mevcut olup, terimin bütün halleri kapsayacak tek bir tanımda yapmak maalesef mümkün değildir.
İktisat, işletme ve finans dalında değişik tanımları olan sermaye kavramı’nı kısaca tanımlamamız gerekirse aktifteki unsurlara karşılık, bunları finans eden işletmenin kendi özkaynakları’na “sermaye” denir.
Varlıkların finansmanında kullanılan kaynaklar başlıca iki ana grupta toplanır. Bunlar özkaynaklar (özsermaye) ve yabancı kaynaklar (borçlar)’dır. Uluslar arası sermaye piyasaları da yabancı kaynaklar bölümünde yer alır.
Uluslararası mali piyasalarının uluslararası para piyasaları yanında ikinci bölümünü uluslar arası sermaye piyasaları oluşturur. Bu piyasalarda kısa vadeli para ve sermaye hareketlerinden daha uzun vadeli sermaye hareketleri yer alır. Bu akımlar uluslar arası para ve sermaye hareketleri sisteminin çizdiği genel çerçeve içinde işler.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2007, 10:03   #2
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Uluslar arası sermaye piyasaları kendi, tahvil ve hisse senedi piyasaları olarak üç temel alt piyasa olarak ayrılır. Kendi piyasalarında para, diğer iki piyasaya da ise menkul değer işlem görürler. Uluslar arası kredi piyasalarında uluslararası ticaretin finansmanına yönelik krediler ile diğer amaçlı krediler işlem görür. Uluslararası krediler ile diğer amaçlı krediler işlem görür. Uluslararası kredilerin belki de en eski biçimi uluslararası ticaret finansmanıdır. Fakat günümüzde uluslar arası ticaret hacmindeki büyük artışa paralel olarak finansmanının araçları da çok çeşitlenmiştir.
Bu araçların belli başlıcaları banka kabulü, alacaklı hesap finansmanı, factoring, fortfain ve kısa süreli banka kredileridir. Uluslar arası kredinin vadesi ve kredi için ödenecek faiz oranı pazarlıkla saptanır. Kredi faizi vadesi sürecinde sabit veya değişken olabilir. Sabit faiz haddinde ödenen belirlenmiş ve değişmeyecek bir oran uygulanır. Değişken faiz haddi durumunda, ödenecek faiz genellikle normal olarak mali aracın fon maliyetine göre belirlenecek bir kıstasa bağlanır. Günümüzde genellikle uygulanan oran LİBOR’dur. Açılımı ise Londan İnterbank Offered Rote yani, Londra Bankaları arası teklif oranı.
Krediler günümüzde çok çeşitlenmiş koşullarda verilmektedir. Bu koşullara kredi kolaylıkları adı verilmektedir. Bankaların sundukları kredi kolaylıkları normal olarak europara piyasalarından finanse edilir. Bazı kredi kolaylıkları şunlardır: vadeli faiz oranı anlaşmaları sözleşmelerinde gelecekteki borçlanmalarda faiz haddi, üzerinde önceden anlaşılmış bir oran olur. Değişken faizli kredilerde faizin oynayabileceği alt ve/veya üst oran saptanabilir. Çok seçenekli kredi kolaylığında farklı dövizler cinsinden kredi almak mümkün olur. Kredi verme işlemi, özellikle kredi miktarının büyük olduğu durumda tek banka yerine genellikle bir grup yerli ve/veya yabancı banka grupları tarafından gerçekleştirilir. Bu gruba mali yükleniciler denir. Ve bu olaya kredi sendikasyonu adı verilir. Tahvil belli bir vade içinde her dönem için belirli bir oranda faiz ödeme garantisi veren bir mali araçtır. Uluslar arası tahvil faizleri sabit veya değişken faiz olarak ayrılır. Tahviller orta veya uzun vadeli olarak ihraç edilebilir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2007, 10:03   #3
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Yeni çıkarılan tahviller ilk kez birincil piyasalar da satılır. Mevcut menkul değerlerin alınıp satıldığı ve el değiştirdiği piyasalara ise ikincil piyasalar adı verilir. Uluslar arası tahvil türleri ve bu türlerin alım satımının yapıldığı tahvil piyasaları, yabancı tahvil piyasaları, euro tahvil piyasaları ve özel plasman piyasaları olarak üçe ayrılır. Bu tahviller tahvil ihracını yapanlar tarafından normal olarak bir yatırım bankası veya menkul değerler finansmanına satılır. Ve bu kurumlar bunları daha yüksek bir fiyattan bireylere veya kurumsal yatırımcılara satarlar. Buna tahvil satışını yüklenmek, satışı üstlenen mali kuruma ise yüklenici denir. Yüklenicilik bir grup bankanın ve mali aracının konsoryimu aracılığıyla da yapılabilir. Hisse senetleri yatırılan sermaye karşılığında her yıl bir temettü getirisi sağlar. Ayrıca, yatırımcılar hisse senetlerinin kendilerinin değer kazanmasından dolayı ek kazanç sağlarlar.
Uluslar arası piyasalarda satmak amacıyla hisse senedi çıkarılması iki yolla yapılır. Tek dilimli ihraç durumunda euro, hisse senedi, sadece euro piyasalarda satılmak üzere ihraç edilir. Satış aynı anda Avrupa ülkelerinde çapılır. Fakat Avrupa ülkeleri dışındaki ülkelerde de (ABD, Japonya gibi) hisse senedi satmak mümkündür. İki dilimli ihraç yakında ise hisse senedi ihracı ulusal dilim ve uluslar arası dilim olarak ikiye ayrılır. Uluslar arası dilim yabancı yatırımcılara dağıtılabilir.
Hisse senetlerinin uluslar arası pazarlama, euro tahvillerde olduğu gibi kredi sendikasyonu yoluyla yapılır. 1960’lardan, fakat özellikle 1970’lerden beri mali piyasalarda en önemli trend bu piyasaların dünya çapında bütünleşme derecelerinin büyümesi entegrasyonudur. Bu trend 1990’larda daha hızlanmıştır. Buna mali piyasaların küreselleşmesi (globalleşme) denir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2007, 10:03   #4
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Mali piyasaların dünya çapında bütünleşme derecesinin artmasının çeşitli nedenleri vardır. Dünya ticaretinin artması, iletişim ve haberleşme teknolojilerinin ilerlemesi ve regulasyonun azalarak mali piyasaların serbestleşmesi en önemli nedenler arasındadır. Guropara (eurocurrency) piyasası, yani bankanın yer aldığı ülkenin parası dışındaki yabancı paralar üzerinden yatırılan mevduat ve verilen krdiler piyasası ve uluslar arası tahvil piyasası özellikle büyük genişleme göstermiştir. Çünkü europara piyasası devlet reguasyonundan ve vergilerden muaftır.
Uluslararası sermaye piyasalarının en ilginç ve çarpıcı özelliklerinden birisi de sermeye hareketlerinin hızının ve hacminin büyüklüğünün uluslararası ticaret hareketlerinden ve yabancı özel yatırımlardan çok daha büyük olmasıdır. Bunun en önemli nedeni ülkeler arasındaki faiz hadleri ve döviz karları farklılıklarının olması ve faiz hadleri döviz kurlarının sürekli değişkenlik göstermesidir. Bu durum bir yandan arbilraj, riskten korunma ve spekülasyon amaçlı çok sayıda yeni mali araçların ve türev araçların doğmasına ve geliştirilmesine yol açarken, bir yandan da bunlara yönelik sermaye hareketlerinde muazzam bir artış yaratmıştır.
Son olarak bahsedeceğim bir konu uluslararası sermaye piyasasına kimler aracılık eder? 2499 sayılı sermaye piyasası kanunun 15.12.1999 tarihli ve 4487 sayılı kanunla eklenen maddelerine dayanılarak, Türkiye de sermaye piyasasında aracılık faaliyetinde bulunmaya Sermaye Piyasası Kanunu ile yetkili kılınmış kuruluşların üye alacağı tüzel kişiliği haiz kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği kurulmuştur.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2007, 10:03   #5
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Bu birliğin amacı sermaye piyasasının ve aracılık faaliyetlerinin gelişmesini, birlik üyelerinin dayanışma ve sermaye piyasasının gerektirdiği özen disiplin içerisinde çalışmalarını, haksız rekabetin önlenmesini, mesleki konularda üyelerinin aydınlatılmasını sağlamak üzere Kanun ve bu statü ile verilen görevleri yerine getirmektedir.
Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği; Kanunun/B maddesi uyarınca sermaye piyasasının ve aracılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlamak üzere araştırmalar yamak, Birlik üyelerinin sermaye piyasasının gerektirdiği özen ve disiplin içerisinde çalışmalarını yönelik meslek kurallarını oluşturmak, haksız rekabeti önlemek, bu konularda gerekli önlemleri almak kendisine mevzuatla bırakılan veya kurulca belirlenen konularda düzenlemeler yapmak, yürütmek, denetlemek, birlik statüsünde öngörülen disiplin cezalarını vermek amacıyla ilgili hususlarda üye kuruluşlarla işbirliği yapmak, mesleki gelişmeleri idari ve yasal düzenlemeleri izleyerek bu konuda üyeleri aydınlatmakla görevli ve yetkili kılınmıştır.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2007, 11:34   #6
Forumun Basketçisi
 
AyTeK54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

teşekkürler..
__________________
вιzє єğℓєηмєуι уαηℓış öğяєттιℓєя çüηкü σηℓαя нιç "ραѕ¢αℓ ησυмα" ιℓє ∂ιѕ¢σуα gιтмє∂ιℓєя...
AyTeK54 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2007, 11:51   #7
Yardımcı Admin
 
Meric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

teşekkürler
__________________


http://img81.imageshack.us/img81/9771/topmain8dd3mg5.jpg
Meric Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-02-2007, 00:29   #8
Forumun Basketçisi
 
AyTeK54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

teşekkürler...
__________________
вιzє єğℓєηмєуι уαηℓış öğяєттιℓєя çüηкü σηℓαя нιç "ραѕ¢αℓ ησυмα" ιℓє ∂ιѕ¢σуα gιтмє∂ιℓєя...
AyTeK54 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 18:33 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580