Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Kültür , Sanat Turizm, Gezi ve Seyahat Rehberi > Oteller - Tatil Köyleri - Plajlar - Kaplıcalar - Yayla > Yurt Dışı

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-08-2009, 13:51   #1
 
havali_cocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Tarihin romantizmle dans ettiği kent: Prag

Nitekim 1 milyonluk kente yılda 4 milyon turist geldiği düşünüldüğünde, bu manzaranın normal olduğu görülüyor. Günün her dakikası devinimin devam ettiği şehirde, gezilmek için birçok mekan bulunuyor, ancak her noktasını görebilmek ve ruhunu hissedebilmek için Prag'ın yürüyerek gezilmesi gerekiyor.

Click the image to open in full size.

Şehrin simgesi tarihi kale

Şehir turuna başlamak için en uygun nokta Prag'ın simgesi olan tepedeki Prag Kalesi...

Buraya çıkmak için fayton tarzında ya da 1950'li yıllara ait arabalar tercih edilebilir. Ancak özellikle zilini çalarak ilerleyen eski tramvayın tekerleklerinin tıkırtıları arasında caddeler arasından tepeye tırmanmak ayrı keyif veriyor.

Tepeye çıkıldığında konukları ilk olarak kalenin önündeki kraliyet bahçesi karşılıyor. Kalenin büyük giriş kapısında ise Çek askerler ile dev heykeller bekliyor.

Kale, içindeki saray ile mimarisi ve büyüklüğüyle göz kamaştıran katedral, müzeler, Romanesk manastır, Altın sokak ve çeşitli galerilerin olduğu binalardan oluşuyor. Turistlerin içeri girmek için uzun kuyruklar oluşturduğu kalede, her mekanı ayrıntılarıyla görmek isteyen birinin en az yarım gününü harcaması gerekiyor.

Kalede en dikkat çeken yapı, uzun yıllar inşaatı tamamlanamayan, Çek Cumhuriyeti'nin en büyük katedrali Aziz Vitus...

Yapımına kral 4. Charles'in "dinde daha güçlü olma" isteğiyle 1344 yılında başlanan ancak inşaatı 1929'da tamamlanan Gotik ve neogotik tarzdaki katedral, 124 metre uzunluğu ve 33 metre yüksekliğiyle de dünyanın 5. büyük katedrali.

Çevresindeki çirkin suratlı ejderha heykellerinin de yapıyı kötü ruhlardan koruduğuna inanılan katedralde, yağmur oluğu görevini de üstlenen bu heykellerin çirkinliğinin, bunları yapan heykeltraşın çok çektiği kayınvalidesini resmetmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Şato izlenimi de veren kalede, Orta Avrupa'nın en eski kilisesi St. George ile savaşta kocası ölen kadınların kullanımına açılan huzurevi de ilgi görüyor. Bir zamanlar ünlü yazar Kafka'nın da çalıştığı Altın Sokak ise kalenin en popüler yeri. Surların üstüne yapılmış küçük odalardan oluşan sokakta, bir dönem simyacılar gezermiş.

Click the image to open in full size.

Cumhurbaşkanı turistlerin arasında çalışıyor

Kalenin diğer önemli yanı da Çek Cumhurbaşkanlarının da burada yaşaması... Krallık döneminden bu yana sürdürülen bu gelenekle, Cumhurbaşkanları kalenin ikinci avlusundaki binada kalıyor ve konuklarını burada ağırlıyor. Ancak kaleyi gezerken dikkat çeken bir nokta, yanınızdaki rehber belirtmediği takdirde Cumhurbaşkanının burada olduğunu hissetmemeniz.

Çünkü koruma kalkanı ve özel güvenlik gibi hiçbir önleme rastlanmıyor. Cumhurbaşkanlığı arabasının yanından geçen turistler hemen her yerde fotoğraf çektirip, dolaşıyor, sadece Cumhurbaşkanlığının çalışma binasının içine giremiyor. Tüm kaleyi ve içindeki yapıları gezmek isteyenlerin 250 Kron, yani 10 euro ödemesi gerekiyor.

Bir Osmanlı gardiyanı

Kaleden aşağı doğru yürürken, Prag'ı panoramik izlemek mümkün. Bunun yanında, kalenin hemen karşısındaki ormanlık alandaki tepede, Paris'in ünlü Eyfel kulesinin daha küçük boyuttaki kopyası bulunuyor.

Prag'da Vltava nehrini süsleyen en önemli köprü ise her gün dünyanın çeşitli yerlerinden turistleri çeken Charles Köprüsü... Adını aldığı kral 4. Charles tarafından yaptırılan ve sağlam olması için inşaatında her yıl 10 bin yumurta akı kullanılan köprüde, çeşitli konuları anlatan veya Azizleri simgeleyen 30 heykel bulunuyor.

Bunlardan en dikkat çekeni ise Aziz Nepomuk heykeli...Turistlerin ellerini heykele sürüp dilediği dilekler, Aziz'in bu konudaki yoğunluğundan dolayı ancak bir yıl sonra gerçekleşebiliyormuş. Efsaneye göre, kraliçenin en yakın azizi Nepromuk, kralın kıskançlık hışmına uğruyor ve bu köprüden aşağı atılıyor.

Click the image to open in full size.

Ancak Aziz suya düşünce göğe birçok yıldız yükseliyor. Bu nedenle tüm köprülerin koruyucusu olarak anılan Nepomuk'un heykelinin başında altın renginde yıldızlar da bulunuyor. Köprüdeki diğer heykel de o dönemde Osmanlı'ya karşı duyulan korku ve ön yargıları gösteriyor.

Heykelde, tespih çeken Osmanlı gardiyanı neşeli şekilde zindanın kapısında beklerken, yukarıdaki üç Aziz içerideki Hristiyan esirleri kurtarmaya çalışır şekilde resmediliyor. Sokak ressamları ile seyyar hediyelik eşya satıcılarının da bulunduğu köprünün Prag'ın en fazla turist çeken tarihi değerlerinden biri olduğu belirtiliyor.
__________________

Etikete Gerek Yok EskiLer Bizi Tanır .!
havali_cocuk Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-08-2009, 13:55   #2
 
havali_cocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Saat kulesinde Osmanlı gösterişi

prüden geçtikten sonra biraz yüründüğünde artık Prag'ın şehir hayatı ve ünlü astronomik saat kulesinin de bulunduğu eski şehir meydanı karşımıza çıkıyor.

Her saat başı birçok turistin önünde toplandığı saat kulesinde yelkovan her 12'yi gösterdiğinde ilginç bir gösteri başlıyor. Üzerinde 12 burcun da temsil edildiği saatin üst kısmında, her saat başı çanlar çaldığında iki küçük pencere açılıyor ve içinden 12 havariyi temsil eden heykeller çıkıp izleyenlere selam veriyor.

Aynı anda saatin sağ yanındaki yaşam ve ölümü temsil eden iskelet figürü elindeki asayı yere vurup, "topraktan gelip toprağa gitmeyi" hatırlatırken, hemen yanındaki "şatafat ve gösterişi" simgeleyen elindeki sazıyla bir Osmanlı ile saatin öbür ucundaki "cimriliği" anlatan Yahudi, "Hayır" dercesine kafasını sağa-sola sallıyor.

Bu dünyaca tanınmış 1400'lü yıllardan kalma saat kulesinde de tıpkı Charles Köprüsü'nde olduğu gibi o dönemdeki Osmanlı'ya karşı ön yargıların izleri görülüyor.

Orta Çağ'a dönüş

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag, Barok tarzındaki süslü tarihi yapıları ve romantik nehir gezintileriyle aşıkları çekerken, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Chesky Krumlov şehri ise ilginç şato ve yapılarıyla gelenleri Orta Çağ'a götürüyor.

Prag'ta, ünlü eski şehir meydanında astronomik saat kulesinin yanı sıra Tin kilisesi, belediye binası ve Jan Hus heykeli bulunuyor.

Meydan çevresindeki bu ihtişamlı yapılar, mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Meydanın kenarındaki kafeler ise gündüz veya akşam kahve içip, şehrin tadının çıkarılabileceği en güzel mekanlardan...

Ayrıca meydandan kalkan faytonlar, eski model arabalar, üzerinde Türk Hava Yolları'nın Türkiye reklamının da bulunduğu küçük arabalar veya bisikletlerle, çevredeki sokakları gezmek mümkün. Eski şehrin sokaklarında sürekli rastlanan sokak çalgıcıları da birbirinden ilginç ve güzel gösteriler sunuyor.

Bunlardan biri de cam şişelerle müzik yapan grup. Tişörtlerinde Süperman ambleminde şişe resmi görünen grubun gösterisi ilgiyle izleniyor. Tarih ile romantizmi aşıklar için birleştiren Prag, akşamları da ayrı görsel şenlik sunuyor.

Kalenin içindeki saray ile Charles Köprüsü'nün ışıklarının nehre vurduğu Prag'da, Vltava'nın kenarında jazz müziği eşliğinde gezinti yapmak veya tekne turuna çıkmak mümkün. Nehirdeki tekne kafeler de akşam yemeği için çok uygun mekanlardan...

Hayaletli şato

Çek Cumhuriyeti'nde Prag'dan sonra en fazla ilgi çeken yerlerden biri de tüm yapılarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren 700 yıllık Chesky Krumlov şehri...

Tepesindeki şatosu ve tamamı bozulmamış Orta Çağ yapımı evleriyle şirin kasaba görüntüsü veren Chesky Krumlov'da eskiden yerleşim bulunmasına rağmen, artık şehir tamamen otel ve restoranların bulunduğu turistik bir mekan. Etrafını çevreleyen nehir ve arkasındaki ormanla dünyadan bağlarını koparmış olan bu kent, gelenleri Orta Çağ'a götürüyor.

Tipik Orta Çağ görüntüsü veren şehrin şatosunun bahçesinde de kurulduğu günden bu yana süren geleneğe uygun olarak ayı besleniyor. Şatonun içini gezerken, beslenen bu ayıların öldükten sonra postlarının halı olarak kullanıldığı görülüyor. Birinci katında Rönesans, ikinci katı Barok ve Rokoko tarzında yapılan şatonun hayaleti bile var.

Söylentiye göre, burada yaşayan beylerden birinin karısının hayaleti şatoda bazı geceler beyaz giysilerle dolaşıyormuş. Şatonun genellikle karanlık olan odalarından geçerken bu bilgileri dinlemek, ilginç bir ortam yaratıyor. Şatoda bir diğer dikkat çeken özellik ise yataklar...

1,60 metre uzunluğundaki yatakların bu boyutu, o dönem ki insanların boylarının kısa olmasından değil, boylu boyunca uzanınca öldüklerini sanıp korkmalarından ve kadınların saçlarının bozulmaması için oturarak uyumalarından kaynaklanıyor. Şatoda dolaşırken bir odada altın kaplama at arabası ile büyük boyuttaki tavlanın bulunması da dikkat çekiyor.

Bunun yanında bir dönem şatoda yaşayan Schwarzen ailesinin ambleminde, rehberlerce Türk olarak anlatılan ama Moğol görünümünde olan bir insanın gözünü karga oyarken resmedildiği görülüyor. Değerleriyle koruma altında olan Chesky Krumlov'da, nehirde rafting veya teknelerle gezinti yapmak da mümkün.

Burada bir zamanlar manastır olan, Komünist rejim döneminde otele çevrilen yapı da konaklamak ve yöresel yemek için uygun mekanlardan. Oteldeki duvarların tamamında asılı dini tablolar ile rahiplerin balmumu heykelleri de ilginç atmosfer sunuyor. Bu küçük şehre en fazla Avrupa ülkeleri ile Çin, Japonya ve Güney Kore'den turist geldiği belirtiliyor.

Kılıç ve ateş

Çek Cumhuriyeti'nin bir diğer gözde yapısı da 13. yüzyılda yapılmış Zbiroh Şatosu. Kral ikinci Rudolf'un av köşkü olan şato, artık otel ve restoran olarak kullanılıyor.

Akşamları Orta Çağ'daki kaplarda yemeklerin yendiği restoranda, şövalye dövüşleri, ateş gösterileri ile Orta Çağ müziğinden oluşan gösteriler de ilgiyle izleniyor. Odalardaki mobilyalar ise Orta Çağ tarzını yansıtıyor. Hollywood'un tarihi filmlerinden birine konuk olmuşsunuz gibi izlenim yaratan, ormanlık alanda yamaç üzerine kurulu dev şato görünümündeki Karlstejn Kalesi de mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yapı...

Yürüyerek 20 dakikada çıkılabilen ama faytonlarla keyifli bir yolculukla da gidilebilen kalede, Kral 4. Charles yaşamış ve bir dönem Roma İmparatorluğu'nun hazineleri saklanmış. Sadeliğiyle dikkat çeken kaleyi gezenlere yemek odasında 17. yüzyıla dair müzik dinletisi de sunuluyor. Bunun yanında, kaleye çıkan yol kenarında birçok şirin kafe ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor.

En az yarım gün ayrılması gereken kaleye gelen ziyaretçilere, temiz havada yürüyerek dükkanlara uğramaları ve yöreye özgü yemekleri tatmaları öneriliyor.

Prag'dan notlar

-10 milyon kişinin yaşadığı Çek Cumhuriyeti'ne gelen turist sayısı nüfusun yarısını geçiyor; 6 milyon kişi. Bunun yanında Prag'da 1 milyon kişi yaşıyor, buraya gelen turist sayısı ise yılda 4 milyon.

-Prag'da, bu büyülü şehrin havasında yaşamak isteyenlerin, burada almak isteyeceği evler için en az 500 bin ila 1 milyon euro arasında bir parayı gözden çıkarması gerekiyor. Tarih ile eğlence ve romantizmi sunan şehre yabancıların çok talep gösterdiği ve ev aldığı belirtiliyor.

-Terezin Toplama Kampı, 2. Dünya Savaşı'nın trajedilerini hatırlamak ve görmek için ziyaret edilebilir, Ulusal Müze de mutlaka görülmeli. -Şehrin her tarafına tramvaylarla ulaşmak mümkün. Hediyelik eşya olarak kupalarla, sokak ressamlarının yaptığı tablolar, Orta Çağ'a ait takılar ile ahşap oyuncaklar alınabilir. Bunlar en uygun fiyatla, eski şehirdeki pazardan alınabilir.

-Çek Cumhuriyeti'nde yemek kültürü Akdeniz mutfağı kadar zengin değil, ancak içecekler çeşitli. Çekler en fazla tavuk ızgara ile yanında patatesi tüketiyor.

-Şehirde, Barok tarzı mimari, halkı daha çok dine çekmek için geliştirilmiş. Ancak halkın bu tarzı benimsemesiyle 19. yüzyıldan itibaren evlerde bile bu üslup kullanılmaya başlanmış. Prag'ın bugünkü eşsiz görünümü, her sokağını süsleyen bu tarz sayesinde oluşmuş.

-Orta Avrupa'nın ilk üniversitesi Prag'da, zorunlu eğitim de burada 1776 yılından bu yana var. -17. yüzyılda posta sistemine geçilen şehirde, sokak ve bina adları bu dönemde oluşmuş.

-Çek Cumhuriyeti, Türkiye'den daha çok narenciye, kurutulmuş kayısı ve üzüm ithal ediyor.

Çekler Türkiye'ye, Türkler Çek Cumhuriyeti'ne

Türk Hava Yolları'ndan (THY) alınan bilgiye göre de 2000 yılında haftada 3 sefer olarak başlayan Prag uçuşları artık 9 sefer olarak gerçekleştiriliyor.

Bunun yanında 2007 yılında Çek Cumhuriyetinden Türkiye'ye THY ile seyahat eden yolcu sayısı 7 bin 748 iken bu sayı geçen yıl 21 bin 167'ye yükseldi.

Ayrıca, 2007 yılında Türkiye'den Çek Cumhuriyeti'ne THY ile seyahat eden yolcu sayısı 11 bin 50 iken bu sayı geçen yıl 3 katına çıkarak 30 bin 481 oldu. Bu yılın başından 15 Temmuz tarihine kadar THY ile Türkiye'den Çek Cumhuriyetine giden yolcu sayısı 24 bin 991, Çek Cumhuriyetinden Türkiye'ye gelen yolcu sayısı ise 13 bin 430 civarında.

Öte yandan THY'nin Prag turizm ofisinden alınan verilere göre, geçen yıl Türkiye'den Prag'a 36 bin turist giderken, Prag'dan Türkiye'ye toplamda 160 bin turist geldi.
__________________

Etikete Gerek Yok EskiLer Bizi Tanır .!
havali_cocuk Ofline   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-08-2009, 23:46   #3
herkes sever biz taparız
 
kartalice06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

bilgin için teşekkürler

ama ülkemide o kadar çok keşfedilmeyen yer varki ben hiç düşünmedimbi dış ülkeyi gezmeyi
__________________
kartalice06 Ofline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 01:45 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580