Beşiktaş Forum  ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi


Geri git   Beşiktaş Forum ( 1903 - 2013 ) Taraftarın Sesi > Eğitim Öğretim > Dersler - Ödevler - Tezler - Konular > Bæsın Yayın

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07-02-2007, 13:04   #1
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Cnn ve Körfez Savaşı

CNN VE KÖRFEZ SAVAŞI

Körfez savaşı televizyonculuğu başladığında ABD’li gözlemciler olayı yeterince kavrayamamışlardı. Amerikalıların kaybı zayıftı ve Vietnam savaşının ardından olduğu gibi kızgın ve öfkeli değillerdi. İnsanlar ordularının teknolojik ve profesyonel düzeyini görmekten ve sürekli “ dünyanın jandarması” olduklarını duymaktan memnun ve gururluydular. Körfez haberleri o kadar dayanılmaz ve karşı konulmaz çekicilikteydi ki bir çok insan haberleri izlemek pahasına akşam yemeği için dışarı çıkmaktan vazgeçebiliyordu. Çatışmanın ilk günü Washington da önemli bir suç işlenmediği ortaya çıktı. Sonuçlarda kendilerini televizyonun cazibesinden kurtaramamışlardı.
CNN muhabirleri Peter Arnett, Bernard Shaw ve Vohn Holliman ilk geceyi canlı ses bağlantısıyla aktarıyorlardı. Bu bağlantıyı yapabilmek için haftalar öncesi ırakla sıkı pazarlığa girerek özel bir telefon hattı kiralamayı başarmışlardı. Televizyonlar sürekli askerlerin hazırlıklarını konvoyların hedeflerini görünmeyen hedeflere açılan top ateşlerini savaş uçaklarının fabrika ve köprülerin üzerine attıkları bombaları gösteriyordu. Halbuki bu olayların çoğu saatler önce meydana gelmişti. Ekranlarda yüzlerce saat süren kara harbinden tek bir canlı olaya yer verilmemişti.
Televizyon müttefiklerin komutanı General It. Norman Schwarzkopflu bir anda milli kahraman haline getirdi. Ateşkes ilan edilince yaklaşık her saat zafer stratejisine ilişkin brifing vererek öyküyü daha cazip hale getirdi, bu televizyon tarihinde ilk kez oluyordu. Einsenhower ve MacArthur’dan bu yan hiçbir askeri sima Schwarzkopf kadar Amerikalıları etkilememişti..
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:04   #2
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Körfez savaşının üzerine Vietnam’ın gölgesi düşmüştü dönemin başkanı Bush, televizyonun gücünü başarıyla kullanarak Amerikalıları Vietnam’daki gibi sonu olmayan boş bir savaşa sürüklemediğini ikna etti. Ordu ABD’nin Vietnam savaşını kaybetmesinin suçunu sansürsüz basın ve televizyonlara yıkarken körfez savaşında intikam alırcasına sansür uygulandığını ifade etti. Üstelik Pentagon tümüyle “çöl fırlatma operasyonu” hakkındaki bilgileri kontrol ediyordu. Muhabir ve foto muhabirlerin olayları rahatça araştırmasına izin verilmedi. Üstelik askeriyenin halkla ilişkiler bölümünce himaye altına alınarak sadece ordunun gitmelerine müsaade ettiği alanlarda faaliyet gösterilerine izin verildi. Muhabir ve foto muhabirler çatışma alanlarına yok denecek kadar az girebildiler.
CNN ve diğer televizyonlar taze haber sıkıntısı çekiyorlardı. Hatta ordu sansürünü onaylayan izleyiciler ile sık sık tekrarlanan aynı haberlerin ekrana gelmesinden öfke duyuyorlardı. Fotoğrafçılar izleyicilerin resimleme özgürlüğüne sahip değildi.
Bush yönetimi kamu oyuna yönetimin amaçlarını üzere Beyaz Saray günlük açıklamalarda bulundu. Dönemin savunma bakanı Richard B. Cheney “televizyonda her gün her saat körfezle ilgili yayınların yayınlanması, ABD ordusunun reklamını yapıyor” gibi ifadeler kullandı.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:05   #3
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Pentagon’un basın sözcüsü E. Kelley bir gece çok bilinen uydu televizyonunu Bağdat’ta yayın yaptığını hükümetçe edildiğini açıkladı. Ateşkesten sonra basın toplantısında konuşan Kelly O dönemde CNN’in Bağdat’tan izlediğini bildiğim için söylediklerimin Bağdat’a ulaşmasını istedim” diyordu.
Müftetik güçlerin Bağdat’ı bombalarından sonra Saddam yönetimi Arnett dışında tüm yabancı yöneticilerin ülkeyi terk etmesini istemişti. Bağdat yönetimi dünyaya yayın yapan CNN’i ülke içinde tutarak Arnett’in Saddam Hüseyin ile çok özel röportaj yapılmasına izin verildi. Arnett ve ekibi izleyicilere oradaki koşulları anlattılar. Aksi halde izleyiciler kuşatılmış Bağdat’ta hiçbir şeyi göremeyeceklerdi. O kadar hassas ve heyecanlı bir dönemde bazı Amerikalılar basın özgürlüğü sorununu görmezlikten gelerek dönemin en iyi muhabiri olan Arnett’i vatan hainliği ile suçlamışlardı. Ordu sivil yerleşimlerdeki hassaslara ilişkin raporlar sunarlarken, Amerikalı biriefingçiler sürekli askeri hedeflere uğratılan zararları sunuyorlardı.
Evlerinde oturan aşırı heyecanlı izleyiciler ordu tarafından desteklendiği kuşku götürmez haberleri dışındaki şeyleri görmek istiyordu. CNN’in Bağdat’ta habercilik yapma dışında ırak propagandasına imkan verebilecek yayınlarda bulunduğu suçlaması.
Çatışmalar sona erdiğinde bu tartışmalarda sona erdi ve başka konu tartışılmaya başlandı:
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:05   #4
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Bu görüşü savunanla propagandanın ABD’deki kamu görüşünü ve politikalarını güçlendireceğini hiç düşünmüyorlardı. CNN yayınları dahil hiçbir şey Irak aleyhine cepheyi zayıflatamamıştı. Düşmanlık Pentagon ve Beyaz sarayın klasik haber yönetimini ortaya çıkaracak denli uzun sürmüştü.
Sansür nedeniyle azalmış da olsa televizyon haberleri hala ulus savaşları amaçlarına yönelik desteğin canlanmasını sağladı. Ateşkesten sonra TU haberi gücünü yeniden kanıtlayarak Bush yönetiminin Kuzey Irak sınırındaki Kürt mültecilere ilişkin politika üretmesini sağladı. Bush’un politikası Amerika askerlerini alabildiğince kısa sürede ülkeyi getirmek ve böylece harp olmuş Irak’ta ülke içinde yaşananlarda uzak durmaktı. Fakat daha sonra hala iktidarını koruyan Saddam Hüseyin silahını Kürt’lere çevirdi ve her gün TV açlıktan, soğuktan ölen Kürt çocukları ile ilgili haber ve görüntülerle doldu.
İzleyiciler bu trajediye dayanamamışlardı. Bush açıkça Kürtlere ve diğer mülteci gruplara Saddamı devirmeleri çağrısında bulundu. Fakat, Bush onları Saddamın ordusundan koruyabilecek hiçbir girişimde bulunmadı. Sonraları Devlet Başkanı politikasını belirledi. Kamunun ruh hali ve İngiliz, Fransız, Türklerin baskısına tepki vererek askerlerini Kürt mültecilerin korunmasını ve beslemesi için Irak’a gönderdi. Bu kritik dönemde hükümetin TV ekranlarında “güven verici” görünümü izleyicilere çok asina gelmişti.
1) Eisenhower 28 Mart 1989’da ölümünden önce Vietnam savaşı ile ilgili Tv yayınları izledikten sonra “Amerikalıların bir kez daha dünya savaşına girmelerinin mümkün olmadığını inanıyorum” demişti. Kazanmak pahasına da olsa Amerikalıların böyle bir korkunç ve kanlı bir olayı izleyemeyeceklerine inanıyordu. Fakat körfez savaşı Efsevhower yanıltmış ve bu işin hiçte genel kuralları olmadığını ortaya çıkarmıştı.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:05   #5
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Basın ahlakı:
Türk basının hürriyeti ve itibarını korumak maksadı ile basın mensupları faaliyete geçtiler. İstanbul gazeteciler Cemiyeti bir teşebbüse geçti. Prensip olarak basının kendi kendini kontrolü sistemi kabul edildi. Bunun üzerine bir “Ahlak yasası” hazırlandı. Bu yasayı uygulamak üzere de bir “ Basın şeref divanı” kuruldu.
24 Temmuz 1960 tarihinde İstanbul gazeteciler cemiyetin solunda “ Basın Ahlak Yasası Taahhütnamesi” imzalandı.
Basın Ahlak Yasası’nın Maddeleri:
1) Bir amme müessesi olan gazetecilik mesleki bu meslekin dışında kalan özel ve ahlaka aykırı maksad ve menfeatlere alet edilemez. Ve amme menfeatine zarar verici bir şekilde kullanılamaz.
2) Yazı, haber, fotoğraf vesair şekillerde yapılacak yayınlarda şu hususlara riayet edilir.
A- Ahlaka aykırı veya müstehcem yayında bulunamaz.
B- Şahıs müessese ve zümreleri hedef tutan yazılarda galiz kelimeler kullanılamaz. Şeref ve haysiyetlere karşı haksız yayın yapılmaz.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:05   #6
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

C- Amme menfeatleri ilgilendirmeyen hallerde fertlerin hayatları küçük düşürücü şekilde teşhis edilemez.
D- Şahıslar müesseseler veya zümreler aleyhinde iftira ve isnatda bulunamaz.
3) Haberlerde olayların yorumunda hakikatlerden, tahrif veya kısaltma yolu ile maksatlı olarak ayrılınamaz. Doğrusuyla uyandırılabilen tahkiki gazetecilik imkanları içinde bulunan haberler tahkik edilmeden ve doğruluğuna emin olunmadan yazılmaz.
4- Gazetenin veya gazetecinin şahıs veya taraf tutan kanaatlerine haberlerin metninde yer verilmez.
5- Haber başlıklarında haberin ihtiva ettiği hususlar tahrif edilmez.
6- Amme menfaati mutlak lüzum göstermedikçe “Mahrem” kaydı ile verilen malumat yayınlanamaz.
7- Gazeteci, kaynaklarının mahremiyetini koruyacak ve kendisine verilen sırlara saygı gösterecektir.
8- Haber, yazı veya resim kaynaklarının, yayın tarihi için koydukları zaman kaydı ihlal edilmez.
9- İlan, reklam mahiyetindeki haber, resim veya yazıların ilan veya reklam olduğu tereddüde yer bırakmayacak şekilde belirtilir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:05   #7
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

10- Mevkutelerin verdikleri yanlış bilgilerden dolayı yollanacak haklı cevap veya tekzipler, cevap veya tekzibe sebep olan yazının tesirini tamamiyle giderecek şekilde en kısa bir zamanda yayınlanır.
Bu ahlak yasası, Basım Şeref Divanını teşkil eden on üyeden mürekkep olarak çalışmalarına başladı. Haberlerden memnun olmayanlar, divana müracaat etmek hakkına maliktirler. Divan olayı inceledikten sonra, bunu umumi efkara bildirmektedirler. Basın Ahlak Yasası, başka milletlere örnek olmuştur.
Basın bütün varlığı ile hürriyete kavuşturulmuş, fakat onun da saygı göstereceği noktalar vardır. O da: Gazetecilik Ahlakıdır. Gazetecilik şerefli bir meslek olduğundan, kendi şerefi kadar, fertlerin ve milletinin de şerefini korumasını bilen şahsiyettir. Şahsi menfaatler peşinde koşan, onun bunun şerefiyle, menfaatleriyle ve bilhassa memleketin umum menfaatlerini yıkan gazeteci değildir. Bu gibiler basının bünyesinde hiçbir devir yaşayamamıştır. Yaşatılamazlar. Türk gazetecisi doğrudur, yalan havadis vermez, memleketini sever, Onun zararına çalışmaz hiyanetten sakınır. Anarşiye meydan vermez. Halka hizmetten zevk alır. hürriyet aşığı, haksızlığın düşmanı, eşitliği tanır, demokrasiye inanmış, devrimci, milli birliğini koruyan vatanseverdir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:05   #8
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Gazetecilerin gelenekleri vardır. Aldığı havadisin kaynağını haber vermeği şerefsizlik adeder. Onu sır olarak taşır. Namuslu ve ahlaklı insandır. Katiyen yalan ve yanlış havadis vermez. Verenleri sinesinde yaşatmaz. Şantajcı değildir. fertleri ve müesseseleri tehdit ederek menfaat sağlamaz. Gazetesinden faydalanarak şantaj yapanlar varsa onları takip eder, basın ailesinden tard ederler. Hiçbir Türk gazetecisi yabancı ideolojilere ve ajanlarına hizmet etmez. Onun tek ülküsü, Türk Milletinin saadeti ve devletinin bekasını sağlamaktır. Her zaman halkın emrindedir. Halka dönük, onun hizmetindedir. Sosyal adaleti savunur. Gerçekçidir. Ona günün havadislerini vermekle, kültürünün artmasını, siyasi görüşlerini de terbiye eder.
Gazete bir eğitim müessesedir. Haksızlığa, eşitsizliğe, istibdada zalimlere, diktatörlere, mütregallibelere karşıdır.
Gazetenin bir vasfı da takipçiliktir. Olayların peşindedir. Her türlü tehlikeyi göze alır. olayı takip eder, bir fotoğraf makinesi gibi aynen alır, kendinden bir şey katmaz. Düşündüğünü değil, hakikatleri olduğu gibi yazar, his adamı değildir. Basın ahlakına sahiptir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:05   #9
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

Gazeteci yangınlara cinayetlere, depremlere, savaşlara girer. En tehlikeli yerlere bir nefer gibi girer. Ölümü bile göze alarak olayları aynen tesbit eder. Havadisi almak için çekingen değildir, pişkindir, korkusuzdur. Kapıdan kovulsa bacadan girer, yine havadisi alır. savaşlara iştirak eder ön siperlere kadar girerler. 1945 yılında Harp muhabiri olarak Strazburgf’da bir Obüs parçasıyla Köse Raif Çorlu ölmüştür.
Muhabirler kültürlüdür, devlet büyükleriyle mülakat yapmaktadır. Havadisleri kendileri yazarlar. Telefonla süratle havadis alır ve verirler. Toplanan havadisler teleks ile verilmektedir. İçlerinde yabancı dil bilenler de vardır. En aşağı lise tahsili görmüşlerdir. Aralarında yüksek tahsil olanları da çoktur. Devrimizin en uyanık ve hareketli gençleridir. Uykusuzluğa, yoksulluğa tahammül etmesini bilirler, hepsi fedakardır. Olayların gelişmesini takip etmek için çok kere uykusuz da kalırlar.
Gazeteci halk tarafından sevildiği gibi, devlet adamları tarafından da saygı gösterilen şahsiyetlerdir. Gazeteci doğruya dost, kötüye düşmandır. Kötülerin gözünün yaşına bakmadan hemen taşhir eder. Hiçbir tehdit onu korkutmaz. Doğru ve vazifesini hakkıyla gören namuslu insanların da gazeteci en büyük dostudur.
Türk gazeteciliği meslek haline gelmiştir. Bugün çıkmakta olan gazetelerde çalışanların hepsi kültürlü, ahlaklı bir vasıfları da sevimli olmalarıdır.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2007, 13:06   #10
imparator
Guest
 
imparator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 

GAZETECİLİK AHLAKI VE BASIN KONSEYİ

Everlasting şehrinde Wolfe adında biri, İngiliz gazetecilerini doğruluk timsali olarak tanımlamakta, onlara rüşvet vererek veya kollarını bükerek bir şey yazdırılamayacağını, çünkü zaten onların rüşvetsiz her şeyi yazdıklarını vurgulamaktadır.
Gazeteciler genellikle sorumsuzluk, özel hayata karışma, olayları değiştirme, olmamış şeyleri yazma, olaylara hile karıştırmayla suçlanırlar.
Hemen hemen her gazete haberi, birini incitmekte ve üzmektedir. İngiltere’de popüler basının kurucusu Lyord Northcliffe gerçek haberin yazılması istenmeyen haber olduğunu, geri kalanın ise, yalnız reklama dayandığını açıklamaktadır.
Nicholas Tomal gazeteciliği küçümseyen görüşlerini 1969’da Sunday Times dergisindeki “Basını durdurun, yaşamak istiyorum” adlı makalesinde şöyle dile getiriyordu: “Gazetecilikteki gerçek başarı için gerekli olan nitelikler kurnazlık, şeytanlık, güven verici tutum ve biraz da edebi yeteneğe sahip olmaktır. Telefon konuşmalarındaki, vasıtalara inip binmedeki ustalık, memurlarla iyi ilişkiler içinde bulunma ve iyi bir kafa yapısına sahip olmak da önemli nitelikler arasında sayılmaktadır.
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın

« Biyobasın | Dergi »

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Türkiye`de Saat: 22:51 .

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2008, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.3.2

Sitemiz CSS Standartlarına uygundur. Sitemiz XHTML Standartlarına uygundur

Oracle DBA | Kadife | Oracle Danışmanlık1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580